عمومیکسب و کار برتر

نوار چسب کریستال چیست؟

یکی از انواع چسب‌های نواری، چسب کریستال است که بر روی فیلم آن‌ها کلمه کریستال نوشته شده است. نوار چسب‌های کریستالی در ضخامت و ابعاد مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌‌ها به منظور کاربرد خاصی طراحی شده‌اند. امروزه تنوع و کیفیت در چسب‌های کریستالی زیاد شده است. انواع چسب‌های کریستال رنگی و طرح‌دار نمونه‌هایی از چسب کریستال نانو هستند.

 در گذشته بیشتر از دو نوع چسب کتاب و چسب کریستالی پهن استفاده می‌شد.‌ منظور از چسب کتاب، همان نوار چسب کریستال 5 سانتی است که برای چسباندن انواع کارتن، جلد کتاب و سایر کاغذها به کار می‌رود. این چسب‌ها برای چسباندن اجسام غیر کاغذی خیلی مناسب نیستند و قدرت چسبندگی زیادی ندارند. زیرا پهنای کم چسب کتاب نمی‌تواند سطوح مختلف را به طور کامل به هم بچسباند. در حالی که چسب کریستال پهن که به عنوان چسب 5 سانتی نیز شناخته شده است کاربردهای بیشتری نسبت به چسب کتاب دارد. این چسب‌ها برای بسته‌بندی انواع کارتن لوازم خانگی و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چسب کریستال کلیر | چسب کریستال مایع | چسب مخصوص ظروف کریستال

تفاوت بین چسب‌های کریستال و نوار چسب معمولی

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چسب کریستال چه تفاوتی با چسب‌های نواری معمولی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور کلی چسب‌های بی‌رنگ در دو نوع شفاف کریستالی و نیز چسب‌های نواری معمولی تولید می‌شوند. هر دوی این چسب‌ها بی‌رنگ و شیشه‌ای هستند و قدرت چسبندگی یکسانی دارند اما در عین حال تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

چسب‌های کریستال از شفافیت بالایی برخوردار هستند که این خاصیت آن‌ها را زیباتر می‌کند. بنابراین در مقایسه با نوار چسب‌های معمولی، جلوه بیشتری به کاغذ می‌بخشند. روش تشخیص چسب‌های کریستال از معمولی این است که بر روی چسب کریستال نانو، علامت کریستال نوشته شده است.

انواع چسب کریستال

یکی از انواع نوار چسب کریستال، کلیر است که شفافیت و کیفیت بالایی دارد. این نوع چسب در فضاهای باز هرگز زرد نمی‌شود و به همان رنگ شیشه‌ای خود باقی خواهد ماند. از این‌رو بر روی هر سطحی که چسبانده شود حالت نامرئی دارد. نوار چسب‌های کلیر همچنین بسیار با دوام بوده و در مقابل اشعه uv نیز از خود مقاومت نشان می‌دهند.

نوع دیگری از چسب‌های کریستالی، به دلیل شفافیت بسیار بالا، به عنوان چسب آکواریوم استفاده می‌شوند. قدرت شفافیت این چسب‌ها به قدری است که به صورت چسب درزگیر کاربرد دارند. چسب‌های کریستال آکواریوم در طراحی‌های دکوراسیون داخلی نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چسب‌های رنگی کریستال نیز نوع دیگری از چسب پهن کریستالی هستند که با وجود رنگی بودن، از شفافیت بالایی برخوردار هستند. چسب‌های رنگی قابلیت چاپ هر نوع لوگویی را دارند که بیشتر در بسته‌بندی‌های فروشگاهی کاربرد دارند. از نمونه‌های دیگر چسب‌های کریستال می‌توان به چسب دو طرفه کریستال و‌چسب مایع اشاره کرد. این چسب‌ها بر پایه رزین تولید می‌شوند که در چسباندن اجسام ظریف کاربرد دارند.

کاربرد نوار چسب کریستال

چسب کریستال در صنایع مختلف بسته‌بندی کاربرد دارد. در واقع این چسب‌ها دارای کاربرد خانگی، صنعتی و غیر صنعتی بسیاری هستند. از نمونه‌های کاربرد خانگی چسب پهن کریستالی می‌توان به‌ جلد کردن کتاب، کادوپیچ کردن هدایا، بسته‌بندی‌های کوچک، چسباندن موقتی قطعات جدا شده وسایل از یکدیگر، منظم کردن سیم‌ها، درست کردن انواع کاردستی توسط کاغذ رنگی و … اشاره کرد. از کاربردهای صنعتی چسب کریستال نانو می‌توان بسته‌بندی قطعات صنعتی در کارتن، جلوگیری از برخورد عوامل خارجی با سطوح و زدن نوار چسب بر روی تبلیغات روی کارتن را نام برد.

کاربردهای غیر صنعتی چسب کریستال نانو شامل بسته‌بندی مرسوله‌های اداری، نظم‌دهی به لوازم و تجهیزات است. چسب‌های کریستال همچنین در بخش هنری به منظور کادربندی قسمت‌هایی از کار مانند رنگ‌کاری در کادر دور صفحه، نگه‌داشتن موقت محصولات رنگ‌آمیزی شده در کنار هم و تثبیت رنگ کاربرد دارند.

مزایای نوار چسب کریستال

چسب کریستال کلیر | چسب کریستال مایع | چسب مخصوص ظروف کریستال

هر کدام از انواع نوار چسب کریستال، مزایا و معایبی دارند که ما در این بخش قصد داریم به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. از آن‌جا که نوار چسب‌های کریستال بی‌رنگ و شفاف هستند در موارد بی‌شماری مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این چسب‌ها به‌راحتی شکستگی‌ها و از هم‌گسستگی‌ها را در سطوح کاغذی و کارتنی پوشش می‌دهند.

چسب پهن کریستالی قدرت چسبندگی بالایی دارد، از این‌رو در چسباندن قطعات سنگین و بزرگ مانند کارتن‌های لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این‌ چسب‌ها به عنوان اتصال دهنده موقت نیز کاربرد دارند. یکی دیگر از مزایای چسب‌ کریستال نانو، قابلیت جدا کردن آن‌ها از سطوح غیر کاغذی و روغنی است، طوری که می‌توان به راحتی آن را جدا کرد بدون آن‌که ذره‌ای از قابلیت چسبندگی آن‌ها کم شود.

این نوار چسب‌ها همچنین به دلیل آن‌که از مواد نانو تولید شده‌اند، به هیچ وجه حساسیت‌زا نیستند و به محیط زیست نیز آسیبی وارد نمی‌کنند. از این‌رو برای پوست، کودکان و دستگاه تنفسی نیز مشکلی به وجود نمی‌آورند.

دکمه بازگشت به بالا