عمومیکسب و کار برتر

جوش co2 چیست

تکنولوژی برای این به وجود آمده تا انواع کارها در حداقل زمان، به آسانی و به بهترین شکل انجام شود. ابزارآلات هم از این قاعده مستثنی نیستند. ابزار برای این ساخته شده‌اند تا زندگی را برای ما بهتر کنند.

جوشکاری مانند دیگر صنایع از گذشته تا به حال، تغییرات زیادی را به خود دیده است. برای جوشکاری دیگر نیاز به دستگاه‌های ترانس سنگین و حجیم نیست! با ظهور اینورترها و روش‌های جدید جوشکاری، می‌توان جوش‌های بسیار مقاومی ایجاد کرد.

ما در رونیکس همواره هدف آشنایی بیشتر شما با انواع ابزار و روش‌های استفاده از آن‌ها را داریم. با این رویکرد، در این نوشتار قصد داریم به یکی از روش‌های جوش یعنی جوشکاری Co2 و نحوه انجام صحیح آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

جوشکاریCo2 چیست؟

این روش از خاصیت حفاظتی بالایی برخوردار بوده و در آن قوس الکتریکی(حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا دیگر محیط‌هایی که معمولاً نارسانا هستند) و حوضچه مذاب (ناحیه برخورد الکترود با سطح کار) کاملاً برای جوشکاری واضح و آشکار است.

البته جدا از خواص محافظتی عالی، قیمت گاز محافظ Co2 یک دهم قیمت گاز محافظ آرگون است. به همین دلیل در صنایع وابسته به فولاد از این نوع جوشکاری بسیار زیاد استفاده می‌شود.

در جوشکاری با Co2 معمولا یک لایه نازک سرباره روی گَرده جوش(مواد غیر فلزي جامدي که در فلز جوش یا بین فلز جوش و فلز پایه حبس می‌شود) می‌آید که باید از روی سطح جوش پاک کرد.

مقاله «» راهنمای خوبی در آشنایی بیشتر شما با دستگاه جوشکاری خواهد بود.

کاربرد جوشکاری Co2

می‌توان از جوش Co2 برای جوشکاری فلزات سخت و غیرسخت در تمامی ضخامت‌ها استفاده کرد، اما این روش برای جوشکاری صفحات نازک و نیمه ضخیم و غیر سخت فولادی بهترین است.

جوشکاری  Co2به دلیل استحکام زیاد و مقاومت بالای خود یکی از پرکاربردترین روش‌های جوشکاری است. به دلیل سرعت بالای جوشکاری در این روش، از آن در صنایع مختلف استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از کاربردهای مهم این جوشکاری اشاره می‌کنیم:

 • بدنه خودرو اکثرا از فولادهای کم کربن تشکیل شده و به دلیل جوش پذیری بالا، باید استحکام زیادی داشته باشد. به همین دلیل برای جوشکاری بدنه خودرو عموما از Co2 استفاده می‌شود.
 • در صنعت ساختمانی به دلیل حساسیت بالا، اتصالات باید قوی باشد. جوشکاری  Co2به دلیل استفاده از لایه محافظ گاز، نفوذ بیشتری در اتصال بین فلزات ایجاد می‌کند.
 • در صنعت نفت و گاز اتصال لوله‌های فولادی با قدرت جوش بالا اهمیت زیادی دارد. جوشکاری  Co2 قطعات متصل شده را در برابر رطوبت، فشارهای شدید، دما و… مقاوم می‌کند.
 • در ساخت بدنه کشتی‌ها از فلزاتی با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود. به دلیل فشار آب و رطوبت موجود، معمولا از جوش Co2 به دلیل کیفیت بالای آن استفاده می‌شود.

اجزا دستگاه جوش Co2

مثل روش‌های دیگر جوشکاری، برای انجام جوش Co2 هم نیاز به دستگاه جوش است. امروزه از اینورترهای مخصوص انجام این کار استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای اجزای مختلفی است که هر کدام از آن‌ها در جوشکاری کار خاصی را انجام می‌دهد. به طور کلی اجزای اصلی دستگاه‌های جوش Co2 به صورت زیر است:

 • منبع نیرو: با استفاده از منبع نیرو، ولتاژ مناسبی برای عملیات جوشکاری ایجاد می‌شود.
 • سیستم تغذیه سیم: این سیستم، منبع تغذیه سیم جوش با سرعت ثابت است.
 • مشعل (تورچ): وظیفه تورچ جوشکاری انتقال سیم، گاز و جریان از منبع تغذیه به محل جوشکاری است.
 • مخزن سیم: سیم‌ جوش دور این مخزن پیچیده شده است.
 • سیم جوش: این قطعه در حقیقت همان کار الکترود را انجام می‌دهد و برای پر کردن فضاهای خالی استفاده می‌شود. سیم جوش قطعه‌ای است که در مدل‌های بدون آلیاژ، کم آلیاژ و آلیاژ بر پایه نیکل ساخته می‌شود که بسته به نوع قطعه کار، جنس آن نیز متفاوت است.
 • منبع گاز: برای ایجاد لایه‌های محافظ Co2 نیاز به کپسول گاز است تا منبع موجود برای جوشکاری تامین شود.
 • گیره اتصال: این گیره بین تورچ و قطعه مورد نظر اتصال برقرار می‌کند تا عملیات جوشکاری به راحتی انجام شود.

مزایای استفاده از جوشکاری Co2

استفاده از Co2 برای جوشكاري مزایای زیادی دارد. در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها می‌پردازیم.

 • جوش Co2، قیمت پایین‌تری نسبت به جوشکاری با گازهای بی اثر مانند آرگون دارد و مقرون به صرفه‌تر است.
 • جوش Co2 جرقه زنی بسیار کمی نسبت به بقیه روش‌های جوشکاری دارد.
 • این روش، قابلیت تغذیه سیم جوش را به طور مستمر دارد.
 • به دلیل وجود تغذیه کننده سیم به جای تعویض الکترود، مدت زمان جوشکاری کاهش پیدا می‌کند.
 • کربن دی اکسید تنش سطحی بین صفحات را در هنگام جوشکاری کم می‌کند و در نتیجه جوش ایجاد شده کیفیت بالاتر و نفوذ بیشتر و بهتری خواهد داشت.
 • این نوع جوش به آسانی در تمام وضعیت‌های جوشکاری می‌تواند استفاده شود.
 • حوضچه مذاب و قوس الکتریکی به وضوح قابل مشاهده است.
 • این روش سرباره‌ بسیار کم‌تری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.
 • این روش از سیم جوشی با قطر نسبتاً کم استفاده می‌کند که سبب افزایش چگالی جریان می‌شود.

معایب استفاده از جوشکاری Co2

معمولاً جوش‌ها دارای معایبی هستند و تقریباً جوش ایده‌آل و خالی از نقص غیرممکن است. این مساله به خصوص در جوشکاری‌های دستی بیشتر است. مثل هر نوع جوش دیگری، جوشکاری co2 هم دارای معایبی است. البته شدت عیوب به مهارت جوشکار، کیفیت دستگاه و تجهیزات آن و میزان رعایت نکات ایمنی هم بستگی دارد. از جمله معایب و عوارض جوشكاري co2 این موارد هستند:

 • قیمت تجهیزات و ادوات دستگاه جوش  Co2نسبت به دیگر دستگاه‌های جوش گران‌تر است.
 • نحوه کار با این دستگاه پیچیده است و نیاز به مهارت و آموزش دارد.
 • این دستگاه در فرآیند جوش تولید گاز مونو اکسیدکربن می‌کند که تنفس آن خطرناک است.
 • اشعه حاصل از قوس در این نوع جوشکاری به چشم‌ها و پوست آسيب می‌رساند.
 • به دلیل استفاده از دی اکسید کربن در این جوشکاری، باید از آن در برابر باد محافظت شود. پس در فضای باز از آن نمی‌توان استفاده کرد.
 • این نوع جوشکاری به کیفیت و خلوص گاز Co2 و تمیزی سیم جوش بسیار حساس است.

اگر قصد خرید دستگاه جوش دارید مقاله «» نکات مفیدی را در زمان خرید به شما می‌دهد.

دستورالعمل جوشکاری Co2

برای کار کردن با دستگاه جوش اینورتر Co2 باید موارد زیر را در نظر گرفت:

 1. به دلیل آسیب‌های احتمالی در زمان کار با دستگاه جوش Co2، پیش از انجام جوشکاری از یک ماسک با فیلتر مناسب، دستکش، لباس، کلاه و کفش ایمنی استفاده کنید.
 2. شیر گاز کپسول را باز کنید.
 3. دستگاه را روشن کنید.
 4. خروجی گاز را با رگولاتور تنظیم کنید.
 5. بسته به نوع و ضخامت قطعه کار، ولتاژ را تنظیم کنید.
 6. سرعت سیستم تغذیه سیم را بر اساس دو فاکتور صدای جوش و نوع ضربه زدن به قطعه کار تنظیم کنید.
 7. شروع به جوشکاری کنید.

جوشکاریCo2 بدون کپسول

یکی از مشکلاتی که دستگاه‌های جوش Co2 دارند، سخت بودن حمل و نقل آن‌ها به دلیل استفاده از کپسول گاز است. علاوه بر این، کپسول گاز جاگیر بوده و به خصوص در مکان‌ها و کارگاه‌های کوچک دردسرساز است. مدتی است که دستگاه‌های جوشکاری co2 که بدون کپسول هستند به بازار آمده‌اند. این دستگاه‌ها به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می‌شوند و در اکثر صنایع می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از مزایای این نوع جوشکاری می‌توان به سهولت در حمل و نقل و کم جا بودن آن‌ها اشاره کرد.

نکات ایمنی جوشکاری Co2

عموما استفاده از Co2 در جوشکاری خطر بسیار کمی دارد. برای مثال، جرقه زنی کم در این روش به حفظ ایمنی محیط کار بسیار کمک می‌کند. با این همه، این روش باعث تولید مونو اکسید کربن در محیط اطراف می‌شود که در کارگاه‌های بسته، تنفس زیاد آن ممکن است باعث خفگی و آسیب جدی به دستگاه تنفسی شود. به همین دلیل در هنگام جوشکاری در فضای بسته حتما باید از ماسک تنفسی استفاده شود و محیط کاری باید دارای تهویه مناسبی باشد.

همچنین از این روش به طور گسترده برای اتصال قطعات فولادی استفاده می‌شود که باعث افزایش شدید دما در منطقه جوش می‌شود. این مساله می‌تواند باعث سوختگی شدید دستان شود. به همین دلیل و برای جلوگیری از آسیب‌های حرارتی احتمالی لازم است از دستکش محافظ استفاده شود.

علاوه بر موارد بالا، چند نکته بسیار مهم در جوشکاری دی اکسید کربن وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها علاوه بر سالم نگه داشتن دستگاه، بر کیفیت جوشکاری شما هم تاثیر می‌گذارد:

 • قبل از شروع جوشكاري حتما سطح قطعات را با ابزار مناسب صاف کنید و بعد جوشکاری را شروع کنید.
 • كپسول گاز باید همیشه به صورت عمودی و در یک محل ثابت قرار داشته باشد.
 • هنگام کار با دستگاه جوش به جریان برق توجه داشته باشید.
 • هنگام جوشکاری دقت کنید که دست‌هایتان چرب نباشد و هیچوقت شیرهای کپسول را روغن‌کاری نکنید.
 • شیر کپسول را به صورت تمام باز نکنید، بلکه نیم دور آن را بچرخانید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا جریان گاز را قطع کنید.
 • برای تنظیم فشار گاز که توسط رگولاتور انجام می‌شود، به قطر سیم جوش توجه کنید. معمولا برای سیم‌های فولادی ضریب 10 را در نظر می‌گیرند. مثلا اگر قطر سیم 0.8 باشد، خروجی گاز را روی عدد 8 قرار می‌دهند.
 • اگر سرعت سیم زیاد باشد، می‌تواند سطح کار را سوراخ کند و اگر سرعت سیم کم باشد، اصطلاحا سیم پس می‌کشد، پس در تنظیم سرعت سیم دقت کنید.
 • داخل دستگاه جوشكاري بايد در فاصله‌های زمانی منظم تميـز شـود که این فاصله هم به مدت زمان استفاده از دستگاه و میزان تمیزی محیط کار بستگی دارد.
 • برای تمیز کردن یا تعمیر بدنه، قبل از باز كردن دستگاه، آن را از برق اصلی جدا كنيد.

سخن آخر

در این مقاله مجله رونیکس به جوشکاری Co2، کاربردها و نحوه انجام آن پرداختیم. روشی که به دلیل سهولت و هزینه پایینی که دارد، از آن استفاده زیادی می‌شود.

ابزار برای این ساخته شده‌اند تا همراه ما در انجام کارهای مختلف باشند. هدف ما در رونیکس جا انداختن فرهنگ استفاده از ابزار در زندگی شماست. به همین دلیل در این مجله شما را با دنیای بی نهایت ابزار و کاربری‌های آن آشنا می‌کنیم. چون بر این باوریم که باید رونیکسی زندگی کرد!

بیشتر بخوانید:
«»
«»

سوالات متداول

تفاوت جوشکاری میگ با جوشکاری تیگ در چیست؟
در میگ از گاز Coگازهای محافظ برای کمک به جوشکاری استفاده می‌شوند و تاثیر مهمی بر پایداری قوس، پروفیل‌های نفوذ جوش و فرآیند انتقال مورد استفاده دارند. روش‌های جوشکاری مختلفی وجود دارند که در آن‌ها از گاز محافظ استفاده می‌شود. این گاز، می‌تواند گازی نجیب یا گازی اکتیو باشد. به طور کلی، گازهای اکسیژن، هلیم، آرگون و دی اکسید کربن به عنوان گازهای محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب گاز مناسب بسیار مهم است و دی اکسید کربن یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها محسوب می‌شود. بنابراین در بین ، دی اکسید کربن در پروژه‌های مختلفی به کار می‌رود.

CO2 علاوه بر صرفه اقتصادی بیشتر نسبت به سایر گازها، به خواص مکانیکی خوب فلزات نیز کمک می‌کند. دی اکسید کربن که معمولا برای جوشکاری و محدود به فرآیند اتصال کوتاه استفاده می‌شود، می‌تواند به دستیابی به برخی از ویژگی‌های مفید مانند دوام و مقاومت در برابر ترک کمک کند. در جوشکاری فلزات غیرآهنی چون منیزیم، تیتانیوم و یا ، باید از گاز آرگون خالص استفاده نمود چرا که دی اکسید کربن، موجب اکسیداسیون فلز جوش خواهد شد.

موارد استفاده از جوش CO2 چیست؟

فرآیند جوش CO2 را می‌توان در طیف وسیعی از بخش‌ها و صنایع استفاده کرد. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جوش لوله
 • خودروسازی
 • ساخت و ساز و زیرساخت
 • کشتی سازی

برای تاسیسات صنعتی بزرگ گرفته تا تعمیرگاه‌های کوچکتر، CO2 یک انتخاب رایج است و در پروژه‌های مختلفی استفاده می‌شود. مخلوط‌های گاز فعال مورد استفاده در این فرآیند عمدتا برای جوشکاری فولاد توسعه یافته‌اند.

در ساختمان‌سازی برای قطعات فولادی، و انواع لوله‌ها، از دی اکسید کربن استفاده‌های زیادی می‌شود. به طور کلی، در جوشکاری می‌توان از این روش استفاده کرد.

چرا جوشکاری CO2؟

کاهش اکسیداسیون

تجزیه گاز CO2 در دمای بالا به مونوکسید کربن و اکسیژن، از اکسیداسیون فولادهای کربنی جلوگیری می‌کند که در نهایت به بهبود خواصی چون استحکام، چقرمگی و سختی منجر می‌شود.

جلوگیری برخی عیوب جوشکاری

گل جوش، یکی از عیوب رایج در جوشکاری است که با ذوب شدن روکش الکترود ایجاد می‌گردد. اگرچه گل جوش را می‌توان با فرزکاری از بین برد اما استفاده از روش CO2 از ایجاد آن جلوگیری کرده و داشتن خط جوش‌هایی دقیق‌تر و سالم‌تر را ممکن خواهد کرد.
عیب رایج دیگر، سوختگی کنار جوش یا undercut است. تراکم گاز CO2 در ترکیب با دمای قوس بالاتر، مانع از ایجاد سوختگی کنار جوش خواهد شد.

استفاده از CO2، هزینه جوشکاری را کاهش می‌دهد

استفاده از گازهای بی‌اثری چون هلیم و آرگون، هزینه جوشکاری را افزایش می‌دهد که در نهایت، منجر به افزایش هزینه تولید مقاطعی چون خواهد شد، این درحالیست که جوشکاری CO2، روشی کم‌هزینه و در عین حال باکیفیت است که صرفه اقتصادی خواهد داشت.

قابلیت ترکیب CO2 با سایر گازها

استفاده از گاز CO2 به تنهایی، باعث پاشش جوش می‌گردد و قادر به بهبود بخشیدن فرایند جوشکاری نخواهد بود. اما قابلیت ترکیب با گازهای بی‌اثری چون آرگون را دارد که در ولتاژهای پایین، از پاشش جوش و ناپایداری قوس جلوگیری می‌کند.

افزایش نفوذ جوش در جوش co2

در جوشکاری CO2، گاز محافظ مذکور حرارت را متمرکز کرده و نفوذ جوش را بهبود می‌بخشد که مانع از نفوذ ناقص به عنوان یکی از عیوب رایج می‌شود.

کیفیت جوش خوبی دارد

هنگام فرآیند جوشکاری، اولویت اول شما باید کیفیت جوش بالا باشد. CO2 به طور قابل توجهی کیفیت را بهبود می‌بخشد، زیرا سطح هیدروژن در فلز جوش پایین است که به ایجاد مقاومت در برابر ترک و سایر خواص مکانیکی عالی کمک می‌کند. همچنین استفاده از جوش دی اکسید کربن، ظاهر فلز را بهبود می‌بخشد و در عین حال نیاز به تمیز کردنِ پس از جوش را کاهش می‌دهد.

کاهش تنش سطحی

برخلاف گازهای نجیب هلیم و آرگون، در جوشکاری CO2، این گاز محافظ تنش سطحی را کاهش داده و منجر به نفوذ بیشتر جوش می‌شود.

سایر مزایای جوش CO2

از دیگر مزایای جوش CO2 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جرقه‌زنی کم
 • میزان سرباره بسیار کم و نزدیک به صفر
 • استفاده از سیم جوش با قطر نسبتا کم و افزایش چگالی جریان
 • قابلیت استفاده در تمام شرایط جوشکاری
 • امکان تغذیه مستمر سیم جوش

معایب جوشکاری CO2 چیست؟

معایب جوشکاری co2 شامل موارد زیر می‌شود:

 • از آن نمی‌توان در فضای باز استفاده کرد.
 • با توجه به اینکه جوشکاری CO2 از گاز محافظ در طول فرآیند استفاده می‌کند، می‌توان آن را فقط در محیط بسته انجام داد. زیرا باد می‌تواند باعث آلوده شدن پروژه شود.
  نسبت به آلاینده‌ها حساسیت دارد.
 • مواردی مانند زنگ زدگی، خاک، روغن و رنگ می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در جوشکاری CO2 شوند که می‌تواند به این مواد حساس باشد. بنابراین، خلوص گاز CO2 و تمیزی سیم جوش بسیار مهم است.
 • گاز CO2، برای سلامتی خطرناک است.
 • به تجهیزات و ادوات زیادی نیاز دارد.

لوازم جوشکاری co2

 • رگلاتور یا شیر تنظیم که برای تنظیم مقدار گاز خروجی استفاده می‌شود.
 • تغذیه کننده سیم: این دستگاه معمولا یک توپ با ۱۰ هزار متر سیم دارد.
 • انبر جوشکاری co2 که به‌وسیله آن گاز و سیم به محل جوشکاری هدایت می‌شوند، به محض فشار دکمه آن می‌توانیم جوشکاری را انجام دهیم.
 • سیم جوش CO2 با جنس‌های آلومینیوم، فولاد و استیل وجود دارد. اگر جنس سیم جوش از فولاد باشد، قطر آن بین ۰.۸ ۱.۶ میلی‌متر است.
 • منبع تغذیه برای جوشکاری: ولتاژ مناسب برای ذوب و اتصال فلزات با استفاده از منبع تغذیه مناسب ایجاد می‌شود.
 • مشعل یا تورچ: جریان الکتریکی بین گاز محافظ و سیم جوش و رساندن آن به حوضچه جوش با استفاده از مشعل انجام می‌شود.
 • جوشکاری مذکور، به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که جوشکاری co2 سربالا یکی از آن‌ها است.

نحوه انجام جوشکاری CO2

در دستورالعمل جوشکاری CO2، از یک کپسول گاز برای تامین گاز فعال استفاده می‌شود. با این حال، جوش CO2 با استفاده از سیم جوش پر از گاز نیز امکان‌پذیر است. در حین جوشکاری، یک سیم جوش به وسیله یک مشعل جوشکاری به سمت حوضچه جوش قطعه کار هدایت می‌شود. الکترود یا سیم جوش در سیم پیچ اولیه قرار دارد و به صورت پیوسته به سمت مشعل جوش هدایت می‌شود.

با ایجاد جریان الکتریکی در سیم جوش، قوس الکتریکی در فاصله نوک الکترود و فلز ایجاد می‌گردد که حرارت آن موجب به ذوب سیم جوش همراه با فلز می‌شود. لازم به ذکر است که نیز یکی از انواع جوش قوس الکتریکی است.

در حین جوشکاری، برای جلوگیری از اثرگذاشتن اکسیژن و نیتروژن اتمسفر روی حوضچه جوش، گاز محافظ CO2 از نازل مشعل تامین می‌گردد.
در طول جوشکاری CO2، دستگاه جوش ولتاژ ثابتی را تامین می‌کند. این ولتاژ ثابت یک قوس اتصال کوتاه را بین سیم جوش و موادی که قرار است جوش داده شود، ایجاد می‌کند. این اتصال کوتاه به دلیل اتصال کوتاهِ دمای بالایی بین مشعل جوش و قطعه به وجود می‌آید.

آموزش جوشکاری co2 | آیا جوش co2 عقیم میکند | تفاوت جوش برق و co2

این امر باعث ذوب شدن لبه‌های جوش می‌شود. لبه‌های جوش همراه با سیم جوش، حوضچه جوش را تشکیل می‌دهند. هنگام خنک شدن، حمام مذاب سخت می‌شود و یک اتصال جوشی قوی به وجود می‌آید.

تنظیم ولتاژ و آمپراژ دستگاه بسیار مهم است چرا که در صورت تنظیم نادرست، به پاشش و جرقه جوش بالا منجر می‌شوند. تنظیم این دو عامل مهم، با توجه به ضخامت قطعه و گرمایی که نیاز دارد انجام می‌گیرد.

کیفیت جوشکاری، بر کیفیت مقاطع تولیدی همچون پروفیل‌هایی که از جوشکاری ورق تولید می‌شوند اثرگذار است و می‌تواند منجر به تغییر در انواع و سایزهای مختلف چون شود. بنابراین، حتما از متخصصین برای جوشکاری کمک بگیرید.

تفاوت جوشکاری ارگون و co2

مزیت جوشکاری CO2 این است که یک فرآیند جوشکاری نسبتا ارزان محسوب می‌شود. CO2 یک گاز محافظ ارزان به شمار می‌رود.
اصلی‌ترین تفاوت جوشکاری آرگون با CO2، ترکیب گاز محافظ مورد استفاده است. در جوشکاری آرگون، از گاز خالص آرگون برای جوشکاری استفاده می‌شود در حالی‌که در جوشکاری CO2، گاز محافظ، مخلوطی از گازهای دی اکسید کربن و آرگون است.

ترکیب گاز، بر پایداری و کیفیت قوس و در نتیجه خط جوش اثر می‌گذارد. قوس تولید شده توسط گاز آرگون، پایدارتر و قابل کنترل‌تر است در مقابل قوسی که توسط گاز CO2 تولید می‌شود. کربن دی اکسید، منجر به پاشش مذاب شده و کیفیت جوش کمتری ایجاد می‌کند.

اگرچه جوشی نافذ‌تر را ممکن می‌سازد که برای مواد ضخیم‌ و قطعات با ضخامت بالا مناسب است. به همین دلیل، ترکیب گاز CO2 و آرگون، ترکیبی مناسب برای جوشکاری باکیفیت، قیمت مناسب و قابل کنترل است.

دیگر تفاوت جوشکاری ارگون و co2 در سرعت است. جوشکاری CO2، سرعت بالاتری نسبت به جوش آرگون دارد، چرا که زمان آماده سازی تجهیزات و خنک شدن قطعه در آن کمتر است.
اگرچه جوش آرگون، مناسب برای قطعات غیرآهنی است اما گاز co2 را برای جوشکاری قطعات فولادی و آهنی استفاده می‌‌کنند. جوش آرگون، یکی از انواع جوشکاری MIG است که در آن از گازهای نجیب استفاده می‌شود.

بنابراین، به غیر از گاز محافظ، هیچ تفاوت خاصی بین جوش CO2 و جوش MIG وجود ندارد. فرآیند جوشکاری آنها دقیقا مشابه است. برای هر دو فرآیند جوشکاری می‌توان از یک دستگاه جوش استفاده کرد.

قیمت توری پرسی؛ برای اطلاع از قیمت توری مشبک در چشمه های درخواستی و قیمت فنس پرسی، به این صفحه مراجعه نمایید.

اهمیت ایمنی در جوش CO2 چیست؟

در جوشکاری CO2، ایمنی بسیار مهم است. استفاده از جریان برق و گاز منتشر شده از محل جوشکاری، نیاز به مراقبت دارد تا به چشم، پوست و سلامت جوشکار آسیب نزند. بنابراین، با توجه به تشکیل مواد فلزی و لایه محافظ گاز، توجه به نکات ایمنی مهم است. در جوشکاری CO2، از گاز کربن دی اکسید استفاده می‌گردد که به سلامت انسان آسیب می‌زند. بنابراین استفاده از ماسک و دستکش جوشکاری استاندارد الزامی است.

مشکلات احتمالی در جوشکاری CO2

در هنگام جوشکاری به روش CO2، مشکلاتی نیز ممکن است به وجود آید. دو مشکل زیر، متداول‌ترین‌ها به شمار می‌روند:
گیر کردن سیم در دستگاه جوش: در برخی شرایط، ممکن است سیم پیج خورده و در هنگام خروج، در دستگاه جوش گیر کند. بنابراین، حتما پیش از انجام فرایند جوشکاری از صاف بودن سیم درون قرقره مطمئن شوید.
گیر کردن سیم ذوب شده در نوک تفنگ: زمانی که گرمای بیش از حد برای ذوب به‌وجود آید، این مشکل ممکن است رخ دهد.

مشخصات دستگاه جوشکاری CO2

دستگاه جوشکاری CO2، دستگاهی است که با ایجاد قوس الکتریکی و با داشتن کپسول گاز دی اکسید کربن، برای این نوع جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. تغذیه سیم جوش به صورت متداول و با سرعت قابل تنظیم نیز توسط دستگاه انجام می‌شود.
این دستگاه می‌تواند میزان آمپرهای متفاوتی داشته و تک فاز یا سه فاز باشد. برخی از انواع دستگاه جوشکاری CO2 به صورت آب خنک و بعضی هوا خنک تولید می‌شوند.

خدمات جوشکاری آیرومارت

ما در این مطلب به طور کامل درباره جوشکاری CO2 صحبت کردیم. این روش در ساخت انواع پروفیل، لوله و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازرگانی فولاد آیرومارت، تمامی خدمات جوشکاری که ممکن است برای آهن آلات خود نیاز داشته باشید را با بهترین قیمت و کیفیت ارائه می‌دهد. آیرومارت در حوزه ساخت انواع پالت فعالیت داشته و با بالاترین کیفیت این محصولات فلزی را تولید و عرضه می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم جهت اطلاع از قیمت ارائه خدمات جوشکاری، قیمت روز انواع مقاطع فولادی و استیل مانند ، پروفیل، تیرآهن، ورق، میلگرد و ، با آیرومارت در ارتباط باشید. به عنوان مثال، و دیگر سایزها و همچنین انواع برندها چون در وبسایت آیرومارت روزانه آپدیت می‌شوند. شما می‌توانید به سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن سفارش خرید خود را به ثبت برسانید.

2 و در تیگ از گاز آرگون به عنوان لایه محافظ استفاده می‌شود. از جوشکاری میگ در فرآیند جوش به صورت مداوم می‌توان استفاده کرد، اما جوشکاری تیگ به صورت نقطه‌ای است. سرعت جوشکاری میگ نسبت به تیگ بالاتر است.

 

دکمه بازگشت به بالا