عمومیکسب و کار برتر

هواساز صنعتی چیست؟

دستگاه هواساز ، دستگاهی برای فیلتر نمودن ، تنظیم دما ، تنظیم رطوبت ، کنترل سرعت ، جهت و توزیع هوای ورودی به ساختمان ، آپارتمان ، سوله صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری است و به همین خاطر از نظر کاربرد به انواع هواساز ساختمانی (آپارتمانی یا همان هواساز خانگی) و نیز هواساز صنعتی دسته بندی می شود. سیستم هواساز به همراه دستگاه های سرمایشی مانند چیلر ، دستگاه های گرمایشی مانند بویلر و یا دستگاه های سرمایشی گرمایشی مانند GHP , VRF و غیره مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است. به این مفهوم که آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های (لوله های مسی فین دار) هواساز پمپاژ می شود. سپس مطابق شکل زیر با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود.

مطالعه بیشتر درباره انواع چیلرها ⇐

هواساز ساختمانی چیست ؟

همانطور که گفته شد هواسازها به دو دسته کلی هواساز ساختمانی (آپارتمانی) و صنعتی تقسیم بندی می شوند. از هواساز ساختمانی می توان در اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، تجاری ، آموزشی و غیره استفاده نمود. از نظر ساختاری بین این دستگاه ها تفاوتی وجود ندارد و فقط ابعاد آنها ، نوع فیلترهای به کار رفته ، مجهز بودن یا نبودن به تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و نیز درصد هوای برگشتی به دستگاه ها متفاوت است. برای مثال یک هواساز صنعتی که در محیطی آلوده کار می کند بهتر است که به فیلترهای مخصوص جذب کننده آلاینده ها مجهز شود و یا اینکه در یک هواساز خانگی (آپارتمانی) مسئله تنظیم و کنترل رطوبت نیز اهمیت پیدا می کند.

به مدل های کوچکتر هواساز ساختمانی ، دستگاه هواساز خانگی گفته می شود و معمولا برای این مدل های با ابعاد کوچک ، سیستم رطوبت زنی و رطوبت زدایی در نظر گرفته نمی شود (در صورت نیاز یا درخواست مشتری سیستم تنظیم رطوبت به طور خاص افزوده می شود). معمولا جریان آب گرم درون کویل های آن از طریق پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه و جریان آب سرد درون کویل های آن از طریق دستگاه مینی چیلر آپارتمانی تامین می شود.

هواساز صنعتی چیست ؟

دستگاه هواساز صنعتی مخصوص ، ، سالن های بزرگ تولیدی ، ورزشی و … ساخته می شود. با توجه به بزرگ بودن فضای سوله ها ، افزایش مقدار گردش هوا (سیرکولاسیون هوا) و نیز استفاده از فیلترهای متفاوت مطرح می شود تا هم در مصرف انرژی با سیرکولاسیون هوا صرفه جویی شود و هم از ورود یا انتقال آلاینده های صنعتی جلوگیری شود ولی در کل کارکرد آن شبیه نوع ساختمانی است.

اجزای اصلی سیستم هواساز خانگی (ساختمانی) و صنعتی

۱ . فن سانتریفیوژ یا محوری

۲ . کویل های آب سرد و گرم یا کویل مبرد DX یا همان اواپراتور (معمولا کویل ها از لوله مسی به همراه فین های آلومینیومی جهت افزایش نرخ انتقال حرارت ساخته می شوند.)

۳ . فیلترهای قابل شستشو ، هپا و اولپا از جنس بوروسیلیکات ، فیلتر کربن فعال و … با قدرت جذب ذرات معلق ۰٫۳ تا ۱۲ میکرون (متناسب با نیاز)

۴ . قسمت رطوبت زن و رطوبت گیر

۵ . محفظه اختلاط کننده هوای تازه و هوای برگشتی (محفظه ای که اجازه می دهد تا مقدار مشخصی هوای تازه از بیرون وارد و با هوای برگشتی از داخل ساختمان مخلوط شود.)

۶ . لرزه گیر ها (جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در سیستم هواساز ساختمانی و صنعتی)

۷ . تجهیزات و قطعات کنترل کننده الکتریکی و مکانیکی شامل ترموستات یا سنسور جهت تنظیم دما ، تنظیم کننده رطوبت ، تجهیزات کنترل کننده سرعت حرکت هوا و …

۸ . کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

در تصویر زیر کارکرد دستگاه در حالت سرمایشی نشان داده شده است.

مزایا و معایب دستگاه هواساز

همانطور که گفته شد ، این دستگاه ، دستگاهی است که پس از سرد ، گرم و نیز فیلتر کردن و تنظیم رطوبت هوا ، هوا را با کانال کشی در سرتاسر ساختمان توزیع می کند و مزایا و معایب آن در نقطه مقابل سیستم های بدون کانال از جمله فن کویل ها قرار دارد. یعنی اینکه در سیستم فن کویل ، به ازای هر اتاق یا قسمت از ساختمان یک فن کویل در نظر گرفته شده و همه فن کویل ها با لوله کشی آب سرد و گرم به چیلر و بویلر متصل می شوند و دیگر از کانال کشی استفاده نمی شود. ولی هواساز برتری که نسبت به فن کویل ها دارد این است که می توان حجم بالایی از هوای تازه را به درون ساختمان تزریق کرد که از این نظر به انواع معمولی و فول فرش (full fresh) تقسیم بندی می شوند. منظور از فول فرش این است که صد در صد هوای عبوری از داخل دستگاه هواساز ، از بیرون (هوای آزاد) تامین شده و هیچ درصدی از هوای داخل ساختمان مجددا وارد دستگاه نمی شود.

مهمترین مزایا و معایب هواساز در مقایسه با فن کویل ها عبارتند از :

۱ . این دستگاه توانایی این را دارد که مقدار زیادی هوای تازه وارد ساختمان کند تا اکسیژن مورد نیاز همواره تامین شود.

۲ . اگر در پروژه ای نیاز باشد که رطوبت نیز همانند دما به دقت تحت کنترل درآید ، با افزودن تجهیزات رطوبت گیر و رطوبت زن و تعریف سیستم کنترلی در آن می توان به خوبی این کار را انجام داد. (هر چند اگر هم این تجهیزات نصب نشود ، کویل های آب سرد در روزهای گرم سال به خوبی رطوبت هوا را گرفته و کاهش می دهند. درست مثل دستگاه کولر گازی که در فصل تابستان این کار را انجام می دهد)

۳ . بهترین دستگاه برای پاکسازی هوا از هر نوع آلایندگی است.

۴ . از جمله معایب این دستگاه این است که نمی توان به تنهایی از آن در سرمایش یا گرمایش ساختمان هایی استفاده کرد که باید هر قسمت و هر اتاق به طور مجزا و مستقل تهویه شود. مثلا یک ساختمان مسکونی یا اداری را در نظر بگیرید که بخواهیم دمای هوا در هر اتاق توسط کاربر همان اتاق و بدون اینکه تاثیری بر عملکرد سایر اتاق ها داشته باشد ، تنظیم شود که در این صورت فقط باید از فن کویل ها استفاده کرد. چونکه هواساز کل هوا را با یک دمای مشخص و با کانال در همه اتاق ها پخش می کند. نکته اینکه در بسیاری از ساختمان ها و سوله ها از سیستم هواساز و فن کویل به صورت ترکیبی استفاده می شود. یعنی چیلر و بویلر هم به فن کویل ها متصل هستند و هم به یک هواساز تا هم از مزایای هواساز استفاده شود و هم از مزایای سیستم فن کویل. برای مثال در شکل زیر مشاهده می کنید که چطور برای حالت سرمایش ، لوله آب سرد چیلر به هواساز و تعداد زیادی فن کویل متصل شده است. برای حالت گرمایش هم بویلر موتورخانه را با لوله کشی آبگرم به هواساز و فن کویل ها وصل می کنیم.

مطالعه بیشتر ⇐

کاربرد هواساز :

کاربرد دستگاه هواساز در سیستم تهویه یک ساختمان یا سوله معمولا در یکی از شرایط زیر ضرورت پیدا می کند :

۱ . در هر نوع کاربری که به ورود هوای تازه به طور دائمی نیاز داشته باشیم.

۲ . در هر نوع کاربری که رفت و آمد در آن زیاد بوده و باید اکسیژن به میزان کافی تامین شود.

۳ . در هر نوع کاربری که بخواهیم با کانال ، هوا را توزیع کنیم.

۴ . در جاهایی که باید هوا به خوبی و متناسب با نیاز فیلتر شود.

۵ . و کاربرد هواساز در جاهایی که باید رطوبت هوا کامل تحت کنترل باشد و بتوان مقدار آن را مدیریت کرد.

انواع دستگاه هواساز :

انواع هواساز را می توان به روش های مختلف و در دسته بندی های متفاوت قرار داد که عمده ترین آنها عبارتند از :

۱ . وجود یا عدم وجود مکانیزم بازیافت حرارت اتلافی (هیت ریکاوری) در راستای کاهش مصرف انرژی

۲ . طراحی شدن یا نشدن انواع دستگاه هواساز به شکل بهداشتی (هایژنیک) جهت کاربرد در محیط های بهداشتی مثل بیمارستان ها

۳ . طراحی به صورت غیر فول فرش (No Full Fresh) یا فول فرش (Full Fresh) با تعبیه یا عدم تعبیه دریچه بازگشت هوا و محفظه مخلوط کننده

قیمت :

قیمت هواساز که معمولا بر اساس کمیت دبی حجمی با واحد CFM (مخفف Cubic Feet per Minute یا همان فوت مکعب بر دقیقه) بیان می شود معمولا یک قیمت پایه دارد که با افزوده شدن تجهیزاتی مثل رطوبت گیر و رطوبت زن و فیلترهای خاص به آن ، این قیمت افزایش پیدا می کند. با توجه به اینکه هر دستگاهی باید متناسب با نیازهای هر مکان به طور خاص طراحی و ساخته شود ، نمی توان قیمت دقیقی برای محصولات برآورد کرد و تنها پس از تعیین دبی و مشخصات فنی دستگاه ، قیمت مشخص می گردد. در تصویر زیر نمونه ای از هواساز در حالت تولید در کارخانه شرکت ما (صنایع برودتی ماخ) را مشاهده می کنید.

برخی از مهمترین خصوصیات دستگاه های ساخته شده در شرکت ما

۱ . ساخت شاسی دستگاه از مقاطع ناودانی استاندارد با پوشش رنگ اپوکسی

۳ . ساخت بدنه بیرونی و جداره داخلی از ورق گالوانیزه مرغوب HOT DIP با ضخامت های ۱٫۳ و ۰٫۷ میلی متر

۴ . اتصالات مجموعه از جنس پلی آمید تقویت شده مقاوم در برابر گرما و نور مستقیم آفتاب

۶ . مجهز به کویل های دو ردیفه گرمایشی (آب گرم) و کویل های چهار ردیفه سرمایشی (آب سرد) از جنس مس و فین های آلومینیومی

۸ . در صورت نیاز مجهز نمودن دستگاه به تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت گیری با کنترلر اتوماتیک جهت تنظیم رطوبت هوای ورودی به ساختمان

۹ . مجهز نمودن دستگاه به انواع فیلترها (با توجه به نیاز)

۱۰ . استفاده از فن های سانتریفیوژ نوع فوروارد (برای انواع هواساز معمولی) و بکوارد (برای انواع هایژنیک) با بالانس دینامیکی و استاتیکی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هواسازهای شرکت ما و انتخاب دستگاه مناسب برای ساختمان خود به صفحه کاتالوگ مراجعه کنید. ⇐

تولید و فروش

تهویه مطبوع ماخ طراح و تولید کننده انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی از جمله انواع هواساز، چیلر، مینی چیلر، فن کویل، ایرواشر و … در طرح ها و ظرفیت های گوناگون است. کلیه محصولات ما متناسب با نیازهای هر مشتری به طور خاص و مطابق با استانداردهای روز طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسد. برای شناخت بیشتر انواع سیستم های تهویه مطبوع ، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت هواسازها و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

هواسازهای مستقل آپارتمانی و صنعتی

منظور از هواساز مستقل آپارتمانی یا صنعتی این است که واحد تولید کننده سرمایش و گرمایش به همراه واحد توزیع کننده (هواساز) همگی در یک مجموعه و کنار یکدیگر جاسازی و ساخته می شوند. انواع مختلفی از هواساز مستقل آپارتمانی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از پکیج یونیت یا همان روف تاپ پکیج ، دستگاه سرمایشی گرمایشی زنت و غیره که با مراجعه به متن های زیر می توانید با ویژگی های آنها آشنا شوید.

مطالعه بیشتر ⇓

چرا با افزایش سیرکولاسیون هوا ، مصرف برق هواساز کاهش می یابد ؟

سیرکولاسیون هوا یعنی بازگرداندن مجدد درصدی از هوای داخل ساختمان به دستگاه هواساز که این هوای سیرکوله چون از قبل در هواساز سرد یا گرم شده ، هنوز اندکی سرد (در فصل تابستان) یا اندکی گرم (در فصل زمستان) است و بنابرین وقتی دوباره از بین کویل های سرد یا گرم هواساز عبور می کند ، به انرژی کمتری برای سرد شدن یا گرم شدن نیاز دارد. مزایای هواساز صنعتی نسیم چیست؟

چه پارامترهایی بر قیمت دستگاه هواساز اثر می گذارند ؟

مهمترین عوامل عبارتند از نوع و برند فن دستگاه ، تعداد کویل ها ، نوع و جنس فیلترها ، هایژنیک (بهداشتی) یا معمولی بودن دستگاه ، فول فرش بودن (تمام هوا بودن) یا نبودن آن ، داشتن یا نداشتن تجهیزات تنظیم کننده رطوبت

هواسازها بر اساس چه چیزی به انواع مختلف دسته بندی می شوند ؟

معمولا بر اساس نیاز یا عدم نیاز به هوای برگشتی از ساختمان (اگر کل هوای ورودی به دستگاه از هوای تازه بیرون تامین شود و هیچ هوایی به دستگاه برگردانده نشود به آن فول فرش Full Fresh گفته می شود) و بر اساس نوع کاربری بهداشتی (یا هایژنیک که مخصوص بیمارستان ها ، داروسازی ها و صنایع حساس است) یا معمولی

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید) هواساز صنعتی چیست

هواساز صنعتی یا سیستم صنعتی، یک سیستم تهویه مطبوع بزرگ و پیچیده در ساختمان های تجاری و صنعتی بزرگ است که وظیفه تأمین هوای تمیز، افزایش یا کاهش دما و کاهش یا افزایش رطوبت هوا را در محیط های صنعتی، تجاری و نیروگاه ها برعهده دارد.

هدف از استفاده از هواساز صنعتی، بهبود کیفیت هوای محیطی، تعادل میزان رطوبت و دمای مناسب، کاهش مصرف انرژی و بهبود کارایی فرآیندهای صنعتی است.

انواع هواساز خانگی | دستگاه هواساز در جدول | قیمت دستگاه هواساز خانگی

قطعات اصلی هواساز

رطوبت زن

رطوبت زن در به دو نوع تقسیم می شود:

رطوبت زن تبخیری: در این نوع رطوبت زن، آب روی صفحاتی تبخیر و به هوا داده می شود. این نوع رطوبت زن برای سیستم های هواساز کم مصرف مناسب است.

رطوبت زن اولتراسونیک: در این نوع رطوبت زن، با استفاده از موج اولتراسونیک، آب به قطرات ریز تبدیل شده و به هوا داده می شود. این نوع رطوبت زن برای سیستم هواساز هایی که مصرف آب بالایی دارند مناسب است.

بدنه هواساز صنعتی

بدنه هواساز صنعتی معمولاً از جنس فلزی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود. این بدنه ها باید مقاوم در برابر شرایط سخت صنعتی مانند نوسانات دما، رطوبت، شوک های حرارتی و افزایش فشار هوا باشند.

بدنه هواساز صنعتی علاوه بر مقاومت فیزیکی بالا، باید قابلیت دسترسی و نگهداری برای تعویض و تعمیر قطعات داخلی و اجزای هواساز را داشته باشد. همچنین باید دارای سطح بالایی از حفاظت در برابر گرد و غبار، رطوبت و آب باشد.

در بعضی از موارد، برای افزایش عمر مفید بدنه هواساز صنعتی، از روکش های مقاوم در برابر خوردگی، سایش و آسیب های مکانیکی مانند روکش پلی آمیدی و روکش پلی استری استفاده می شود.

دمپر

یکی از اجزای مهم هواساز صنعتی است که در فرآیند تهویه مطبوع کاربرد دارد، دمپر به عنوان یک عنصر مهم در سیستم تهویه مطبوع و تصفیه هوا، به منظور کاهش نویز، تنظیم جریان هوا و حفاظت از سیستم در برابر سرعت و فشار بالا به کار می رود.

دمپرها به صورت تکی یا ترکیبی از چندین تکه تشکیل شده و در نقاط مختلف سیستم تهویه مطبوع قرار می گیرند. آنها با کنترل جریان هوا و تنظیم مقدار هوای مورد نیاز، امکان کنترل دما و رطوبت هوا را می دهند.

دمپر ها معمولاً از جنس فلزی مانند فولاد و آلومینیوم ساخته می شوند و می توانند دارای شکل و اندازه های مختلفی باشند. در صنایع بزرگ، از دمپر های بزرگ برای کنترل جریان هوا در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود.

فن دمنده

فن دمنده یا فن هواساز، یکی از قطعات اساسی در هواساز صنعتی است که برای جابجایی هوا و ایجاد جریان هوای مطلوب در سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود. این فن ها می توانند به صورت محوری یا موازی نصب شده و برای کاهش صدا و افزایش کارایی، با سایر اجزای هواساز مثل دمپر ها، صفحات فیلتر و گریل ها ترکیب شوند.

فن های دمنده هواساز صنعتی معمولاً از جنس فلزی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. این فن ها می توانند در انواع مختلفی مانند بلاد مستطیل، بلاد گرد و بلاد مخروطی باشند. همچنین، فن های هواساز می توانند با موتورهای الکتریکی یا دیزلی که به عنوان منبع تغذیه آنها عمل می کنند، تجهیز شوند.

توان و کارایی فن دمنده هواساز معمولاً به عواملی مانند سرعت جریان هوا، فشار هوا، حجم جریان هوا و راندمان فن بستگی دارد. در انتخاب فن دمنده هواساز مناسب برای سیستم تهویه مطبوع، به عواملی مانند نوع و اندازه سیستم، شرایط محیطی، میزان جریان هوای مورد نیاز و مصرف انرژی توجه ویژه ای داده می شود.

سیستم کنترلی

سیستم کنترلی یکی از اجزای مهم هواساز صنعتی است که برای مدیریت و کنترل فرایند تهویه مطبوع در ساختمان یا فضای صنعتی استفاده می شود. این سیستم شامل مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی است که اطلاعات را از حسگرها، دستگاه های نظارت و کنترل و دیگر تجهیزات مرتبط جمع آوری کرده و برای کنترل دما، رطوبت، جریان هوا و دیگر پارامترهای مرتبط با تهویه مطبوع استفاده می کند.

سیستم کنترلی هواساز صنعتی می تواند شامل اجزای مختلفی مانند کنترلرها، سنسورها، دستگاه های اجرایی مثل المنت های گرمایشی و خنک کننده، و رابط کاربری مثل نمایشگر و کلید های کنترل باشد. این سیستم به کمک الگوریتم های پیشرفته کنترل، می تواند تنظیمات را بر اساس نیازهای مختلف محیطی و فصلی بهبود دهد و برای افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی اقدامات مناسبی را انجام دهد.

هدف از سیستم کنترلی هواساز صنعتی، به حداکثر رساندن کیفیت هوا و راحتی افراد در فضای تهویه شده، همچنین بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های انرژی است. این سیستم می تواند برای کنترل سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های بزرگ مانند ادارات، بیمارستان ها، فرودگاه ها، هتل ها، صنایع و… استفاده شود.

سیستم فیلتراسیون هوا

سیستم فیلتراسیون هوا یکی از اجزای مهم هواساز صنعتی است که برای تصفیه و تمیز کردن هوای محیط از ذرات معلق، گرد و غبار، ویروس ها، باکتری ها و دیگر آلاینده های هوای محیط استفاده می شود. از فرآیند فیلتر هوا برای بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامتی افراد در فضاهای داخلی یا خارجی استفاده می شود.

این سیستم شامل یک مجموعه از فیلترهای هوا با اندازه ها و انواع مختلف است که به ترتیب برای حذف ذرات و آلاینده های هوای محیط مورد استفاده قرار می گیرند. انواع فیلترهای هوا شامل فیلترهای خاکستری، فیلترهای هپا، فیلترهای ذرات آزاد و فیلترهای جذب بو می‌باشند.

فیلترهای خاکستری برای حذف ذرات خاک و گرد و غبار اندک مناسب هستند. فیلترهای هپا یا فیلترهای پیشرفته برای حذف ذرات ریز ویروس ها، باکتری ها، ذرات نانو و غیره استفاده می شوند.

کویل های سرمایشی و گرمایشی

کویل های سرمایشی و گرمایشی نیز یکی دیگر از اجزای مهم هواساز صنعتی هستند که برای تأمین هوای خنک یا گرم در فضاهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. این کویل ها در داخل هواساز قرار دارند.

کویل های سرمایشی و گرمایشی دارای لوله هایی هستند که مایع سرمایشی یا گرمایشی در آن جریان دارد و به این ترتیب هوا از این لوله ها عبور کرده و گرمای لازم برای گرم کردن یا خنک کردن هوا به آن انتقال داده می شود.

استفاده از کویل های سرمایشی و گرمایشی در هواساز صنعتی باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه های سوخت مصرفی می شود. همچنین این کویل ها باعث بهبود کیفیت هوای محیطی و راحتی کاربران در فضاهای داخلی و خارجی می شوند.

کاربرد انواع هواساز صنعتی

برخی از کاربردهای رایج هواساز صنعتی عبارتند از:

  • صنایع غذایی: از هواساز صنعتی در صنایع غذایی برای کنترل رطوبت و دما در فضاهای تولید و ذخیره سازی استفاده می‌شود.
  • صنایع دارویی: در صنایع دارویی، هواساز صنعتی برای حفظ شرایط تمیز و کنترل دما و رطوبت در فضاهای تولید و بسته بندی داروها کاربرد دارد.
  •  صنایع الکترونیکی: هواساز صنعتی در صنایع الکترونیکی برای کنترل دما و رطوبت در فضاهای تولید و ذخیره سازی استفاده می شود.
  •  صنایع خودروسازی: در صنایع خودروسازی، هواساز صنعتی برای کنترل دما و رطوبت در فضاهای تولید و انبارداری به کار می رود.
  •  ساختمان‌ها: هواساز صنعتی در ساختمان های بزرگ مانند فرودگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها و مراکز خرید برای کنترل دما و رطوبت به کار می رود.
  •  صنایع نفت و گاز: هواساز صنعتی در صنایع نفت و گاز برای کنترل دما و رطوبت به کار می رود.

تفاوت هواساز آپارتمانی با هواساز صنعتی

تفاوت با هواساز صنعتی به شکل کلی در سایز، قدرت، و قابلیت تنظیم دما و رطوبت و سیستم فیلتراسیون هوا می باشد.

هواساز آپارتمانی معمولاً به سیستم هواکش و هوادهی مجهز است که برای مصارف خانگی و یا در محیط های کوچک و سطح کمتری کاربرد دارد. این هواسازها از فن های کوچک و سبکتری برخوردار هستند و برای سرمایش و گرمایش فضاهای کوچک و متوسط استفاده می شوند. همچنین معمولاً در این دسته از هواسازها قابلیت تنظیم دما و رطوبت بسیار محدود است.

اما هواساز صنعتی در محیط های بزرگ تر و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این هواسازها معمولاً به سیستم فیلتراسیون هوا و قابلیت تنظیم دما و رطوبت مجهز هستند. فن های بزرگتری برای تهویه هوا دارند، در تولید این هواساز ها از مواد مقاوم و با کیفیت استفاده می شود.

انواع فیلترهای هواساز

در ادامه برخی از انواع فیلترهای هواساز را معرفی خواهیم کرد:

فیلترهای پلی استر (Polyester Filters): این فیلترها به طور کلی از نوعی الیاف پلی استری ساخته شده اند و برای جذب ذرات خیلی ریز به کار می روند. این فیلترها به دلیل هزینه کم و قابلیت استفاده در تمامی هواساز ها بسیار محبوب هستند.

فیلترهای نسوز (Non-woven Filters): این فیلترها از الیاف های مختلف ساخته می شوند و برای جذب ذرات ریز مانند گرد و غبار به کار می روند.

هواساز جی پلاس ، دستگاهی برای تأمین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است.

نحوه کارکرد هواساز صنعتی

در اصل شامل چهار عملیات اصلی است: تهویه، گرمایش، سرمایش و تهویه مکانیکی:

  1. تهویه: تهویه در هواساز صنعتی به منظور تأمین هوای تازه و حذف هوای آلوده و متغیر است. این عملیات شامل مداومت و تصفیه هوا می شود. مداومت هوا به معنای گردش و جابجایی هوا در ساختمان است تا ترکیب هوای تازه و هوای داخلی تعادل داشته باشد. تصفیه هوا نیز شامل استفاده از فیلترها برای حذف ذرات معلق و آلودگی های هوا می شود.
  2. گرمایش: از هواساز صنعتی در فصول سرد سال برای ایجاد حرارت در ساختمان استفاده می شود. برای این منظور، یک سیستم گرمایشی مانند بخار، آب گرم یا هوای گرم به کمک دستگاه های مبدل حرارتی در هواساز نصب می شود. این دستگاه ها حرارت را از یک منبع گرم به هوا منتقل می کنند و سپس هوای گرم تولید شده را از طریق مدارهای هوایی به سراسر ساختمان پخش می کنند.
  3. سرمایش: از هواساز صنعتی در فصول گرم سال برای ایجاد خنکی در ساختمان استفاده می شود. برای سرمایش، سیستم هواساز می تواند از دستگاه های خنک‌کننده مانند کولرهای هوا، کولرهای آبی یا سیستم های تبخیری استفاده کند. این دستگاه ها حرارت را از هوا جذب کرده و هوا را خنک می کنند، سپس هوای خنک شده را از طریق مدارهای هوایی به ساختمان منتقل می کنند.
  4. تهویه مکانیکی: تهویه مکانیکی شامل استفاده از دستگاه های مکانیکی مانند فن ها و پمپ ها برای جریان دادن هوا در سیستم هواساز است. این دستگاه ها برای سیکل گردش هوا، ایجاد فشار مناسب در سیستم و جابجایی هوا بین اتاق ها و محیط های مختلف ساختمان استفاده می شوند. همچنین، سیستم کنترل و مدیریت هوا نیز برای کنترل دما، رطوبت و سرعت جریان هوا در سیستم هواساز استفاده می‌شود.

 

 

محتوای این مطلب پنهان
1 هواساز ساختمانی چیست ؟
دکمه بازگشت به بالا