کسب و کار برترورزشی

نکات مهم در نگهداری و تمیز کردن کفش ورزشی

اطمینان حاصل کنید که کفش را به درستی ببندید تا پاهای شما حمایت مناسبییکی از مهم ترین و ضروری ترین ابزارها در فضای کار، کفش های ایمنی هستند که برای کاهش خطرات احتمالی مورد استفاده قرار می گیرند. کفش ها برای حفاظت از پاها مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل باید به تمیز کردن اصولی کفش ورزشی اهمیت ویژه ای داد.

بر طبق آماری که از حوادث حین کار منتشر می شود، قطع شدن انگشتان یا له شدن پا یکی از مواردی است که در کارگاه ها و فضاهای صنعتی زیاد اتفاق می افتد. به همین دلیل در فضاهای صنعتی از کفش های ایمنی استفاده می کنند. اما تنها انتخاب و خرید کفش ایمنی کافی نیست، بلکه نگهداری و تمیز کردن آن نیز می تواند به همان اندازه مهم باشد. در این مطلب به بررسی کامل اصول نگهداری و تمیز کردن کفش های ایمنی، تمیز کردن کفش کار از جنس چرم، چرم مصنوعی، لاستیکی و جیر می پردازیم.

اصول کلی تمیز کردن کفش کار

برای تمیز کردن کفش ایمنی باید نکاتی را رعایت کنیم که علاوه بر اینکه کفش به خوبی تمیز شود، از کیفیت کفش نیز کاسته نشود. در ادامه این نکات را با هم مرور می کنیم:

  1. هنگام تمیز کاری و پاک کردن کفش، فشار زیادی به کفش وارد نکنید. مخصوصاً اگر کفش های شما نو هستند، سعی کنید فشار کمتری وارد کنید تا آسیب جدی به کفش وارد نشود.
  2. سعی کنید هر روز و کار خود را تمیز کنید. این کار را از غبارهای لای درزها تا شیارهای زیر کفش ادامه دهید تا جلوی ساییدگی آن را بگیرید. وجود سنگ ریزه ها در زیر کفش به مرور زمان باعث ساییدگی و ترک خوردن کفش می شود.
  3. پس از ساعات کاری و در پایان روز حتماً کفی های کفش را از درون آن دربیاورید و اجازه دهید کمی هوای آزاد به آن بخورد. پاهای ما در طول روز عرق می کند و با گذشت زمان محل مناسبی برای رشد باکتری های مختلف خواهد شد. بنابراین با این کار می توانید تا حد زیادی جلوی رشد باکتری ها و آسیب رسیدن به پاها را بگیرید.
  4. اگر شغل شما در مکانی است که زیاد با روغن سروکار دارید، برای تمیزکاری بهتر است از پنبه آغشته به شیرپاک کن استفاده کنید.
  5. دقت داشته باشید، برای پاک کردن لکه ها از روی کفش ایمنی و کار از پاک کننده های قوی استفاده نکنید. این کار باعث می شود به مرور زمان کیفیت رویه کفش کاهش یابد و هم محافظت آن از پای شما کمتر خواهد شد و هم مجبور به تعویض آن می شوید.

نحوه تمیز کردن کفش کار براساس جنس آن ها

یکی از مهم ترین اصولی که در شیوه نگهداری و تمیز کردن کفش ایمنی و کار باید به آن توجه کرد، جنس کفش کار است. قطعاً شما برای همه کفش ها نمی توانید یک روش مشخصی برای تمیز کردن استفاده کنید و باید ببینید با توجه به جنس کفش و موادی که بر روی آن می ریزد، چه نوع روشی بهتر است. برای دانستن روش های تمیزکاری هر کدام از انواع کفش های کار، با ما در طراحان دوخت همراه شوید. تمیز کردن کفش ایمنی چرم : کفش های چرمی، مخصوصاً کفش های ایمنی و کار، عمدتاً از نوع پرداخت شده هستند و برای تمیزکاری این نوع کفش ها باید مراحل زیر را طی کرد.

  • برای تمیز کردن کفش، ابتدا با یک برس نرم روی کفش بکشید تا اگر لکه یا آلودگی بر روی کفش وجود دارد، از بین برود و سطح کفش نرم شود.
  • با یک پارچه نرم و تمیز روی کل سطح کفش ایمنی چرم را دستمال بکشید.
  • برای کفش هایی که از چرم پرداخت شده تولید شده اند، پارچه را کمی نمدار کنید و از آن، بر روی سطح کفش بکشید.
  • کفش را در فضای باز قرار دهید تا به صورت کامل خشک شود.

شاید این سوال پیش بیاید که از کجا بفهمیم کفش ما پرداخت شده است یا پرداخت نشده؟ برای دانستن این موضوع کافی است داخل کفش یا داخل جعبه کفش را مورد بررسی قرار دهید تا از روی برچسب آن، نوع چرم را پیدا کنید. برای کفش های چرم می توان از واکس های مخصوص هم استفاده کرد تا طول عمر کفش ایمنی را افزایش دهد. دقت کنید قرار دادن این کفش ها در مجاورت آفتاب و گرمای زیاد باعث ترک خوردگی و کاهش عمر کفش می شود. تمیز کردن کفش ایمنی جیر : جیر ماده ای است که از لایه زیرین پوستی حیواناتی مانند گوسفند، بز و گوزن تولید می شود. کفش های جیر را بیشتر در فضاهایی می پوشند که ظاهر و شیک پوشی در آن ها مهم است.

با این حال اگر روش های درستی را برای تمیزکاری این کفش ها نداشته باشید، خیلی زود کیفیت خود را از دست می دهند و از بین می روند. جیر آب را به خوبی جذب می کند اما بهتر است برای تمیز کردن کفش ایمنی جیر  از برخورد مستقیم آب با آن جلوگیری به عمل بیاید، چرا که می تواند اثرات مخربی داشته باشد. بهترین ابزاری که می توان با آن کفش جیر را تمیز کرد، برس های مخصوص است. نکته ای که در استفاده از این برس ها وجود دارد، این است که در جهت جیر برس را بکشید و از کشیدن آن در خلاف جهت، خودداری کنید.

تفاوت چرم مصنوعی و چرم طبیعی در این است که در ساختار چرم مصنوعی از موادی استفاده می کنند که در برابر رنگ پریدگی و آفتاب زدگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و در برابر نفوذ آب مقاوم تر می شود. همچنین برخلاف چرم های طبیعی، گرما باعث ایجاد تاثیر مثبت بر ساختار کفش می شود. ساده ترین روش برای تمیز کردن کفش های ایمنی ساخته شده از چرم مصنوعی، استفاده از یک دستمال مرطوب برای از بین بردن گرد و خاک های روی کفش است. سپس باید با استفاده از یک دستمال خشک، مجدداً روی کفش را تمیز کنید.

برای از بین بردن لکه ها و کثیفی های کفش، بهترین راه حل استفاده از محلول آب و سرکه سفید است که به نسبت مساوی با یکدیگر ترکیب شده اند. پارچه آغشته به این محلول را روی کفش بکشید و سپس با استفاده از یک پارچه خشک آن را خشک کنید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. برای نگهداری از کفش و پر کردن ترک های ریز روی کفش، استفاده از وازلین بهترین گزینه است تا بر روی کفش بکشید و ماندگاری آن را افزایش دهید.

اگر کفش های شما آغشته به آلودگی هایی مانند خاک و گل است، می توانید ابتدا آن را به هم زنید تا آلودگی ها از آن جدا شود. اگر هم آلودگی ها بیشتر است، قبل از انجام هر کاری می توانید با استفاده از برس اقدام به تمیزکاری کنید. بهتر است از برس هایی که سفت هستند و ممکن است به کف کفش شما آسیب بزنند، استفاده نکنید. با یک صابون به عنوان شوینده می توانید تمامی آلودگی ها را از بین ببرید و اگر میزان کثیفی زیاد بود، می توان از یک مقدار جوش شیرین نیز استفاده کرد تا اثربخشی صابون بهتر شود.

نکات نگهداری و افزایش طول کفش ایمنی

قبل از اینکه به فکر شیوه نگهداری و تمیز کردن کفش ایمنی و کار باشیم، باید شرایط کاری و محیطی فضای کار را بررسی کنیم. برای مثال در محیط های روغنی و مرطوب از کفش های ساخته شده از جیر استفاده نکنید. همچنین در محیط هایی که احتمال رشد باکتری و آنزیم وجود دارد، باید در استفاده از چرم های طبیعی حداکثر توجه را داشت. برای زمان هایی که از کفش ایمنی استفاده نمی کنید، بهتر است داخل آن را روزنامه قرار دهید تا رطوبت های موجود در کفش را به خود جذب کند و باعث افزایش طول نگهداری کفش ایمنی شود.

چه زمانی باید کفش ایمنی را تعویض کنیم؟

به دلیل گران بودن کفش های ایمنی، اغلب مردم دوست دارند زمان تعویض کفش های خود را به تاخیر بیندازند و به خودشان بگویند که این کفش ها تا چند ماه آینده برایمان کار می کند. به دلایل مختلف نمی توان به صورت قطعی برای کفش تاریخ انقضاء مشخص کرد اما می توان گفت 5 تا 8 سال پس از زمان تولید دیگر وقت آن است که کفش را عوض کنید. اگرچه طول عمر کفش ایمنی به عواملی مانند تحت فشار بودن، شرایط کار، فرسودگی کفش، قرار گرفتن در محیط های اسیدی، الکتریکی، گرما و … بستگی دارد.

به صورت کلی اگر مدت زمان زیادی از استفاده شما از کفش های ایمنی می گذرد، بهتر است آن ها را تعویض کنید. اما اگر مدت زمان استفاده شما خیلی زیاد نیست، بهتر است به صورت مدام لایه بیرونی کفش را مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود هرگونه آسیب بلافاصله آن ها را عوض کنید. یکپارچگی کافی بین اجزاء مختلف کفش کار، آج کافی و دارا بودن ویژگی های اولیه هنگام خرید، همگی از عواملی هستند که در صورت تغییر در آن ها، بهتر است نسبت به تعویض کفش اقدام کنید. به صورت کلی هر لحظه ای که احساس کردید کفش ها دیگر امنیت پای شما را تضمین نمی کنند، بهتر است نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید.

نتیجه گیری

استفاده از کفش ایمنی مناسب در صنایع مختلف خطر آسیب رسیدن به پا را کاهش میدهذ. تمیز کردن کفش ایمنی با مواد متناسب با جنس هر کفش باعث افزایش طول عمر آن میشود. در این مقاله به بررسی روش های تمیز کردن کفش کار با توجه به جنس آن و زمان مناسب برای تعویض کفشایمنی پرداختیم. شما میتوانید با مراجعه به سایت طراحان دوخت و بررسی انواع مختلف کفش ایمنی نمونه متناسب با شغل خود را خریداری نم.ده و خطر بروز آسیب در این عضو حیاتی بدن را کاهش دهید.  داشته باشند و از آسیب های مربوط به بند کفش جلوگیری شود. اگر کفش خود را برای فعالیت های روزمره هم استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها انعطاف پذیر و راحت در حرکت هستند.

زیره کفش را به طور دوره ای بررسی کرده و از وجود سنگ یا شیء حاد جلوگیری کنید تا آسیب به زیره و پاهای شما نرسد. با این راهنمای کامل مجموعه ، شما می توانید بهترین مراقبت را از کفش ورزشی خود انجام دهید و از آنها به بهترین نحو استفاده کنید. همچنین با این روش ها، می توانید عمر کفش ورزشی خود را افزایش دهید. این مراقبت ها به شما کمک می کنند که کفش ورزشی خود را به بهترین شکل نگه دارید و از آن ها حداکثر استفاده را داشته باشید. با این راهنما بهترین مراقبت را از کفش ورزشی خود انجام دهید و از طول عمر آن لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا