اقتصادیکسب و کار برتر

10 فعالیت مهم شرکت حسابداری

حسابداری و حسابرسی از خدمات مهمی هستند که هر کسب و کاری به آن نیاز پیدا خواهد کرد. در واقع شما نمی‌توانید اظهار کنید که بدون دریافت خدمات حسابداری توانسته‌اید به موفقیت‌های مالی فراوانی دست یابید.

اهمیت بالای حسابداری و حسابرسی در امور مالی باعث شده است تا تصمیم بگیریم در این مطلب به معرفی 10 فعالیت مهم شرکت حسابداری بپردازیم و اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

 

ارائه خدمات حسابداری پیمانکاری

یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های حسابداری که نقش بسیار زیادی در موفقیت کسب و کارهای بزرگ دارد، ارائه خدمات حسابداری پیمانکاری است.

جالب است بدانید که این خدمات شامل محاسبه و پرداخت هزینه‌های پیمانکاری، تهیه صورت وضعیت‌های پیمان و نظارت بر عملکرد پیمانکاران می‌شود. با انجام محاسبات این چنینی کسب و کارهای بزرگ فرصت بیشتری برای دیده شدن دارند.

اگر دوست داریم در مورد مهم‌ترین آیتم‌هایی که باید از یک شرکت حسابداری بخواهید، اطلاعات بیشتری به دست آورید، مطالعه این مطلب مختص شما است:

 

https://www.mosalasonline.com/بخش-اخبار-2/154447-آیتم-مهم-که-در-خدمات-حسابداری-از-یک-شرکت-باید-بخواهیم?pr=1

انجام خدمات حسابداری حقوق و دستمزد

خدمات حسابداری حقوق و دستمزد را می‌توان یکی از مهم‌ترین خدمات در شرکت‌ها و استارتاپ‌های کوچک و بزرگ دانست.

متخصصان با استفاده از راهکارهای اصولی لیست حقوق و دستمزد کارمندان را با کسر بیمه و مالیات تنظیم می‌کنند. این اقدام یک قدم مثبت در جهت برنامه‌ریزی بودجه کسب و کار محسوب می‌شود و به دلیل اهمیت زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

ارائه خدمات مشاوره مدیریت حسابداری

خدمات مشاوره مدیریت حسابداری به مجموعه خدماتی گفته می‌شود که برای بهتر پیش رفتن خدمات حسابداری ارائه می‌شود. فرض کنید دارای یک تیم از متخصصان حسابداری هستید و با چالش‌هایی در مسیر حسابرسی روبه‌رو شده‌اید، در چنین شرایطی دریافت خدمات مشاوره مدیریت حسابداری کمک می‌کند تا به هزینه‌ای کمتر از مشکل پیش آمده جلوگیری کنید.

 

ثبت و نگهداری حساب‌های مالی

ثبت و نگهداری حساب‌های مالی یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های حسابداری است که شامل ثبت تمام معاملات مالی یک شرکت در دفاتر حسابداری، تهیه صورت‌های مالی و گزارش‌های دوره‌ای مانند ترازنامه، مشخص کردن میزان سود، زیان و صورت جریان وجوه نقد و … می‌شود.

توجه داشته باشید که ثبت این اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌های مالی و ارزیابی و همچنین بررسی وضعیت شرکت توسط مدیران و سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود.

 

انجام خدمات حسابرسی

حسابرسی، فرایندی دقیق و اصولی برای بررسی و ارزیابی اطلاعات مالی یک سازمان است که صحت و درستی اسناد و مدارک را مورد بررسی قرار می‌دهد. حسابرسان با دقت و ظرافت بالا به بررسی دفاتر حسابداری، صورت‌های مالی و سایر مستندات می‌پردازند تا از انطباق آن‌ها با قوانین و مقررات اطمینان حاصل کنند.

توجه داشته باشید خدمات حسابرسی فقط به بررسی صحت اطلاعات ختم نمی‌شود. حسابرسان با نگاهی تیزبین، به دنبال یافتن نقاط ضعف و ناکارآمدی در سیستم‌های مالی و عملیاتی سازمان نیز هستند.

توجه داشته باشید خدمات حسابرسی، فواید بی‌شماری برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد. اعتماد و اطمینان را در میان ذینفعان، از جمله سهامداران، سرمایه‌گذاران و مراجع قانونی، افزایش می‌دهد. به مدیران در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه و صحیح یاری می‌رساند و با شناسایی ریسک‌ها و خطرات احتمالی، از بروز ضرر و زیان‌های مالی جلوگیری می‌کند.

 

ارائه مشاوره مالی

ارائه مشاوره مالی یکی دیگر از 10 فعالیت مهم شرکت حسابداری محسوب می‌شود که طی آن متخصصان حسابداری با بررسی دقیق وضعیت مالی شما، اعم از درآمدها، هزینه‌ها، دارایی‌ها و بدهی‌ها، تصویری روشن از وضعیت فعلیتان ارائه می‌دهند. سپس با در نظر گرفتن اهداف و ریسک‌پذیری شما، بهترین مسیر را برای رسیدن به اهدافتان ترسیم می‌کنند.

دریافت این خدمات کمک می‌کند تا شما از ضرر و زبان‌های اقتصادی فراوانی جلوگیری کنید.

 

انجام خدمات حسابداری مالیاتی

یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده در شرکت‌های حسابداری، خدمات مالیاتی است. این خدمات طیف وسیعی از خدمات محاسبه دقیق مالیات‌ها و تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی گرفته تا تنظیم دفاتر قانونی و ارائه مشاوره در خصوص معافیت‌های مالیاتی را شامل می‌شود.

در واقع می‌توان گفت هدف از دریافت این خدمات جلوگیری از بروز مشکلات مادی و قانونی، جریمه مالیات و دریافت تخفیف است. به همین دلیل نیز تنها از عهده متخصصان خبره بر می‌آید.

تهیه اظهارنامه مالیاتی

تهیه اظهارنامه مالیاتی، یک قدم مهم در جهت ایفای تعهدات قانونی هر فرد یا سازمان در قبال مراجع ذیصلاح محسوب می‌شود. این اظهارنامه، سندی رسمی است که اطلاعات مربوط به درآمدها، هزینه‌ها، سود و زیان و سایر فعالیت‌های مالی یک شخص یا شرکت را در یک دوره مالی مشخص، به طور شفاف و دقیق ارائه می‌دهد.

این اقدام مالی به دلیل حساسیت بالایی که دارد معمولا تنها توسط متخصصان خبره و توانا قابل انجام است. به همین دلیل نیز از آن به عنوان یک فعالیت مهم شرکت حسابداری یاد می‌شود.

 

ارائه خدمات حسابرسی عملیاتی

ارائه خدمات حسابرسی عملیاتی یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت‌های حسابداری محسوب می‌شوند که به صورت موشکافانه به بررسی فعالیت‌ها، فرایندها و سیستم های مختلف یک سازمان، با هدف شناسایی نقاط قوت و ضعف می‌پردازد.

لازم به ذکر است که در طی این فرایند حسابرسان با بررسی دقیق سیستم‌های کنترل داخلی، نقاط ضعف و ناکارآمدی‌ها را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را برای ارتقای آنها ارائه می‌دهند.

 

ارائه خدمات حسابرسی داخلی

آخرین خدمات حسابداری که قرار است در این مطلب معرفی شود، خدمات حسابداری داخلی است. این خدمات توسط کادری متخصص و مجرب با هدف بررسی و ارزیابی فرآیندها و فعالیت‌های مختلف و همچنین ارائه گزارش‌های دقیق و راهکارهای عملی انجام می‌گیرد و نقش فراوانی در کارایی و اثربخشی سازمان‌ها دارد.

حساسیت بالای خدمات حسابداری در موفقیت کسب و کار بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع می‌توان گفت اگر شما نتوانید بهتری خدمات حسابرسی داخلی را برای شرکت خود دریافت کنید، شانستان برای دستیابی به اهداف مالی بزرگ بسیار کاهش خواهد یافت. به عبارتی می‌توان گفت سودهای مالی فراوانی تا حدود بسیاری در گرو خدمات حسابرسی داخلی است.

 

نتیجه‌ گیری

در این مطلب به معرفی 10 فعالیت مهم شرکت حسابداری پرداختیم و اطلاعات لازم را ارائه دادیم. توجه داشته باشید که خدمات بیان شده به شرطی می‌تواند موجب موفقیت شما شود که توسط یک تیم حرفه‌ای و کاربلد انجام شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از برون سپاری خدمات حسابداری کمی تحقیق کنید و بهترین شرکت فعال در این زمینه را برای دریافت خدمات انتخاب نمایید.

دکمه بازگشت به بالا