عمومیکسب و کار برتر

کاربردهای چاپ افست

چاپ افیکی از مرسوم‌ترین چاپ‌هایی که در تیراژ بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ است. از این نوع چاپ برای چاپ کتاب، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، جعبه ساندویچ و … استفاده می‌شود. این‌گونه چاپ‌ها درروش‌های مختلفی انجام می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا با کاربردها و موارد استفاده از چاپ افست، آشنایی بیش‌تری پیدا کنیم. چنانچه شما نیز علاقه‌مند به آشنایی با این نوع چاپ و موارد کاربرد آن هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید. همچنین می توانید در بخش گالری سایت ایرانیان پک، تصاویر بسته بندی ساندویچ و ویدئو بسته بندی ساندویچ را مشاهده نمایید.

چاپ افست | چاپ افست کتاب تهران | خرید کتابهای چاپ افست

چاپ افست چیست؟

یکی از پرکاربردترین روش‌های چاپ، چاپ افست بوده که در حوزه‌های گوناگونی همچون چاپ مجلات، کتاب‌ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع چاپ در زندگی روزمره ما کاربرد زیادی دارد؛ به گونه‌ای که می‌توانیم بگوییم زندگی بدون چاپ افست کاملا بی معنی و بدون لذت است. از این نوع چاپ در تولید کتاب، چاپ روزنامه‌ها، تبلیغات و بسته‌بندی محصولات و … استفاده می‌شود. نام دیگر چاپ افست، لیتوگرافی است که چاپ بسیار باکیفیتی محسوب می‌شود. در این نوع چاپ از غلتک‌های cmyk برای چاپ روی صفحات استفاده می‌شود.

از مزیت‌های چاپ افست نسبت به چاپ‌های قدیمی همچون دیجیتالی می‌توان به کیفیت بالا و قیمت بسیار پایین‌تر آن اشاره کرد. چاپ افست برای مواقعی که تعداد چاپ شما بالا باشد؛  بسیار مناسب خواهد بود. حداقل تعداد چاپ برای افست 1000 عدد است و اکثرا این چاپ بر روی فلز، نایلون و کاغذ و … انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین موارد کاربرد و موارد استفاده از چاپ افست در روزنامه‌ها است. روزنامه از گذشته بخشی از زندگی مردم دنیا بوده که یکی از آشکارترین کاربرد چاپ افست است. قیمت پایین چاپ روزنامه و همچنین سرعت بالا در چاپ آن فقط از طریق چاپ افست امکان‌پذیر است.

از دیگر کاربردهای چاپ افست می‌توان به چاپ کتاب نیز اشاره کرد که بدون کتاب قطعا زندگی بدین شکل نبود. در چاپ افست به دلیل سرعت بالا و استفاده از آن در تیراژ زیاد، برای چاپ کتاب مناسب است. اسناد و مدارک قانونی که اعتبار زیادی دارد نیز از دیگر کاربردهای چاپ افست هستند. همان‌طور که دیدید روی بسته‌بندی محصولات، نوشته‌هایی وجود دارد. تبلیغات و نوشته‌هایی که روی بسته‌بندی محصولات وجود دارد نیز جزء کاربرد و موارد استفاده از چاپ افست محسوب می‌شود.

روش کار چاپ افست

یکی از کاربردها و موارد استفاده از چاپ افست، چاپ روی پلاستیک یا پارچه است. روش کار این چاپ بدین گونه است نوشته یا عکس‌ها روی سطح پلاستیکی توسط یک استوانه گردان، برگردانده می‌شوند. سپس این نوشته با فشار استوانه دیگر روی سطح موردنظر چاپ می‌شود.

نوشته یا طرح موردنظر روی صفحه‌ای به نام زینک قرار می‌گیرد و سپس صفحه زینک در یک مواد شیمیایی مخصوصی قرار گرفته تا کاملا این مواد را به خود بگیرد. سپس این صفحه زینک به دور استوانه پیچیده می‌شود. طرح موردنظر بر اثر فشار بالا روی استوانه دوم قرار می‌گیرد و بدین گونه نوشته و طرح موردنظر بر روی کاغذ یا هرجایی دیگری چاپ می‌شود.

مبنای چاپ افست تقابل بین آب و مرکب است همچنین زینک های لیتوگرافی عمدتا ورقه‌های نازک و قابل‌انعطاف از جنس آلومینیوم هستند که به ‌راحتی قوس برداشته و خم می‌شوند. بنابراین می‌توان صفحه زینک را روی سیلندر دستگاه چاپ قرار داد. زمانی که صفحه زینک روی سیلندر مخصوص خود در دستگاه چاپ نصب شد؛ لوله استوانه‌ای را تشکیل می‌دهد که نوردهای آب و مرکب به‌راحتی می‌توانند به سطح آن برسند.

کاربردهای مهم چاپ افست در صنعت

اطلاعات مالی برای شرکت و سازمان‌ها برای هر صنعتی جنبه حیاتی دارد. این گزارش‌ها شامل گزارش‌های سالیانه هستند که در هر شرکتی چاپ و توزیع می‌شوند. چاپ این گزارش‌های مهم نیز جزء کاربردهای چاپ افست به شمار می‌روند.

همان‌طور که گفتیم تبلیغات و بسته‌بندی در صنایع چاپی، بیش‌ترین محصولات را به خود اختصاص می‌دهد و بیش‌ترین تاثیر را در درآمدزایی دارد. تمام محصولات چاپی که در صنایع تبلیغاتی وجود دارد؛ نوعی از کاربرد چاپ افست است. محصولات تبلیغاتی شامل تراکت‌ها، بروشور، استیکرها و … هستند که عمدتا به روش چاپ افست تولید می‌شوند. از دیگر کاربردهای چاپ افست می‌توان به چاپ در سطوح مختلفی همچون پلاستیک، کاغذ یا حتی شکلات اشاره کرد. بازی‌های کارتی، بازی‌های روی چوب و تخته همچون شطرنج و مارپله، نقشه و چاپ روی لوح‌های فشرده از نوع چاپ افست است.

مزایای استفاده از چاپ افست

به دلیل مزایای زیاد، کاربردها و موارد استفاده از چاپ افست بسیار زیاد است. ازجمله مزایای چاپ افست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. در چاپ افست هیچ‌گونه اثری از رد چاپ کاغذ دیده نمی‌شود و کیفیت بسیار بالا و تضمین شده‌ای دارد.
 2. در چاپ افست کیفیت رنگ‌ها تضمین می‌شود و رنگ‌های واقعی تحویل مشتری داده می‌شود.
 3. برخی از رنگ‌ها در چاپ افست همچون رنگ طلایی، نقره‌ای و فسفری قابل‌دسترس‌ هستند. این نوع رنگ‌ها که با نام تجاری پنتون مشهور هستند؛ به‌طور مجزا چاپ می‌شوند.
 4. چاپ افست روی بسیاری از کاغذها و پلاستیک‌ها امکان‌پذیر بوده و درنهایت قیمت آن نسبت به دیگر چاپ‌های بی‌کیفیت مناسب و معقول است.

علاوه بر مزایا، چاپ افست دارای معایب اندکی نیز است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 1. چاپ افست در تیراژ پایین قیمت معقول و به‌صرفه‌ای ندارد. بنابراین در تیراژ زیر 1000 از چاپ افست استفاده نکنید.
 2. یکی از معایب مهم چاپ افست این است که درزمانی که فرایند چاپ شروع شد؛ امکان اصلاح رنگ وجود ندارد. همچنین زمانی که چاپ صورت گرفت؛ در صورت وجود مشکل، باید چاپ مجددا صورت گیرد و امکان اصلاح وجود ندارد.
 3. چاپ افست به شرایط محیطی، نیروی انسانی برای چاپ، دستگاه چاپ سالم و باکیفیت و هماهنگی لازم میان طراحی لیتوگرافی و چاپ خانه و … نیاز دارد.

کاربرد چاپ افست در کارتن سازی

استاندارد و کیفیت درروش چاپ افست در صنعت کارتن‌سازی و نوشتن بر روی کاغذ ، اهمیت بسیار زیادی دارد. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر محصولی کیفیت بسته‌بندی کردن آن و چاپ است. با توجه به این موضوع، استفاده از یک روش چاپ باکیفیت و ظریف باعث جذابیت محصول نهایی و افزایش رضایت مشتری می‌شود. یکی از بهترین روش‌ها برای چاپ روی بسته‌بندی محصولات مختلف و تبلیغ آن، چاپ افست است، زیرا گزینه بسیار مناسبی برای چاپ روی سطوح کاغذی و پلاستیکی است.

موارد مهم در دستگاه‌های چاپ افست چیست

 • این دستگاه ها برای تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرند و اگر شما می خواهید از کار خود نمونه ی تک عددی تهیه کنید، بهتر است این کار را با دستگاه چاپ دیجیتال انجام دهید.
 • فایل های خود را که برای چاپ، طراحی می کنید به افراد حرفه ای بسپارید که در رنگ بندی و سایز بندی تخصص کافی داشته باشند.
 • استاندارد های مد نظر خود برای طراحی و چاپ را قبل از شروع کار و سپردن پروژه به یک چاپخانه تعیین کنید و این نکات را به اپراتورهای مربوطه منتقل کنید و در صورت ضرورت می توانید آن ها را به صورت کتبی در اختیار چاپخانه قرار دهید.
 • نوع کاغذی که می خواهید کار شما بر روی آن چاپ شود را از قبل معین کنید و بهتر است این کار را با مشورت کارشناس مربوطه در چاپخانه پیش ببرید، آن ها بهتر می دانند که هر چاپی با چه کاغذی هماهنگی بیشتری دارد و نتیجه کار مطلوب خواهد شد.
 • برآورد هزینه های خود را قبل از شروع کار انجام دهید و میزان سرمایه ای که برای کار در نظر می گیرید، را با مسئول مربوطه در چاپخانه در میان بگذارید تا راهنمایی بهتری دریافت کنید.

سخن پایانی

امروزه یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین چاپ‌ها در صنایع مختلف، چاپ افست است. چاپ افست نوعی چاپ روی پلاستیک یا کاغذ و … است که برای چاپ تقویم، چاپ تراکت، چاپ بروشور و بسته‌بندی محصولات مورداستفاده قرار می‌گیرد. از مزایای چاپ افست می‌توان به تضمین کیفیت رنگ و عدم محدودیت چاپ اشاره کرد. بدین گونه که چاپ افست هیچ محدودیتی ندارد و روی کاغذ و پلاستیک یا هر محصول دیگری می‌توان چاپ انجام داد.

دکمه بازگشت به بالا