آیا ترک قهوه می‌تواند برای کاهش علائم اضطراب مفید باشد؟

رابطه قهوه و اضطراب

خواص پودر قهوه گانودرما: برای درک رابطه و ارتباط میان قهوه و اضطراب ، بدون درنگ باید به سراغ یکی از مهمترین مواد موجود در قهوه برویم، که نام آن کافئین می باشد.

کافئین را می توان مهمترین ماده تشکیل دهنده قهوه و اسپرسو معرفی کرد که باعث شده بسیاری از افراد عاشق نوشیدن قهوه شوند، این ماده اثرگذار می تواند تاثیرات ویژه ای بر روی بدن انسان و سیستم عصبی داشته باشد که تعدادی از آنها می تواند مثبت و مفید باشند و برخی دیگر مضر و خطرناک.

قبل از آنکه بخواهیم به رابطه قهوه و اضطراب و نحوه رفع آن بپردازیم به سراغ بررسی یک موضوع رایج در بین تمام افراد می پردازیم که احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است و آن هم رابطه میان خواب و استرس می باشد.

ارتباط میان خواب، کافئین، قهوه و اضطراب

بهترین زمان مصرف قهوه گانودرما: همه ما با شنیدن واژه های اضطراب و استرس به طور ناخودآگاه مفاهیم منفی زیادی در ذهنمان شکل می گیرد، اما استرس در واقع واکنشی است که در انسان و حیوانات تکامل یافته است تا به آنها اجازه دهد با موقعیت‌ های مهم یا خطرناک کنار بیایند.

بررسی ها و تحقیقات نشان می دهد که استرس و اضطراب باعث آزاد شدن هورمون هایی به نام آدرنالین و کوتیزول (ANS) می شود که خیلی از افراد آنها را با نام های هورمون های استراس زا می شناسند.

حال سوال اصلی اینجاست که این موضوع چه ارتباطی به قهوه و اضطراب دارد؟ کافئین موجود در قهوه به نوعی یک ماده محرک می باشد که باعث می شود آزاد شدن این هورمون های استرس زا گاهاً تا دو برابر افزایش پیدا کنند، تا جایی که در برخی موارد باعث دچار شدن افراد به حمله های عصبی و اضطرابی می شود.

این موضوع را می توانید به طور شهودی نیز کاملاً درک کنید؛ همه ما روزها و شبهایی شده که به خاطر دچار شدن به اضطراب و استرس با مشکل خواب رو به رو شده ایم (به طور مثال شبهای کنکور). از طرفی یکی از مهمترین ویژگی های و نوشیدن قهوه و اسپرسو نیز رفع خواب آلودگی می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که این موضوعات اتفاقی نیست و دقیقاً همه آنها به هورمون های عصبی انسان مربوط می باشد که البته این موارد در افراد مختلف و بسته به ژنتیک می تواند کمی متغییر باشد، اما در کل دست پیدا کردن به اضطراب و موارد دیگری همچون تپش قلب و بالا رفتن فشار خون با نوشیدن امری کاملاً طبیعی و علمی می باشد.

چگونه اضطراب و استرس بعد از قهوه را رفع کنیم؟

طریقه مصرف گانودرما برای زگیل تناسلی: اما بعد از آنکه از لحاظ علمی رابطه میان قهوه و اضطراب را بررسی کردیم به این موضوع می رسیم که چگونه می توان این مشکل و اختلال عصبی را رفع کنیم و راهکار اینکه بخواهیم استرس بعد از نوشیدن قهوه را کم کنیم چه مواردی می باشد.

یادمان باشد که نوشیدن قهوه و اسپرسو دارای اصول خاص خود می باشد و اگر بعد از نوشیدن آنها دچار مشکلاتی می شوید همگی راه حل خود را دارند و نیازی نیست که شما قهوه را کنار بگذارید.

  1. معده خالی و اول صبح ها قهوه ننوشید!

یکی از اتفاقات رایج در بین عاشقان و دوست داران قهوه این می باشد که بعد از بیدار شدن از خواب اولین کاری که انجام می دهند اقدام به نوشیدنی قهوه می کنند اما بهتر است بدانید که این کار نه تنها باعث می شود بین قهوه و اضطراب شما یک رابطه ایجاد شود، بلکه شما به نوعی شما انرژی بخشی و تاثیر اصلی قهوه را هدر داده اید.

برای درک ساده تر این موضوع باید گفت؛ زمانی که شما از خواب بیدار می شوید بدن شما به طور طبیعی هورمون کورتیزول را ترشح می کند تا بتواند باعث شادابی و سرحالی شما شود. پس به نوعی شما انرژی بخشی کافئین را در واقع هدر داده اید و به همین خاطر توصیه می کنیم قهوه را دو ساعت بعد از بیدار شدن بنوشید و از ابتلا رابطه بین قهوه و اضطراب در اول صبح پیشگیری کنید.

اما نکته دیگری که لازم است به آن دقت کنید این موضوع می باشد که بررسی ها نشان می دهد مصرف مواد پروتئینی و خوراکی قبل از نوشیدن قهوه می تواند از اضطراب و استرس حاصل از آن به شکل چشمگیری جلوگیری کند. پس معده خالی گزینه بعدی می باشد که لازم است رعایت کنید تا این مشکلات را رفع کنید.

  1. همه چیز را از چشم قهوه نبینید ?

یکی از موضاعات بسیار رایجی که مخصوصاً در بین ما ایرانی ها رایج می باشد نتیجه گیری و قضاوت کردن بدون بررسی و تحقیق می باشد.

اضطراب و استرس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که نوشیدن قهوه یکی از این دلایل می تواند باشد. در مورد این موضوع بگذارید با یک مثال آن را برای شما کاملاً قابل درک کنیم:

نوشیدن نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا روز به روز در حال گسترش و فراگیری می باشد، جالب است بدانید که در بسیاری از این نوشابه ها میزان کافئین، بیشتر از کافئین قهوه می باشد. همچنین کافئین آنها نیز طبیعی نمی باشد و به طور مصنوعی ساخته می شود و تاثیر آنها بر روی استرس بسیار بیشتر از رابطه میان قهوه و اضطراب می باشد.

آیا قهوه برای اعصاب ضرر دارد | از بین بردن فوری اثر قهوه | تاثیر قهوه بر وسواس فکری

عادت های بسیار زیادی در طول روز می باشد که می تواند باعث اختلالات عصبی شود و شما نمی توانید همه این موضوعات به نوشیدن یک فنجان قهوه یا یک شات خود ربط دهید و توقع داشته باشید که با حذف قهوه قرار است این استرس ها به صفر برسد.

نکته دیگر این مورد می باشد که شما می توانید با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و خواب راحت کمک کنید تا نوشیدنی‌های کافئین‌دار کمتر باعث مضطرب شدنتان شود. با تغییر و بهبود سبک زندگی علائم اضطراب کاهش می‌یابد و از شدت گرفتن آن جلوگیری می‌شود.

نوشیدن قهوه به اندازه و در حد متعادل (حداکثر سه فنجان در طول روز) برای رهایی از شر این اختلالات بسیار مهم می باشد و لازم است که آن را رعایت کنید، البته نه تنها در مورد اضطراب و استرس بلکه این موضوع در مورد نیز بسیار دارای اهمیت می باشد.

  1. استفاده از قهوه دی کاف

آخرین اقدامی که می توان برای رفع اختلال نوشیدن قهوه و اضطراب ناشی از آن انجام داد جایگزین کردن قهوه معمولی با دی کاف (بدون کافئین) می باشد.

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد که دلیل اصلی این مشکلات عصبی و استرس های، وجود کافئین در قهوه می باشد، پس طبیعی می باشد که اگر شما از قهوه های “دی کاف” استفاده کنید از این مشکلات رهایی پیدا می کنید.

البته توصیه می کنیم که قبلا از آنکه بخواهید به سراغ   بروید، مشکلاتی که در قسمت های قبلی اشاره کرده ایم را رفع کنید، اما اگر باز هم دچار اختلالات عصبی و استرسی شدید می توانید از نوع قهوه استفاده کنید.

ما تلاش کردیم که تمام مواردی که لازم است شما در مورد رابطه میان قهوه و اضطراب می دانید را برای شما بررسی کنیم و نکاتی که می توانید با رعایت آنها از این مشکلات عصبی و استرس ها رهایی پیدا کنید را برای شما بیان کنیم، اما اگر باز هم نکته یا سوالی در مورد موارد بیان شده در این مقاله دارید می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید

دکمه بازگشت به بالا