بهترین دستگیره برای کابینت سفید

دستگیره کابینت دکمه ای یا خطی؟

قبل از انتخاب نوع حتما دقت کنید که بهترین برند دستگیره درب را انتخاب کنید. شکلِ دستگیره های دکمه ای که مشخصه چطوری هستند و نیاز به توضیح نداره. دستگیره های خطی هم به دستگیره هایی گفته میشه که بصورت افقی یا عمودی در یک خط کوتاه یا بلند روی کابینت قرار میگیرند؛ گاهی به این نوع دستگیره کابینت، دستگیره دوپیچ هم گفته میشه چون با دو پیج در ابتدا و انتهای دستگیره به بدنه کابینت وصل می شوند.

این نوع دستگیره درب می تونه به عنوان ، کابینت های گلاس، و کابینت فلزی کاربرد داشته باشه.

دستگیره دکمه ای یا خطی رو انتخاب کنیم؟

قانون معینی برای این پرسش وجود نداره. یک انتخاب، استفاده از دستگیره دکمه ای برای درهای کابینت و انتخاب دستگیره خطی برای کشوها است. باز و بسته کردن کشوها با دستگیره های خطی راحت تر و کاربردی تره چون همه انگشت های دست میتونن باهاش درگیر بشن؛ گاهی کشوها سنگین می شوند و این خصوصیتِ دستگیره های خطی میتونه کمک کننده باشه.

در مدل های قدیمی، دستگیره کابینت ها خیلی وقت ها همگی از نوع دکمه ای انتخاب می شدند (اون زمان انتخاب دستگیره کابینت محدود بوده). ما این رو توصیه نمی کنیم، چرا که کابینت رو کمی قدیمی نشون میده. امروزه دستگیره دو تکه نیز در بازار وجود دارد که بسیار شیک و جذاب است.

انتخاب همه دستگیره های کابینت به صورت خطی، امروزی تر محسوب میشه اما اینکه همه رو از نوع دستگیره خطی انتخاب کنید، بیشتر برای آشپزخانه های کلاسیک کاربرد داره.

در نمونه کار بالا که توسط یکی از ده ها کابینت ساز سلام ساختمان در تهران اجرا شده، میتونین ببینین که استفاده از دستگیره دکمه ای مکمل طرح کلاسیک این آشپزخانه شده است. این آشپزخانه با متریال روکش چوب ساخته شده و البته به دلیل رنگ سفید یک دستش، محیط رو دلباز و آرام بخش کرده و بر خلاف طرح های کلاسیک معمول که پر از طرح های شلوغ و پر زرق و برق هستن، کاملاً ساده و شیک اجرا شده.

در مورد دستگیره های خطی باید حواستون به جهت نصبش هم باشه! همگی افقی؟ یا کشوها افقی و درها عمودی؟ اگر حالت دوم انتخاب شماست، دستگیره های خیلی بزرگی رو انتخاب نکنید!

دستگیره مستطیلی یا منحنی؟

برای پاسخ به این پرسش، به طرح آشپزخانه و کابینت تون نگاه کنین. آیا کابینتی با سطوح و گوشه های تیز دارید یا طرح های منحنی و نرم؟ دستگیره کابینت رو متناسب با این اوضاع و احوال کابینت انتخاب کنین.

مثال کابینت با استایل مستطیلی: درب های مسطح، سطوح مستطیلی، رویه ساده، تاج ساده و بدون انحنا، طرحِ پلان کابینت به صورت خطی.

یکی از بهترین مثال های دستگیره خطی رو میتونین در عکس های بالا ببینین که نمونه کار یکی دیگه از کابینت سازهای سلام ساختمان هست. دستگیره های افقی به دلیل اینکه از چند نقطه مختلف کنار کابینت باز بشه، دارای طول بیشتری هست و فرقی نداره که سمت چپ کشو بایستین یا سمت راست، با یه نیروی خیلی کم میتونین درب کشو رو باز کنین.

اگه شما هم در فکر ساخت کابینت هستین، حتما در لینک زیر ثبت نام کنین؛ تا علاوه بر استفاده از مشاوره های رایگان تیم سلام ساختمان، با برترین دکوراتورهای شهرتون آشنا بشین.

حالا بریم با یک کابینت با استایل منحنی آشنا بشیم:

مثال کابینت با استایل منحنی: طرح های منحنی کلاسیک، سطوح درب غیر مسطح و بالشی شکل، تاج منحنی، کناره های صفحه ی کابینت به شکل منحنی، طرح پلان کابینت دارای انحنا.

ببینین کابینت شما توی کدوم دسته جای میگیره. ممکنه برخی خصوصیات رو از هر دو دسته داشته باشه. ایرادی نداره، جستجو کنین کدوم خصوصیات بیشتری رو در بر می گیرند؟ سپس دستگیره های منحنی شکل رو برای کابینت های با استایل منحنی و دستگیره مستطیل شکل رو برای استایل کابینت مستطیل انتخاب کنید.

میتونین با این مفاهیم کمی بازی هم بکنید؛ برای نمونه: میتونید یک نوع دستگیره مستطیلی و در عین حال دارای انحنا (مثلا در گوشه های دستگیره) رو برای کابینتی با استایل مستطیلی و نیز دارای المان های منحنی شکل انتخاب کنید.

تمام کننده ها چه هستن و چه نقشی در انتخاب دستگیره دارن؟

تمام کننده ها در آشپزخانه ها معمولاً شامل مواردی هستند که در انتهای کار نصب میشن و بسیار به چشم میآیند. مثل شیر آشپزخانه، هود، سینک، فر و اجاق گاز. جنس، شکل و رنگ این تمام کننده ها میتونه در انتخاب دستگیره تاثیرگذار باشه. دستگیره کابینت آشپزخانه خودش یکی از این تمام کننده ها محسوب میشه و هماهنگی ش با سایر تمام کننده ها هارمونی زیبایی رو خلق میکنه. نکته تکمیلی اینکه این هماهنگیِ دستگیره کابینت و بقیه تمام کننده ها الزاماً به معنای یک رنگ و یک جنس بودن اونها نیست.

نکته مهم: راحتی دستگیره کابینت آشپزخانه

این یکی از پارامترهای مهم و قابل تشخیص قبل از انتخاب دستگیره است. دستگیره کابینت رو پیش از خرید لمس کنید. ببنید حس خوبی دارید؟ در دست به خوبی جا میشه؟ آیا نقاط و گوشه های تیزی نداره؟ مخصوصاً حواستون به این آخری باشه که در کشور ما کمتر هم بهش توجه میشه و میتونه بارها و بارها به افراد آسیب بزنه. شما و دیگران قرار هست هزاران بار از این دستگیره ها استفاده کنین پس حتما قبلش اونها رو تست کنید تا باهاشون حس راحتی داشته باشید.

قیمت دستگیره کابینت چقدر است؟

این پارامتر همیشه یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری است و در مورد دستگیره ها هم همینطوره. البته واقعاً لازم نیست دستگیره کابینت گرون قیمتی رو انتخاب کنید و گاهی قیمت پایین تر زیباتر و کاربردی تر هم هست. به صورت خیلی حدودی، خوب در بازار بین 8 تا 50 هزار تومان برای دستگیره های دکمه ای و 10 تا 100 هزار تومان برای دستگیره های خطی است.

شاید دستگیره کابینت شما جواهر آشپزخانه تون باشه، اما لازم نیست قیمت جواهر رو براش پرداخت کنید. انتخاب شما است که اون رو تبدیل به جواهر میکنه! و البته اجرای خوب کابینت ساز شما!

دستگیره مخفی کابینت چیست؟ (کابینت بدون دستگیره)

کابینت هایی هم در بازار موجوده که به ظاهر دستگیره ای ندارند، ولی در واقع به نوع دیگه ای دستگیره دارند. که بهش میگیم .

بهتره بگیم هیچ دستگیره ای وجود نداره بلکه این یک روش باز و بسته کردن درها، بدون دستگیره است. در اصطلاح به دستگیره های این نوع کابینت ها، دستگیره مخفی (یا هیدن – Hidden) گفته میشه. گاهی لبه در رو از بدنه فریم کابینت فاصله میدهند و گاهی هم طراحیِ در (حتی کشو) طوری صورت میگیره که دست به راحتی میتونه باهاش درگیر بشه و رو بوسیله خود بدنه درب باز و بسته کنه، بدون نیاز به دستگیره کابینت. همچنین برخی اوقات با برش خاصی روی لبه درب کابینت امکان درگیر شدن انگشت با درب رو بوجود میارن. این یک سبک طراحی برای ساده سازی است و شما هم میتونین برای کابینت مورد نظرتون از این روش استفاده کنین.

6 مدل از جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه

جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه؛ یکی از مهم ترین آیتم هایی که در زیبایی موثر است، دستگیره های کابینت است. دستگیره های کابینت علاوه بر این که ابزاری مهم برای باز و بسته شدن کابینت ها هستند، بلکه از نظر بصری نیز نقش موثری در زیبایی کابینت های آشپزخانه دارند. در واقع، می توان گفت دستگیره های کابینت از بخش های تاثیرگذار در نما و ظاهر کابینت ها هستند.

مدل دستگیره کابینت، تاثیر بسیاری بر زیبایی دکوراسیون آشپزخانه دارد و حتی می تواند در ایجاد خطای دید در آشپزخانه نیز موثر باشد. بر همین اساس است که نباید از کنار انتخاب دستگیره ی کابینت به سهولت گذشت یا در انتخاب آن، سهل انگار بود. در این مقاله از وب سایت آکس چوب قصد داریم راجع به جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه، که امروزه ترند و پر طرفدارد هستند، با شما سخن بگوییم. در ادامه، با ما همراه باشید:

چرا انتخاب دستگیره کابینت مهم است؟

دستگیره ی کابینت در عین حالی که کوچک است، نقش موثری در سبک دکوراسیون آشپزخانه ایفا می کند. در بسیاری موارد، توجه به جزئیات می تواند تغییرات شگرفی در فضا ایجاد کند. با انتخاب مناسب دستگیره برای کابینت، زیبایی کابینت ها دو چندان می شود، به طوری که حتی می توان برخی عیوب آشپزخانه را تا حدودی پوشش داد.

به عنوان مثال، اگر سقف آشپزخانه تان کوتاه است، می توانید با نصب دستگیره های بلند و کشیده به صورت عمودی، خطای دید ایجاد کنید به نحوی که سقف آشپزخانه بلندتر دیده شود.یا در مثالی دیگر، با نصب دستگیره های افقی و کشیده، می توانید فضای آشپزخانه را عریض تر و پهن تر نشان دهید. این آیتم خصوصا در آشپزخانه های مینیمال و نقلی، که فضای بسیار کوچکی برای آشپزخانه تعبیه شده است، بسیار کارساز است و در زیبایی آشپزخانه و کابینت ها موثر است.

دستگیره کابینت چوبی

دستگیره های چوبی از گذشته تا به امروز برای کابینت ها کاربرد داشته اند و به جرات می توان گفت هنوز هم از محبوبیت آن ها کاسته نشده است. دستگیره های چوبی به شکل دکمه ای و کشیده در بازار موجودند و کاندید مناسبی برای آشپزخانه های سنتی و شرقی هستند. خصوصا اگر جنس بدنه ی کابینت شما چوب طبیعی است،  این دستگیره ها برای سبک آشپزخانه شما مناسب هستند.

دستگیره کابینت فلزی

بدیهی است هنگامی که صحبت از دستگیره های فلزی می شود طیف گسترده ای از جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه در آن جای می گیرد. دستگیره های استیل، روکش استیل، مس، برنج، آهن، برنز و حتی دستگیره های نقره و طلایی نیز در این گروه جای می گیرند. مدل های ساده ی دستگیره های فلزی برای کابینت های سبک مدرن و مدل های فاخر و پیچیده ی آن برای سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارند. برای  بهتر است از دستگیره های کشیده و بلند استفاده کنید.

دستگیره کابینت شیشه ای

دستگیره ی کابینت می تواند از جنس شیشه نیز باشد. دستگیره های شیشه ای از جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه به حساب می آیند و در سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و حتی مدرن کاربرد دارند.

در این تصویر دستگیره ها به شکل عمودی نصب شده اند. این روش با ایجاد خطای دید باعث می شود سقف و ارتفاع آشپزخانه بلندتر و در نتیجه آشپزخانه دلبازتر دیده شود.

دستگیره کابینت سرامیکی

دستگیره های سرامیکی با طرح های سنتی و کلاسیک برای کابینت های لوکس و کلاسیک گزینه ی ایده آلی به حساب می آیند و بر غنای آشپزخانه های کلاسیک و سنتی می افزایند.

دستگیره کابینت طرح چوب

چوب با رگه ها و گره هایی که در ذاتش نهفته است، چنان جذاب است که طراحان از طرح آن بر روی دستگیره نیز استفاده می کنند.

دستگیره کابینت پلاستیکی

دستگیره های پلاستیکی عمدتا برای کابینت های اقتصادی و ارزان قیمت استفاده می شوند. دستگیره های پلاستیکی اگر چه قیمت پایینی دارند اما از تنوع رنگ و مدل بسیار بالایی برخوردارند. به طوری که هر مدل دستگیره را با این جنس می توانید در بازار پیدا کنید.

جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه / مدل کابینت آشپزخانه دستگیره مخفی

انواع دستگیره کابینت از نظر شکل ظاهری و نقطه اتصال به بدنه ی کابینت

جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه از نظر نقطه اتصال به درب کابینت نیز دسته بندی های مختلفی دارند. اما عمدتا همه ی آن ها در دو گروه دسته بندی می شوند:

دستگیره های دکمه ای تنها یک پل یا نقطه ی اتصال بر روی کابینت دارند و شکل آن ها معمولا گرد است. البته مدل های مربعی یا مثلثی آن ها نیز وجود دارد. همانطور که اشاره شد، این دستگیره ها فقط از یک نقطه به درب کابینت یا کشو متصل هستند. این مدل دستگیره ها برای کشوهای سنگین مناسب نیستند. مگر آن که از دو دستگیره در دو سمت کشو استفاده شود تا وزن کشو بین دو دستگیره تقسیم شود.

دستگیره های خطی دو نقطه اتصال به بدنه ی کابینت یا کشو دارند. این گروه طیف بی شماری از دستگیره های کابینت را شامل می شوند و از نظر تنوع مدل از دستگیره های دکمه ای بسیار متنوع ترند. وجود دو نقطه ی اتصال برای دستگیره کابینت، کمک می کند که دستگیره محکم تر به درب کابینت یا کشو متصل شود و به زودی شل یا هرز نشود.

به غیر از دو مدلی که گفته شد، دستگیره هایی با اشکال خاص نیز وجود دارند که حتی ممکن است با سه اتصال یا بیشتر نیز به کابینت متصل شوند. این مدل دستگیره ها عمدتا دارای شکل های هندسی خاص هستند که چندان ترند نیستند و طرفداران خاصی دارند.

مدل کابینت دستگیره مخفی. همانطور که مشاهده می کنید خطوط افقی باعث می شوند فضای آشپزخانه عریض تر به نظر برسد.

چگونه برای کابینت های آشپزخانه دستگیره انتخاب کنیم؟

انتخاب دستگیره برای کابینت آشپزخانه، بسیار متاثر از سبک کابینت ها است. در واقع، سبک کابینت ها تاثیر بسیاری مهمی در انتخاب ما خواهند داشت. به طوری که استفاده از برخی دستگیره ها برای سبک های مختلف کابینت آشپزخانه مجاز نیست.

به عنوان مثال، اگر سبک کابینت آشپزخانه شما کلاسیک است، نباید از دستگیره های کشیده و بلند، که در سبک مدرن مرسوم اند، استفاده کنید.

در ادامه جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه را در سبک های مختلف به شما معرفی می کنیم.

دستگیره کابینت ممبران

معمولا در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک ساخته می شود. بنابراین برای کابینت ممبران، بهتر است از دستگیره های سبک کلاسیک استفاده کنید. دستگیره کابینت ممبران را می توانید از جنس های مختلفی انتخاب کنید. دستگیره های فلزی طرح کلاسیک، مانند دستگیره های برنجی، استیل و مس، دستگیره های چوبی و دستگیره های سرامیکی از محبوب ترین و جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه ممبران هستند.

یکی از محبوب ترین و جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه ممبران، دستگیره های فلزی سیاه رنگ است که با کابینت های سبک نئوکلاسیک، خصوصا سفید رنگ، بسیار جذاب می نماید و اینروزها حسابی ترند شده است.

دستگیره کابینت ام دی اف

اگر کابینت شما ام دی اف است، باید از دستگیره های سبک مدرن استفاده کنید. دستگیره های سبک مدرن، ممکن است فلزی، چوبی، پلاستیکی، شیشه ای و یا از هر متریال دیگری تشکیل شده باشند. مهم ترین ویژگی دستگیره های کابینت مدرن، سادگی طرح دستگیره است. به عنوان دستگیره های خطی کشیده و ساده، از محبوب ترین و جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه ام دی اف به حساب می آیند.

دستگیره کابینت کلاسیک

کابینت های کلاسیک، ظاهری لوکس و فاخر دارند و حتما باید دارای دستگیره باشند. دستگیره های ، باید به سبک کلاسیک و پُر کار باشند. اگر به دستگیره های پر زرق و برق و لوکس علاقمند هستید، جای آن ها بر روی درب کابینت کلاسیک است.

دستگیره های سرامیکی و شیشه ای از جمله جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه و مناسب برای سبک کلاسیک هستند. اگر تمایل داشته باشید می توانید از دستگیره هایی با آلیاژ و فلزهای گرانبها، مانند دستگیره های نقره، مس، برنج، برنز، روکش طلا و …. در سبک کلاسیک استفاده کنید.

کابینت های دستگیره نواری باعث می شوند فضای آشپزخانه پهن تر و عریض تر به نظر برسد.

دستگیره کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس یکی دیگر از نمونه های جذاب کابینت مدرن است. کابینت هایگلاس درخشندگی بسیار بالایی دارد و در زیبایی آشپزخانه سبک مدرن حرف اول را می زنند. اما در کنار زیبایی منحصربفرد کابینت هایگلاس، این کابینت ها در برابر لکه و اثر انگشت بسیار آسیب پذیر هستند. خصوصا رنگ های تیره کابینت هایگلاس، بسیار لکه پذیرتر می باشند. در واقع، کوچکترین رد و اثر انگشت، بر روی دیده می شود. ازین رو انتخاب دستگیره برای کابینت هایگلاس باید به نحوی باشد که تماس کمتری بین دست و سطح کابینت به وجود آید.

کابینت های بدون دستگیره در ترکیب با دستگیره های خطی با دو نقطه اتصال/ در صورت تمایل می توانید از مدل دستگیره های ترکیبی نیز استفاده کنید.

کابینت بدون دستگیره

اگر کابینت آشپزخانه شما به سبک مدرن است، می توانید کابینت های بدون دستگیره سفارش دهید. کابینت های بدون دستگیره انواع مختلفی دارند.

کابینت های مگنت دار

این کابینت ها به وسیله ی مگنت باز یا بسته می شود. استفاده از مگنت و آهن ربا در درب کابینت باعث می شود تنها با یک فشار کوچک، درب کابینت یا کشوی آشپزخانه به سهولت باز یا بسته شود.

کابینت های دستگیره مخفی

دستگیره این کابینت ها در واقع به شکل یک شیار در درب کابینت وجود دارد و از در وهله ی اول از چشم بیننده پنهان است.

کابینت های دستگیره نواری

دستگیره ها در این مدل یک شکاف طولی در درب کابینت ها وجود دارد و باعث می شود فضای آشپزخانه عریض تر دیده شود.

نکته ی حائز اهمیت این است که نمی توانید در سبک کلاسیک از کابینت های بدون دستگیره استفاده کنید. همچنین بهترین متریال برای کابینت های بدون دستگیره، چوب طبیعی و ام دی اف است. کابینت هایگلاس به دلیل اینکه اثر لکه و انگشت را به راحتی نشان می دهد کاندید مناسبی برای نیست.

نحوه انتخاب دستگیره برای کابینت آشپزخانه

با توجه به آنچه گفته شد، یعنی وجود هماهنگی و هارمونی با سبک کابینت آشپزخانه، می توانید دستگیره مورد نظرتان را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می دهیم از هر مدل دستگیره ای که انتخاب کرده اید، یک عدد آن را از فروشنده قرض بگیرید و یا بخرید.

ابتدا همان دستگیره را به صورت موقت، یعنی با چسب نه چندان قوی یا به صورت عاریه، بر روی درب کابینت قرار دهید. اگر دستگیره ی مورد نظرتان با کابینت هم خوانی و هماهنگی لازم را داشت، دستگیره را سفارش دهید.

این کار باعث می شود از انتخاب دستگیره های اشتباه، که هم خوانی با بدنه ی کابینت ندارند، پیشگیری کنید. چرا که پس از سوراخ کردن درب کابینت و نصب دستگیره، تعویض آن با دستگیره هایی که همان سایز اتصالات را داشته باشند کمی دشوار است.

همانطور که در تصویر می بینید استفاده از خطوط افقی در دستگیره ها و بدنه ی کابینت ویترینی باعث شده آشپزخانه پهن و عریض به نظر برسد.

دستگیره یکی از مهم ترین و جذاب ترین بخش های انتخاب کابینت آشپزخانه است. امروزه انواع مختلفی از جدیدترین دستگیره های کابینت آشپزخانه در بازار موجودند که دست شما را برای انتخاب باز می گذارند. از شما دعوت می کنیم را مشاهده کنید.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا