عمومیکسب و کار برتر

چرا لباسشویی برق داره

 علت برق داشتن ماشین لباسشویی چیست؟ چرا بدنه لباسشویی برق دارد؟ دلیل برق داشتن دیگ لباسشویی چیست؟ نحوه رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی چگونه است؟ اگر به دنبال جوابی برای این سوالات هستید، تا آخر این مقاله با آی پی امداد همراه باشید تا به راحتی در منزل خود به رفع مشکل برق گرفتگی در لباسشویی بپردازید.

در استفاده از همه وسایل برقی ما باید همیشه نکات ایمنی را رعایت کنیم اما در استفاده از ماشین های لباسشویی و به دلیل کارکرد این وسیله توسط آب و برق و خطرناک بودن آن باید موارد ایمنی را دو چندان رعایت نماییم، تا از مشکل برق گرفتگی در امان باشیم زیرا آب و برق بر خلاف یکدیگر هستند و بروز مشکل توسط این دو میتواند بسیار خطر آفرین باشد به همین دلیل بهتر است همیشه از سلامت و درست کارکردن ماشین لباسشویی خود اطمینان حاصل کنید تا بروز هرگونه خطر را به صفر برسانید اگر شما نیز علاقه مند به دانستن این موضوع هستید که چرا بدنه لباسشویی برق دارد در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. کاربران گرامی؛ چنانچه با مشکل برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی مواجه اید با همراهی در این مقاله می توانید به بررسی عیب و نحوه رفع این مشکل در منزل بپردازید.

صدای تلق تلق ماشین لباسشویی | صدای خشک کن لباسشویی بوش | علت صدا دادن خشک کن لباسشویی دوقلو

خلاصه عیب یابی مشکلات برق گرفتگی ماشین لباسشویی

کاربران گرامی آی پی امداد برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در این بخش به خلاصه عیب یابی مشکلات برق گرفتگی ماشین لباسشویی میپردازیم.

سوال جواب
علت برق داشتن بدنه لباسشویی چیست؟
 • برق داشتن بدنه لباسشویی، ولتاژ بالایی ندارد و معمولا خطرناک نیست.
 • اتصالی در بدنه لباسشویی اکثرا به دلیل وصل نبودن سیم ارت دستگاه میباشد.
 • در خانه های امروزی، چاه ارت درست شده است و مشکل برق دار بودن بدنه لباسشویی حل شده است.
 • اما اگر چاه ارت وجود نداشته باشد، ولتاژ برق ضعیف در بدنه لباسشویی احساس میشود.
 • اگر ولتاژ برق گرفتگی بالا باشد، احتمالا یک سیم برق در داخل کابینت لخت شده و با برخورد با بدنه اتصال ایجاد میکند.
 • همچنین اتصالی در سیم پیچ های داخلی لباسشویی میتواند دلیل برق دار بودن لباسشویی باشد.
نحوه رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی چگونه است؟
 • نحوه رفع برق گرفتگی یا ارتینگ ضعیف در ماشین لباسشویی به این صورت است که یک میخ در زمین کاشته و یک سیم از پیچ در پشتی لباسشویی وصل کرده و سر دیگر آن را به میخ وصل می کنیم.
 • دوستانی که ارت دستگاه را به شیر یا سینک ظرفشویی وصل می کنند در همان مکان ها با خطر برق گرفتگی مواجه هستند.
 • همچنین بهتر است در آشپزخانه با دمپایی راه بروید تا برق داشتن بدنه لباسشویی را متوجه نشوید.
علت اتصالی برقی در ماشین لباسشویی چیست؟
 • احتمالا سیم های داخلی اتصالی دارند و یا لخت شده اند.
 • توجه داشته باشید که خرابی در موتور یا سوختگی المنت باعث کار نکردن لباسشویی میشود و ارتباطی با برق گرفتگی ندارد.

علت برق داشتن دیواره های ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد و با توجه به خطرناک بودن دستگاهی مانند لباسشویی که همزمان از برق و آب استفاده میکند. سعی کنید قبل از بررسی علت برق داشتن دیواره های ماشین لباسشویی حتما دوشاخه ان را از برق بکشید و پس از ان موارد زیر را بررسی نماییید:

 • اولین و اصلی ترین دلیلی که ممکن است موجب برق دار شدن دیواره های بیرونی ماشین لباسشویی گردد اختلال و خرابی در اتصالات و سیم پیچی های لباسشویی میباشد.
 • ممکن است در اثر کارکرد طولانی مدت و یا سوختگی یکی از سیم ها جریان برق راهی برای انتقال به بدنه دستگاه شما را پیدا کرده باشد.
 • اتصال نادرست سیم ارت ماشین لباسشویی به زمین نیز میتواند یکی از علل برق داشتن دیواره های ماشین لباسشویی باشد.
 • امکان دارد ماشین لباسشویی شما دچار نشتی آب شده باشد که این نشتی عاملی برای قاطی شدن جریان آب و برق شده باشد.
 • بهتر است از طریق یک فازمتر در هنگام خاموش بودن لباسشویی نیز اقدام به بررسی وجود برق در بدنه دستگاه خود نمایید.

کاربران گرامی آی پی امداد، توجه نمایید که در ساختمان های امروزه به دلیل وجود چاه ارت، برق گرفتگی در بدنه لباسشویی احساس نمیشود. اما اگر ساختمان شما چاه ارت ندارد، بهتر است با یک دمپایی تردد کنید تا به مانند عایق عمل کند.

چرا دیگ ماشین لباسشویی برق دارد؟

گاهی ممکن است شاهد این موضوع باشیم که در هنگام کارکرد و دست زدن به بدنه دستگاه دچار احساس برق گرفتگی نشویم اما در هنگام قرا دادن و یا بیرون آوردن لباس ها از دیگ لباس شویی برق را احساس کنیم در این زمان باید به بررسی این سوال که چرا دیگ ماشین لباسشویی برق دارد؟ بپردازیم:

 • وقتی به بدنه دست میزنیم و متوجه برق نمیشیم چون روی بدنه فلزی دستگاه رنگ پاشیدن و یا دست به پنل لباسشویی میزنیم که پلاستیکی است.
 • اما دیگ خیس و از جنس فلز میباشد، برای همین برق گرفتگی را احساس میکنیم.

مجموعه تعمیر لباسشویی در اصفهان آماده خدمت رسانی به همشهریان است. همکاران ما به صورت حضوری در سطح شهر اصفهان به محل شما مراجعه می نمایند و ایرادات دستگاه شما را بررسی و اقدام به رغع ایراد می نمایند. شما دغدغه ای برای جابجایی لباسشویی جهت تعمیر را ندارید.

دلیل برق داشتن لباسشویی چیست؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد در این مشکل

دلیل برق داشتن لباسشویی را همراه با تعمیرکار آی پی امداد در ادامه شرح میدهیم:

 • اگر ماشین لباسشویی شما برق دارد، مربوط به نداشتن سیم ارت در پریز خانه میباشد.
 • توجه داشته باشید که در خانه های قدیمی سیستم ارت وجود ندارد.
 • اگر المنت لباسشویی شما کهنه و یا خراب شده باشد، نمیتواند عامل برق داشتن در لباسشویی باشد.
 • اگر هم المنت، برد الکترونیکی و یا دیگر قطعات هم سوخته باشد، احساس برق گرفتگی نمیکنیم.
 • توجه داشته باشید که، اگر المنت رو از لباسشویی هم بیرون بیاوریم و به برق بزنیم فقط داغ میشه، برق ندارد.
 • اگر هم سوخته باشد باید دست به بدنه فلزی پشت المنت بزنیم تا احساس برق گرفتگی بکنیم.
 • چون تمام المنت ها با یک لاستیک کُلفت با بدنه دیگ آب بندی میشوند. یعنی احتمال برق گرفتگی از المنت بسیار پایین میباشد.
 • اگر پریز برق شما هم اتصالی داشته باشد، فیوز میپرد و ارتباطی با برق دار بودن لباسشویی ندارد.

لباسشویی به برق متصل است و این دستگاه با آب در ارتباط میباشد، بنابراین بهتر است مشکل آبریزی را جدی بگیرید.

چگونه مشکل سیم ارت لباسشویی را عیب یابی و رفع ایراد کنیم؟

چگونه مشکل برق دار بودن لباسشویی را عیب یابی و رفع ایراد کنیم:

 • برای رفع این مشکل ابتدا دو شاخه را برعکس کنید.
 • اگر با برعکس کردن دو شاخه مشکل حل نشد، باید دو سر یک سیم را لخت نمایید و میخی در زمین بکارید و یک سر سیم را به پیچ درب پشت لباسشویی و سر دیگر آن را به میخ وصل کنید.
 • اگر هم لباسشویی شما آبریزی دارد، سریعا اقدام به رفع مشکل نمایید.

نتیجه گیری از علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد برق داشتن بدنه فلزی و یا داخلی ماشین های لباسشویی میتممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت برق داشتن بدنه لباسشویی چیست؟ برای این بتوانید علل این مشکل را بررسی کنید، لازم است که ابتدا دو شاخه دستگاه را از برق جدا کنید. توجه داشته باشید که ماشین لباسشویی با استفاده از برق و آب کار می کند، بنابراین احتمال برق گرفتگی زیاد است، پس قبل از هر کاری اول باید اتصالات آن را از برق جدا نمایید. در این مقاله قصد داریم که شما را با دلیل برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی و راه کارهای حل این مشکل آشنا کنیم، پس لطفا ما را تا انتهای نوشتار همراهی کنید.

علت برق داشتن بدنه لباسشویی چیست؟

خراب شدن سیم پیچی لباسشویی

یکی از مهم ترین علت های برق داشتن بدنه لباسشویی آسیب دیدن سیم پیچی های آن است. به مرور زمان اتصالات ماشین لباسشویی مستهلک شده و ممکن است سیم ها جریان برق را به دیواره ها منتقل کنند. روکش سیم کشی دستگاه باید کاملا سالم باشد، در صورتی که مشاهده کردید، روکش از بین رفته است، سریعا این مسئله را حل کنید. آسیب دیدن روکش سیم ها خطر برق گرفتگی را برای کاربر به همراه دارد و بسیار خطرناک است.

نکته دیگری که به باید مورد توجه قرار گیرد، این است که سیم کشی لباسشویی حتما باید به لوله فاضلاب اتصال پیدا کنند. اگر اشتباها به لوله های آب آشپزخانه متصل شده باشد، موجب منتقل شدن جریان برق به بدنه می شود.

اتصال نادرست و غیراصولی سیم ارت

چنانچه سیم ارت لباسشویی به طور غیر اصولی به زمین متصل شده باشد، می تواند باعث برق دار شدن دیواره های آن شود. وظیفه سیم ارت این است که جریان برقی را که در بدنه به وجود می آید، به زمین منتقل کند. این کار باعث می شود که خطر برق گرفتگی برای کاربر به صفر برسد. حال اگر سیم ارت به طور نامناسب به زمین وصل شود، جریان برق وارد بدنه لباسشویی می گردد.

نشتی آب

از جمله علل برق داشتن بدنه لباسشویی، می توان به نشت آب اشاره کرد. در این حالت جریان برق و آب با هم قاطی می شود که بسیار خطرناک است. نشتی آب ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود که مهم ترین آن ها در زیر آورده شده است:

 • صدمه دیدن شیلنگ تخلیه
 • پارگی شیلنگ ورودی
 • آسیب دیدن شیر برق
 • مسدود شدن شیلنگ های دستگاه

پس از این که علت مشکل را پیدا کردید، نسبت به رفع آن اقدام کنید، تا جریان برق بدنه دستگاه از بین برود. برای اطمینان خاطر بهتر است از یک کارشناس ماهر کمک بگیرید.

استهلاک هیتر

پس از مدتی هیتر یا المنت ماشین لباسشویی فرسوده و مستهلک می شود. این امر در بیشتر موارد باعث برق دار شدن بدنه دستگاه شده و کاربر را با مشکل مواجه می کند. در چنین مواقعی باید لباسشویی توسط یک تکنسین  عیب یابی شده و تعمیر گردد.

خرابی پریز برق و دوشاخه

خراب بودن پریز برق نیز گاهی باعث این مشکل می شود معمولا پریزهای صدمه دیده و خراب بوی سوختگی می دهند، پس در صورت مشاهده هرگونه آسیب در پریز دیگر از آن استفاده نکنید. در این موارد سعی کنید که دوشاخه را به یک پریز دیگر متصل کنید، تا از اتصالی پریز مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. البته ممکن است که سیم کشی خانه نیز دچار مشکل شده باشد.

گاهی هم علت برق داشتن بدنه لباسشویی ممکن است به خاطر زنگ زدگی دوشاخه و اتصالی آن باشد. برای حل این مشکل هم باید دوشاخه مورد نظر تعویض شود.

نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

بعضی از اوقات این مسئله در اثر ایجاد می گردد. موتور یکی از اجزای اصلی این دستگاه محسوب می شود و سوختن آن سبب می گردد، برق وارد بدنه شده و خطر برق گرفتگی را افزایش دهد. در چنین شرایطی بهتر است از یک تکنسین حرفه ای بخواهید لباسشویی را تعمیر کند.

راه حل برطرف کردن مشکل برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی

برای حل مشکل در وهله اول دوشاخه را برعکس به پریز بزنید. اگر دیدید که برق دار بودن بدنه ماشین لباسشویی همچنان ادامه دارد، بهتر است که یک سیم ارت را از دستگاه خود به لوله فلزی اتصال دهید.

در مرحله بعد المنت و همچنین قطعات الکتریکی لباسشویی را چک کنید. چنانچه هر کدام از قطعه ها آسیب دیده باشند، با ماشین لباسشویی دچار نشتی آب باشد، باید در اسرع وقت تعمیر شوند.

دکمه بازگشت به بالا