عمومیکسب و کار برتر

سردرد بعد از ترک قهوه

برای اینکه با خستگی ناشی از ترک قهوه راحت‌تر کنار بیایید و شدت علائم را کمتر کنید بهتر است به خودتان سخت نگیرید. اجازه دهید بدن روال طبیعی خودش را طی کند و با فقدان این ماده کنار بیاید. بدن ما یک سیستم هوشمند و شگفت‌انگیز است و خودش را با شرایط جدید وفق می‌دهد. سعی کنید بیشتر استراحت کنید، بین 8 تا 9 ساعت بخوابید، آب زیاد بنوشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید، از منابع طبیعی و غذاهای غنی که انرژی بیشتری دارند استفاده کنید و اجازه ندهید فشار کاری، ترک کافئین را برای شما دشوارتر کند.

سردرد

پنجاه‌درصد از افرادی که قهوه گانودرما برای درمان زگیل تناسلی را ترک می‌کنند دچار سردرد می‌شوند. دلیل این سردردها این است که کافئین، رگ‌های مغزتان را منقبض می‌‌کند و وقتی دیگر کافئینی در سیستم بدنتان وجود ندارد، این رگ‌ها گشاد شده و جریان خون به سمت مغز بسیار زیاد می‌شود.

چه باید کرد؟

این سردردها باید با عادت‌کردن مغز به جریان خون ِ بیشتر برطرف شوند. در این مدت می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید، مثل استامینوفن و ایبوپروفن تا سردردهایتان کمتر شود.

تهوع

برخی از افراد با ترک کافئین دچار علائمی مشابه علائم آنفلوانزا می‌شوند، مانند تهوع یا احساس ناخوشی عمومی. در برخی از موارد ممکن است استفراغ هم وجود داشته باشد.

چه باید کرد؟

خوشبختانه داروهای ضد تهوع که بدون نسخه هم به فروش می‌رسند می‌توانند علائم گوارشی‌تان را تسکین دهند یا اینکه می‌توانید از راهکارهای طبیعی مانند طب فشاری یا زنجبیل استفاده کنید.

کافئین می‌تواند توانایی‌های حل مسئله، حافظه و سرعت عکس‌العمل را تقویت کند و این مسئله ثابت شده است؛ بنابراین وقتی مصرف کافئینتان را کاهش می‌دهید یا متوقف می‌کنید، به‌احتمال زیاد متوجه می‌شوید دقت و تمرکزتان کمتر شده است

خستگی

بسیاری از افراد صبح بعد از بیدارشدن از خواب قهوه می‌نوشند تا بیدار و هشیار شوند. کافئین، گیرنده‌های ادنوزین مغز را مهار می‌کند. ادنوزین یک فرارسان عصبی است که احساس خواب‌آلودگی به شما می‌دهد؛ بنابراین عجیب نیست که با متوقف کردن مصرف کافئین احساس خستگی و بی انرژی بودن کنید. آنهایی که عادت دارند قهوه مصرف کنند، بعد از ۱۶ ساعت دوری از قهوه و کافئین دچار احساس خستگی و بی‌حالی می‌شوند.

چه باید کرد؟

با خوردن میوه و سبزی بیشتر، ورزش منظم، نوشیدن آب فراوان و خواب کافی به جنگ خستگی ناشی از ترک کافئین بروید.

مه مغزی و مشکل در دقت و تمرکز

کافئین می‌تواند توانایی‌های حل مسئله، حافظه و سرعت عکس‌العمل را تقویت کند و این مسئله ثابت شده است؛ بنابراین وقتی مصرف کافئینتان را کاهش می‌دهید یا متوقف می‌کنید، به‌احتمال زیاد متوجه می‌شوید دقت و تمرکزتان کمتر شده است.

چه باید کرد؟

مصرف کافئینتان را کم‌کم کاهش دهید؛ مثلاً ۱۰ میلی‌گرم در روز، تا از شدت علائمتان کاسته شود. اما به طور مرتب ورزش کنید، شب‌ها هفت تا هشت ساعت بخوابید و از بازی‌ها و برنامه‌های تقویت تمرکز استفاده کنید.

تحریک‌پذیری عصبی و احساس اندوه

کافئین تعداد گیرنده‌های دوپامین را افزایش می‌دهد. دوپامین یک هورمون حال خوب کن در مغز است که احساس لذت و رضایت به شما می‌دهد. یعنی وقتی مصرف کافئین را متوقف می‌کنید یا کاهش می‌دهید ممکن است کم‌کم احساس کنید انگیزه ندارید یا اندوهگین هستید.

چه باید کرد؟

بهترین راه این است که مصرف کافئین را ناگهان قطع نکنید. مثلاً اگر عادت دارید روزی دو بار و هر بار یک فنجان قهوه بنوشید آن را به نصف فنجان و دو بار در روز کاهش بدهید و ببینید چه حسی دارید.

افسردگی و بی‌حوصلگی

کافئین حالتان را خوب می‌کند؛ چون تولید دوپامین را افزایش می‌دهد. متأسفانه این مسئله باعث می‌شود حس و حال شما بعد از توقف مصرف کافئین افت کند و بیشتر احتمال دارد دچار افسردگی شوید یا افسردگی که دارید بدتر شود.

چه باید کرد؟

اگر علائم افسردگی‌تان ادامه‌دار شد یا اثر منفی بر زندگی روزمره‌تان گذاشت این مسئله را به پزشکتان اطلاع بدهید. همچنین می‌توانید فعالیت بدنی‌تان را بیشتر کنید، رژیم غذایی‌تان را تعدیل کنید، با دوستان و خانواده بیشتر وقت بگذرانید و از یک مشاور کمک بگیرید.

لرزش دست

رعشه یا لرزش غیرقابل‌کنترلی که در دست ایجاد می‌شود یکی دیگر از علائم شناخته‌شدهٔ ترک کافئین است. هرچند علت این لرزش دست مشخص نیست اما گفته می‌شود که کافئین، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند (مغز و نخاع) و لرز و رعشه ناشی از مشکلاتی در قسمت‌هایی از مغز است که مسئول حرکت هستند.

اطلاعات بیشتر : قیمت قهوه ماسالا 

چه باید کرد؟

لرزش دست باید با عادت‌کردن بدن به کمبود کافئین برطرف شود، اما در این مدت می‌توانید راه‌هایی برای کنترل استرس در زندگی پیدا کنید تا به کاهش این علامتتان نیز کمک نماید.

ترک قهوه چند روز طول میکشد | جایگزین ترک قهوه | درمان سردرد بعد از قهوه

سرگیجه و احساس سبُکی در سر

احساس سبُکی در سر یا سرگیجه نیز در لیست عوارض ترک کافئین جای دارد.

چه باید کرد؟

مصرف کافئین را ناگهان قطع نکنید و به خودتان فشار نیاورید. وقتی در روند ترک کافئین هستید سعی کنید کارهایتان را سبک‌تر کنید و هر وقت نیاز داشتید دراز بکشید و استراحت کنید.

علائم ترک کافئین چقدر طول می‌کشد؟

مطالعات نشان داده‌اند علائم ترک کافئین معمولاً ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از توقف مصرف کافئین شروع می‌شوند و طی ۲۰ تا ۵۱ ساعت به شدیدترین میزان خود می‌رسند. این علائم معمولاً حدود ۲ تا ۹ روز طول می‌کشند.

هرچند راهی برای زودتر تمام‌شدن علائم ترک کافئین وجود ندارد اما می‌توانید تا جایی که امکان دارد کافئین را کم‌کم و به‌تدریج کنار بگذارید تا علائمتان کمترین شدت را داشته باشند. مثلاً می‌توانید در لاته به‌جای دو شات اسپرسو یک شات داشته باشید، نیمی از فنجانتان را از قهوه بدون کافئین پُر کنید یا گاهی به‌جای قهوه از چای سبز استفاده کنید که کافئین کمتری دارد.

توصیه: هیدراته نگه‌داشتن بدن هم برای به‌حداقل‌رساندن علائم ترک کافئین مهم است. پس یادتان باشد هم‌زمان با کاهش مصرف قهوه و کافئین، مصرف آب آشامیدنی‌تان را بیشتر کنید.

چه کنیم تا دوباره به کافئین وابسته نشویم؟

علائم ترک کافئین معمولاً چندان طول نمی‌کشند و بیشتر این علائم با خودمراقبتی و آگاهی، خفیف و قابل کنترل‌اند. نکتهٔ مهم برای موفقیت در ترک کافئین این است که بلندمدت باشد و نسبت به مصرف چیزهایی که کافئین دارند هشیار باشید.

بعد از اینکه فرایند ترک کافئین را پشت سر گذاشتید ممکن است به‌راحتی وسوسه شوید دوباره مصرف زیاد آن را شروع کنید. توصیه می‌کنیم با غذاها و نوشیدنی‌های جدید که کافئین کمی دارند آشنا شوید و مراقب داروهایی که محرک دارند نیز باشید. اگرچه بسیاری از افراد ترک کافئین را با مصرف زیاد آن مرتبط می‌دانند، اما طبق گفته پزشکی جان هاپکینز، وابستگی می‌تواند پس از نوشیدن یک فنجان کوچک قهوه – حدود 100 میلی گرم کافئین – در روز شکل بگیرد.

علت بروز سردرد

کافئین منجر به باریک شدن عروق خونی در مغز می شود؛ و بدون مصرف آن عروق خونی فرد مصرف کننده گشاد می شود. افزایش جریان خون منجر به سردرد یا علائم دیگر ترک کافئین می شود.

 1. مسکن های بدون نسخه مصرف کنید

چندین مسکن می توانند به تسکین سردرد کمک کنند، از جمله:

 • ایبوپروفن (ادویل)
 • استامینوفن
 • آسپرین

این داروها معمولاً هر چهار تا شش ساعت یک بار مصرف می شوند تا زمانی که سردرد شخص کاهش یابد. دوز مصرفی شما به نوع و قدرت مسکن بستگی دارد. یکی از راه‌های کاهش سردرد ناشی از ترک کافئین – و همچنین سایر سردردها – مصرف مسکن‌هایی است که شامل کافئین به عنوان یک ماده است. کافئین نه تنها به بدن شما کمک می کند دارو را سریعتر جذب کند، بلکه این داروها را 40 درصد موثرتر می کند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که مصرف کافئین از هر نوعی به وابستگی بدن شما کمک می کند. این که اجازه دهید مصرف کافئین به پایان برسد یا مصرف آن را از سر بگیرد، به شخص بستگی دارد. اگر مسکن مصرف می کنید، مصرف خود را به دو بار در هفته محدود کنید. مصرف بیش از حد این داروها می تواند منجر به سردردهای عود شونده شود. با افزایش دمای هوا در تابستان نیز شایع میشوند. در این باره بیشتر بخوانید.

 1. روغن نعناع را بصورت موضعی روی محل درد بمالید

برخی تحقیقات نشان می دهد که منتول موضعی – ماده فعال نعناع – ممکن است با کاهش التهاب و شل کردن عضلاتی که سفت و منقبض شده اند، به تسکین سردرد کمک کند. در واقع، طی انجام یک مطالعه که در سال 2016 انجام شد، روغن نعناع ممکن است به اندازه استامینوفن در تسکین سردردهای تنشی موثر باشد. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، دو تا سه قطره روغن نعناع را به آرامی روی پیشانی یا شقیقه های خود ماساژ دهید. این روغن را می توان با خیال راحت و بدون رقیق شدن استفاده کرد، اگرچه می توانید آن را با روغنهای پایه (مانند روغن نارگیل) مخلوط کنید. را بخوانید.

 1. هیدراته بمانید

اگر به طور منظم قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می نوشید، افزایش مصرف آب می تواند به کاهش خطر ابتلا به سردردهای مرتبط با آن کمک کند. کافئین می تواند شما را وادار به ادرار بیشتر کند و میزان مایعاتی که از دست می دهید را افزایش دهد. مایعات بسیار کم در بدن یا کم آبی بدن می تواند حجم مغز شخص را کوچک کند. مقدار مایعاتی که هر فرد برای هیدراته ماندن نیاز دارد می تواند متفاوت باشد. یک قانون خوب این است که روزانه هشت لیوان آب بنوشید. نیز یکی از سردرد های متداول است برای مطالعه بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید.

 1. کمپرس یخ بمالید

کمپرس یخ برای بسیاری از افرادی که به میگرن مبتلا می شوند، یک راه حل درمانی ست. قرار دادن کمپرس یخ روی سر می تواند با تغییر جریان خون یا بی حس کردن ناحیه به کاهش سردرد کمک کند. گزینه دیگر قرار دادن کمپرس یخ در پشت گردن است.

 1. کمی استراحت کنید

برخی افراد متوجه می شوند که چرت زدن می تواند به تسکین سردرد کمک کند. در یک مطالعه کوچک در سال 2009، 81 درصد از شرکت کنندگان با سردرد تنشی مداوم، خواب را موثرترین راه برای یافتن تسکین ذکر کردند. ارتباط بین خواب و تسکین میگرن نیز مورد توجه قرار گرفته است. گفته می شود، خواب ارتباط عجیبی با سردرد دارد. برای برخی افراد، خواب یک محرک سردرد است و برای برخی دیگر، یک درمان موثر است. شما بدن خود را بهتر می شناسید.

 1. میل به کافئین خود را رفع کنید

 اگر سایر اقدامات تسکین دهنده نبود، می توانید میل خود را به کافئین رفع کنید. اگرچه این یک راه مطمئن برای تسکین علائم شما است، انجام این کار به وابستگی شما کمک می کند. تنها راه برای شکستن این چرخه این است که کافئین را به طور کامل کاهش دهید یا به طور کامل کنار بگذارید.

سایر علائم ترک کافئین

علائم ترک کافئین ممکن است در عرض 24 ساعت از آخرین مصرف شما شروع شود.

همراه با سردرد، علائم ترک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • انرژی کم
 • احساس ناخوشی
 • مشکل در تمرکز

جهت ارتباط با نمایندگی فروش قهوه گانودرما در تهران با کارشناسان ما در تماس باشید

دکمه بازگشت به بالا