ضرورت استفاده از جک سقفی در ساختمانی سازی

مقدمه: جک ساختمانی

منظور از جک ساختمانی چیست؟ در یک تعریف ساده باید بگوییم این جک­ها مسئولیت نگهداری سقف ساختمان­ها و سازه­ های بزرگ را برعهده دارند. این جک­ها از دو لوله داخلی و خارجی تشکیل شده ­اند که قطر لوله داخلی 5 و قطر لوله خارجی 6 سانتیمتر است. از ورقه­ هایی با ضخامت 5.2 میلیمتری برای ساخت این محصولات استفاده میشود. به دلیل اقتصادی و مقرون­ به ­صرفه بودن، جک­ سقفی یا ساختمانی پرکاربردترین محصول در سازه­ های بتنی هستند. برای اینکه با کاربرد و مزیت­های استفاده از این جک­ها بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

مشخصات

به دلیل این این محصول غالباً در کفراژبندی سقف­های مختلف به کار می­رود، پنج روش مختلف برای ساخت این جک­ها وجود دارد. در حالت کلی می­توان گفت این محصول کاربردی با طول­های 3، 3.5، 4، 4.5 و 5 متری تولید و عرضه می­شود. این محصول نیز از نوع رولینگی بوده و رزوه ­ها نیز پرسی هستند زیرا رزوه­ های پرسی مقاومت بالاتری در برابر فرسایش دارند. حداکثر قابلیت تحمل آنها نیز در حدود یک و نیم تن است.

کاربرد

همانطور که اشاره کردیم جک های سقفی یا ساختمانی مهمترین جزو در سازه­ های بتی و سقف­های تازه ­ساخت هستند. این محصول استحکام بسیار زیادی داشته و از نظر مادی نیز بسیار مقرون­ به ­صرفه ­تر از داربست هستند. جک ساختمانی از قدرت تحمل بسیار بالایی برخوردار بوده و می­تواند چندین تن وزن را تحمل کند. مهم­ترین نکته­ ای که بر عملکرد این محصول تاثیر می­گذارد وزن آن است. به عبارت ساده، رابطه­ ای مستقیم بین وزن و عملکرد وجود دارد. هر چه وزن این محصول بالاتر باشد استحکام و قدرت تحمل آن نیز بالاتر خواهد بود.

عامل دیگری که در کارایی این جک­ها نقش مهمی دارد، ضخامت جک است. قطر و ضخامت جک در افزایش قدرت تحمل آن تاثیر مثبت دارد. بنابراین، هنگام انتخاب جک مناسب باید به نوع پروژه و وزن آن توجه کنید. برای پروژه­ های ساختمانی بزرگ باید جکهای ضخیم و دارای قطر بیشتر را انتخاب کنید. یکی دیگر از مواردی که استفاده از جک­های سقفی در پروژه­ های ساختمانی را مهم می کند قابلیت تنظیم ارتفاع است. در بدنه این محصول، مهره ­ها و پیچ­های مختلفی وجود دارد که از طریق آن می­توان ارتفاع را تنظیم کرد.

مزایای فوق سبب شده که استفاده از این نمونه جک­ها در پروژه­ های مرتفع مانند سقفهای تیرچه بلوکی و دال­های بتنی مناسب باشد. می­توانید از این جک­ها در انواع مختلف سقف­های وافل، طاق ضربی، یونولیت و تیرچه بلوک استفاده کرد. فراموش نکنید که برای ساخت انواع سازه­ های بتنی استفاده از جک­های سقفی ضروری است. اما، هنگام خرید این محصول حتما به ضخامت، قطر،قدرت تحمل و مواد سازنده آن توجه کنید. اگر جک قدرت تحمل وزن ساختمان را نداشته باشد مطمئنا پروژه شکست می­خورد.

انواع جک ساختمانی

این نمونه جک­ها بسیار متنوع هستند. می­توانید با توجه به نیاز خود جک مناسب را انتخاب و خریداری کنید. اصلی­ترین مدل­های جک ساختمانی عبارت است از: جک فلزی، جک ساده، عراقی، تلسکوپی، بدون صلیب، شمعی، صلیب­دار، جک­های U شکل. از جک­های عراقی، صلیب­دار و U شکل می­توان در ارتفاع­های مختلف استفاده کرد، این جک­ها می­توانند وزنی بیش از نیم تن را تحمل کنند. با این حال، بر اساس نظر طراحان و پیمانکار دسته بندی دیگری برای جک­های سقفی وجود دارد که عبارت است از:

جک ساده

این محصول ساده ­ترین مدل جکی است که برای شورینگ زیر سقف­های بتنی به کار میرود. مهار قالب دیوار و شاقول دو نمونه دیگر از کاربردهای این جک هستند. جک ساده پرکاربرد­ترین جک سقفی است اما برای استفاده زیر پوتر سقف­های تیرچه بلوکی گزینه مناسبی نیستند. در چنین مواردی بهتر است جک­های صلیبی را جایگزین جک­های ساده کنید.

جک T شکل

قالب­ بندی این جک کاملا متحرک است. در نتیجه، از انعطاف ­پذیری بالاتری برخوردار است. می­توانید این جک را در هر زاویه بچرخانید اما، این محصول برای سازه ­های سنگین قابل استفاده نیست. کارشناسان معتقدند طراحی­ های سنگین سبب افت مقاومت و استحکام جک T شکل می­شود.

جک عراقی

این نمونه جک­ها غالبا در ساختمان سازی به شیوه عراقی کاربرد دارد. استحکام و مقاومت این محصول سبب شده که در کشورهایی مانند عراق ، ترکیه، تاجیکستان، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و ترکمستان نیز تقاضا برای استفاده از جک­های عراقی افزایش یابد. این محصول از نظر قیمت در محدوده بالاتری نسبت به جک­های صلیب­دار قرار دارد. تفاوت اصلی جک­های عراقی و صلیب­ دار در گام رزوه آنها است. رزوه جک­های صلیبدار گام هشت و رزوه جک­های عراقی گام شش است.

اجزای جک­های سقفی یا ساختمانی

جک ساختمانی از سه قسمت اصلی تشکیل شده که عبارت است از: رزوه، مادگی و نری. در این جک­ها بخش دیگری به نام نگهدارنده اصلی وجود دارد که در کنار این سه جزو قابلیت تحمل وزن سازه­ها و مهار مدولار را دارد. قسمت پایینی جک­ها از لوله ­ای با قطرهای مختلف ساخته می­شود. در اغلب موارد مناسب­ترین قطر برای جک­های سقفی 6 سانتیمتر و ضخامت 2 میلیمتر است. قطر قسمت بالایی لوله معمولا کمتر از قسمت پایینی است اما ضخامت آن افزایش می­یابد. به همین دلیل، قطر مناسب برای قسمت بالایی لوله 5 سانتیمتر و ضخامت مناسب نیز 2.5 میلیمتر است.

جک­های سقفی معمولا در دو دسته کلی جک­های سبک و سنگین تولید می­شوند. جک­های سبک قدرت تحمل کمتری داشته و برای سازه­ های کوچک­تر مناسب هستند. اما جک­های سنگین علاوه بر قابلیت تحمل سازه­های بزرگ، مقاومت بیشتری در برابر فشار از خود نشان می­دهند. نکته مهم دیگری که در باره جک­های سقفی باید بدانید این است که ابعاد و ضخامت این محصول توسط کارفرما و تولیدکننده تعیین می­شود. در یک تعریف کلی میتوان گفت که وزن جک ساختمانی در حالت استاندارد برابر با 14 کیلوگرم و ارتفاع آن نیز سه متر و بیست سانتیمتر است.

برای تنظیم ارتفاع جک ساختمانی روی لوله نری سوراخ­هایی وجود دارد. این سوراخ­ها در فواصل منظم 10 سانتیمتری قرار گرفته ­اند و دارای پینهای فنری هستند. با استفاده از انواع مختلف رزوه و گوه این سوراخ­ها روی پیچ و مهره­ های مادگی بسته می­شوند. می­توان بر اساس نوع پروژه­ های ساختمانی، بخشی نری را متحرک یا ثابت طراحی و تولید کرد.

جالب است بدانید در حالتی که جک ساختمانی به ­عنوان شاقول به کار می­رود شمع­هایی روی آن وجود دارد که سبب افزایش ضریب اطمینان سازه و افزایش قابلیت تحمل فشار می­شود. شمع­ها غالبا در سه مدل لوله ­ای، سولجر و قوطی شکل ساخته می­شوند. شمع­ها دارای دو بازوی بزرگ و کوچک بوده و حالتی شبیه به گونیا دارند.

عوامل مختلفی وجود دارد که در تعیین قیمت نهایی جک­ها موثر است. اگر بخواهیم مهمترین عامل را بیان کنیم مطمئنا مواد اولیه بکار رفته در ساخت جک در جایگاه اول قرار می­گیرد. دلیل اصلی تفاوت قیمت محصولات موجود در بازار نیز کیفیت و مواد اولیه آنها است. از سوی دیگر قیمت جک­های عراقی در مقایسه با جک­های صلیبی بالاتر است. زیرا این نمونه جک­ها مقاومت و کارایی بالاتری دارند.

مهم­ترین نکته­ ای که هنگام خرید جک باید به آن توجه کنید تناسب و سازگاری محصول با نوع سازه است. جک باید قدرت تحمل وزن سازه و فشارهای وارد شده را داشته باشد. هرگز نمی­توانید به منظور صرفه جویی در هزینه از جکهای سبک و ارزان قیمت در پروژه ­های سنگین استفاده کنید.

مزایای جک ساختمانی

استفاده از جک­های سقفی یا سازمان در مقایسه با استفاده از شمع­های چوبی هزینه بالاتری دارد. در بسیاری از موارد نیز مرحله مهاربندی جک­ها در مقایسه با شمع­های چوبی دشوارتر است. با توجه به این موارد چه مزیتی وجود دارد که استفاده از جک­های ساختمانی را به گزینه­ ای ایده ­آل برای افزایش ایمنی سازه­ ها تبدیل می­کند؟

  • تنوع طول اولین مزیت استفاده از جک ساختمانی است. همان­طور که اشاره کردیم به دلیل کارایی بالای این جک­ها در پروژه های ساختمانی، تولیدکنندگان طول­های مختلفی برای آنها در نظر می­گیرند. به­ علاوه، پیمانکار می­تواند طول و ضخامت دلخواه برای تولید جک را سفارش دهد.
  • قابلیت تنظیم ارتفاع مزیت مهم دیگری است که در ساخت ­و ساز اهمیت بالایی دارد. درست است که مرحله طراحی سازه ­ها با دقت انجام می­شود، اما ممکن است در حین اجرای پروژه ایجاد تغییرات بزرگ یا کوچک برای افزایش زیبایی و مقاومت سازه ضروری باشد. در چنین مواقعی تغییر ارتفاع جک­ها مهم­ترین مسئله است. روی نری جکهای سقفی سوراخ های وجود دارد که می­توانید از آنها برای کاهش یا افزایش ارتفاع جک استفاده کنید. مهم­تر از همه، قابلیت تنظیم ارتفاع جک در تغییر طول­های بسیار جزئی نیز وجود دارد.
  • در ساخت جک­ها معمولا از پوشش­های رنگی مناسب استفاده می­شود که پیامد آن افزایش دوام و ماندگاری جک است. اگر مراحل ساخت پروژه طولانی شود بارش باران، برف، رطوبت هوا و بسیاری موارد دیگر سبب پوسیدگی و افت مقاومت جک نمی­شود.
  • می توان از این جک­ها در انواع سقف­های یونولیت، تیرچه بلوک، وافل و غیره استفاده کرد. به همین دلیل، در بالای آنها سطح کافی برای اتکای سولجر، تراورس و تیرچه وجود دارد.

سخن پایانی

ساخت پروژه ­های ساختمانی و سازه ­های بزرگ ارتباطی عمیق با سلامت جامعه دارد. هرگونه خطای محاسباتی یا استفاده از مواد نامناسب در ساخت پروژه می­تواند حوادثی ناگوار برای ساکنان و سایر شهروندان ایجاد کند. جک ساختمانی یکی از مهم­ترین محصولاتی است که برای افزایش مقاومت ساختمان­ها به کار می­رود. این محصول دارای مزیت­های مختلفی از جمله قابلیت تنظیم ارتفاع، قابلیت تحمل وزن و فشار، استحکام بالا و مقاومت در برابر فرسایش است. در یک دسته ­بندی کلی می­توان آن را به دو دسته سبک و سنگین تقسیم کرد که باید متناسب با نوع پروژه جک سقفی در مشهد مناسب را انتخاب کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا