عمومیکسب و کار برتر

راهنمای جامع خرید دوچرخه ویژه مبتدیان

درصورتی‌که تصمیم گرفته‌اید تا برای اولین‌بار دست خرید دوچرخه بزنید لازم است تا برخی از نکات را در نظر داشته و آنها را رعایت کنید. بسیاری از اوقات افراد مبتدی در زمان انتخاب و گزینش دوچرخه تنها به‌ظاهر و قیمت آن توجه می‌کنند، درصورتی‌که این عوامل تنها بخشی از مراحل انتخاب و خرید دوچرخه می‌باشند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به شما بگوییم چگونه بهترین‌ها را انتخاب کرده و تا مدت‌ها از آنها استفاده کنید.

چه دوچرخه ای بخریم | دوچرخه چی بخرم | دوچرخه خوب و ارزان

مراحل انتخاب و خرید دوچرخه

زمانی که تصمیم به خرید دوچرخه گرفته‌اید، ابتدا لازم است تا برخی از سؤالات را از خودتان بپرسید. با پاسخ به این سؤالات می‌توانید ویژگی‌ها و مشخصات اصلی دوچرخه‌ای که نیاز دارید را تعیین کنید.

1. چرا دوچرخه می‌خرید؟

در حال حاضر دوچرخه‌های بسیار متنوعی در بازار موجود هستند که هر یک متناسب با کاربردهای متعددی طراحی و ساخته شده‌اند. برای انتخاب دوچرخه مناسب مبتدیان ابتدا باید نوع سواری که از آن انتظار دارید را برای خودتان مشخص کنید.

 • آیا دوچرخه را برای تناسب‌اندام و داشتن بدنی سالم می‌خواهید؟
 • آیا به دنبال تجربه‌های هیجان‌انگیز و ماجراجویی در طبیعت با استفاده از دوچرخه هستید؟
 • آیا برای آمادگی در مسابقات تصمیم به خرید دوچرخه گرفته‌اید؟

هدف شما هر یک از این موارد که باشد، تأثیر بسزایی در انتخاب نوع دوچرخه‌تان خواهد داشت و به نسبت می‌تواند نیازهای شما را در هر یک از این موقعیت‌ها به‌خوبی ساپورت کند.

2. به طور عمده در چه مسیرهایی سواری خواهید کرد؟

نوع مسیری که شما در آن اقدام به دوچرخه‌سواری می‌کنید نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هر یک از دوچرخه‌ها از بخش‌های متعددی تشکیل شده‌اند که از جمله مهم‌ترین آنها را می‌توان سیستم تعلیق، تایرها، دنده و ترمز عنوان کرد. مکان‌های بسیار زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با دوچرخه خود از آنها عبور کنید، اما اینکه یک ایده واضح از نحوه استفاده از دوچرخه و سیستم‌های داخلی آن داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا بتوانید سریع‌تر نوع دوچرخه موردنیاز خود را تعیین کرده و اجزای آن را شخصی‌سازی کنید‌.

3. از چه میزان زمان یا مهارت برای مراقبت از دوچرخه برخوردارید؟

هر چه که دوچرخه گران‌قیمت‌تر باشد، هزینه‌های عملیاتی آن نیز به نسبت افزایش می‌یابد. درصورتی‌که خودتان توانایی سرویس و رسیدگی به بخش‌های مختلف دوچرخه‌تان را داشته باشید، مطمئناً هزینه‌هایتان نیز در این زمینه کاهش بسزایی خواهد داشت. ازاین‌جهت لازم است تا قبل از خرید دوچرخه به این موردتوجه داشته و این سؤالات را از خود بپرسید:

 • تعویض هر یک از قطعات این دوچرخه چه میزان است؟
 • آیا هنگام بررسی دوچرخه توسط نمایندگان، لوازم جانبی را که خریداری کرده‌ام، قابل‌نصب خواهد بود؟
 • آیا خدمات پس از فروش به طور دائمی ارائه می‌شوند؟

4. برنامه شما برای 6 تا 12 ماه آینده چیست؟

شاید در حال حاضر مجبور شوید تا هزینه اضافی را برای خرید دوچرخه بپردازید، اما این هزینه در آینده برایتان صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت. درصورتی‌که تصمیم به تناسب‌اندام و دوچرخه‌سواری در شهر دارید؛ اما در کنار آن علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری در کوهستان و جستجو در زمین‌های ناهموار نیز هستید، می‌توانید به جای آنکه از دو دوچرخه جداگانه کوهستانی و شهری استفاده کنید، تنها با یک‌بار خرید دوچرخه‌ هیبریدی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید.

چه دوچرخه ای بخریم | دوچرخه چی بخرم | دوچرخه خوب و ارزان

5. چه میزان بودجه‌ای برای خرید دوچرخه اختصاص می‌دهید؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی که در حین خرید دوچرخه مورد اهمیت قرار می‌گیرد، اختصاص بودجه مناسب برای آن است. در حال حاضر شما می‌توانید انواع مختلف دوچرخه را از تولیدکنندگان مختلف و بی‌شماری تهیه کنید. در این زمان اگر یک سهمیه محدود و یک چهارچوب بودجه خاص نداشته باشید، با مشکل مواجه می‏شوید. در زمان تخصیص بودجه این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای هزینه‌های اضافی همچون کلاه ایمنی، لباس یا دستکش مخصوص، قمقمه آب و… نیز مبلغی را کنار بگذارید.

6. نوع مناسب دوچرخه برای شما کدام است؟

زمانی که برای انتخاب دوچرخه اقدام می‌کنید، به‌احتمال زیاد بین سه نوع دوچرخه جاده‌ای، کوهستانی و هیبریدی پرطرفدار و شناخته شده سردرگم خواهید شد. دوچرخه‌های کوهستانی از لاستیک‌های بزرگ، سیستم تعلیق خوب با کمک‌فنرهای مقاوم، بدنه مستحکم و ایمنی بالا برخوردار می‌باشند که در جاده‌های ناهموار بهترین عملکرد خود را دارند، اما برای جاده‌های مسطح مناسب نیستند.

در مقابل دوچرخه‌های هیبریدی را داریم که می‌توانند هر کاری را انجام دهند؛ بااین‌وجود استفاده از این دوچرخه برای تجربه سواری حرفه‌ای در کوه‌ها، مسابقات و سواری بر روی لبه پرتگاه‌ها به‌هیچ‌وجه مناسب نخواهد بود. در نهایت دوچرخه‌های جاده‌ای به علت طراحی خاص خود سبک و چابک بوده و برای دوچرخه‌سواری سرعتی و مسابقه‌ای قابل‏استفاده هستند.

7. آیا تصمیم به خرید دوچرخه دست‌دوم گرفته‌اید؟

خرید دوچرخه دست‌دوم یکی از بهترین راهکارها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است؛ اما قبل از آن سؤالاتی را از خود بپرسید:

 • فکر می‌کنید دوچرخه تابه‌حال چند کیلومتر را طی کرده است؟
 • آیا این دوچرخه قبلاً خراب شده است؟
 • آیا دوچرخه به طور مرتب سرویس شده است؟
 • آیا تغییراتی در دوچرخه اعمال شده؟
 • آخرین زمانی که زنجیر، ست میل‌لنگ یا دیسک تعویض شده، چه زمانی بوده است؟

با رعایت موارد فوق و پرسش این سؤالات از خود پیش از اقدام به هرگونه خرید می‌توانید بهترین نوع دوچرخه را در اختیار داشته باشید که کاربرد بالایی نیز برایتان دارد. اگر به دنبال دوچرخه‌هایی باکیفیت، ضمانت شده و قیمت مناسب هستید، می‌توانید به فروشگاه دوچرخه آنلاین آریا چرخ سر بزنید. پشتیبانان و مشاوران این مجموعه راهنمایی‌های لازم را در زمان خرید انواع دوچرخه در اختیارتان قرار می‌دهند، به‌طوری‌که شما با هر میزان مهارت در دوچرخه‌سواری می‌توانید بهترین مدل را برای خود انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا