جامعهکسب و کار برتر

چند ترفند مخفی روانشناسی برای موفقیت در مصاحبه‌ استخدام اصفهان

چطور به سوالات مصاحبه شغلی ماهرانه پاسخ دهیم

همه شما بارها این شرایط را تجربه کرده اید که ضربان قلبتان تند می شود، نفستان به شماره می افتد و تمامی عضلات بدنتان منقبض می گردد. این شرایط ممکن است برای شما مانند یک قرن بگذرد. ما دقیقاً درباره لحظه ای صحبت می کنیم که شما در مقابل یک مصاحبه گر استخدام اصفهان نشسته اید و باید طوری به سوال های مصاحبه شغلی پاسخ دهید که او را مجاب به استخدام خود کنید.

آیا این شرایطی که شما در آن قرار دارید عادلانه است؟ مهم نیست که چقدر زمان صرف آماده شدن و طراحی پاسخ های خود کرده اید. هنگامی که وارد چنین محیط پر استرس و وحشتناکی می شوید، تمامی حرف هایی را که از قبل آماده کرده بودید، از ذهن تان می پرد و ممکن است شما یک سری جواب های کاملا عجیب بدهید.

نکته مهم این است که فرد مصاحبه گر شما را از روی حرف هایی که می زنید، ارزیابی می کند و برای او هیچ اهمیتی ندارد که در ذهن شما چه چیزی می گذرد. شما باید بتوانید با بیان جواب هایی قانع کننده فرصت بیشتری برای خود به دست آورید، تا بتوانید بیشتر فکر کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید تا به موفقیت در کسب و کار دلخواهتان برسید. در این مقاله به برخی از جواب های عالی که شما می توانید در مصاحبه شغلی خود از آن ها استفاده کنید را مطرح کرده ایم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – از ترفند تعارف کردن استفاده کنید

هیچ کس در دنیا کامل نیست و همه افراد دارای ضعف هایی هستند. گاهی اوقات در طی مصاحبه شغلی ممکن است از شما سوالی شود که اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. در این حالت شما باید با پاسخ قاطعی که به فرد مقابل می دهید او را تحت تاثیر قرار دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که در جواب چنین سوال هایی این گونه پاسخ دهید: «خوب قطعا این سوال شما بسیار هوشمندانه است و من قبلا آن را نشنیده بودم. بنابراین من نیز باید سعی کنم که با هوشمندی به این سوال پاسخ دهم». با بیان چنین جملاتی ما مطمئن هستیم که مصاحبه گر با یک لبخند به شما واکنش نشان می دهد. در این حالت شما چند دقیقه ای برای خود وقت خریده اید و به راحتی می توانید ذهن خود را سازماندهی کنید و جواب خوبی بدهید.

۲ – از ترفند بازی با کلمات استفاده کنید

این یکی از قدیمی ترین ترفندهای مورد استفاده است، ولی اگر بتوانید درست از آن استفاده کنید، برایتان بسیار کارآمد خواهد بود و با استفاده از آن می توانید با موفقیت در کسب و کار دلخواهتان ورود پیدا کنید. مثلا شما می توانید جمله فرد مصاحبه گر را به منظور شفاف سازی دوباره تکرار کنید. این کار کمی به شما وقت می دهد تا یک نفس عمیق بکشید و ذهن خود را منسجم کنید.

مثلا شما می توانید سوال «حضور شما چه مزیتی برای کسب و کار ما دارد؟» را این گونه دوباره تکرار نمایید: «آهان یعنی منظور شما این است که استخدام کارمندی مثل من چه فوایدی در آینده برای شرکت شما دارد؟» شما می توانید با بازی کردن کلمات و به چالش کشیدن برخی واژه ها کمی زمان برای خود بخرید. البته باید دقت کنید که از این روش بیش از حد استفاده نکنید.

۳ – جواب ها می تواند در خود سوال نهفته باشد

برای درک بهتر این روش یک مثالی برایتان می زنیم. مثلا به سوال «شما چگونه می توانید به کسب و کار ما کمک کنید؟» دقت نمایید. این که شما می خواهید یک پاسخ خلاقانه به این سوال بدهید، به طوری که شما را از دیگران متمایز کند، کمی دشوار است.

اگر می خواهید کمی وقت برای خود بخرید تا بتوانید جواب بهتری به این سوال بدهید، بهتر است این جملات را بیان کنید: «من با شرح شغلی که برای آن درخواست داده ام، کاملا آشنا هستم. اما می توانید درباره چالش های غیر معمول این شغل کمی توضیح دهید. به این ترتیب می توانم به شما بگویم که آیا مهارت های من می تواند شرکت شما را کمک کند یا نه.»

۴ – از فرد مقابل بخواهید شفاف تر و واضح تر صحبت کند

اگر سوالی در مصاحبه شغلی برای شما غیر منطقی است، از مصاحبه گر بخواهید کمی درباره آن توضیح دهد. پروسه تمامی مصاحبه ها مانند یکدیگر است. معمولا در مصاحبه شغلی، مصاحبه گرها در موقعیتی بالاتر از مصاحبه شونده قرار دارند. ولی این مسئله باعث نمی شود که شما درخواست توضیحات شفاف تر و واضح تر نکنید.

بنابراین اگر شما هدف یک سوال خاص را درک نکردید، باید به طور مودبانه ای درخواست توضیحات بیشتر کنید و بگویید که «لطفا هدفتان را از این سوال بیان کنید، تا من بتوانم بهتر پاسخ شما را بدهم.» برخی از سوالات واقعا نیازمند تفکر بیشتری هستند.

۵ – شما می توانید جواب برخی از سوالات را کمی بعدتر بدهید

شما در طی مصاحبه حقی دارید. گاهی اوقات شما در زمان واحد نمی توانید پاسخ یک سوال را بدهید و نیاز به کمی زمان دارید و این موضوع اصلا عجیب و غریب نیست. در چنین شرایطی شما باید مودبانه از مصاحبه گر بخواهید که جواب این سوال را بعدا بدهید.

انجام یک مصاحبه دقیقا مانند امتحان دادن است. در این فرآیند شما باید جواب سوال هایی را که می دانید زودتر بدهید و درباره سوالات دیگر کمی فکر کنید و جواب های بهتری بیان نمایید.

۶ – شما می توانید از پاسخ های قبلی خود استفاده نمایید

گاهی اوقات در طی فرآیند مصاحبه شغلی شما باید از سوال های قبلی که از شما پرسیده شده استفاده کنید. برخی از سوالات ممکن است باعث استرس شما شوند. در این گونه موارد شما به زمان بیشتری به فکر کردن احتیاج دارید.

در این شرایط شما باید به پاسخ های قاطعی که قبلا داده اید مراجعه کنید. مثلا در پاسخ به سوالی که نمی دانید چگونه جواب دهید، می توانید بخشی به پاسخ های قبلی خود اضافه کنید، و همان را دوباره بیان نمایید. این روش در مواقعی که شما دچار سردرگمی می شوید بسیار کمک کننده است.

۷ – صادق بودن بسیار اهمیت دارد

در هر کسب و کاری بدون توجه به شغل خاصی، احترام نسبت به اخلاق حرفه ای و داشتن صداقت بسیار ارزشمند است و می تواند نظر مثبت مصاحبه کننده را نسبت به شما جلب نماید. این روش می تواند زمان بیشتری در اختیار شما قرار دهد.

درست است که صداقت یک مهارت بسیار مهم است؛ اما بسیاری از افراد تحت فشار نمی توانند صادقانه عمل کنند. این موضوعی است که فردی که رو به روی شما قرار دارد از آن آگاه است. بنابراین اگر شما نمی توانید بلافاصله پاسخ دهید و یا بازیگر خوبی نیستید، بهترین پیشنهاد این است که صادق باشید.

تکنیک های موثر در مصاحبه شغلی

در ادامه برخی تکنیک های موثر در مصاحبه شغلی را هم بررسی می کنیم.

حتی نکات خیلی کوچک هم می تواند در مصاحبه شغلی تاثیرگذار باشد. حتی یک اشتباه بسیار کوچک هم می تواند به بهای از دست دادن کارتان تمام شود. زمانی را برای آماده کردن خود اختصاص دهید و بعد از آن می توانید بهترین و موثرترین مصاحبه را در شغل مورد نظر داشته باشید.

این تکنیک ها تمامی آنچه را که باید از پایه در مورد مصاحبه کاری بدانید پوشش می دهد. از فرستادن پیام تشکر به کمپانی برای مصاحبه تا داشتن ملاقاتی موفقیت آمیز با مدیران بخش استخدام.

یک مصاحبه ی شغلی فرصتی برای درخشیدن شما است. آنچه می گویید و حتی آنچه انجام می دهید در رساندن شما به مراحل دیگر سنجش و یا حذف شدنتان تاثیرگذار است. حال اینجا تکنیک های چگونگی اصلاح مصاحبه را در اختیارتان می گذاریم.

در روز مصاحبه لباس مناسب بپوشید

اولین موردی که برروی کارفرما در تعیین نتیجه مصاحبه تاثیر می گذارد، ظاهر شما و آنچه پوشیده اید است. برای همین است که همیشه پوشیدن لباس مناسب برای مصاحبه کاری مهم است. اما چه چیزی برای یک کارفرما مناسب است ؟ خب این دقیقاً همان چیزی است که باید درست انتخاب کنید و کاملاً خود را با جایی که قرار است استخدام شوید، منطبق کنید.

مهارت های مصاحبه خود را در سطح خوبی نگه دارید

در طول یک مصاحبه شغلی، توانایی شما در تعامل با مصاحبه کننده و طرز بیان شما به اندازه ی شرایطی که در رزومه تان عنوان کرده ایم، مهم است. بنابراین همیشه قبل از مصاحبه از اینکه این دسته از مهارت هایتان مانند رزومه تان آماده هستند، اطمینان حاصل کنید.

اضطراب مصاحبه را به کمترین حد برسانید

مصاحبه ها می توانند بسیار مضطرب کننده باشند، حتی اگر فرد حرفه ای باشید و این تجربه را بارها تکرار کرده باشید. تکنیک هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها اضطراب خود را قبل و حین مصاحبه به حداقل برسانید. همچنین می توانید از استراتژی هایی برای کاهش نگرانی احتمالی در هنگام مصاحبه استفاده کنید.

از لحظه اول تاثیرگذار ظاهر شوید

تاثیر اول از اهمیت بالایی برخوردار است و درطول مصاحبه زمان زیادی وجود ندارد. از لحظه ای که در پذیرش شرکت هستید تا وقتی محل را ترک می کنید باید ویژگی ها و پتانسیل شخصی که استخدام شده است را داشته باشید. بسیار مهم است که بیشترین تاثیر را بر روی هرکسی که ملاقات می کنید داشته باشید.

خودتان را برای مصاحبه تحمیل نکنید

زمانی که در حال مصاحبه هستید باید صلاحیت ها و اعتبار خود را به مدیر بخش استخدام ارائه دهید. با کمی آمادگی می توانید خود را به عنوان کاندید برای هر سازمان موردنظر برای استخدام، معرفی کنید. بهترین تلاش خود را برای جذب مدیر بخش استخدام بکار ببرید. با اینکار به استخدام خود کمک بزرگی کرده اید.

اگر انسان درون گرا هستید چه باید انجام دهید؟

اگر فرد درونگرایی هستید احتمالاً مصاحبه تان بسیار چالش برانگیز است. ولی تکنیک های وجود دارد که به افراد درون گرا در درخشیدن در زمان مصاحبه کمک می کند. چگونگی آماده شدن برای مصاحبه و تحمیل کیفیت درونگرائیتان ازاین تکنیک ها هستند.

·         بعد مصاحبه برای تشکر و قدردانی وقت بگذارید

وقت گذاشتن برای تشکر بعد از مصاحبه نه تنها جزء آداب معاشرت خوب هر مصاحبه است، بلکه علاقه شما برای بودن در آن موقعیت شغلی را اشکار می کند و به مصاحبه کننده نشان می دهد که شما مهارت فوق العاده ای در پیگیری کارها دارید. از واژه های تشکر آمیز استفاده کنید تا جائیکه به مصاحبه کننده در خصوص موضوعات و نگرانی های که در طول مصاحبه وجود داشت واقف هستید.

·         مصاحبه کردن را تمرین کنید

روی تمرین برای پاسخ به سوالات متداول مصاحبه وقت بگذارید، این کار کمک می کند چهارچوبی مناسب برای واکنش های خود نسبت به این سوالات داشته باشید. همچنین این عمل موجب کم شدن اضطرابتان می شود زیرا وقتی از شما سوالی می شود برای پاسخ دستپاچه نخواهید شد. با یک دوست و قبل از مصاحبه با یکی از اعضای خانواده تمرین کنید، این کار مصاحبه اصلی را بسیار راحت تر می کند.

مصاحبه شغلی

از مخاطبین شبکه ای خود استفاده کنید.

چه کسی در کمپانی مورد نظر، هدف شما از مصاحبه را می داند؟ ارتباطات شما نشان دهنده ی کاری است که به دنبال آن می گردید. در کمپانی برای خود اطلاعات شخصی تهیه کنید و به خود بگوئید که در مصاحبه منتظر چه چیزهایی هستید. حالا می دانید که چگونه می شود از مخاطبین و ارتباطات خود برای به دست آوردن نفع شخصی استفاده کنید. بنابراین می توانید در مصاحبه خود موفق شده و مصاحبه کننده را تحت تاثیر قراردهید.

درباره شرکت کسب اطلاعات کنید.

تا چه اندازه در مورد شرکتی که با شما برای مصاحبه تماس گرفته است می دانید؟ به دست آوردن اطلاعات کار سختی نیست و تمام اطلاعات مورد نیاز را از طریق اینترنت می توانید به دست آورید. نکاتی برای نحوه تحقیق در مورد یک شرکت وجود دارد، کمی در مورد سابقه شرکت بخوانید و از آن به نفع خود در مصاحبه استفاده کنید.

برای مصاحبه تلفنی آماده باشید

وقتی که به دنبال کار می گردید، بسیار مهم است آمادگی مصاحبه تلفنی نیز داشته باشید. شما به هیچ وجه نمی دانید که استخدام کننده یا مخاطب شبکه ای چه موقع تماس می گیرد و با شما در مورد فرصت شغلی صحبت می کند. این مورد را بررسی کنید تا هیچگاه مصاحبه تلفنی خود را به تعویق نیاندازید.

برای مصاحبه گروهی آماده باشید

مصاحبه با یک نفر کاری دشوار است، ولی دشوارتر از آن زمانی است که باید با یک گروه مصاحبه کنید. این مورد را بررسی کرده و آماده باشید تا در مصاحبه گروهی نیز موفق باشید.

برای مصاحبه در هنگام صرف غذا آماده باشید

مصاحبه کردن در زمان صبحانه، نهار و یا شام این امکان را به مصاحبه کننده می دهد که روابط عمومی و ویژگی های شخصی شما را بررسی کند. و از آنجا که مصاحبه در فضای رستوران خیلی کمتر اتفاق می افتد، رفتار شما سر میز غذا بسیار حائز اهمیت است. توصیه های در مورد چگونگی انجام مصاحبه در هنگام صرف غذا وجود دارد از قبیل اینکه، چه چیزی سفارش دهیم؟ آداب معاشرت هنگام غذا خوردن چیست؟ چه کسی پول غذا را بپردازد؟ و نکات بسیار دیگری که باید هنگام صرف قهو و یا وعده غذایی رعایت شود.

از این اشتباهات دوری کنید

در مصاحبه چه کارهایی را نباید انجام دهید؟ اشتباهات رایج و خطاهای سهوی را که یک متقاضی ممکن است هنگام مصاحبه انجام دهد را بررسی کنید، زیرا این خطاها می تواند برخی از کارفرمایان را ناراحت کند. بعضی دیگر از کارفرمایان با دیدن اشتباهات از فرد مصاحبه شونده احتمالاً شانس استخدام به آنها نمی دهند. پس قبل از مصاحبه برای این کار وقت بگذارید و در مورد نتیجه مصاحبه اضطراب نداشته باشید.

شما باید خود را برای یک مصاحبه شغلی خوب آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از مصاحبه شغلی به اندازه کافی استراحت کرده اید. شما باید برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار جدیدتان، استرس را از خودتان دور کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید. راه های زیادی برای آرامش ذهن وجود دارد، مانند انجام تمرینات مدیتیشن و خوردن غذاهای مغذی.

مصاحبه شغلی ؛ ۳۳ نمونه مصاحبه شغلی + ترفند های مصاحبه کاری در ایران

نکات مصاحبه شغلی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید برای دریافت یک شغل بدانید. آیا تابه‌حال به یک مصاحبه کاری دعوت شده‌اید؟ یا درخواستی برای کسب یک موقعیت شغلی داشته‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد، حتماً می‌دانید که جلسه مصاحبه شغلی برای بیشتر افراد چالش‌برانگیز است. افراد تمایل دارند تا با نشان دادن ویژگی‌های مثبت و تخصص در حرفه مورد علاقه خود، مشغول به‌کار شوند.

دراین‌بین، اهمیت یک مصاحبه موفقیت‌آمیز می‌تواند ما را به هدف نزدیک‌تر کند. دکتر ویز در این نوشته قصد دارد تا نکات مصاحبه شغلی برای برگزاری یک جلسه قدرتمند و رضایت‌بخش را برای شما بازگو کند. در این مقاله، ما نحوه مصاحبه شغلی را برای شما بررسی می‌کنیم تا به‌این‌ترتیب، شغل موردنظر خود را دریافت کنید.

قبل از مصاحبه با خود جلسه بگذارید. در ابتدا لازم است این نکته را یادآوری کنیم که جلسات مصاحبه برای هر دو طرف (مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده) به‌عنوان یک تجربه و فرصتی برای شناخت و تصمیم‌گیری می‌باشد. از سوی دیگر، فرد مصاحبه‌شونده باید قبل از شرکت در مصاحبه، به همه موضوعات فکر کند و خود را برای آن آماده نماید.

در ابتدا بهتر است با مدل‌های رایج کسب و کار اینترنتی آشنایی داشته باشید تا در صورت نیاز، از این موارد در مصاحبه خود سخن بگویید. یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که باید سؤالات درستی درباره کسب‌وکار موردنظر از خود بپرسید. آیا این ساعت کاری برای من مناسب است؟ آیا می­‌توانم در این کار پیشرفت کنم؟ آیا با علایق من همخوانی دارد؟ آیا هم‌راستا با ارزش‌های من است؟ آیا توانایی‌ها و مهارت‌های من برای این شغل کافی است؟

از نظر دکتر ویز، باید قبل از مصاحبه با خود جلسه‌ای بگذارید و در این جلسه، سؤالاتی که برای کارفرما اهمیت دارد را از خود بپرسید. این سؤالات باید کاملاً شفاف باشند تا کارفرما بتواند به‌راحتی تصمیم‌گیری کند. شما با این کار، درواقع خود را برای این سؤالات و نکات مصاحبه شغلی آماده کرده و جواب‌های خود را تنظیم می‌نمایید.

آیا واقعاً همه به شغل نیاز دارند؟

یکی از فیلسوفان بزرگ به نام «اندروتاگارت» درباره داشتن شغل، نظرات خود را ارائه داده است که در ادامه، این نظرات را مطالعه می‌کنیم. او اعتقاد دارد که نداشتن شغل، علاوه بر اینکه برای بسیاری از افراد خجالت‌آور است، تا حد زیادی هم موجب بروز مشکلات مالی می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در قرن اخیر و افزایش تهدید اتوماتیک شدن دستگاه‌ها، برخی از مشاغل به طور کل از بین رفته‌اند. به همین دلیل هم اطلاع از نکات مصاحبه شغلی بسیار مهم است تا بتوانید کار مناسبی داشته باشید.

از نظر اندرو تاگارت، ما انسان‌ها منابع متفاوت و در دسترس بسیاری در اختیار داریم که این منابع، خیلی بیشتر از منابعی است که در سال‌های گذشته داشتیم. ما انسان‌ها، ماشین‌هایی درست کردیم که در طول تاریخ از هر انسانی بیشتر و بهتر کار می­‌کنند. پس وقتی می‌توان با کارکردن به‌صورت پاره‌وقت، همان میزان دستمزد را دریافت کرد، چرا باید به‌صورت تمام‌وقت کار کنیم؟

اندروتاگارت مدت‌ها روی این سؤال تحقیق کرده است و فهمید که مردم داشتن شغل را در همکاری با یکدیگر می‌بینند. به گفته او، «کار تمام‌وقت» به معنی انجام کار کوتاه‌مدتی است فرد در آن هیچ نیازی به توانایی یا مهارت خاصی ندارد. ازاین‌رو، موجب می‌شود که فرد احساس مفید بودن در جامعه را نداشته باشد. در اینجاست که افراد احساس می‌کنند که باید یک کسب و کار موفق داشته باشند و مهم‌ترین راه داشتن یک شغل موفق این است که نکات مصاحبه شغلی را بدانید.

چگونه شغل ایده‌ آلی داشته باشیم؟

«اندرو تاگارت» اعتقاد دارد که جامعه مدرن خلاقیتی ندارد و به همین دلیل هم باید کار تمام‌وقتی برای تأمین نیازهای مادی انسان‌ها ایجاد شود. او روشی برای ایجاد این کار تمام‌وقت معرفی می‌کند که «دادوستدهای محلی» نام دارند. این سیستم، می‌تواند تمام نیازهای مادی و معنوی افراد را مشابه روش‌های سنتی برطرف کند.

 در یک سیستم این‌چنینی، مردم هنوز «شغل» دارند و هنوز کالا تولید کرده و به ارائه خدمات مشغول هستند. از سوی دیگر، تولید آن‌ها به نیاز مردم بستگی دارد و همچنین در عین اینکه نیازی به کارکردن طولانی‌مدت ندارند، از حقوق خوبی هم برخوردار می‌شوند.

آیا می خواهید مصاحبه کاری خوب داشته باشید؟

·         راجع به صنعت و شرکت موردنظر تحقیق کنید

یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که ممکن است مصاحبه­‌کننده از شما بخواهد که اطلاعاتی از رقبای آن‌ها اراده دهید. به همین دلیل، سعی کنید مدتی قبل از اینکه مصاحبه کاری شروع شود، در مورد زمینه کاری و فعالیت‌های سازمان مربوطه اطلاعات کافی کسب کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با دید بهتری وارد فضای مصاحبه شوید. علاوه بر این، کسب اطلاعات به شما این آگاهی را می‌دهد که در شغل موردنظر، چه کاری از شما می‌خواهند.

·         دلایل شفافی برای انتخاب شغل جدید خود داشته باشید

مورد دیگری که در نکات مصاحبه شغلی مهم است، دلایل خوبی برای انتخاب شغل موردنظر می‌باشد. این شما هستید که در مرحله اول باید شغل را انتخاب کنید. شما می‌توانید در بین درخواست‌های زیادی که از طرف مشاغل مختلف داده می‌شود، شغل موردنظر خود را انتخاب نمایید. زمان و مهارت‌های شما سرمایه‌های ارزشمندی هستند که بهتر است در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «تغییر شغل» را برای انتخاب درست شغل، مطالعه نمایید.

قبل از مصاحبه به این نکات توجه کنید

·         دلیل اینکه شما بهترین گزینه برای استخدام در این شغل هستید را بیان کنید.

همچنین برای آن مثالی هم ارائه دهید. مثلاً «من روابط‌عمومی بالایی دارم».

  • یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که به مصاحبه‌کننده بگویید که چرا این شغل را انتخاب کرده‌اید و چه چیزی دررابطه‌با این شغل برای شما جالب و ارزشمند است. اگر مصاحبه­‌کننده فکر کند که شما به این شغل علاقه‌ای ندارید، شما را قبول نخواهد کرد؛ حتی اگر توانایی‌های بسیاری هم داشته باشید، اگر علاقه نداشته باشید از دریافت این شغل محروم خواهید شد.
  • نگرانی‌ها و شروط مصاحبه­‌کننده را پیش­‌بینی کنید.

همیشه تعداد افرادی که برای استخدام درخواست می‌دهند، از تعداد نیرویی که آن کسب‌وکار نیاز دارد بیشتر است. ازاین‌رو، مصاحبه­ کنندگان می‌خواهند با استفاده از نکات مصاحبه شغلی سایر افراد را حذف کنند. خود را جای مصاحبه‌کننده قرار دهید و از خود بپرسید چرا باید شما را استخدام کنند؟ برا پاسخ‌گویی به این سؤال، پاسخ مناسبی آماده داشته باشید.

·         برای سؤالاتی که در مصاحبه از شما می‌پرسند، خود را آماده کنید.

اگر بخواهید با اصول مصاحبه شغلی آشنا شوید، باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. سعی کنید از قبل، به سؤالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود، خوب فکر کنید. (مثلاً سؤالاتی درباره مدرک تحصیلی، حقوق درخواستی و…) سپس از قبل جواب‌های خود را آماده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا روان‌تر پاسخ‌های خود را بیان کنید.

·         سؤالات خود را از قبل آماده کنید

یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که سؤالاتی را از مصاحبه‌کننده بپرسید. زیرا شما هم به‌عنوان فردی که قصد شروع همکاری با آن کسب‌وکار را دارد، حتماً سؤالات مهمی همچون میزان پیشرفت شغلی خواهید داشت. برای اینکه بتوانید این سؤالات را با شفافیت و کیفیت بهتری بپرسید، بهتر است لیستی از این سؤالات و نکات مدنظر خود را آماده کنید.

پرسیدن سؤالات هوشمندانه، درواقع نشان می‌دهد که شما راجع‌به کسب‌وکار موردنظر خود، دانش و اطلاعات کافی را دارید. همچنین  این موضوع نشان‌دهنده علاقه شما به این رشته و استخدام در آن است. هنگامی‌که مصاحبه‌کننده از شما می‌­پرسد که آیا سؤالی دارید؟ حتماً یک یا دو سؤال درباره شرکت موردنظر از او بپرسید. اگر سؤالی نپرسید، مصاحبه‌کننده احساس می­کند که شما علاقه‌ای به این کار ندارید. برای مثال، یک سؤال خوب می­‌تواند این سؤال باشد: «از نظر شما یک فرد ایده‌آل برای این سمت، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟».

یکی از مهم‌ترین نکات مصاحبه شغلی این است که برای مصاحبه با شرکت‌های مختلف، سؤالات متفاوتی هم مطرح کنید. این سؤالات می‌توانند شامل این موارد باشند: «به نظر شما بهترین ویژگی کار کردن در این شرکت چیست؟» و «از نظر شما مهارت‌های لازم در این شرکت باید در چه سطحی باشند؟»

·         تمرین، تمرین، تمرین

یکی از نکات مهم در مصاحبه کاری این است که از قبل تمرین زیادی داشته باشید و خود را برای سؤالات پیچیده آماده کنید. خیلی مهم است که بتوانید با اعتمادبه‌نفس و کاملاً قانع‌کننده، به سؤالات پیچیده پاسخ دهید. برای مثال، یکی از رایج‌ترین سؤالات در این زمینه، این سؤالات: «چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟» می‌باشند. اگر شما بتوانید به این سؤال با اعتمادبه‌نفس کامل پاسخ دهید، شانس شما برای دریافت این کار بیشتر خواهد شد.

به یاد داشته باشید که موقع مصاحبه، زمان خوبی برای تمرین نیست و یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که قبل از آن باید تمرین‌­های زیادی داشته باشید. شاید برای شما سؤال پیش بیاید که بهترین روش تمرین چیست و چگونه می‌توان یک تمرین کاربردی داشت؟ برای اینکه بتوانید یک تمرین درست داشته باشید، می‌توانید با دو نفر از دوستان خود مصاحبه کردن را تمرین کنید. یک نفر به‌عنوان ناظر، یک نفر به‌عنوان مصاحبه‌کننده و یک نفر هم به‌عنوان مصاحبه‌شونده انتخاب کنید. این کار را با عوض کردن نقش‌ها چندین بار تکرار کنید.

راه دیگری که برای تمرین مصاحبه می‌توانید انجام دهید، این است که جواب‌ها را ضبط و برای خود پخش کنید. در ادامه، سعی کنید جواب‌های بهتری آماده کرده و روان‌تر پاسخ دهید. یکی از مهم‌‌ترین نکات مصاحبه شغلی رسایی صدا می‌باشد. هنگام پاسخ دادن مطمئن شوید که پاسخ‌های خود را با صدایی رسا و شیوا بیان می‌کنید. زیرا به یاد داشته باشید که فقط درست بودن پاسخ‌ها کافی نیست؛ بلکه برای تأثیرگذاری بیشتر، نوع و لحن صدای شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

·         موفقیت را در پنج دقیقه اول مصاحبه به دست آورید

 تحقیقات نشان می‌­دهند که پنج دقیقه ابتدایی مصاحبه، دقایق طلایی هستند. این دقایق، مشخص می‌کنند که آیا مصاحبه‌کننده تمایل به همکاری با شما را دارد یا خیر. به‌همین دلیل هم این مورد از نکات مصاحبه شغلی را فراموش نکنید.

با انرژی و انگیزه وارد شده و برای وقتی که به شما اختصاص داده‌اند، کمال تشکر را کنید. همچنین تمایل خود را برای همکاری با مجموعه مصاحبه‎‌کننده ابراز کنید. برای مثال، جمله «خیلی منتظر مصاحبه‌ای برای این فرصت شغلی بودم»، تأثیر بسیار مثبتی بر مصاحبه‌کننده دارد.

·         خونسرد باشید و این حس را به طرف مقابل هم انتقال دهید

یکی از مهم‌ترین موارد در نکات مصاحبه شغلی این است که خونسردی خود را حفظ کنید. بسیاری از افراد، جلسه مصاحبه کاری را مانند یک میدان جنگ می‌­پندارند. سعی کنید با سخنان به‌جا و به‌موقع، فضا را تلطیف نموده و جلسه کاری را به یک رابطه دو سر برد تبدیل کنید. این شیوه باعث می‌شود تا مصاحبه‌کننده هم احساس کند که شما در یک تیم هستید و به شما اعتماد بیشتری داشته باشد.

همان‌طور که گفتیم، یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که احساس آرامش داشته باشید و خونسردی خود را حفظ کنید. همواره به یاد داشته باشید که خود شما در ابتدا این شغل را انتخاب کرده و تصمیم گرفتید که به این مصاحبه کاری بیایید. با خود روراست باشید و سعی کنید این شفافیت را با آرامشی که نشان می‌دهید، ترکیب کنید. سپس این آرامش را به طرف مقابل هم انتقال دهید. در این صورت، می‌توانید هم به هدف خود رسیده و در شغل موردنظر را دریافت کنید و هم تجربه‌ای لذت‌بخش از این مصاحبه خواهید داشت.

·         مسئولیت‌پذیر و جسور باشید

یکی از نکات مصاحبه شغلی که از اهمیت بالایی برخوردار است، جسارت داشتن می‌باشد. جسارت را با گستاخی و مؤدب بودن را با منفعل بودن اشتباه نگیرید. جسارت و احترام، کاملاً هم‌راستا و هم‌ارزش هستند. معمولاً مصاحبه‌کننده قبل از مصاحبه، تمام رزومه شما را مطالعه کرده است. بااین‌حال، باز هم بهتر است در مصاحبه به‌صورت حضوری، برخی از نقاط قوت خود را بیان کنید تا تأثیر بیشتری بر وی بگذارید.

همان‌طور که می‌دانید، رابطه چشمی تأثیر بیشتری بر فرد می‌گذارد. شما می‌توانید درباره ویژگی‌های شخصیتی و کاربردی خود که ممکن است برای پیشبرد یا بهبود شرکت مربوطه کارآمد باشد هم صحبت کنید. این مورد از نکات مهم در مصاحبه استخدامی است.

·         مصاحبه کاری را با سخنان مثبت پایان دهید

دقایق پایانی مصاحبه شغلی هم مثل دقایق ابتدایی، نقش به‌سزایی در تصویر ذهنی کارفرما از شما دارد. یکی از نکات مصاحبه شغلی این است که بهتر است جلسه مصاحبه را با یک گفتگوی کوتاه، تأثیرگذار و مثبت به پایان برسانید.

قدردانی و تشکر کردن، نیروی بسیار با ارزشی است که می‌تواند نتایج معجزه‌آسایی داشته باشد. از طرف مقابل خود، بابت زمانی که برای شما در نظر گرفته تا جلسه مصاحبه را برگزار کند، قدردانی کرده و برای پیوستن به کسب‌وکار جدید، اشتیاق و حمایت خود را ابراز کنید. همچنین از خود هم قدردان باشید که با شرکت در این مصاحبه، ابعاد جدیدی از خود کشف کرده‌اید.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا