عمومیکسب و کار برتر

علائم بارداری لکه قهوه ای

ممکن است در اوایل بارداری، خونریزی لانه گزینی را تجربه کنید. همه زنان چنین تجربه ای ندارند. دیدن خونریزی در اوایل بارداری برای بسیاری از خانمها که این علامت را مشاهده می کنند نگران کننده است. گاهی این خونریزی دلیل نگران کننده ای دارد و گاهی نیز طبیعی است. اگر در اوایل بارداری هستید یا قصد بارداری دارید، این مقاله برای شماست. در این مقاله به موضوع لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به مطالب مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

قهوه سوپریم گانودرما مناسب ‌ترین و بهترین داروی گیاهی است که می‌تواند ریه را پاکسازی کند، قوای جسمی و جنسی را تقویت کرده، باعث کاهش وزن و جلوگیری از پیشرفت بیماری MS شود.

خونریزی لانه گزینی چیست؟

اولین نشانه بارداری خونریزی لانه گزینی است. زمانی که تخمک لقح یافته خودش را به دیواره رحم می چسباند باعث پاره شدن رگهای دیواره می شود.  پاره شدن رگها دلیل خونریزی لانه گزینی و اتصال جنین به رحم مادر است. بنابراین لکه بینی در هفته اول بارداری امری طبیعی است که در یک سوم بارداری ها اتفاق می افتد و جای هیچ نگرانی برای مادران نیست.

تشخیص نشانه های خونریزی لانه گزینی

لانه گزینی جنین در رحم با نشانه های زیر همراه است:

 • ترشحات قهوه ای واژن
 • لکه یا ترشحات صورتی
 • گرفتگی شکم
 • نوسانات خلقی و روحی
 • سردرد

این نشانه ها می توانند علائم اولیه بارداری باشند. اما اغلب این نشانه ها با پریودی اشتباه گرفته می شود. خونریزی لانه گزینی بسیار سبک و کوتاه است. خونریزی لانه گزینی ممکن است به صورت لکه‌های خونی روشن و یا به صورت خونریزی با جریان کم و مداوم باشد و مجبور باشید از نوار بهداشتی استفاده کنید. پزشک فقط با حذف دلایل مختلفی که می تواند منجر به لکه بینی شوند، می تواند خونریزی لانه گزینی را تشخیص دهد. به رنگ، غلظت و دفعات خونریزی خود باید توجه کنید. زیرا اینها جزئیات مهمی هستند که به تشخیص پزشک کمک زیادی می کنند.

بیشتر بخوانید:

در صورتی که با لکه بینی مواجه شده اید، جهت تشخیص علت لکه بینی خود می توانید از تخصص خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، متخصص زنان و زایمان بهره مند شوید.

رنگ لکه بینی بارداری

خونریزی لانه گزینی بسیار سبک و کوتاه است. رنگ لکه بینی بارداری بسته به اینکه چقدر طول بکشد خون از بدن خارج شود، طیفهای مختلفی دارد:

 • قرمز تیره: خونی که تازه است و خارج می شود.
 • صورتی و نارنجی: ناشی از مخلوط شدن خونریزی با ترشحات دهانه رحم است.
 • ترشحات قهوه ای واژن: این ترشحات بخاطر خونی است که دیر خارج شده و بخاطر اکسیداسیون، ترشح قهوه ای کمرنگ در بارداری را تجربه می کنید. به یاد داشته باشید که این از نشانه های نزدیک بودن زایمان است.

مدت زمان طبیعی لکه بینی در بارداری

۲۰% از خانمها لکه بینی قهوه ای در ماه اول بارداری را تجربه می کنند. مدت زمان طبیعی فقط چند روز است. لکه بینی اغلب در 8 هفته اول بارداری مشاهده می شود. این خونریزی را ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از بارداری یا به تاخیر افتادن پریودی خود می توانید ببینید.

نحوه لکه بینی بارداری

لخته قهوه ای در بارداری به صورت زیر باید مشاهده شود:

 • مشاهده ترشحات صورتی یا قهوه ای روشن به دلیل خونریزی لانه گزینی
 • خون لکه بینی بارداری از خون پریودی تیره تر است. زیرا این خون دیرتر از خون پریودی به واژن می رسد.
 • غلظت خونریزی لانه گزینی بسیار کم است البته لکه بینی قهوه ای در ماه اول بارداری در بعضی از مادران باردار به صورت خونریزی پریودی است که البته خیلی سبک است. بنابراین برای تشخیص خونریزی لانه گزینی از پریودی دچار مشکل می شوند.
 •  دیدن لخته قهوه ای در بارداری کوتاه و معمولا طی 2 روز است.
 • گاهی لخته قهوه ای در بارداری اول بخاطر حساس تر بودن دیواره رحم بیشتر از بارداری های بعدی است.

تعداد روزهای لکه بینی بارداری

12 روز بعد از باردار شدن بخاطر لانه گزینی جنینی در دیواره رحم، لکه بینی اتفاق می افتد. از چند ساعت تا چند روز خواهد بود.

لکه بینی در ماه نهم

در ماه آخر حاملگی، رحم برای آماده می شود. طی این مدت، ترشحات موکوسی چسبناکی را مشاهده می کنید که خونی هستند. اگر در 3 هفته آخر حاملگی باشید، این لکه بینی در مادران بسیار رایج و طبیعی است. در واقع، لکه بینی در ماه نهم حاملگی علامت شروع زایمان است و یک الی دو هفته بعد، زایمان اتفاق می افتد. اما اگر لکه بینی زودتر از این اتفاق بیفتد نشانه زایمان زودرس خواهد بود و جنین قبل از هفته ی 37ام بارداری متولد می شود. برخی از علل دیگر لکه بینی در ماه نهم بارداری عبارت است از:

 • جفت سر راهی
 • سقط جفت
 • پارگی رحم
 • پارگی رگ جنین

این موارد با معاینه پزشک، انجام آزمایش و سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

زمان مراجعه به پزشک

لکه بینی قهوه ای در ماه اول بارداری همیشه منفی نیست. ممکن است علامت اولیه بارداری باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا برنامه را زیر نظر او بگذارنید. اگر خونریزی شدید یا لخته خون داشتید حتما هر چه سریعتر به پزشک  خود اطلاع دهید. شاید دچار سقط جنین زودرس شده باشید.

علت لکه بینی قهوه ای در بارداری چیست؟ | لکه بینی قهوه ای قبل از پریود - مدیست

با مشاهده لکه بینی بارداری، برای اطمینان از سقط نشدن جنین حتما به پزشک مراجعه کنید. ما به شما خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، متخصص زنان و زایمان را پیشنهاد می کنیم.

برای خرید قهوه گانودرما دکتر بیز از سایت زیر کلیک کنید.

درمان لکه بینی در بارداری

برای درمان لکه بینی در بارداری می توانید از روشهای زیر کمک بگیرید:

 • کاهش مصرف آسپرین برای جلوگیری از بیشتر شدن خونریزی
 • استراحت مطلق در تخت
 • مصرف اسید فولیک با ، تخم مرغ و سبزیجات برگ سبز

بیشتر بخوانید:

 • اجتناب از
 • اجتناب از فعالیت های فیزیکی شدید
 • احساس گناه و ناراحتی نکنید. برای هر زنی این خونریزی اتفاق می افتد. سعی کنید، آرامش خود را حفظ کنید.

سوالات پر تکرار درباره لخته قهوه ای در بارداری

در زیر سوالاتی که مرتبا در مورد لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن می پرسند آورده شده است:

فرق بین خونریزی و لکه بینی در بارداری چیست؟

مقدار خونریزی مهم است. اگر زیاد باشد و پد را خیس کند خونریزی است ولی اگر نوار بهداشتی شما خیس نشد لکه بینی است.

رنگ خون در لکه بینی بارداری با خونریزی چه فرقی دارد؟

ترشح قهوه ای کمرنگ در بارداری نشانه لکه بینی است. اما اگر خون شما قرمز روشن بود خونریزی دارید.

لکه بینی قهوه ای در ماه اول بارداری آیا خطرناک است؟

می تواند نشانه بارداری باشد که چیز مهمی نیست. ولی ترشحات قهوه ای واژن در سه ماهه اول بارداری ممکن است مربوط به دلایلی مثل سقط جنین، حاملگی خارج از رحم و باشد. برای همین باید به پزشک خودتان این موارد را حتما اطلاع دهید.

چنانچه سوالی درباره لکه بینی قهوه ای در بارداری دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله مطرح کنید. برای یک خانم باردار هیچ چیز به اندازه لکه‌بینی قهوه ای در بارداری‌اش ترسناک و وحشتناک نیست. هرگونه لکه‌بینی و خونریزی در این دوران ممکن است نشانه یک اتفاق مهم برای جنین باشد.

پس اولین وظیفه یک مادر باردار در برابر جنین خود، داشتن داشتن اطلاعات کافی، دقیق و درست درباره انواع لکه‌بینی‌ها و خونریزی‌ها است.

هرخانمی فارق از اینکه باردار باشد یا نباشد، باید درباره اینجور مسائل اطلاعات کافی داشته باشد. این موضوع درمورد خانم‌های باردار اهمیت بیشتری دارد.

در ادامه مقاله قصد داریم تا لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را کاملاً بررسی کنیم و مطالب مربوط به آن را ذکر کنیم. توصیه می‌کنم حتماً تا انتهای مقاله همراه ما باشید و از این اطلاعات مفید و کاربردی استفاده نمایید.

تمام لکه‌بینی‌ها نگران‌کننده و خطرناک نیستند!

قبل از هرچیزی باید بدانید، لکه‌بینی با خونریزی متفاوت است. وقتی صحبت از لکه‌بینی قهوه ای در بارداری می‌شود، منظور ما یک یا چند قطره خون و ترشحات خونابه‌ای تیره است.

البته حتی خونریزی‌هایی شبیه به خونریزی دوران قاعدگی اما با حجم کمتر هم گاهی برای مادران باردار اتفاق می‌افتد. بیشترین مقدار خونریزی و لکه‌بینی در ۱۲ هفته اول بارداری است.

به طور کلی این نوع لکه‌بینی‌ها در دوران بارداری به‌ویژه هفته‌های اول و آخر بارداری طبیعی بوده و معمولاً علت خاصی ندارند. بسیاری از مادرانی که فرزندشان کاملاً صحیح و سالم به دنیا آمده از این نوع لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را تجربه کرده‌اند. پس لکه‌بینی قهوه ای نشانه چیست؟ برخی از دلایل لکه‌بینی در این دوران عبارت است از:

 • لکه‌بینی به علت افزایش خون مادر و حرکت خون به سمت رحم که با تحریک دهانه رحم منجر به لکه‌بینی قهوه ای در بارداری می‌شود. ممکن است این دلیل حتی محرک خارجی هم نداشته و به دلیل تحریکات داخلی بدن اتفاق افتاده باشد.
 • لکه‌بینی به علت لانه‌گزینی جنین در هفته‌های ابتدایی بارداری.
 • لکه‌بینی قهوه‌ای در ماه‌های آخر بارداری و به علت نزدیک شدن به زمان زایمان.
 • لکه بینی قهوه ای در بارداری دوقلو طبیعی‌تر بوده و بیشتر مادرانی که دوقلو باردار هستند دچار لکه‌بینی قهوه‌ای خواهند شد.

این‌ها دلایل طبیعی و معمولی لکه‌بینی قهوه ای در بارداری هستند که علل نگران‌کننده‌ای نبوده و نشانه وجود مشکل برای مادر یا جنین هم نیستند؛ اما گاهی اوقات همین لکه‌بینی‌ها ممکن است نشانه یک اتفاق مهم باشند.

البته لکه‌بینی قهوه ای فقط منحصر به دوران بارداری نیست. ممکن است خانم‌هایی که باردار نیستند هم دچار این مشکل بشوند. در هرحال اگر می‌خواهید دلیل لکه‌بینی قهوه ای در بارداری و غیر بارداری را بدانید راهی جز مراجعه به به دکتر مامایی یا ندارید.

چه زمانی لکه‌بینی قهوه ای در بارداری خطرناک است؟

با اینکه در اکثر مواقع لکه‌بینی قهوه ای در بارداری نشانه بدی نیست اما گاهی اوقات هم امکان دارد خطرناک بوده و نشانه مهمی باشد.

تشخیص اینکه لکه‌بینی شما از نوع بی‌خطر یا خطرناک است باید توسط پزشک متخصص انجام شود. پس هرزمانی که دچار لکه‌بینی شدید، فورا موضوع را با درمیان بگذارید.

۱. لکه‌بینی قهوه ای نشانه سقط است؟

لکه‌بینی قهوه ای در بارداری و اولین احتمالی است که در ذهن افراد به عنوان علت لکه‌بینی و ترشحات قهوه‌ ای در بارداری به وجود می‌آید.

ترشحات قهوه‌ای در ابتدای دوران بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. همچنین این موضوع می‌تواند نشانه کوتاژ یا سقط جنین ناقص نیز باشد.

۲. بارداری خارج از رحم

اگر اتفاق بیفتد، به دلیل اینکه جنین خود را به جای دیواره رحم به لوله‌های فالوپ مادر متصل می‌کند، ترشحات و لکه‌های قهوه‌ای رنگ ایجاد شده و خونریزی و لکه‌بینی اتفاق می‌افتد.

۳. پولیپ گردنه رحم

گاهی اوقات با افزایش میزان هورمون استروژن، در ناحیه گردنه رحم پولیپ‌های غیرطبیعی ایجاد شده و رشد می‌کنند. ایجاد پولیپ‌ها در ناحیه حساس گردنه رحم باعث دردهایی در قسمت زیر شکم و همچنین خونریزی و لکه‌بینی غیر طبیعی می‌شود.

۴. عفونت واژینال

عفونت‌های واژینال که معمولا از عفونت‌های مقاربتی هستند هم می‌توانند باعث مشکلاتی چون: سوزش، خارش و خروج ترشحات و لکه‌های قهوه‌ای بشوند.

۵. لکه‌بینی قهوه‌ ای نشانه بارداری

اگر از بارداری خود مطئمن نیستید و لکه‌بینی قهوه ای دارید ممکن است دچار لکه‌بینی قهوه ای در ماه اول بارداری شده باشید. معمولا بسیاری از خانم‌ها تا هفته پنجم متوجه باردار بودن خود نشده و این لکه‌بینی‌ها نشانه بارداری آن‌ها باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علت‌ها و انواع ترشحات و لکه‌بینی‌ها در دوران بادراری بسیار متنوع است. ما سعی کردیم مهمترین علل لکه‌بینی قهوه ای در بارداری را برای شما شرح دهیم اما هر زمانی که چنین اتفاقی برایتان افتاد باید حتما به مراجعه کرده تا مطمئن شوید مشکلی برای جنین پیش نیامده باشد.

همچنین از همان زمانی که اقدام به بارداری می‌کنید باید تحت نظر یک یا دکتر زنان باشید و به صورت ماهانه و منظم چکاپ‌های مربوطه را انجام دهید تا خیال‌تان بابت سلامتی جنین و وضعیت سلامتی خودتان آسوده باشد.

کلیه دمنوش ها و قهوه گانودرما موکا دکتر بیز برای کاهش وزن و لاغری و افزایش سلامت بدن بسیار مفید است

 

دکمه بازگشت به بالا