عمومیکسب و کار برتر

محافظ برق ساختمان چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه وسایل برقی خانگی طول عمر مفید بیشتری داشته باشند، باید در نگهداری از آن ها به درستی عمل کنید. برای مثال نباید اجازه دهید نوسانات ولتاژ برق به وسایل برقی وارد شود چون موتور تحت فشار قرار گرفته و یا اینکه قطعات داخلی دچار نقص هایی می شوند که نیاز به تعمیرات خواهند داشت. قطعا بعد از تعمیرات، وسایل برقی همانند روز اول کارایی نخواهند داشت. به همین دلیل استفاده از استابلایزر خانگی و یا استفاده از محافظ برق از جمله بهترین راهکارهایی است که کمک می کنند وسایل برقی شما بدون هیچ گونه آسیب، بتوانند بهترین کارایی را برای شما ارائه کنند. اما احتمالا این سوال برای شما به وجود آمده است که استابلایزر خانگی بهتر است یا محافظ برق؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا تفاوت های استابلایزر خانگی و محافظ برق را با یکدیگر بررسی کنیم.

محافظ برق خانگی چیست؟

در بررسی تفاوت های استابلایزر خانگی و محافظ برق خانگی باید ابتدا به معرفی کارایی هر کدام این دو دستگاه بپردازیم. همانگونه که گفته شد، نوسانات ولتاژ جریان برق بسیار شدید بوده و این اتفاق در تابستان بیشتر رخ می دهد. بنابراین باید به هر نحوی که شده، دستگاه‌های خود را از این نوسانات برقی محافظت کنید. محافظ برق از یک برد الکترونیکی ساخته شده است که اگر ولتاژ جریان برق ورودی، از حد تعریف شده در داخل محافظ بیشتر یا کمتر باشد، سریعاً جریان برق را قطع می کند. همچنین در محافظ برق یک مدار تاخیر نیز در نظر گرفته شده است تا بتواند در یک زمان معین، دوباره جریان برق را براساس مقدار تعریف شده در داخل محافظ، وصل کرده و وسیله برقی متصل به محافظ، روشن گردد.
بنابراین همان گونه که متوجه شدید، قدرت محافظ برق باید با میزان جریان برق مورد نیاز هر وسیله برقی، تطابق داشته باشد. به این معنا که محافظ برق یخچال و فریزر با محافظ برق مورد استفاده برای تلویزیون کاملاً متفاوت هستند چون آمپری که این دو وسایل نیاز دارند با هم تفاوت داشته و به همین دلیل باید دستگاه محافظی را استفاده کنید که بتواند میزان جریان برق مورد نیاز این وسایل را تامین نماید.

اما اکنون به بررسی نحوه عملکرد استابلایزر خانگی بپردازیم. استابلایزر یا همان تثبیت کننده ولتاژ برق، به دستگاهی گفته می شود که بدون قطع کردن جریان برق، باعث تعدیل ولتاژ آن خواهد شد. در ساختمان های مسکونی باید ولتاژ جریان برق، ۲۲۰ ولت باشد. اکنون وقتی شما از استابلایزر فاراتل خانگی استفاده می ‌کنید، اگر ولتاژ جریان برق کمتر از ۲۲۰ ولت باشد، دستگاه استابلایزر سریعاً به صورت افزاینده عمل کرده و ولتاژ را به مقدار ۲۲۰ ولت می رساند. اما اگر ولتاژ جریان برق ورودی به ساختمان از ۲20 بیشتر باشد، استابلایزر خانگی باید به صورت کاهنده عمل کند.
بنابراین همان گونه که متوجه شدید، جریان برق را قطع نخواهد کرد بلکه ولتاژ آن را تعدیل می‌کند تا مقدار ولتاژ جریان برق خروجی، ۲۲۰ ولت شود و در نتیجه همه وسایلی برقی که در خانه شما وجود دارند از یک جریان برق ثابت استفاده کنند.

استابلایزر خانگی بهتر است یا محافظ برق؟

اکنون که با تفاوت های استابلایزر خانگی و محافظ برق آشنا شدید، بهتر است مزیت های استابلایزر نسبت به محافظ برق
را بدانید تا انتخاب بهتری داشته باشید:
– هزینه ها برای شما کاهش پیدا می ‌کند.
وقتی شما یک استابلایزر خانگی را در ورودی برقی ساختمان خود نصب می کنید، در واقع جریان برق با ولتاژ کاملاً یکنواخت را وارد تمامی قسمت های ساختمان خواهید کرد. بنابراین علاوه بر وسایل برقی، کلیه سیم کشی ها و همچنین سیستم روشنایی نیز از نوسانات برقی در امان بوده و از طرف دیگر میزان هزینه قبض برق نیز برای شما کاهش پیدا خواهد کرد. پس از یک سو نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای خرید محافظ و تعویض آن نبوده و از سوی دیگر هزینه قبض برق را نیز کاهش داده اید.
– قدرت محافظتی استابلایزر بسیار بالا است.
یکی از برتری ‌های استابلایزر نسبت به محافظ برق این است که با قدرت و دقت بیشتری می تواند از وسایل برقی شما محافظت کند. در صورتی که اتصالی در قسمت خروجی یا مدارهای داخلی استابلایزر رخ بدهد، مسلما همین اتصالی می تواند شدت ولتاژ جریان برق را بهم ریخته و آسیب جدی به وسایل برقی شما وارد خواهد شد. اما طراحی استابلایزر به گونه ای انجام گرفته است که در صورت بروز هر نوع اتصالی، دستگاه به کمک میکروکنترلر تعبیه شده در آن، قطع می شود. بنابراین به هیچ عنوان آسیبی به استابلایزر و همچنین وسایل برقی وارد نخواهد شد.
– توان بسیار بالاتر است.
یکی دیگر از برتری های استابلایزر نسبت به محافظ برق، بالاتر بودن توان آن است. در نتیجه استابلایزر از سوختگی و بروز نقص فنی در وسایل برقی جلوگیری می کند. به خصوص انواع استابلایزر استاتیک که بسیار هوشمندانه عمل می ‌کنند، می ‌توانند کمترین نوسانات در ولتاژ برق را ردیابی کرده و در نتیجه وسیله برقی با قدرت بیشتری مورد محافظت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که چنین توانی را نمی توان از محافظ های برق انتظار داشت.

سخن پایانی

هنوز هم افراد زیادی هستند که از محافظ های برق برای وسایل برقی خانگی خود استفاده می کنند. مسلما در برخی از خانه ها به دلیل اینکه ساخت قدیمی دارند، برای استفاده از محدودیت خواهید داشت. اما در خانه های نوساز پیشنهاد می کنیم حتما از تک فاز برای برق ورودی ساختمان استفاده کنید تا تمامی تجهیزات برقی موجود در خانهمانطور که می دانید پرمصرف ترین انرژی است که ما در زمینه های مختلف از آن استفاده می کنیم. اکنون جریان الکتریکی گاهی اوقات با نوساناتی همراه است که از وسیله ای به نام محافظ برق برای محافظت از وسایل الکتریکی استفاده می کند. در ادامه توضیحات دقیق تری در مورد محافظ ولتاژ جریان، ویژگی ها و مزایای آن ارائه می دهیم.

محافظ برق چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که به کل سیستم برق خانه متصل می شود، محافظ برق یا قطع کننده مدار مرکزی است. این محافظ با اتصال به سیستم برق از انتقال ارتعاشات در سراسر ساختمان جلوگیری می کند. هنگامی که ولتاژ جریان افزایش می یابد، این محافظ وارد شده و آن را مسدود یا به زمین هدایت می کند. بنابراین، تجهیزات الکتریکی شما از آسیب محافظت می شود.

این محافظ ها در بهترین حالت، نوسانات تا 40000 آمپر و بالاتر را متوقف می کنند. وجود سیگنال یا چراغ هشدار در این دستگاه ها بسیار مفید است. این زنگ هشدار از پایان یک موج قوی از نوسانات خبر می دهد. برای حداکثر بهره وری، باید حتما یک محافظ برق مشترک بین جعبه شکن و کنتور برق نصب کنید.

با علل مختلف نوسانات برق آشنا شوید

همانطور که می دانید، نوسانات فعلی خیلی سریع اتفاق می افتد. با این حال، آنها این توانایی را دارند که تمام وسایل الکتریکی خانه شما را از بین ببرند. به همین دلیل است که بهتر است ابتدا با رایج ترین تغییرات الکتریکی آشنا شوید تا اهمیت محافظ های کل ساختمان را درک کنید.

خطوط برق را قطع کنید

بادهای بسیار شدید ممکن است باعث قطع برق در نزدیکی خانه شما شود. در این حالت، برق ناگهانی خانه شما را تهدید می کند و باعث از کار افتادن لوازم خانگی شما می شود. البته این خاموشی ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.

افزایش شدید مصرف برق

گاهی اوقات در ولسوالی به دلیل افزایش شدید مصرف برق نیروگاه، برق کل منطقه می تواند بالا رود.

نوسانات و افت ولتاژ چگونه رخ می دهد؟

1- عیوب داخل ساختمان

گاهی اوقات به دنبال ولتاژهای ورودی می بینیم که در قسمتی از ساختمان افت ولتاژ داریم اما در ورودی کنتور چنین مشکلی وجود ندارد، باید به دنبال علت داخلی باشیم.

دلایل اصلی استفاده از سیم های کم مربوط به فاصله کنتور تا مصرف کننده و دلایل دیگر اتصالات ضعیف و نادرست است که می تواند باعث افت ولتاژ در مدار داخلی شود که به تلفات حرارتی تبدیل می شود. افت ولتاژ متناسب با جریان عبوری از سیم است که می تواند خطرات جدی ایجاد کند. ناگفته نماند که افت ولتاژ یک تا دو ولت روی پنجاه تا صد متر سیم مشکلی ندارد. و مجددا تاکید می شود که افت ولتاژ باید در هنگام بارگذاری بیش از حد مدار اندازه گیری شود.

2- مشکلاتی که از شبکه به ما رسید

معمولاً اگر افت ولتاژ اعم از ثابت یا متناوب در ورودی پنل ها بدون اتصال مصرف کننده های داخلی قابل مشاهده باشد، می توان گفت که مشکل از شبکه خارجی است و با ورود مصرف کننده ها به ساختمان مشکل ایجاد می شود. برای مثال، با روشن بودن اجاق مایکروویو یا اتوی برقی که 5 تا 10 آمپر برق می کشد، این افت تشدید می شود و به راحتی می توان با یک ولت متر کنترل کرد.(محافظ ولتاژ جریان)

در این راستا، عمده مشکلات رایج کاهش ولتاژ و کاهش ولتاژ تغذیه به عواملی مانند فاصله شما از پست برق محلی یا ظرفیت کامل پست، یعنی مصرف همزمان همه مشترکین مربوط می شود. این را می توان به افت فشار آب نسبت داد که همه مصرف کنندگان ساختمان با هم شیر آب را باز می کنند. بنابراین دقیقاً در زمانی که پیک مصرف داریم و به قول معروف این شبکه توزیع برق است که در حال اتمام است، همین اتفاق برای مصرف کنندگان برق می افتد، بنابراین باید دید چه باید کرد.

نوع دیگری از نوسانات ولتاژ وجود دارد که برعکس افت ولتاژ، ولتاژ بالای برق مصرفی ما است و عموماً پس از روشن شدن مجدد برق رخ می دهد. دلیل آن ربطی به مورد فوق ندارد، زیرا ترانسفورماتور توزیع در نیروگاه تخلیه می شود، محدوده ولتاژ اولیه کمی بالا است که پس از اتصال مصرف کننده ها به حد نرمال می رسد. که ولتاژ بی باری نباید از 10 درصد ولتاژ معمولی تجاوز کند.

انواع حفاظت در برابر نوسانات جریان

تاکنون به انواع نوسانات و اینکه آیا منشا داخلی یا خارجی دارند، پرداخته ایم. در واقع بسته به نوع مصرف کننده و نوع نوسانی که به ما آسیب می رساند، حمایت را تعیین می کند.

استفاده از ups

گاهی اوقات مصرف کنندگان مورد نظر در برابر ضربه ها و نوسانات یا قطع برق بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. مانند برخی از سیستم های تجهیزات پزشکی یا سیستم های کامپیوتری یا ابزار دقیق و مانند آن. در این مورد، بهترین راه برای حفظ ولتاژ ثابت، نصب یک سیستم “ups” است که به شما امکان می دهد به طور کامل از خود در برابر تمام مشکلات شبکه محافظت کنید. در این سیستم ها نیروی ورودی فقط به عنوان شارژر برای تعداد معینی باتری استفاده می شود و انرژی به طور مداوم ذخیره می شود.

استفاده از ترانسفورماتور

گاهی اوقات می توان از ترانسفورماتورهایی استفاده کرد که ولتاژ خروجی را ثابت نگه می دارد. در واقع تثبیت کننده ها یا تثبیت کننده های ولتاژ از جمله نوسان سازها و تثبیت کننده های ولتاژ هستند. که بسته به نیاز دسترسی عمومی و یا برای مصرف کننده خاص قابل محاسبه و تهیه و نصب می باشد.

پر استفاده ترین تثبیت کننده (تثبیت کننده ولتاژ)

استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که در شبکه مشکل افت ولتاژ داریم و مصرف کننده ها دور از ترانسفورماتور اداره برق قرار دارند.(محافظ ولتاژ جریان)

انواع محافظ برق ساختمان | بهترین محافظ مرکزی برق ساختمان | طریقه نصب محافظ برق ساختمان

سخن نهایی

علاوه بر موارد فوق، وسایل حفاظتی دیگری نیز در بازار وجود دارد که در صورت بروز خطراتی مانند ولتاژ پایین و بالا، می توانند خروجی را قبل از آسیب رساندن به مصرف کننده قطع کنند. البته، این نوع محافظت در واقع بهتر از عدم محافظت است. و شما باید مشکل را ریشه ای حل کنید، سپس به محافظت امیدوار باشید. شرکت های مختلف انواع مختلفی از این دستگاه های حفاظت الکتریکی را تولید کرده اند که در بازار وجود دارد.

ه از جریان برق با ولتاژ یکنواخت بهره مند شوند. در نتیجه نیازی به استفاده از محافظ برق نخواهد بود. استابلایزر خانگی با دقت بیشتری می تواند وسایل برقی شما را محافظت کند. برای خرید استابلایزر خانگی شما می توانید با شرکت الکترو گستر تهران با شماره تلفن های . و تماس بگیرید. کافی است با کارشناسان ما صحبت کنید تا اطلاعات لازم در مورد انواع را برای شما ارائه کنند. در این صورت می ‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید و از وسایل برقی خانگی خود به بهترین شکل ممکن حفاظت کنید.

نمایندگی فروش انواع رله کنترل فاز، سه فاز، تنظیم، مدار، تک فاز، لطفا جهت استعلام خرید محافظ جان، سفارش، دریافت مشخصات فنی و دانلود کاتالوگ کلیک کنید

نمایندگی اشنایدر الکتریک در زمینهٔ مهندسی برق و تولید تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی، تولید، توزیع و انتقال انرژی الکتریکی فعالیت می کند. با مراجعه به سايت ما می‌توانيد به راحتی و با اطمینان از اصالت کالا، خرید محافظ و چند راهی برق مورد نظر خود را انجام دهید.
مرجع مقاله: بابا ادیسون

دکمه بازگشت به بالا