عمومیکسب و کار برتر

طرز تهیه ی قهوه موکا با شیر

قهوه موکا از نوشیدنی‌های گرم بر پایه است که از ترکیب سس شکلات، قهوه و شیر و فوم شیرتهیه می شود. قهوه موکا بین دوستداران قهوه و که طعم تلخ قهوه را به تنهایی نمی پسندند، محبوبیت فراوانی دارد. در برخی کشورها کافی موکا را با نام موکاچینو می شناسند. در این بخش از نمناک طرز آماده سازی کافه موکا را به سبک کافی شاپ ها و به صورت لایه لایه را به شما همراهان آشپزخانه آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه قهوه موکا

مواد لازم مقدار
قهوه 30 میلی لیتر
پودر شکلات 15 گرم
پودر کاکائو 15 گرم
شیر 100 میلی لیتر
آب به مقدار لازم

آموزش مرحله به مرحله تهیه قهوه موکا لایه لایه

برای آماده کردن قهوه موکا یا موکاچینوی خوشمزه ی خود، مراحل زیر را با دقت دنبال کنید:

مرحله اول:آماده کردن سس شکلات

پودر و پودر شکلات را با هم مخلوط کرده و مقداری آب جوش اضافه کنید و هم بزنید تا حالت کاراملی و شیره ای پیدا کند.

مرحله دوم:دم کردن قهوه

قهوه را آماده کنید، برای تهیه قهوه دمی اگر دستگاه قهوه جوش دارید. مخزن زیرین آن را با دو لیوان آب پر کنید و در ظرف بالایی پودر قهوه را بریزید به مقداری که پر شود و سپس روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد بلافاصله از روی حرارت بردارید. برای درست کردن قهوه بدون دستگاه پودر قهوه و مقداری آب سرد را مخلوط کرده و در شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم:آماده کردن شیر و فوم گیری

مقداری از شیر را روی حرارت قرار دهید تا به دمای جوش نزدیک شود اما اجازه ندهید زیاد بجوشد.

مقداری از شیر را برای درست کردن کف شیر و تزیین نگه دارید. برای تهیه کف شیر، شیر گرم (با دمای حدودا 60 درجه سانتی‌گراد) را در فرنچ‌پرس بریزید و ظرف را تا نیمه پر کنید، با بالا و پایین کردن دسته مخصوص فرنچ پرس کف مورد نظر شما به دست می‌آید. می توانید با همزن دستی نیز کف شیر تهیه نمایید، بدین صورت که با استفاده از همزن دستی (لیسک) شیر گرم را به صورت رفت و برگشتی بزنید تا کف شیر حاصل شود.

مرحله چهارم:سرو و تزئین کافه موکا

لیوانی را بردارید و ابتدا سس شکلاتی که آماده کرده اید را داخل آن بریزید، سپس قهوه خوش عطر و سپس شیر جوشیده شده را به آرامی روی آنها بریزید و در آخر کف شیر را اضافه کنید.

برای تزئین می توانید از خامه زده شده و کمی وانیل و استفاده نمایید.

نکات مهم

  • به جای پودر شکلات میتوانید از سس های شکلات آماده هم استفاده کنید.
  • اگر دوست دارید قهوه شما کمی طعم تلخ تری داشته باشد، به جای پودر شکلات میتوانید چند تکه را به روش بنماری حل کنید (یعنی تکه های شکلات را در ظرفی ریخته و روی بخار آب در حال جوش قرار دهید و هم بزنید تا شکلات آب شود) و به مخلوط اضافه کنید.
  • توصیه میشود از قهوه اسپرسو استفاده کنید اما اگر طعم تند اسپرسو را دوست ندارید، از قهوه دمی که طعم تلخی کمتری دارد، استفاده نمایید.
  • برای تهیه سریع قهوه موکا که حالت لایه لایه ندارد، می توانید قهوه و آب سرد را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند سپس آن را از روی حرارت بدارید. شیر را داغ کنید و تکه های شکلات را اضافه کنید و هم بزنید تا در شیر حل شود. شکر، قهوه و خامه را به شیر اضافه کنید و دائماً روی حرارت ملایم هم بزنید تا غلیظ شود. سپس در لیوان دلخواه ریخته و تزئین کرده و نوش جان کنید.

قهوه موکا را می توانید به صورت سرد هم سرو نمایید یعنی بعد از آماده شدن قهوه موکا آن را برای چند دقیقه در یخچ قهوه از جمله نوشیدنی هایی است که تنوع زیادی دارد و در هر فصل و زمانی قابل مصرف است اما برخی از قهوه ها طعمی منحصر به فرد و خاص تر دارند. قهوه موکا یا همان موکاچینو یکی از آنهاست.

این نوع از قهوه را میتوانیم هم به صورت داغ و هم به صورت سرد مصرف کنیم. قهوه موکا سرد را به کولر موکا و یا فروزن موکا هم میشناسند که در ادامه به روش تهیه آن نیز اشاره می کنیم فقط دقت کنید که قهوه موکا با دانه های قهوه موکا متفاوت است.

قهوه موکا به نوشیدنی گفته میشود که مانند لاته ترکیبی از با شیر جوشیده است اما مقداری شکلات یا کاکائو به آن اضافه میشود در حالی که دانه های قهوه موکا، نوعی از دانه های قهوه هستند که تاریخچه کشت آنها به شهری به نام موکا در کشور یمن بر میگردد.

اگر در یک عصر گرم تابستان هوس یک قهوه خنک و یا در یک عصر سرد پاییزی هوس یک نوشیدنی گرم کرده اید دست به کار شوید و به کمک این دستور خودتان در منزل یک موکاچینو خوش عطر و خوشمزه درست کنید. برای خرید قارچ گانودرما کلیک کنید.

طرز تهیه قهوه موکا روی گاز | طرز تهیه موکا با پودر آماده | طرز تهیه موکا با دستگاه اسپرسو

برای تهیه قهوه موکا روش های مختلفی وجود دارد و حتی در مواد اولیه آن اخلاف نظر هایی هست اما چیزی که بین همه دستور ها مشابه است وجود قهوه و شکلات میباشد. در ادامه به دو روش که از روش های رایج و البته خوشمزه برای درست کردن قهوه موکا اشاره شده است. جهت خرید قهوه سوپریم دکتر بیز برای لاغری کلیک کنید.

طرز تهیه قهوه موکا خانگی

مرحله اول:

در اولین مرحله پودر کاکائو و پودر شکلات را با هم مخلوط کرده و مقداری آب جوش اضافه کنید و هم بزنید. فقط دقت کنید به مقداری آب اضافه کنید که حالت کاراملی و شیره ای پیدا کند.

در این مرحله میتوانید از آماده هم استفاده کنید و همچنین میتوانید اگر دوست دارید قهوه شما کمی طعم تلخ تری داشته باشد به جای پودر شکلات چند را به روش بنماری حل کنید و به مخلوط اضافه کنید.

برای بنماری کردن تکه های شکلات را در ظرفی ریخته و روی بخار آب در حال جوش قرار دهید و هم بزنید تا شکلات آب شود فقط دقت کنید که ظرف حاوی شکلات با آب جوش تماس نداشته باشد و زیادی روی حرارت قرار نگیرد چرا که در این صورت طعم آن عوض میشود. میتوانید برای این کار از ماکروریو هم استفاده کنید. قیمت قهوه موکا گانودرما دکتر بیز چقدر است؟

مرحله دوم:

در این مرحله باید قهوه را آماده کنید برای این کار توصیه میشود از قهوه اسپرسو استفاده کنید اما برخی که طعم تند اسپرسو را دوست ندارند و میتوانند از قهوه دمی که طعم تلخی کمتری دارد استفاده کنند.

برای تهیه قهوه دمی اگر دستگاه قهوه جوش دارید. مخزن زیرین آن را با دو لیوان آب پر کنید و در ظرف بالایی پودر قهوه را بریزید به مقداری که پر شود و سپس روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد بلافاصله از روی حرارت بردارید میتوانید روی مخزن پایین آن کمی آب سرد بریزید تا قهوه شما نسوزد و طعم آن عوض نشود.

اما اگر دستگاهی برای درست کردن قهوه ندارید نگران نباشید، میتوانید همین کار را در یک شیر جوش و یا هر ظرف دیگری هم انجام دهید فقط کافی است پودر قهوه و مقداری آب سرد را مخلوط کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بردارید.

 

مرحله سوم:

در این مرحله فقط کافی است شیر را بجوشانید و البته دقت کنید که زیادی نجوشد به دمای جوش که نزدیک شد کافی است. مقداری از شیر را نیز برای درست کردن کف شیر و تزیین نگه دارید.

مرحله آخر:

حالا همه مواد ما آماده است کافی است آن ها را به صورت لایه لایه ریخته تا شکل آن به شکل قهوه موکا حرفه ای نزدیک شود. در ابتدا سس شکلاتی که آماده کرده اید را داخل لیوان بریزید. به آن قهوه خوش عطر را اضافه کنید. سپس شیر جوشیده شده را به آرامی روی آنها بریزید.

در آخر میتوانید کف شیر درست کنید و روی موکاچینو را با کف شیر و خامه زده شده و کمی وانیل و دارچین تزیین کنید.

روش دوم درست کردن قهوه موکا:

در این روش  بیشتر مواد با هم روی حرارت قرار میگیرند. این روش دیگر قهوه موکا لایه لایه ای نیست اما ممکن است درست کردن آن برای شما راحت تر باشد.

مرحله اول:

ابتدا قهوه و آب سرد را روی حرارت ملایم قرار دهید تا  شروع به جوشیدن کند سپس آن را از روی حرارت بدارید.

مرحله دوم:

شیر را داغ کنید و تکه های شکلات را اضافه کنید و هم بزنید تا در شیر حل شود.

مرحله سوم:

شکر، قهوه و خامه را به شیر اضافه کنید و دائماً روی حرارت ملایم هم بزنید تا غلیظ شود.

سپس در لیوان دلخواه ریخته و اگر دوست داشتید با دارچین، وانیل و خامه تزیین کنید.

نکته:

– همانطور که گفته شد این قهوه را سرد هم میتوانید میل کنید، برای این کار بعد از آماده شدن قهوه موکا آن را برای چند دقیقه در یخچال قرار دهید و یا چند تکه یخ داخل آن بریزید به همین راحتی فروزن موکا شما آماده است.

– برای اینکه قهوه موکا شما طعم بهتری داشته باشد از دانه قهوه تازه آسیاب شده استفاده کنید.

– برای اینکه قهوه موکا طعم بهتری داشته باشد از شکلات با کیفیت خوب استفاده کنید.

امیدوارم بتوانید با این دستور موکاچینوهای خوش عطری درست کنید و از طعم آن لذت ببرید. خوشحال میشویم عکس های آن را با هشتگ قهوه-ایران-کوک در اینستاگرام نیز به اشتراک بگذارید.

  • ال قرار دهید.
  • می توانید به جای استفاده از خامه از بستنی استفاده نمائید.

 

دکمه بازگشت به بالا