فرهنگ و هنرکسب و کار برتر

طراحی داخلی چیست؟

 در این مقاله قصد داریم به این سوال که طراحی داخلی چیست؟ پاسخ دهیم. اگر بخواهیم این عبارت را تعریف کنیم در ساده‌ترین شکل این است که طراحی داخلی نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها متناسب با سلیقه انسان‌ها است. این مبحث ارتباطی نزدیکی با معماری دارد و با هدف ایجاد محیطی خوشایند انجام میشود.

 تاریخچه طراحی داخلی به زمان‌های دور و حتی تمدن‌های اولیه بشر باز می‌گردد؛ اما با این حال مفهوم و عبارت طراحی داخلی رشته‌ای نسبتاً جدید است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی داخلی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه طراحی داخلی

همانطور که پیشتر گفتیم مفهوم طراحی داخلی به معنای چیدمان و نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها به زمانهای دور باز می‌گردد؛ اما با این حال در اواسط قرن بیستم واژه دکوراتیو داخلی استفاده می‌شده و اکنون این واژه کمتر استفاده می‌شود و معنای خودش را از دست داده است. محدوده طراحی داخلی بسیار بزرگ است و امروزه این حرفه به عنوان مبحثی بسیار جدیدی شناخته شده است. در کشورهای اروپایی از طراحی داخلی بیشتر تحت عنوان معمار داخلی یاد میشود. امروزه از این رشته به عنوان حرفه‌ی تخصصی و علمی یاد می‌شود. در این رشته نظریات و تئوری‌های علمی و دقیقی نیز مطرح می‌شود که یادگیری آن‌ها مستلزم آموزش و پیگیری است.

قوانین طراحی داخلی کدام است؟

طراحی داخلی یکی از زیرشاخه‌های رشته معماری می‌باشد. با توجه به اینکه هر شاخه تخصصی در هر رشته عناصر و قوانین مختص به خودش را دارد در ادامه قوانین طراحی داخلی را ارائه می‌دهیم. مهمترین اصلی که در طراحی داخلی وجود دارد این است که در فضای مورد نظر کلیت عناصر با یکدیگر همساز و سازگار باشند و در میان آنها هیچ ناهمخوانی وجود نداشته باشد. در قدم اول کلیت کار مورد توجه قرار می‌گیرد و سپس با توجه به سبکی که انتخاب شده است باید وارد جزئیات شد و نکات مهم و دقیقی را رعایت نمود.

در طراحی داخلی تمامی عناصر از قسمتهای سازه‌ای یک ساختمان گرفته تا محوطه سازی، مبلمان، گرافیک معماری و همچنین تمامی جزئیات داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد و در میان تمامی آنها یکپارچگی و هماهنگی خاصی وجود دارد. برای اینکه به عنوان طراح داخلی خبره و معتبر شناخته شوید علاوه بر تجربه باید سال‌ها آموزش و دوره ببینید تا صاحبنظر شوید.

 آنچه که باعث میشود طراحی داخلی موفقیت آمیز باشد این است که برنامه ریزی و ساخت توسط معمار یا طراحی انجام شود که به تمامی جنبه‌های ساختمانی اشراف داشته و متخصص کامل باشد؛ به همین دلیل در بسیاری از طراحی‌ها و دکوراسیون‌های داخلی تمامی متخصصین به صورت گروهی گرد هم جمع شده و با یکدیگر ارتباط دارند و دانش خودشان را برای رسیدن به یک هدف مشترک جمع می‌کنند. در طراحی داخلی جنبه‌های دقیق مقیاس طراحی، مباحث زیبایی شناسی و کاربردی مورد توجه قرار می‌گیرد حتی در برخی از مواقع باید مباحث روانشناختی و شخصیت نیز اهمیت داده شود.

انواع طراحی داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی را با توجه به عوامل و فاکتورهای مختلف می‌توان به دسته‌های متفاوتی تقسیم کرد؛ اما با این حال تقسیم بندی طراحی داخلی به دو گروه مسکونی و غیر مسکونی ابتدایی ترین تقسیم بندی‌ای است که می‌توان برای این رشته نام برد. همچنین می‌توان باتوجه به تئوری‌ها و نظریات مختلف، طراحی داخلی را به سبک‌های متفاوت تقسیم نمود.

محدوده طراحی و دکوراسیون داخلی کجاست؟

 طراحی داخلی ارتباط تنگاتنگی با هنر دارد و همان گونه که نمی‌توان برای هنر محدوده خاصی مشخص کرد برای طراحی داخلی نیز نمی‌توان حیطه و محدوده کوچکی در نظر گرفت. در طراحی داخلی طراحی صنعتی، طراحی مبلمان و چگونگی چیدن وسایل و سایر موارد از جمله نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرد.

با توجه به خواست کارفرما پروژه می‌تواند مسیرهای متفاوتی را طی کند به عبارتی ممکن است یک طراحی فقط جنبه کاربردی داشته باشد و به همین دلیل نیاز است که تمامی وسایلی که مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت کاربردی و با هدف خاصی طراحی شود؛ اما در برخی از مواقع بسیاری از پروژه‌ها جنبه زیباسازی دارند و معمولاً در این صورت بسیاری از وسایل به راحتی در بازار یافت نمی‌شوند و تمامی ابزارها از میز و صندلی گرفته تا سایر موارد باید به صورت منحصر به فرد طراحی شوند.

نقش طبیعت در طراحی داخلی

طراحی با هر هدفی که انجام شده باشد دارای قوانین و اصول مشترکی است؛ به عنوان مثال توجه به نورپردازی، و وسایلی که استفاده میشود، کفپوش‌ها، استفاده از طبیعت و.. در تمامی طراحی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه در طراحی‌های مدرن توجه به طبیعت و نقشی که بر روی روانشناسی و روحیه افراد دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از گل و گیاه در دنیای زندگی امروزی با توجه به فاصله‌ای که میان انسان و طبیعت شکل گرفته است از اهمیت چند برابر برخوردار است. تراریوم یا باغ‌های شیشه‌ای ساده ترین راه‌هایی هستند که در دنیای مدرن امروزی می‌تواند طبیعت را به خانه ما وارد کنند. تراریوم و باغ‌های شیشه‌ای اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون و طراحی داخلی دارند و می‌توانند به راحتی بدون هیچگونه زحمتی دکوراسیون ویژه برای خانه ما ایجاد کنند.

سبک‌های طراحی داخلی

در رشته طراحی داخلی تعداد بی شماری از سبک وجود دارد که هر کدام دارای مزیت‌ها و ویژگی‌هایی هستند؛ مهمترین نکته در انتخاب سبک توجه به علایق و سلایق کارفرمایان است. در بسیاری از موارد می‌توان با کمک گرفتن از مشاوران و طراحان خبره سبک مورد نظر خود را بیابید.

دانش طراحی داخلی روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است و محدوده‌ی خود را گسترده تر می‌کند. طراحی داخلی برای هر محیط و فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به هدف کارفرما می‌تواند مسیر و فرایندهای مختلفی را در بر بگیرد. در برخی از طراحی‌های داخلی با توجه به طراح می‌توان برخی از المان‌ها و عناصر مشترک یافت به عنوان مثال استفاده از دیوار خزه‌ای در طراحی داخلی می‌تواند شکل مدرن و زیبایی را برای خانه ایجاد کند. به خصوص استفاده از دیوار خزه‌ای برای جداسازی محیط می‌تواند گزینه بسیار مناسبی در دکوراسیون باشد.

دکمه بازگشت به بالا