اقتصادیکسب و کار برتر

۵ قدم برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای

8 گام مهم برای تریدر شدن بهترین مقاله آموزش ترید در 2022آکوچین

در حال حاضر عده بسیار زیادی به دنبال تریدر شدن هستند و ابزار معاملاتی و روش های متفاوتی را به همین منظور امتحان می کنند. آنها با استفاده از تجربه ها و راه هایی که تریدرهای قدیمی در اختیارشان قرار می دهند به منظور کسب درآمد و سود خیلی زیاد در مسیر قدم می گذارند در حالی که اطلاعات خیلی کمی برای موفق شدن و تبدیل شدن به یک تریدر حرفه ای در اختیار دارند. اکثر افراد با این دید که در مدت زمان کوتاه و با استفاده از روش های دیگر تریدر ها، یک تریدر موفق و حرفه ای می شوند به این راه وارد می شوند کما اینکه تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای نیاز به تجربه، دانش و تخصص بسیار زیاد دارد که در مدت زمان کم امکان پذیر نخواهد بود.

به همین منظور و برای راهنمایی بیشتر شما عزیزان، در این مطلب مفید و کاربردی سعی بر این داریم تا شما را با ۸ گام مهم در تریدر شدن آشنا کنیم. شما ممکن است کتاب های بسیار زیادی را در این زمینه خوانده باشید یا مقاله های بسیاری را مطالعه کرده باشید ولی مطمئنا در مسیر تریدر شدن با این ۸ گام اصلی رو به رو خواهید شد. می توان این گام ها را به عنوان الگوی اصلی تریدر شدن معرفی کرد که همه‌ی تریدر ها بلا استثنا با آنها رو به رو می شوند. در ادامه این مطلب از ایران بورس آنلاین با این هشت به طور کامل آشنا خواهیم شد.

گام اول: شروع بکار با پیش زمینه کم

در تمام زمینه ها قبل از بدست آوردن مهارت لازم، تمام افراد با پیش زمینه اندک شروع می‌کنند. سرنخ هایی که در ابتدا توسط افراد دیگر به آنها داده می شود یا با دنبال کردن اخبار ها در این زمینه بدست می آورند، می تواند زمینه را برای شروع کارشان فراهم کند. حتی اگر استعداد تریدر شدن درون افراد وجود داشته باشد این استعداد هنگام شروع بکار خود را نشان نداده و کارایی خاصی نخواهد داشت.

تمام کسانی که در حال حاضر تریدر های موفقی هستند ابتدای مسیر با استفاده از همین سرنخ ها شروع کردند و گام های اول را برداشتند. اگر از تمام این افراد سوال شود که از ابتدای مسیر در مورد همه‌ی جزئیات اطلاعات کافی داشته اند و قطع به یقین می دانستند چه کاری انجام می دهند همه یک پاسخ خواهند داد: خیر. همه آنها تنها در مورد هزینه و سودی که قرار بود به آن دست پیدا کنند اطلاع داشتند.

تریدرها با توجه به ارزهای موجود که می‌دانستند ممکن است به آنها سود برساند، ترید های خود را انجام می دادند. ولی در همان ابتدا پس از هر ترید پول خود را از دست می دادند. آنها می توانستند موفقیت خود را با توجه به مدت زمانی که پولهایشان را از دست می دادند اندازه گیری کنند. یعنی هرچقدر می توانستند پول خود را بیشتر نگه دارند احساس می کردند بهتر عمل می کنند و از دفعات قبل موفق تر هستند. دفعات زیادی با این موضوع رو به رو می شوند و ضرر می کنند.

تعداد زیادی از آنها به دلیل مشاهده سودهای زیادی که اطرافیانشان بدست آوردند و تعریف هایی که در این زمینه شنیدند وارد بازاری شدند که الان با آن درگیر هستند. این می تواند زمینه ساز قوی برای افراد تازه وارد باشد. توجه کنید در این میان افرادی هم بوده‌اند که از قوانین اساسی مثل نقاط توقف مخصوص ضرر و میزان سرمایه مورد نیاز در این زمینه اطلاع داشته باشند، ولیکن این اشخاص برای شروع به این اطلاعات توجه نمی کنند.

می توانید داستان های بسیار زیادی مربوط به اولین ترید های تریدرهای معروف بخوانید که چگونه تصمیم های ناگهانی و نامناسب گرفته بودند. این یک مشخصه معمول است که همه افراد در ابتدای راه، خود را دانای بازار می دانند و حتی به قوانین هم توجه نمی کنند. همین امر باعث می شود که گام دوم تریدر شدن را بردارند.

گام دوم: انجام دادن اشتباهات همه تریدرها

همه افراد فکر می کنند فقط خودشان اشتباه می کنند. کما اینکه در این تصور هستند که فقط آنها اشتباهات بقیه را تکرار می کنند. به این جمله دقت کنید که هیچکس از اشتباهات به صورت کامل در امان نیست. همه افراد اشتباه می کنند و این اشتباه ها برای تازه کارها یا تازه وارد ها بیشتر خواهد بود. ولی جای هیچ نگرانی نیست چرا که اشتباه ها ثابت می کنند شما در مسیر درستی قرار دارید. کسانی که تازه در مسیر تریدر شدن گام برداشتن نمی دانند که برای محافظت از آنها قوانینی وضع شده است. در همه زمینه ها این قوانین وجود دارند.

هیچکس اول مسیر به این قوانین توجه نخواهد کرد و آنها را جدی نخواهد گرفت. معمولا پس از اشتباهات مداوم و گذر از مسیر ابتدایی به این نتیجه خواهند رسید که باید اطلاعات خود را در زمینه قوانین و مقررات مربوط به ترید بیشتر کنند. در این مرحله که به دنبال اطلاعات بیشتر و خواندن قوانین می‌روند با یک مشکل جدی تر مواجه می شوند. آنها قوانین را می‌خوانند ولی به درستی متوجه نمی شوند. چون تجربه کافی ندارند و فعالیت کمی در این زمینه داشته‌اند دانایی لازم را برای درک قوانین نخواهند داشت. در این حالت دوباره مرتکب اشتباه می شوند. برخی از مهم ترین قوانین در این زمینه به شرح زیر است:

۱. از ترید بیش از حد بپرهیزید.
۲. در دارایی های مختلف میزان سرمایه گذاری کمی انجام دهید.
۳. حتما نقاط مربوط به توقف ضرر را در نظر داشته باشید.
۴. در لحظه تصمیم نگیرید و عجولانه اجرا نکنید.
۵. احساسات خود را کنترل کنید.

این ۵ قانون فقط تعداد کمی از قوانین مربوط به ترید است که برای هر تریدری دانستن آن لازم و واجب خواهد بود. تمام افراد تریدر بالاخره این قوانین را می خوانند و یاد می گیرند. یادگیری این قوانین ممکن است ساده به نظر برسد ولی بسیار سخت است. تریدرهای تازه کار همه در تلاش هستند این قوانین را نادیده بگیرند و اشتباهات خود را سرسری رد می کنند. حتی تریدرهای بزرگ و با تجربه هم زمانی در این گام قرار داشته‌اند. در نتیجه شما به گام بعدی تریدر شدن وارد می شوید.

گام سوم: بزرگترین ضرر

تمام تریدر ها بلا استثناء متحمل یک ضرر خیلی بزرگ می شوند. باید با این واقعیت رو به رو شوید که در این مسیر حداقل یکبار دچار ضرر می شوید. بسیاری از تریدرهای بزرگ با این ضرر رو به رو شده اند و حتی مشاهده شده که بیشتر از یکبار هم تمام سرمایه شان را از دست داده باشند.

جسی لیورمو که به عنوان اولین سفته باز جهان شناخته می شود چندین بار تمام دارایی اش را از دست داد. هر کدام این افراد برای از دست دادن دارایی های خود دلایل متفاوتی می آورند ولی نتیجه تمام این از دست دادن ها تقریبا یک شکل دارد. مشکلاتی از قبیل رعایت نکردن قوانین و قوائد ترید برای تمام تریدر ها در این گام بوجود می آید.

بازار ارز دیجیتال با توجه به اقدامات سایر کشور ها و افراد مختلفی از سراسر دنیا دچار تغییر می شوند. این تغییرات می تواند به سود شما باشد یا شما را با بزرگترین ضرر زندگی تان رو به رو کند. هیچ چیز مانند ضرر بزرگ مالی نمی تواند بر خراب شدن روال زندگی شما تاثیر داشته باشد. ولیکن این گام هم قابل گذشت است و می توان مانند سایر مشکلات کوچک و بزرگ در این مسیر با آن کنار آمد. تنها لازم است وارد گام بعدی شوید و ضرر های خود را جبران کنید.

گام چهارم: کسب تجربه و بازگشت قوی تر

پس از متحمل شدن بزرگترین ضرر زندگیتان و با گذشت مدت زمانی که به عنوان زمان شُک در نظر گرفته می شود، متوجه خواهید شد که چه تجربه بزرگ و عمیقی بدست آورده‌ید. اگر از جمله افراد باهوش باشید تمام جوانب ترید را بررسی کرده و جزئیات را مرور می کنید. اشتباهات خود را پیدا کرده و سعی می کنید تمام افکار و عمل های اشتباه خودتان را زیر سوال ببرید. به دنبال راه حل می گردید تا بار دیگر از این طریق دچار مشکل و ضرر نشوید. در همین حین تنها از روی قیمت و ظاهر قضاوت نخواهید کرد و با جدیت بیشتری سراغ ادامه کار خواهید رفت.

هیچ آدم عاقلی تنها با یک اشتباه مسیر موفقیت خود را خراب نمی کند. یادگیری راه و روش برای استوار ماندن در مسیر موفقیت می تواند همه چیز را به درستی پیش ببرد. ضرر بزرگ و اشتباه واقعی می تواند چشم و گوش شما را برای ادامه دادن در مسیر سخت آینده باز کند. اگر ضرر نکرده بودید همواره بدون اطلاعات و تجربه به راه اشتباه خود ادامه می دادید. ولیکن الان متوجه شدید قوانین مهم ترید شامل حال همه افراد می شوند.

گام پنجم: آموزش قدیمی ترین درس ها با سخت ترین راه ها

تا به حال به این فکر کرده اید که با وجود درس ها و داستان های متفاوت در زمینه های گوناگون، تا زمانی که خودتان چیزی را تجربه نکنید درس نخواهید گرفت؟ واقعا حیرت انگیز است. شما می توانید تجربه و دانایی افراد مختلف در زمینه های متفاوت را مطالعه کنید و آنها را یاد بگیرید ولی خیلی ساده از کنار آنها عبور می کنید. ممکن است بعضی از افراد زندگی را چنین معنی کنند: تجربه کردن شخصی تک تک لحظه ها بدون توجه به تکراری بودن آنها.

ضرر کردن، عکس العمل بلافاصله لازم دارد. شما متوجه می شوید که ضرر کرده‌اید، باید همان لحظه خود را نجات دهید. مخصوصا اگر ترید ارز دیجیتال انجام می دهید. در این زمینه اگر ضرر خود را بلافاصله قبول نکنید ممکن است متحمل ضررهای بزرگتری شوید. خیلی راحت از همین طریق خود را نابود خواهید کرد. ممکن است در ابتدای مسیر در این فکر باشید که بازار روال خود را عوض می کند و ضرر شما جبران می شود.

ولیکن در آن لحظه فکر شما درست کار نمی کند و عوامل دیگری مثل ترس از ضرر جلوی عکس العمل درست شما را خواهد گرفت. در این گام شما می آموزید که در زمان درست جلوی ضرر کردن بیش از اندازه را بگیرید. به همین صورت تجربه های شما در زمینه ترید بیشتر شده و می توانید مسیر تریدر شدن را ادامه دهید.

گام ششم: مدیریت مالی

شما زمانی می توانید ضرر های خود را متوقف کنید که در کنار دانایی و تجربه، مدیریت مالی داشته باشید. متوقف کردن ضرر ها اصول خاص خود را دارد که باید رعایت شود. مهم نیست که شما در زمینه ترید چقدر تجربه دارید و چه مدت در این زمینه فعالیت داشته‌اید، مهم این است که همیشه در نظر داشته باشید امکان اشتباه کردن وجود دارد. لازم است که شما در هر زمانی از مالتان محافظت کنید. این محافظت به مدیریت مالی نیاز دارد. برای مدیریت مالی باید به چند اصل اساسی و اولیه توجه کنید:

۱. هرگز با کل سرمایه وارد ترید نشوید و با محدود کردن سرمایه گذاری در قسمت های مختلف، میزان ریسک را به حداقل برسانید.
۲. همیشه از نقاط توقف ضرر استفاده کنید و به آن پایبند بمانید.
۳. همیشه سودهای بدست آمده از معاملات را ذخیره کنید.
۴. از استفاده بیش از حد از اهرم مالی خودداری کنید.
۵. زمانی که به صورت متناوب ضرر کردید، مبلغ ترید خود را کم کنید.
۶. بدشانسی برای همه اتفاق می‌افتد، در این حالت به خودتان کمی استراحت بدهید و سپس دوباره شروع کنید.
۷. انجام یک ترید بد نیازمند خروج بلافاصله است، چرا که هر زمان که اراده کنید پس از آن می توانید دوباره وارد شوید.

زمانی که شما هفت اصل بالا را رعایت کنید می توانید از سرمایه خود به نوعی محافظت کنید. ولیکن اکثر تریدرها علیرغم اموزش ها و تجربه های بسیار باز هم وقتی در موقعیت خرید و فروش قرار گرفتند از اصول و قوانین لازم چشم پوشی کرده‌اند. پس در نتیجه ضررهای کوچک و بزرگ ممکن است در هر زمانی و برای هر شخصی که در این مسیر قدم می گذارد، وجود داشته باشد.

ممکن است پس از گذشت مدت زمان زیادی و بدست آوردن تجربه های بسیار در یک زمینه بسیار تبحر پیدا کنید. در نتیجه به نقطه‌ای می رسید که به دانسته ها و تجربه های خود اطمینان می کنید. در این حالت باز هم ممکن است ضرر کنید. پس هیچوقت با اطمینان صد در صد ترید های خود را انجام ندهید. در قدم های بعدی آموزش می بینید که پس از ضرر کردن های کوتاه ابتدای مسیر، پول خود را بیرون بکشید و دوباره از نو شروع کنید. این سبب می شود که از ضرر های بسیار بزرگ جلوگیری کنید و یا به نوعی از سرمایه خود حفاظت کنید.

تنها کافی است به یک نکته کلی دقت کنید: “تمام اصول در کنار هم و با هم مانند یک زنجیره عمل می کنند که باید حتما در نظر گرفته شوند”. لازم است که اهرم مالی خیلی کمی در نظر بگیرید، سرمایه گذاری روی یک ارز را به تنهایی انجام ندهید و از تمام ابزار های مدیریت ریسک به صورت کامل در مواقع ضروری استفاده کنید.

گام هفتم: از دیگران تقلید نکنید

در حال حاضر نظرات متفاوتی در این زمینه وجود دارد. عده زیادی معتقدند دنبال کردن اخبار مربوطه می تواند بسیار کمک کننده باشد و برخی دیگر می گویند راه و روش تریدرهای محبوب و حرفه‌ای را دنبال کنید تا موفق تر باشید. ولیکن این نظرات کاملا اشتباه بوده و نتیجه عکس خواهند داشت. استفاده از روش های تریدر های محبوب شما نه تنها شما را به سرمایه و موفقیت نمی‌رساند بلکه نتیجه عکس خواهد داشت.

در این زمینه بهتر است گاهی اوقات تحلیل های خود را با تحلیل های اشخاصی که قبول دارید تطبیق بدهید ولی باید سعی داشته باشید که در فکر و نظر شما تاثیر خاصی ایجاد نشود. همچنین صحبت کردن با برخی از تریدرهای حرفه‌ای می تواند به شما کمک کند ولی تنها در همین حد باید پیشروی کنید. توجه کنید که هر کسی راه و روش مخصوص به خود را دارد و شما هم باید راهتان را خودتان پیدا کنید.

در این زمینه صاحب سبک و تخصص خواهید شد. انقدر تجربه بدست می آورید که دیگر تنها تحلیل های خودتان را قبول می کنید و به آنها اعتماد دارید چرا که در جریان چگونگی انجام آنها بوده‌اید. در صورتی که اشتباهی مرتکب شدید خودتان به دنبال آن بروید و مشکل را پیدا کنید. همین باعث می شود میزان اطمینان و پاسخدهی تحلیل های شما چندین برابر شود. اگر اشتیاق و علاقه حقیقی به این راه داشته باشید می توانید با ورود و ادامه دادن راه مسیر درست را پیدا کنید یا خودتان بسازید.

از هر روشی که آموزش می بینید سعی کنید در نهایت راه خود را برای ترید و تحلیل پیدا کنید. خودتان استاد خودتان شوید. این می تواند بهترین راه برای یادگیری و موفقیت شما باشد. اخبارها هم می توانند گمراه کننده باشند. تا جایی که امکان دارد این اخبارها را دنبال نکنید. همانطور که مشاهده می کنید خبرهای مهم و بزرگ در نهایت توسط اشخاصی که در اطرافتان هستند به شما خواهد رسید حتی اگر شما مستقیم پیگیر آن نباشید.

خبرهای کوچک هم ارزش وقت گذاشتن و شنیدن را نخواهند داشت چرا که کمک چندانی به شما نمی کنند. پیگیری نکردن خبرهای بزرگ و کوچک باعث می شود نگرانی ها و استرس های شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. همین امر سبب می شود که خیلی بهتر و منطقی تر تصمیم بگیرید.

دقت کنید که هیچکدام از تریدر های خوب و حرفه‌ای پیگیر اخبار و مقالات نیستند. آنها به صورت شبانه روزی هیچکدام از این خبرها را دنبال نمی کنند در حالتی که اکثر تریدرهای سطح متوسط یا تازه وارد مدام پیگیر خبرهایی در این زمینه هستند. به همین دلیل است که در سطوح پایین مانده‌اند و استرس خیلی زیادی را تجربه می کنند.

اخبار ها در احساسات شما تاثیر می گذارد. هر چقدر هم که ادعا کنید احساساتی نیستید باز هم تاثیر گذاری این اخبار را مشاهده خواهید کرد. ذکر این نکته لازم است که اتفاقات خوب و بد هر روز و در هر لحظه در حال وقوع هستند و هیچکس نمی تواند جلوی آنها را بگیرد. شما می توانید با دنبال کردن آنها خود را آزار داده یا بدون توجه به آنها راه درست را ادامه دهید. سعی کنید برای همیشه شنیدن و دنبال کردن خبرها را کنار بگذارید.

گام هشتم: سبک خودتان را بسازید

گام هشتم گام آخر است. اگر به این مرحله رسیدید دیگر می توانید سبک و روش خودتان را بسازید و به تحلیل های خودتان اعتماد کنید. شما با بدست آوردن تجربه های بسیار زیاد و صرف زمان طولانی حال می توانید سیستم و طرح خاص خودتان را ایجاد کرده و توسعه دهید. هر شخصی که در هر زمینه‌ای حرفه‌ای تلقی می شود سبک خاص خودش را ابداع کرده است. با تکرار و تقلید نمی توانید یک سبک جدید و خاص برای خود بوجود آورید.

به این فکر کنید که همیشه در هر کاری یک نفر اولین نفر بوده است. کسی که هیچ تجربه و ذهنیتی از تجارب افراد دیگر نداشته و همه چیز را خود آن فرد با فکر خودش راه اندازی کرده است. این اشخاص استاد خودشان بوده‌اند. هرچیزی که یاد گرفتند و ابداع کرده‌اند از خودشان بوده و کسی به آنها آموزش نداده است. همه بهترین ها از همینجا شروع کرده‌اند. درسته اولین نفر همیشه وجود دارد ولی همیشه اهمیت یک موضوع برای اولین نفر نیست. اشخاص بسیار زیادی هم وجود دارند که با ابداع سبک خودشان یک ایده یا نظر را بهبود می بخشند و آن را هزار برابر بهتر می کنند.

این نکته در ترید کردن هم وجود دارد. در گام هشتم شما باید با استفاده از تحلیل های خودتان به یک سبک خاص مخصوص برسید که با توجه به نقاط ضعف و قوت خودتان ساخته باشد و با آنها سازگار باشد. دنبال کردن دیگران در شرایط سخت و زمانی که تحت فشار قرار می گیرید می تواند شما را به نابودی بکشاند. به همین دلیل باید با توجه به هدفی که مد نظر دارید و برای خودتان در نظر گرفتید به یک سبک واحد برسید.

به همین راحتی و با دنبال کردن هشت گام بالا به یک استاد ترید یا یک تریدر حرفه‌ای تبدیل خواهید شد. کسانی که سبک خاص خود را دارند و به آن متعهد هستند. هیچ کس نمی تواند زمان مشخصی برای گذراندن این هشت گام مشخص کند. همانطور که سبک های افراد با هم متفاوت است مدت زمان سپری کردن گام های موفقیت در ترید هم برای هر شخصی متفاوت خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا