فرهنگ و هنر

در ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار کم‌کاری کرده‌ایم/ انقلاب اسلامی باید زمینه‌ساز ظهور باشد

جلسه ستاد مرکزی هماهنگی اعیاد شعبانیه با حضور مسئولین بخش‌های مختلف برای سومین سال متوالی توسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش مجله خانواده، حجت‌الاسلام والمسلمین عرب انصاری -معاون حقوقی، امورمجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی- در ابتدای در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی اعیاد شعبانیه گفت: پس از انتصاب حجت الاسلام والمسلمین موسی پور به عنوان نماینده ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، رویکرد این نهاد که در برگزاری مناسبت‌های ملی وانقلابی تقویت شده و همکاری در برگزاری مناسبت های مذهبی و دینی نیز مورد توجه قرار گرفت. در این راستا امسال برای سومین سال، همکاری و هماهنگی در ترویج حوزه مهدویت و برگزاری برنامه های اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان در دستور کار این شورا قرار گرفت.

وی افزود: امسال برای دومین سال، ستاد مرکزی هماهنگی اعیاد شعبانیه در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشکیل شده و حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی، به عنوان رئیس این ستاد با ما همکاری دارند.

عرب انصاری در ادامه اظهار امیدواری کرد، امسال برنامه های میلاد محور عالم، حضرت ولی عصر(عج) و اعیاد شعبانیه، با نوآوری ها و خلاقیت همراه باشد.

وی اضافه کرد: مسجد مقدس جمکران نشانه روشنی از حضرت ولی عصر(عج) است که با قدرت و قوت به عنوان محور برنامه های مربوط به فرهنگ و اندیشه مهدوی، فعالیت می‌کند و محور برنامه های نیمه شعبان است. اما همه ظرفیت ها و برنامه ها و جشن های این ایام، محدود به این مسجد مقدس نیست و در جای جای میهن اسلامی ایران و اقضی نقاط جهان با حضور علاقمندان به حضرت، برگزار خواهد شد.

در ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار کم‌کاری کرده‌ایم/ انقلاب اسلامی باید زمینه ساز ظهور باشد

مهدویت و فرهنگ انتظار، آخرین پناه و تنها راه نجات انسان است

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی -رئیس ستاد شعبانیه- طی سخنانی خاطرنشان کرد: فعالیت در مسیر ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار، توفیق بزرگی برای هر انسانی است که در درجه اول، برکات و اثار آن، در زندگی فردی مشخص می شود و موجب افزایش رزق و روزی مادی و معنوی و شرح صدر شده و جامعه منتظر، به حوائج و خواسته های خود رسیده و مشکلاتش برطرف می شود.

وی با اشاره به روایتی از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام گفت: امام صادق (ع) در جلد ششم کتاب کافی فرمودند: هر کس که منتظر حضرت ولی عصر(عج) باشد، یک شاخصه دارد که دشمن را به خشم در می‌آورد.

رئیس ستاد شعبانیه یادآور شد: در میان آموزه‌های دینی، هیچ آموزه ای به اندازه اعتقاد به مهدویت و انتظار و تبلیغ این فرهنگ و اندیشه، دشمن را به خشم در نمی‌آورد.

حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی افزود: دشمن هیچگاه از نظامی که طرح و اندیشه مهدویت و انتظار نداشته باشد، به خشم نمی آید، ولی از انتظاری که امام راحل (ره) منادی آن بود و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز همواره مرّوج و ادامه دهند این مسیر است، خشمگین است.

وی ابراز کرد: مهدویت یک انرژی فوق هسته‌ای در دست شیعیان است و ما توفیق داریم که در این مسیر حرکت کرده و از این انرژی بهره می‌گیریم، هر چند با ظرفیت‌های عظیم و بزرگ آن هنوز فاصله زیادی داریم.

حجت الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران، باید زمینه ساز ظهور باشد تصریح کرد: فرهنگ انتظار و مهدویت یک راهبرد کلان و مانند راه و دریچه ای است که هزاران باب از آن گشوده و استخراج می شود، ولی ما متاسفانه نتوانسته‌ایم به اندازه کافی از این ظرفیت و برکات آن، استفاده کرده و بهره مند شویم.

رئیس ستاد شعبانیه تصریح کرد: علیرغم همه تلاش هایی که صورت گرفته است، همچنان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در خصوص ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار، کم کاری داشته‌ایم ؛ با اهتمام بیشتری به این مهم بپردازیم.

وی با بیان اینکه آموزه مهدویت و فرهنگ انتظار، آخرین پناه و تنها راه انسان است و لازم است فعالیت های فرهنگی و تبلیغی غنی تر و فاخری در این زمینه تولید شود، گفت: هر چه داریم از امام زمان (عج) داریم و امیدوارم بتوانیم با جذب مشارکت مردمی و با توجه به وقایع و مسائل روز منطقه و کشور و مقاومت مردم فلسطین و غزه و همچنین انتخابات پیش رو، برنامه های نشاط بخش و باطراوتی را برای این ایام طراحی و اجرا کنیم.

در ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار کم‌کاری کرده‌ایم/ انقلاب اسلامی باید زمینه ساز ظهور باشد

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین اجاق نژاد -تولیت مسجد مقدس جمکران- با ابراز خرسندی از همکاری در برگزاری جشن‌های اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت حجت الله (عج)، گفت: جشن‌ها و برنامه‌های نیمه شعبان مختص به ایران و چند مکان نیست، بلکه علاقمندان حضرت در تمام عالم و اقصی نقاط جهان، این ایام فرخنده و مقدس را جشن می‌گیرند.

وی افزود: ما به عنوان خدمتگزاران مردم و شیعیان و منتظران حضرت، تلاش می کنیم و علاقه‌مندیم که این جشن‌ها در همه جای عالم، با رونق و پر رنگ برگزار شود. هر کس که به حضرت ولی عصر(عج) علاقه‌مند است، تمایل دارد، همه مجالس ایشان، با رونق و پرشکوه برگزار شود. بنابراین هر کاری بتوانیم برای رونق گرفتن تمامی مجالس انجام می دهیم و مضایقه نمی‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در میان همه مجالس و مکان ها، مسجد مقدس جمکران، یک مزیت خاصی دارد و هرساله در نیمه شعبان، میلیون ها زائر از نقاط مختلف ایران و جهان به صورت خودجوش در این مکان مقدس حضور پیدا می کنند. چرا که معتقدند، اگر کسی بخواهد به خانه ی صاحب جشن برود، باید مسجد جمکران را انتخاب کند و این سنت از قدیم تا کنون وجود داشته است.

تولیت مسجد مقدس جمکران یادآور شد: لذا ما در این ایام، هم به عنوان علاقمندان حضرت و هم به واسطه مسئولیتی که در این مسجد مقدس برعهده داریم، رسالت مهمی بر دوش داریم و خادم رائرین و مبلغین و مروجین فرهنگ مهدویت هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین اجاق نژاد با اشاره به حضور میلیونی زائران در مسجد مقدس جمکران گفت: ما به طور طبیعی و بر حسب مسئولیتی که بر عهده ما گذاشته شده است، وظیفه داریم در خصوص اسکان، پذیرایی، سهولت رفت و آمد، سلامت و بهداشت و درمان، خدمات مختلف به زائران عزیز، ارائه داده و شرایط مناسب را برای حضور و اقامت زائران را فراهم کنیم تا در مدتی که در این مکان حضور دارند، از خدمات مناسب بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: مسجد جمکران، ظرفیت ۲0 الی 25 میلیون زائر را دارد و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمودند، ظرفیت این مسجد می تواند افزایش یابد . بنابراین لازم است زمینه و بستر را برای پذیرایی و ارائه خدمات برای تعداد  بیشتری از زائران و علاقمندان  به حضرت ولیعصر (عج)  را فراهم آوریم.

حجت الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد افزود: این استقبال و اقبال به مسجد جمکران علاوه بر داخل، از سوی کشورهای مسلمان منطقه و خارج از کشور نیز وجود دارد. درخواست هایی از مسجد سهله، مسجد قائم لبنان و برخی مساجد دیگر برای ارتباط بیشتر با مسجد جمکران داشتیم. به عنوان مثال از سوی سید حسن نصرالله، پیامی مبنی بر خواهر خواندگی و ارتباط بیشتر مسجد قائم با مسجد جمکران داشتیم.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تقویت ابعاد فرهنگی و بین‌المللی مسجد جمکران گفت: لازم است، کتابخانه و سایت این مسجد تقویت شده و چند زبانه شود.

تولیت مسجد مقدس جمکران در ادامه تاکید کرد: موضوع مهدویت و انتظار موضوع بسیار مهم و دارای ظرفیت های عظیمی است و لازم است از این ظرفیت و تبیین ابعاد آن برای نسل جوان و صدور و گسترش این اندیشه و فرهنگ کار اهتمام بیشتری صورت پذیرد.

در ادامه جلسه نمایندگانی از مسجد مقدس جمکران، استانداری قم، مسئول ستاد اجتماعات مهدوی، وزارت آموزش و پروزش، سازمان اوقاف، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، مؤسسه آینده روشن، موسسه الیه القدر، بنیاد حضرت مهدی (عج)، ستاد مردمی شعبانیه، شورای اطلاع رسانی دولت، مجمع جهانی اهل بیت، کانون پرورش فکری کودکان، اتاق اصناف ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی اجتماعی فراجا معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مدیر شبکه نسیم سیما ؛  نظرات و پیشنهادات خود را برای برگزاری هر چه باشکوهتر برنامه های اعیاد شعبانیه مطرح کردند.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

با استفاده از طنز و مرورگرهای زبانی، داستان‌هایی را می‌سازم که عقل و همچنین قلب شما را به لرزه درمی‌آورد.
دکمه بازگشت به بالا