عمومیکسب و کار برتر

نحوه کارکردن با دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر نوعی پرینتر یا چاپگر خاص می باشد که برای ترسیم انواع طرح ها و متن های مختلف مورداستفاده قرار می گیرد.  شیوه کار این دستگاه تقریباً شبیه به پرینترهای جوهرافشان می باشد که برنامه و دستور موردنظر را از کامپیوتر گرفته و با پاشیدن جوهر آن را اجرا کرده و تحویل می دهد.  کارکردن با دستگاه بنر و نحوه استفاده از آن به آشنایی و تجربیات افراد بستگی دارد و هر فردی می تواند بر حسب تجربه ی خود کارهای مختلفی را با این دستگاه انجام دهد.  کسی که با نحوه کارکردن با دستگاه چاپ بنر تجربه و آشنایی کافی نداشته باشد با مشکلات زیادی روبرو می شود؛ به همین دلیل استفاده از افراد باتجربه به عنوان اپراتور این دستگاه در چاپخانه ها امری مهم می باشد.

جهت کار با دستگاه بنر توجه به برخی موارد به منظور افزایش کارایی دستگاه و دوام و طول عمر آن ضروری می باشد.  عدم توجه و مراقبت از دستگاه علاوه بر هزینه بربودن آن، باعث آسیب دیدن دستگاه شده و ناچار به تعویض قطعات دستگاه و یا تعمیر آن می باشیم.  بنابراین، دقت و مراقبت کافی از دستگاه بسیار مهم بوده و باعث دوام و افزایش طول عمر دستگاه، کارایی بهتر دستگاه و حفظ کیفیت آن، عدم خرابی هد و قطعات آن می شود.

بهترین دستگاه چاپ بنر | جدیدترین دستگاه چاپ بنر | دستگاه چاپ بنر اقساطی

نکات کارکردن با دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر دستگاهی بی خطر است؛ اما اگر بادقت و مراقبت مورداستفاده قرار نگیرد می تواند خطرات و صدماتی را برای اپراتور آن به وجود آورد.  استفاده از این دستگاه نکات فراوانی دارد که با به کارگیری آن ها می توان عمر و کارایی را دستگاه را بالا برد و رعایت کردن آن ها برای تمام افرادی که با این دستگاه کار می کنند بسیار مهم و ضروری می باشد. برخی از نکاتی که در ارتباط با کارکردن با دستگاه باید موردتوجه قرار گیرند عبارت اند از:

  1. مراقبت: توجه و مراقبت درست اپراتور از دستگاه یکی از مهم ترین شروط لازم می باشد.

به عنوان مثال اصلی ترین و گران ترین قطعه در دستگاه چاپ بنر، هد آن می باشد و مراقبت از آن بسیار حائز اهمیت می باشد؛ زیرا اگر مشکلی برای این قطعه به وجود بیاید علاوه بر کاهش عمر دستگاه و هزینه بربودن آن کیفیت چاپ نیز بسیار پایین می آید.

  1. کپ کردن دستگاه: مراقبت کردن از هد دستگاه و کپ کردن آن از موارد مهم می باشد.

منظور از کپ کردن این است که زمانی که با دستگاه کار نمی کنیم دستمالی را به ماده ی سالونت آغشته کرده و آن را در ظرفی مخصوص گذاشته و ظرف را طوری در زیر هد قرار دهند که با پارچه در تماس باشد.  این کار مانع از خشک شدن هد و افزایش کیفیت و دوام دستگاه می شود.  مدل های جدید این دستگاه و دستگاه اکوسالنت دارای کپ اتوماتیک بوده و کار با آن ها بسیار راحت تر می باشد.

  1. تمیز نگاه داشتن دستگاه: تمیز نگه داشتن دستگاه و پاک کردن رنگ و جوهر و سالونت از جمله کارهایی است که به طور مرتب و روزانه جهت نگهداری و طول عمر دستگاه باید انجام داد.
  2. گردوخاک: از دیگر نکات مهم جهت حفظ و نگهداری دستگاه بنر تمیز بودن محیط چاپخانه و نبود گردوخاک می باشد؛ زیراگردوخاک باعث خرابی هد و گرفتگی نازل دستگاه می شود.
  3. چک کردن دما: وجود دمای مناسب محیط و دمای هد دستگاه در هر فصلی از سال در کیفیت چاپ بنر و کارکرد بهتر آن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

برای این منظور بهتر است در فصول گرم سال و در تابستان در فضایی که دستگاه بنر وجود دارد از کولرگازی برای خنک نگاه داشتن محیط و دستگاه استفاده کرد.  همچنین در روزهای سرد و فصل زمستان نیز بهتر است از هیترهای گازی و یا برقی برای گرم نگاه داشتن محیط و هد دستگاه استفاده کرد تا از گرفتگی هد جلوگیری شود.

  1. روغن کاری: روغن کاری کردن منظم و مرتب بلبرینگ و ریل نیز از دیگر موارد مهمی است که برای حفظ دستگاه باید موردتوجه کافی قرار گیرد؛ زیرا این کار باعث افزایش طول عمر و دوام دستگاه خواهد شد.
  2. رطوبت: میزان رطوبت محیط نیز در کارایی دستگاه نقش بسیار مهمی دارد و عدم رطوبت کافی باعث ایجاد مشکلات برای دستگاه می شود به همین دلیل باید برای کنترل رطوبت در فضای چاپخانه از رطوبت سنج استفاده شود.
  3. جوهر مرغوب: استفاده از جوهر مرغوب در کارایی دستگاه و عدم گرفتگی نازل و سالم ماندن هد بسیار موثر می باشد.

استفاده از جوهرهای بی کیفیت علاوه بر اینکه در گرفتن نازل دستگاه موثر هستند از ماندگاری کمی نیز برخوردار هستند. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده استفاده از جوهرهای بی کیفیت باعث خرابی قطعات دستگاه، پوسته پوسته شدن بنر، ماندگاری پایین چاپ، ایجاد بوی بد، کنده شدن رنگ و غیره می شوند.  رعایت کردن تمام موارد ذکر شده می تواند باعث افزایش کیفیت و کارکرد دستگاه و عدم تحمیل هزینه های اضافی بابت تعمیر و تعویض قطعات شود.

بهترین دستگاه چاپ بنر | جدیدترین دستگاه چاپ بنر | دستگاه چاپ بنر اقساطی

کاربرد دستگاه چاپ بنر

همان طور که از نام دستگاه پیداست از آن برای چاپ انواع بنر و همینطور چاپ استیکر جهت تبلیغات استفاده می کنند.  اغلب بنرهایی که به وسیله این دستگاه چاپ می شوند اندازه بسیار بزرگی دارند و جهت تبلیغات در معابر و خیابان ها و اتوبان ها مورداستفاده قرار می گیرند. برای چاپ بنر از رنگ ها و جوهرهای باکیفیت و متنوع استفاده می کنند.  از کاربردهای مهم این دستگاه، چاپ فلکس می باشد که جنسی شبیه به بنر دارد با این تفاوت که برخلاف بنر شفاف بوده و از قابلیت عبور نور برخوردار می باشد.  چاپ هایی که روی فلکسی انجام می شوند نسبت به چاپ بنر پررنگ تر بوده و میزان مصرف جوهر آن نیز بیشتر می باشد تا در شب و با تابش نور به آن کاملاً مشخص و باکیفیت باشند.

همچنین با استفاده از این دستگاه می توان بنرهای متفاوتی را چاپ کرد که عبارت اند از:

  • بنرهای چسبنده: بنرهایی هستند که پشت آن ها با چسب پوشیده می شود و در هرجایی می توان آن ها را چسباند.
  • بنرهای فاقد چسب: در این نوع بنرها از چسب استفاده نمی شود و با استفاده از بند می توان آن ها در هرجایی نصب کرد.

نحوه کار دستگاه چاپ بنر

دستگاه بنر شامل یک بخش سخت افزاری و یک بخش نرم افزاری (کامپیوتری) می باشد.  اپراتور دستگاه در بخش کامپیوتری از نرم افزارهای مختلفی مانند فتوشاپ، کورل، تری دی مکس و غیره جهت طراحی نوشته ها و ترسیم الگوها و اشکال مختلف استفاده می کند.  نکته مهم در این بخش این است که فرمت دستگاه و فایل خروجی کامپیوتری باید با هم هماهنگ باشند تا دستگاه بتواند برنامه داده شده را اجرا کند.

پس از آماده سازی متن یا طرح به شکل یک عکس و با استفاده از فرمت خاص، نرم افزار عکس موردنظر را تجزیه وتحلیل و بررسی کرده و تعیین می کند که از میان طیف رنگ های گسترده، برای هر قسمت به چه رنگی نیاز می باشد.

بهترین دستگاه چاپ بنر | جدیدترین دستگاه چاپ بنر | دستگاه چاپ بنر اقساطی

سپس باید جوهر را در مخزن ورودی دستگاه بنر بریزیم و با روشن شدن دستگاه، عمل انتقال جوهر و ترکیب آن انجام شده و به هد و نازل های دستگاه منتقل می شود.  سپس رول های مخصوصی که بر روی دستگاه به منظور کشیدن بنر به داخل آن نصب شده اند؛ بنر را به آرامی حرکت داده و هد نیز بر روی بنر حرکت می کند.  هم زمان با این حرکات، جوهر نیز به روی بنر منتقل شده و عمل چاپ صورت می گیرد و در آخر با برش زدن بنر، عمل چاپ به اتمام می رسد.  انجام دادن تمام مراحل گفته شده نیازمند تخصص و دانش کافی و برخورداری از اطلاعات بسیار زیاد توسط اپراتور دستگاه می باشد.

منبع: مجموعه جاوید چاپ https://javidchap.com/

دکمه بازگشت به بالا