عمومیکسب و کار برتر

روش های صحیح تمیز کردن و نگهداری از پلاک دو اسم طلا

چگونه از پلاک طلا خود مراقبت کنیم؟

هیچکس دلش نمیخواهد که دارای های ارزشمندش آسیب ببیند و اگر این دارایی ارزشمند، ترکیبی پلاک دو اسم طلا باشد، مطمئنا تمام تلاش خود را برای حفظ و نگهداری هرچه بهتر این فلز زیبا میکنید. ولی چرا باید از قطعه طلا خود مراقبت کنیم؟ مگه طلا یک فلز واکنش پذیر نیست که با عوامل محیطی واکنشی نمی دهد و جلای خود را حفظ میکند؟ در این مطلب به اهمیت نگهداری قطعات طلا و روش های مناسب آن می پردازیم.

اولاً، طلا به عنوان یکی از سرمایه‌گذاری‌های ارزشمند شناخته می‌شود و نگهداری صحیح آن به افزایش ارزش آن در طول زمان کمک می‌کند. دوماً، طلاجات اغلب دارای ارزش معنوی با خاطرات و موقعیت‌های خاص در زندگی ما هستند، بنابراین نگهداری از آنها به معنای حفظ خاطرات ماست. سوماً، طلاجات به علت زیبایی بصری، همیشه در معرض دید هستند و نگهداری منظم از آنها باعث حفظ درخشندگی و جلب توجه می‌شود. در نهایت، نگهداری صحیح از منسوجات طلا از آسیب هایی که می‌تواند در معرض آنها قرار گیرند جلوگیری می‌کند.

حالا برای پیشگیری از آسیب دیدن قطعه طلا خود چه کار کنیم؟

جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی: یکی از مهمترین اقدامات برای نگهداری زیورآلات طلا، جلوگیری از تماس آنها با مواد شیمیایی می‌باشد. موادی مانند عطرها، ضد عفونی کننده ها، کرم‌های ضد آفتاب، مواد تمیزکننده قوی، اسید ها و باز و حتی تعریق بدن می‌توانند به طلا آسیب برسانند و باعث تغییر رنگ و براقیت آن شوند.

جلوگیری از ضربه و خشک شدن: زیورآلات طلا نسبت به ضربات و خشک شدن سختی نسبتاً حساس هستند. برای پیشگیری از خرابی و خش‌خوردگی آنها، می‌بایست آنها را از ضربات و برخورد با سطوح سفت و همچنین از تماس با آب و مواد خشک کننده محافظت کرد.

نگهداری در جعبه‌های مخصوص: بهترین روش برای نگهداری از زیورآلات طلا استفاده از جعبه‌های مخصوص و مخازن نرمی است که زیورآلات را از خطرات محیطی محافظت می‌کنند. این جعبه‌ها علاوه بر حفظ از خدشه و گرد و غبار، از تماس با دیگر زیورآلات نیز جلوگیری می‌کنند.

تمیز کردن منظم: زیورآلات طلا ممکن است با گذر زمان کثیف شوند و سطح آنها مات شود. برای زیبایی طلا، می‌بایست آنها را به صورت منظم و با استفاده از محلول‌های تمیز کننده مناسب پاک کرد.

جلوگیری از استفاده در مواقع خاص: برای جلوگیری از آسیب به زیورآلات طلا، از استفاده آنها در محیط هایی مانند حمام، استخر یا در فعالیت‌های ورزشی یا خدماتی که ممکن است زیورآلات در آن با سطوح سخت تماس داشته باشند یا محیط هایی که خشک هستند و حاوی گرد و غبارند جلوگیری کنید.

برای تمیز کردن قطعه‌های طلا بهترین روش این است که از مواد خانگی ملایم و روش‌های صحیح استفاده کنید تا از آسیب به طلا جلوگیری کنید. در زیر چندین روش موثر برای تمیز کردن طلا با استفاده از مواد خانگی ذکر شده است:

آب گرم و مایع ظرفشویی ملایم: می‌توانید قطعه‌های طلا را در ظرفی حاوی آب گرم و مقداری مایع ظرفشویی ملایم (بدون آب‌شویی مخصوص ظروف) قرار داده و آنها را با مسواک نرم تمیز کنید. سپس با آب گرم شستشو دهید و خشک کنید.

سود: سود (به انگلیسی: Ammonium Hydroxide) یک ماده تمیز کننده قوی برای طلا است و باید با دقت از آن استفاده شود. قطعه‌های طلا را در سود قرار داده و با مسواک نرم تمیز کنید، سپس با آب شستشو دهید و خشک کنید.

مراقبت از طلا و جواهر؛ چگونه از طلا و جواهرات‌مان نگهداری کنیم؟

مراقبت از طلا و جواهر اهمیت زیادی دارد زیرا باعث افزایش طول عمر و حفظ کیفیت آنها می‌شود. البته گفتنی است که طلا و جواهرات اغلب به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که تا سال‌های طولانی دوام دارند. حتی برخی از نمونه‌ها به قدری خوش‌ساخت و باکیفیت هستند که تا چندین نسل بین اعضای خانواده دست‌به‌دست می‌شوند. اما علاوه بر کیفیت ساخت زیورآلات و مصنوعات طلا، نحوه مراقبت و نگهداری از آنها نیز در طول عمرشان بسیار مؤثر است.

به توصیه کارشناسان لازم است دست‌کم سالی یک بار طلا و جواهرات خود را بشوئید و همه‌ی قسمت‌های آن را تمیز کنید. برای این منظور هم لازم نیست حتما نزد کارشناس یا متخصص این صنعت بروید، خودتان در خانه هم می‌توانید این کار را انجام دهید. برای اینکه با روش‌های نگهداری از طلا و جواهر آشنا شوی با بلاگ گالری لیلیوم همره باشید.

اهمیت نگهداری صحیح از انواع طلا و جواهر

طلا و جواهرات به مرور زمان و در نتیجه‌ی استفاده مداوم، درخشش خود را از دست می‌دهند. حتی ممکن است که روی آنها خط و خش‌هایی ایجاد شود. به همین خاطر، بسیار مهم است که انواع طلا، نقره و جواهراتی که دائم استفاده می‌کنید را خودتان در خانه تمیز کنید؛ هر یک سال یا دو سال یک بار هم آن را نزد کارشناس جواهرات ببرید تا آن را برق بیندازد یا در صورت نیاز آبکاری کند.

دلیل کدر و سیاه شدن طلا هم این است که در ساخت آن از دیگر فلزهای گرانبها همانند نقره، مس و نیکل استفاده می‌شود. این فلزها، برخلاف خود طلا وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرند با اکسیژن هوا، سولفور و رطوبت وارد واکنش شیمیایی می‌شوند و این باعث می‌شود تا طلای شما بعد از مدتی سیاه و کدر شود. به همین دلیل است که هر چه عیار طلایی که می‌خرید بالاتر باشد، امکان سیاه شدن آن کمتر می‌شود.

طلای سفید نسبت به دیگر رنگ‌های طلا حساس‌تر است طوری که اگر شما طلای سفیدی بخرید بعد از مدتی کوتاه احساس می کنید دیگر درخشندگی قبل را ندارد و احتیاج به یک آبکاری دارد. بهترین روش برای حفظ سفیدی طلای سفید رنگ این است که هر چند وقت یک بار دوباره آن را روکش کنید. طلای خود را نزد جواهرساز ببرید تا یک لایه روکش طلای سفید روی آن بکشد و دوباره مثل روز اول نونوار و درخشان شود.

ترفندهای مراقبت از طلا و جواهر

در ادامه برخی از روش‌هایی را برایتان نوشته‌ایم که با کمک آنها می‌توانید به حفظ سلامت و کیفیت جواهرات خود کمک کنید. البته قبلاً در مطلبی جداگانه، تمیز کردن طلا در خانه با چند روش آسان و کاربردی را برایتان نوشته‌ بودیم که با مراجعه به این لینک می‌توانید آن را مطالعه کنید.

طلا و جواهرات را جدا از هم نگهداری کنید

در اولین قدم باید طلا و جواهرات خود را از هم جدا کنید. درجه سختی سنگ‌ها با یکدیگر متفاوت است و ممکن است یک سنگ روی سنگی دیگر یا زنجیر طلا خراش ایجاد کند. به همین خاطر بسیار مهم است که همه آنها را جدا از هم نگهداری کنید و در یک جعبه روی هم نریزید. زنجیرها را یا آویزان کنید یا در جعبه‌های بلند به صورت کشیده و بدون هیچ پیج و تابی بگذارید. گوشواره‌، دستبند و دیگر زیورآلات نیز را نیز از هم جدا کرده و در جعبه‌های مخصوص خودشان قرار دهید.

مدل‌های زیادی از جعبه جواهرات پلاستیکی محکم و چوبی وجود دارد، اما برای جواهرات خود، جعبه‌ای را پیدا کنید که دارای روکش پارچه ای نرم باشد. تا خطر آسیب دیدن سنگ های قیمتی یا طلای خود را نداشته باشید. مطمئن شوید جعبه جواهرات انتخاب شده دارای قسمت‌های کافی برای نگهداری همه جواهرات شما بدون جمع شدن آنها روی هم باشد. برای این منظور بهتر است مطلب اهمیت جعبه جواهر و راهنمای انتخاب آن را بخوانید.

برای مراقبت از طلا و جواهر آنها را از نور و رطوبت دور نگه دارید

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گونه جواهری را نباید زیر نور مستقیم آفتاب، رطوبت، گرما و سرمای شدید بگذارید. همیشه بهترین روش برای محافظت از طلا و جواهر این است که در جعبه‌های خودشان نگهداری شوند. به این صورت گرد و غبار هم روی آنها نمی‌نشید و ظاهرشان را تیره و کدر نمی‌کند. مکانی را برای نگهداری زیورآلات انتخاب کنید که رطوبت پایینی داشته باشد تا از ایجاد لک و تغییر رنگ زودرس آنها جلوگیری شود.

البته توجه داشته باشید که برای مصنوعات نقره این روش‌ها چندان کارساز نیست. یعنی اگر نقره را همین‌طوری در جعبه بگذارید، سرما و گرما و آفتاب ممکن است آن را اکسیده کند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم نقره را حتما درون کیسه‌های زیپ‌دار پلاستیکی قرار دهید تا امکان نفوذ هوا به داخل آن به صفر برسد. سولفور و رطوبت موجود در هوا سبب از دست رفتن درخشش جواهرات می‌شود.

زیورآلات طلا و نقره را در کیسه‌های نخی نگهدارید

برای محافظت هر چه بیشتر از طلا و نقره توصیه ما این است که آنها را در دستمال‌ها یا پارچه‌های نخی بپیچید سپس در جعبه بگذارید. به این روش دیگر هیچ گرد و خاکی روی آنها نمی‌نشیند. زیورآلاتی که مروارید دارند با این روش کاملا سالم خواهند ماند و هیچ خط و خراشی روی دانه‌های مروارید ایجاد نخواهد شد.

طلا و جواهرات را در آخرین مرحله بپوشید

وقتی قرار است مهمانی یا بیرون بروید و می‌خواهید از طلا و جواهرتان استفاده کنید، توصیه می‌کنیم پس از اینکه همه لباس‌ها را پوشیدید و آرایشتان تکمیل شد آنها را استفاده کنید. هنگام رنگ کردن مو هیچ‌گونه طلا و جواهری به تن نداشته باشید زیرا مواد شیمیایی موجود در ترکیبات رنگ مو به زیورآلات صدمه جدی وارد می‌کند.

عطر و ادکلن هم اثر منفی زیادی روی طلا و جواهر دارد. پس توجه داشته باشید که روی جواهرات خود عطر اسپری نکنید. پیش از آویختن گوشواره یا گردنبند موهای خود را شانه کنید که ضربه‌ای به آنها وارد نشود.

برای مراقبت از طلا و جواهر آنها را از مواد شیمیایی دور نگه دارید

زیورآلات خود را از تماس مستقیم با آب یا مواد شیمیایی و شوینده‌ها دور نگه دارید تا درخشش و رنگ خود را از دست ندهند. صابون، پاک‌کننده‌های آرایشی، روغن آشپزی و حتی چربی طبیعی پوست انسان هم می‌تواند سبب از بین رفتن درخشش طلا و جواهرات شود.

ترجیحا سنگ و مروارید را از چربی‌های طبیعی پوست دور نگه دارید تا آسیب نبینند. هرگز این سنگ‌های گرانبها را زیر آب نگیرید و نگذارید خیس شوند مگر اینکه طلافروش به شما گفته باشد که این کار مشکلی نخواهد داشت. اگر به هر دلیلی طلا و زیورآلات شما خیس شدند، فورا با یک دستمال نرم و نخی آن را خشک کنید. شوینده‌های شیمیایی، پاک‌کننده‌های آرایشی یا تافت مو و عطر همگی موجب کدر شدن و خورده شدن طلا می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا