سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

از لحاظ روانشناسی چه رنگی برای اتاق خواب مناسب نیست؟

بررسی رنگ‎‌هایی که مناسب اتاق خواب ما نیستند

هر یک از ما علاقه بسیار زیادی به رنگی خاص داریم، که دوست داریم از آن رنگ در وسایل متعدد خود و سرویس خواب و همچنین در دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنیم. اما رنگ‎‌‌های مورد علاقه ما صرفا فقط یک رنگ هستند و یا تاثیراتی بر روی ما می‌گذارند؟ بله رنگ‌ها روی ما تاثیر می‌گذارند. از لحاظ روانشناسی هر رنگ تاثیرات و ویژگی‌های مختص به خود را دارند. اما این تاثیرات ممکن است در محیط‌‎های گوناگون منفی باشند. امروز به بررسی رنگ‎‌هایی که مناسب اتاق خواب ما نیستند، می‎‌پردازیم. در ادامه‌‎ی مطالب همراه ما باشید.

سرویس خواب | سرویس خواب ارزان و شیک‬‎ | سرویس خواب اسپرت عروس‬‎

رنگ بنفش در اتاق خواب

رنگ بنفش، یکی از رنگ‌‎های بسیار محبوب در بین افراد بویژه خانم‌‎ها است. این رنگ در فشن و مد، ظاهری شیک و اشرافی به شخص می‎‌بخشد. اما اصلا این رنگ برای اتاق خواب توصیه نمی‎‌شود! شما زمانی‌می‌توانید از ، بهترین را داشته باشید که از نظر رنگ تناقضی با وسایل اتاق خواب نداشته باشد. در تحقیقات روانشناسی، روان‌پزشکان به این نتیجه رسیدند که اگر اتاق خواب شما به رنگ بنفش باشد. شما در آن محیط بخوابید، هرگز به مرحله خواب عمیق نخواهید رسید. باعث به وجود آمدن کابوس برای شما می‎‌شود.

روانشناسی رنگ قهوه‌‎ای در اتاق خواب

در یک جمله، رنگ قهوه‌‎ای، رنگین سرچشمه گرفته از غم و افسردگی است. این رنگ از نظر متخصصان و روانشناسان اصلا مناسب اتاق خواب نیست. اگر در حال حاضر رنگ اتاق خواب شما قهوه‌‎ای است، می‎‌توانید با اضافه کردن اکسسوری‎هایی به رنگ آبی و سبز، ویژگی‎‌‌های بد این رنگ را خنثی کنید.

تاثیرات استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب

رنگ قرمز، رنگ بسیار زیبایی است که طرفداران پر و پا قرص زیادی دارد. اما این را بدانید که از نظر روانشناسی استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب انتخاب درستی نمی‎باشد. چرا که ماهیت اتاق خواب فضای آرام بخشی است که ما ساعات طولانی را در آنجا می‌‎خوابیم اما رنگ قرمز باعث افزایش انرژی و هیجان و در نتیجه باعث بی‎‌خوابی ما می‌‎شود.

روانشناسی رنگ طلایی در اتاق خواب

آیا شما فکر می‎‌‌کنید، استفاده از رنگ طلایی برای اتاق خواب درست است؟ رنگ طلایی نمادی از ثروت، اشراف‍‎‌‌‌زادگی و پادشاهی است. به طور کلی استفاده از این رنگ باعث ایجاد افکار مالی در ذهن ما می‌‎شود و یا حتی ممکن است که شما دائم خواب‎‌‌هایی از مشکلات مالی ببینید. بنابراین استفاده از رنگ طلایی در اتاق خواب توسط دانشمندان توصیه نمی‎‌‌شود.

استفاده از رنگ نارنجی در اتاق خواب

رنگ نارنجی، مانند رنگ قرمز به دلیل ماهیت پر انرژی و پر جنب و جوشی که دارد مناسب اتاق خواب نیست. چرا که ما در هنگام خواب نیازمند آرامش هستیم نه انرژی زیاد.

استفاده از رنگ زرد در اتاق خواب

رنگ زرد هم مانند رنگ‌‎های قرمز و نارنجی، به دلیل ماهیت انرژی زیاد خود، مناسب اتاق خواب نمی‌‎باشد. این نکته را بدانید که رنگ‎‌های روشن، نور بسیار زیادی را از خود ساطع می‎‌‌کنند و همین امر باعث ایجاد بی‎‌‌‌خوابی می‌‎شود.

استفاده از رنگ مشکی در اتاق خواب

مشکی رنگی است از نماد سلطه‌‎‌گری و قدرت، که در موارد بسیار زیادی کاربرد دارد. افرادی که سلیقه‌‎های خاصی دارند علاقمند هستند که از این رنگ در اتاق خواب خود استفاده کنند. اما این را بدانید که استفاده از رنگ سیاه در مقیاس بالا، باعث ایجاد احساس غم و عزا در وجود شما و محیط می‌‎شود.

پس چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است؟

رنگ مناسب اتاق خواب رنگی است که به شما آرامش و خوابی راحت را القا کند. اگر می‎‌گوییم رنگی مناسب اتاق خواب شما نیست، منظورمان این است که این رنگ در مقیاس زیاد تاثیر خوبی برای شما ندارد. شما می‎‌توانید با ترکیب رنگ‌‎‌های گفته شده با سایر رنگ‎‌ها، تاثیرات منفی آنها را از بین ببرید. از جمله بهترین رنگ‌‎هایی که خوب است در اتاق خواب خود از آن استفاده کنید، عبارتند از: سبز، کرم، صورتی، آبی، لیمویی و سفید.

بهترین رنگ‎ برای دکوراسیون اتاق خواب، چه رنگی است؟

روانشناسان معتقدند که رنگ‌‎هایی همچون: سبز، آبی و سفید، از جمله رنگ‎‌‌هایی هستند که آرامش و حالی خوب را در فضا ایجاد می‎‌کنند. روانشناسان این رنگ‌‎ها را برای اتاق خواب توصیه می‎‌‌کنند.

رنگ مناسب اتاق خواب از لحاظ روانشناسی چه ویژگی باید داشته باشد؟

از دیدگاه روانشناسی، رنگی مناسب اتاق خواب است که باعث ایجاد احساس آرامش در وجود شما شود. همچنین رنگ انتخابی اتاق خواب شما باید به گونه‌‎ای باشد که هنگام بیدار شدن از خواب، انرژی کافی را در اختیار شما قرار دهد.

رنگ مناسب اتاق خواب و انتخاب ترکیب رنگ اتاق خواب به طور صحیح و اصولی نقش زیادی در به آرامش رسیدن شما در زمان استراحت دارد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید انتخاب نادرست رنگ‌های اتاق و رنگ بندی اتاق خواب، از نظر روانشناسی، روح و روان‌تان را به هم می‌ریزند و خواب‌تان را مختل می‌کنند. در همراه ما باشید تا به شما رنگ اتاق خواب بزرگسال و رنگ مناسب برای اتاق خواب والدین را معرفی کنیم. بهترین و بدترین رنگ‌ مناسب اتاق خواب والدین در اتاق خواب کدامند؟ راهنمای انتخاب رنگ‌های اتاق خواب بزرگسال و رنگ اتاق کودک بر اساس روانشناسی رنگ‌ها بهتر می‌تواند در انتخاب رنگ در اتاق خواب به شما کمک کند.

بهترین رنگ‌ اتاق خواب برای بزرگسالان

رنگ اتاق خواب بزرگسال چیه؟ با ۵ رنگ اتاق خواب مناسب برای بزرگسالان از نظر روانشناسی رنگ‌ها و انواع رنگ اتاق خواب جدید آشنا شوید.

۱- آبی؛ آرام بخوابید

رنگ آبی در انواع و اقسام تناژها بهترین رنگ برای اتاق خواب یا رنگ کمد دیواری اتاق خواب و حتی رنگ درب اتاق شماست.

 براساس علم روانشناسی رنگ‌های اتاق، طیف‌های مختلف رنگ آبی به خاطر ایجاد احساس آرامش و خونسردی در شما کیفیت خواب شما را به بالاترین درجه ممکن و کابوس‌هاس شبانه را به پایین‌ترین میزان ممکن می‌رسانند. طبق آمار میانگین ساعات خواب در یک اتاق آبی رنگ، ۷ ساعت و ۵۲ دقیقه است.

۲- رنگ زرد برای اتاق خواب؛ گرم و نرم

زرد یک رنگ گرم و آرام بخش و از جمله بهترین انتخاب‌ها برای ایده رنگ اتاق خواب است.

 به نظر می‌رسد کسانی که در اتاق خواب‌هایی به رنگ زرد می‌خوابند سریع‌تر به خواب می‌روند و به طور میانگین ۷ ساعت و چهل دقیقه می‌خوابند. ترکیب رنگ‌ اتاق خواب زرد آبی، زرد و سبز برای اتاق خواب یک انتخاب ترکیبی ایده‌‌آل است. علاوه بر این رنگ استخوانی هم برای اتاق خواب انتخاب خوبی است.

۳- رنگ سبز در اتاق خواب؛ آرام‌بخش و طبیعی

طیف‌های مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب کیفیت و کمیت خواب را بهبود می‌بخشند.

سبز زیتونی و سبز چمنی بهترین گزینه‌ها از میان تناژهای مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب هستند به خصوص برای آن‌هایی که سبز را به آبی ترجیح می‌دهند. طبق علم روانشناسی رنگ‌ها، میانگین ساعت خواب در یک اتاق خواب سبز ۷ ساعت و سی و شش دقیقه است.

۴- رنگ نقره‌ای؛ شیک و لوکس

اگر به دنبال یک رنگ شیک و لوکس برای تم رنگ در اتاق خواب‌ یا حتی رنگ درب اتاق خواب می‌گردید به گزینه «نقره‌ای» فکر کنید.

 رنگ نقره‌ای باعث می‌شود سریع‌تر به خواب بروید و بنابراین گزینه مناسبی برای افرادی است که معمولا طول می‌کشد تا خواب‌شان عمیق شود و زیاد در رختخواب وول می‌خورند. میانگین ساعات خواب کسانی که در اتاق خواب نقره‌ای می‌خوابند ۷ ساعت و سی و سه دقیقه است.

۵- رنگ نارنجی؛ هضم راحت غذا و یک خواب راحت

طیف‌های مختلف رنگ گرم نارنجی از جمله بهترین انتخاب‌ها برای رنگ اتاق خواب بزرگسال، رنگ اتاق دخترانه و حتی پسرانه و رنگ اتاق خواب نوجوان محسوب می‌شوند.

علاوه بر این رنگ نارنجی به هضم بهتر غذا، بهبود عملکرد معده و نیز آرام کردن درد معده و در نتیجه یک خواب راحت کمک می‌کند. میانگین ساعات خواب در یک اتاق نارنجی ۷ ساعت و بیست و هشت دقیقه است.

بهترین رنگ اتاق خواب برای بچه‌ها

برای بچه‌های زیر هشت سال مجموعه‌ای از رنگ‌های گرم و سرد هستند. طیف‌های مختلف رنگ زرد، نارنجی و صورتی بهترین انتخاب‌ها برای رنگ اتاق خواب بچه‌های زیر ۸ سال براساس علم روانشناسی رنگ‌ها هستند.

رنگ صورتی برای اتاق خواب دخترانه و رنگ‌های طیف آبی و رنگ اتاق خواب سبزآبی برای اتاق خواب پسرانه همیشه در بورس است. یادتان باشد رنگ قرمز بچه‌ها را بیقرار می‌کند پس سراغ این رنگ محرک نروید. برای بچه‌های بالای ۸ سال از خودشان بپرسید چه رنگی را دوست دارند و برای انتخاب بهترین رنگ نظر و دلایل‌تان را به آن‌ها بگویید.

۱- رنگ آبی برای اتاق خواب بچه‌ها

رنگ آبی آرامش‌بخش است. تمرکز کودک را بیشتر کرده و برای درس خواندن و مطالعه رنگ آبی مناسب است. رنگ آبی برای بچه‌هایی که تپش قلب بالایی دارند مناسب بوده و آنها را آرام می‌کند.

۲- رنگ زرد اتاق خواب بچه

رنگ زرد احساس بشاش بودن، شادابی و انرژی را در کودک برمی‌انگیزد.

کودکانی که در اتاق‌های زرد بازی یا مطالعه می‌کنند تمرکز بیشتر و حافظه کارایی‌تری دارند. اما استفاده از این رنگ در اتاق کودکانی که مشکل خواب دارند، شب‌ها به سختی می‌خوابند یا صبح‌ها خیلی زود از خواب بیدار می شوند چندان توصیه نمی‌شود.

۳- رنگ سبز؛ بهترین انتخاب رنگ اتاق

رنگ سبز سرشار از طراوت است. روح کودک را جلا می‌دهد و باعث طراوت و شادابی و درس خواندن بچه می‌شود. رنگ سبز برای بچه‌هایی که زمان زیادی را برای درس خواندن در اتاق می‌گذرانند بسیار مناسب است.

بدترین رنگ‌ها برای اتاق خواب

بعضی رنگ‌ها اصلا انتخاب مناسبی به عنوان رنگ اتاق خواب نیستند. این رنگ‌ها نه تنها باعث آرامش نمی‌شوند که حتی می‌توانند روند خواب شما را مختل کنند. بدترین و نامناسب‌ترین رنگ‌ها برای رنگ اتاق خواب عبارتند از:

۱- روانشناسی رنگ بنفش برای اتاق خواب

«بنفش» یک رنگ اصیل و لوکس و اشرافی است اما نه برای اتاق خواب. قابل باور نیست اما انتخاب یا رنگ یاسی برای اتاق خواب سبب می‌شود که هم بیشتر کابوس ببینید و هم خواب‌تان وارد مرحله REM یا همان مرحله خواب عمیق و با‌کیفیت نشود.

براساس روانشناسی رنگ‌ها میانگین خواب با‌کیفیت و عمیق کسانی که در اتاق خواب‌هایی با انواع طیف رنگ بنفش می‌خوابند نهایتا ۵ ساعت و پنجاه و شش دقیقه است. اگر رنگ اتاق‌تان بنفش است و فعلا قصد تغییر دادن آن را ندارید برای تلطیف این رنگ می‌توانید از مکمل‌های آرام‌بخش رنگ بنفش یعنی زرد، سبز و نارنجی استفاده کنید.

۲- رنگ قهوه‌ای؛ افسرده می‌شوید

در میان رنگ‌های پالت رنگ اتاق خواب، «قهوه‌ای» یکی از بدترین رنگ‌هاست. رنگ قهوه‌ای نماد غم و افسردگی است به همین دلیل در میان بدترین رنگ‌ برای اتاق خواب مقام دوم را دارد. با این همه به نظر می‌رسد قهوه‌ای جزو رنگ‌های اتاق بزرگسال جدید به شمار می‌رود.

 اما میانگین ساعات مفید خواب در یک اتاق خواب قهوه‌ای ۶ ساعت و پنج دقیقه است. اگر در ترکیب رنگ کف یا رنگ دیوار اتاق خواب از قهوه‌ای استفاده شده بهترین کار این است که با به کار بردن رنگ‌های سبز و آبی در سایر قسمت‌ها و وسایل اتاق خواب این رنگ را تلطیف کنید.

۳- قرمز؛ هیجان‌زده می‌شوید

رنگ «قرمز» نشانه خطر است و در نتیجه اتمسفر مناسب و آرامی برای اتاق خواب شما ایجاد نمی‌کند. رنگ قرمز هیجان و فشار خون شما را بالا می‌برد و به همین دلیل اجازه نمی‌دهد با آرامش بخوابید. اتاق خواب جایی برای استراحت و تجدید انرژی است اما رنگ قرمز سبب می‌شود شما هیجان‌زده و پرانرژی شوید و به همین دلیل ناخودآگاه نمی‌توانید راحت بخوابید. میانگین خواب عمیق افرادی که در اتاق‌هایی با طیف مختلف رنگ قرمز می‌خوابند ۶ ساعت و پنجاه و هشت دقیقه است.

۴- طلایی؛ یاد قرض‌های‌تان می‌افتید

طلایی از جمله رنگ‌های گرم است؛ روشن و درخشان. اما این رنگ گرم و درخشان که نشان اشرافیت و ثروت است برای اکثر افراد در هنگام خواب ناخودآگاه مسائل مالی و قرض و قوله‌ها را یادآوری می‌کند و همین امر سبب احساس نگرانی می‌شود. میانگین خواب افرادی که در اتاق خواب‌هایی به رنگ طلایی می‌خوابند در بهترین حالت ۶ ساعت و چهل و سه دقیقه است.

۵- خاکستری؛ خواب غمگین

یکی دیگر از رنگ‌های خنثی و البته محبوب «خاکستری» است. اما فراموش نکنید که رنگ خاکستری درجه افسردگی و دلتنگی را زیاد می‌کند. به همین دلیل انتخاب طیف‌های مختلف رنگ خاکستری برای اتاق خواب کیفیت خواب شما را حسابی پایین می‌آورد. میانگین خواب افرادی که رنگ اتاق خواب‌شان طیف‌های مختلف رنگ خاکستری است در بهترین حالت ۶ ساعت و دوازده دقیقه است. اگر در حال حاضر اتاق خواب منزل‌تان خاکستری است و نمی‌توانید رنگش را تغییر بدهید بهتر است با رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی فضا را تلطیف کنید. این ترکیب رنگ‌ها را می‌توانید در اسباب و دکوراسیون و رنگ ملحفه، روبالشی و رواندازتان استفاده کنید.

منبع:

pinterest.com

محتوای این مطلب پنهان

بهکار چوب

سال ۱۳۵۷ شروع کار بهکارچوب توسط حسن شیرین آبادی در یک کارگاه نجاری بود که بعدها پایه و اساس ایجاد این مجموعه شد. گروه بهکارچوب همیشه پایبند به دو اصل مهم ایجاد محصولات با کیفیت و مسئولیت پذیری در قبال مشتریان بوده و هست. افتخار داریم که از طرف مشتریان بهکارچوب به خاطر کیفیت بالا مواد اولیه به کار رفته، طراحی منحصر به فرد، مسئولیت پذیری و ساخت محصولات ممتاز، دارای طول عمر بالا و مناسب برای استفاده روزمره تحسین می شویم.
دکمه بازگشت به بالا