عمومیکسب و کار برتر

طراحی ویلای مدرن یک طبقه یا فلت چیست؟

ویلا فلت چیست؟

در طراحی ویلا مدرن؛ فلت (flat) به معنای همسطح، صاف و هموار و در واقع سطحی که با هیچ نقطه ای از خودش اختلاف سطح ندارد، می باشد. ویلا فلت یا ویلا همکف در معماری و طراحی به ساختمانی گفته می شود که تنها یک طبقه و یک سقف دارد. یعنی هیچ سقف مشترکی با بخشی دیگر ندارد و خود نیز سقف مشترک نیست. امروزه شاید اکثرا کلمه همکف را شنیده باشیم. در واقع  ویلاهایی که با اختلاف سطح حداقل یک متر از زمین ساخته می شوند و به طور کلی بدون اختلاف سطح گذر هستند، خانه همکف و یا فلت می گویند.

همچنین منظور از طبقه همکف قسمتی از ساختمان ویلا است که فاصله آن از سطح گذر حداکثر 1/20 متر و یا ارتفاع سقف آن از گذر بیش تر از عدد گفته شده باشد. ویلا فلت نیز سازه ای است همکف با متراژ حداقل 80 متر همچنین حداقل دارای 2 اتاق خواب و سایر بخش ها یعنی سالن نشیمن، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، گاراژ، انباری، و غیره است.

طراحی ویلا ایرانی | طراحی ویلا باغ | طراحی ویلا دوبلکس

مزایای ویلا فلت (ویلا یک طبقه) چیست؟

·         هزینه های ساخت و ساز کمتر و سهولت اجرای ویلای فلت

با توجه به اینکه ساختمان و ویلای شما در این حالت تنها دارای یک طبقه می باشد در نتیجه شما هزینه کمتری را صرف مواد و مصالح، دستمزد کارگر و غیره خواهید کرد. و همچنین مدت زمان اجرای نهایی کار به مراتب کمتر خواهد بود.

·         رفت و  آمد و حمل وسایل

حمل و نقل و رفت و آمد همچنین برای افراد مسن بسیار راحت تر و کم درد سر می باشد.

·         هزینه های کمتر سرمایشی

در طبقه همکف هزینه هایی که بابت سرد سازی محیط می شود، از جمله مصرف برق و غیره در فصول گرم سال بسیار کاهش می یابد.

·         بهره مندی راحت از فضای بیرون (دسترسی آسان به محوطه)

طبقه پایین به فضای بیرون مثل حیاط دسترسی بهتری دارد. خصوصا اگر حیوان خانگی داشته باشید، می توانید با استفاده از فضای بیرون، راحت تر نگهداری کنید.

معایب ویلا یک طبقه چیست؟

·         جدا نبودن فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب از فضاهای عمومی مثل نشیمن

·         سرو صدا و آلودگی صوتی در فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب

به علت قرار داشتن فضاهای عمومی و خصوصی در کنار هم (در یک طبقه) برای فضای های خصوصی مثل اتاق خواب مزاحمت و سروصدا ایجاد میشود.

·         محروم بودن از چشم انداز زیبای طبقات بالایی

·         محدود بودن فضا برای خانواده هایی با جمعیت زیاد

همین دلیل باعث شد که استقبال مردم از ویلاهای دوبلکس و تریبلکس بیشتر شده و ساخت ویلای فلت از رونق بیفتد. با توجه به شرایط اقتصادی و قدرت خرید عمومی مردم، استقبال نسبتا خوبی از ویلا یک طبقه می شود. اما بطور کلی ویلا فلت اکثرا شامل ویلاهایی است که قدمت بیش تری نسبت به دیگر سبک های ویلا دارند. در واقع بیشتر سازه های قدیمی ویلا و نیاز به بازسازی را شامل می شوند، چرا که در حال حاظر با افزایش قیمت زمین دیگر مقرون به صرفه نیست که از این مدل ویلاها برای فروش احداث گردد و بیشتر سازندگان از چند سال قبل به سوی ویلا دوبلکس روی آورده اند.

ویلای فلت یا یک طبقه مدرن

همانطور که میدانید یکی پارامتر هایی که میتواند جنبه های بصری و زیبایی ویلا ها را افزایش دهد ،مواردی ازجمله ظاهر سازه و ارتفاع ویلا است در ویلاهای فلت مدرن نیز ارتفاع یکی از فاکتور های اصلی است که مورد توجه معماران و کارفرمایان می باشد. ویلاهای مدرن نسبت به سایر سبک ها همچون کلاسیک از مزیت بیشتری برخوردار هستند و همچنین  ویژگی های بسیاری را دارا می باشند که در ادامه نگاهی به آن ها خواهیم داشت.

مهم ترین شاخصه ویلاهای فلت به سبک مدرن طراحی آن ها در زمینه خارجی و از نظر دکوراسیون داخلی است در طراحی مدرن سادگی طرح  اصلی ترین مشخصه آن بوده به شکلی میتوان گفت در طراحی مدرن سادگی جایگزین تمامی زرق و برق ها و شلوغی های موجود در سبک کلاسیک است .به علاوه ترکیب فناوری و سادگی در زمینه معماری و ساخت وساز ویلا ، ویلا های مدرن ر ا به مکان های بهتر و راحت تری برای ساکنین تبدیل کرده است .

ویژگی ویلاهای فلت مدرن

ویلاهای فلت مدرن یا یک طبقه همانطور که از نامشان پیداست فاقد پله هستند. همین مساله باعث شده تا تمامی فضاها معمولاً هم سطح باشند و شما اختلاف ارتفاع فضاها را در این سبک نخواهید داشت. از این رو این ویژگی در ویلا های فلت میتواند گزینه مناسبی برای خانواده هایی با فرزندان خردسال و حتی وجود افراد سالخورده باشد. یکی دیگر از ویژگی ویلاهای یک طبقه از نظر هزینه های ساخت و ساز ویلا بوده همانطور که به آن اشاره شدویلاهای فلت نسب به ویلاهای دوبلکس و تریپلکس نسبتاً از هزینه های کمتری برخوردار هستند این هزینه ها میتوانند در هزینه های اجرایی و راه اندازی، تاسیسات هوشمند، لوله کشی، فاضلاب، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و …. حس شوند.

طراحی داخلی ویلاهای فلت مدرن

یکی از ایده هایی که میتواند در طراحی داخلی ویلاهای فلت مدرن به این نوع مدل جذابیت بیشتری ببخشد ایجاد اختلاف سطحی در بعضی فضا ها است البته توجه داشته باشید این اختلاف ارتفاع سطح فقط جنبه جداسازی فضاهارا دارد و نباید بیش از 20 سانتی متر و یا بیشتر از یک یا نهایت دو پله باشد.

چند نکته در طراحی داخلی ویلاهای یک طبقه مدرن که باید بدانید؟!!

1- طراحی در راستای بهره مندی هرچه بیشتر از نور طبیعی

در طراحی ویلاهای مدرن خصوصا ویلاهای فلت مدرن برای استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی معمولاً از پنجره های بزرگ که از کف تا سقف کشیده شده اند استفاده می شود نور طبیعی کافی علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضای داخلی ویلاهای فلت مزایای فراوانی را بدنبال دارند.

2- اتصال فضای داخلی به فضاهای باز ویلا

یکی از ویژگی مهم در طراحی داخلی ویلاهای مدرن اتصال فضای داخلی ویلا به فضای باز میباشدکه این امر موجب مزایا های بسیاری از جمله بزرگ تر بنظر رسیدن مساحت زیر بنای ویلاهای فلت نسبت به اندازه حقیقی آن است.

3- طراحی داخلی کارآمد

همانطور که میدانید یکی از اصول اصلی در طراحی داخلی ویلاهای مدرن ایجاد طراحی کارآمد ویلا است .این بدان معناست که از تمامی متراژنهایت استفاده می شود در ویلا های مدرن با اتصال فضاها به یکدیگر فضاهای داخلی بزرگ تر و کارآمد تر میگردد.

نمای ساختمان ویلایی همکف یا یک طبقه

داشتن یک ویلای اختصاصی و منحصربفرد آرزوی هر فردی است اما هرکسی نسبت به شرایط اقتصادی خود و مقدار بودجه ای که در نظر دارد در این مسیر گام بر می دارد. اگر شما نیز جز افرادی هستید که می خواهید هزینه های ساخت ویلای خود را تا حد امکان کاهش دهید توصیه می گردد حتما به طراحی و ساخت ویلاهای یک طبقه یا فلت بیشتر بیاندیشید این نوع ویلا ها میتوانند گزینه مناسبی برای کاهش هزینه ها باشند.

همانطور که میدانید در طراحی ویلاهای مدرن خصوصا ویلاهای مدرن همکف یا فلت حساسیت های بسیاری وجود دارد. درمقاله طراحی ویلا دانستیم که اصول طراحی ویلا با توجه به لوکیشن هر ویلا متمایز از دیگری است. به طور مثال طراحی ویلاهای مدرن در شمال کشور با طراحی ویلاهای اطراف تهران متفاوت است اینک نگاهی به طراحی نمای ویلا های همکف داریم.

به طور معمول در طراحی نمای ساختمان های ویلایی همکف از سبک مدرن استفاده بیشتری می شود; البته این همه گیری به معنای محدودیت در اعمال سبک مورد علاقه شما در ساخت ویلای اختصاصیتان نیست. شما میتوانید با مشورت و بررسی تمامی زوایا به کمک مشاورین و مهندسین ما در گروه معماری مدرن ویلا، سبک مورد علاقه تان همچون سبک  مینیمال، سبک کلاسیک ،نئوکلاسیک و … را به عنوان سبک نمای ویلا فلت خود برگزینید.

درطراحی نمای ویلای های مدرن خصوصا نمای ویلاهای همکف مدرن، از پنجره های بزرگ استفاده می شود همچنین با ایجاد فرورفتگی ها و برجستگی ها در کنار حجم های مربع و مکعب، نمادی از تکنولوژی و مدرنیته در نمای ساختمان ظهور می کند در کنار آن نیز از تابش مستقیم خورشید نیز جلوگیری می شود.

تاثیر نما در متراژ واقعی ویلا های همکف

گاهی بنابر شرایط موجود برخی از ویلاها در متراژ های کوچک و یا به صورت فلت اجرا می شوند. آیا می دانستید با اعمال چند نکته در طراحی نمای ویلاهای یک طبقه یا همکف میتوان متراژ ویلا را بیشتر از مساحت واقعی آن نشان داد؟

اولین نکته برای اینکه ویلاهای همکف بزرگتر از مساحت واقعیشان به نظر برسند طراحی نمای آنها به سبک مدرن است دومین مورد استفاده از جزئیات کمتر در نمای ساختمانهای  همکف می باشد و سومین نکته استفاده از رنگ های روشن در نمای ویلای فلت بوده است استفاده از این سه مورد در طراحی نمای ویلاهای همکف باعث ایجاد خطای دید وبزرگتر به نظر رسیدن مساحت زیربنا ویلا نسبت به اندازه واقعی آن است.

ویلای نیم پیلوت چیست؟

همچنین گاهی ممکن است برای اینکه طرح ویلا از سادگی و یکنواختی خارج شود، طراح ها از ویلای نیم پیلوت استفاده میکنند.

پیلوت فضایی است که یک اختلاف سطح جزئی نیم طبقه ای با سایر بخش های سازه بوجود می آید.

نیم پیلوت طرحی است که برای یکی از اتاق خواب های ویلا، گاراژ و پارکینگ یا انبار و موتور خانه طراحی میشود و کاربرد دارد.

طراحی های نیم پیلوت درواقع انواع اشکال را دارند که این نوع طرح ها بستگی به نوع سلیقه سازنده و مهندس ساختمان خواهد داشت.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا