عمومیکسب و کار برتر

نحوه شستشوی پرده زبرا و پرده کرکره ای

5 روش شستشو و نگهداری از پرده کرکره ای

اگر دوست دارید فضایی گرم و دلنشین و در عین حال شیک و جذاب در اتاق خود به وجود آورید، انتخاب پرده کرکره‌ای برای پوشش پنجره‌ها تا حد زیادی می‌تواند خواسته شما را برآورده کند. در ادامه 5 روش شستشوی پرده کرکره ای را به شما خوانندگان محترم آموزش می دهیم.

وقتی صحبت از پرده کرکره‌ای می‌شود، بسیاری از افراد در مورد نحوه شستشو و نگهداری آن نگران هستند. باید بدانید شستشوی پرده کرکره‌ای و نگهداری از آن بسیار ساده است. کافی است نکات مهم آن را بدانید تا بتوانید سال‌ها از پرده‌های خود استفاده کنید. در این مطلب تمام نکات لازم درباره نحوه شستشو و نگهداری از پرده کرکره‌ای را به شما معرفی خواهیم کرد و قیمت پرده اداری 1403 را نیز آورده ایم.

پرده کرکره‌ای چیست؟

یکی از انواع پرده پرده کرکره‌ای است. که از مواد چوبی ساخته شده و برای پوشش پنجره‌ها استفاده می‌شود. این نوع پرده از لوتروژیک (لوتروژ)، چوب کاج، چوب بامبو و مواد مشابه تهیه می‌شود. پرده کرکره‌ای اغلب نوارهای افقی چوبی دارد که می‌توان آنها را باز و بسته کرد تا نور و حرارت مطابق با نیاز شما به اتاق نفوذ کند. این نوع پرده به دلیل طراحی زیبا و عمر طولانی‌ که دارند، باعث می شود تا بسیاری از افراد ترجیح دهند که از آن برای تزئین پنجره‌ های اتاق و یا پذیرایی خود استفاده کنند.

5 روش شستشوی پرده کرکره ای

شستشوی پرده کرکره ای و نگهداری صحیح از آن اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند به طور چشم‌گیری عمر پرده را افزایش دهد. اگر از روش‌ های صحیح و اصولی برای تمیز کردن پرده‌های خود استفاده کنید، مطمئناً می ‌توانید از عمر طولانی آن‌ها بهره‌مند شوید. در ادامه، به شما مراحل دقیق و نکات کلیدی برای نگهداری و شستشوی پرده کرکره را توضیح خواهیم داد:

  • شستشو با دستمال خشک و نرم: ابتدا، پرده را با دستمال خشک و نرم تمیز کنید. می‌ توانید تیغه‌ های پرده را از بالا به پایین به آرامی تمیز کنید. این کار باعث زدودن گرد و خاک و ذرات معلق روی تیغه‌ ها می‌ شود.
  • استفاده از محلول شستشوی مخصوص: در صورت لزوم، می ‌توانید از یک محلول شستشوی مخصوص چوب استفاده کنید. این محلول را بر روی دستمال بریزید و سپس پرده را با آن تمیز کنید. این کار به از بین بردن لکه‌ ها و ذرات مختلف کمک می‌کند.
  • شستشو با آب و صابون ملایم: چنانچه پرده شما خیلی کثیف است، از آب و صابون ملایم استفاده کنید. آب و صابون را با هم مخلوط کرده و با دستمالی مرطوب و تمیز انجام دهید. حتماً پس از شستشو، پرده را خشک کنید تا از تغییر شکل و خشک شدن نامناسب جلوگیری شود.
  • استفاده از محلول‌های تمیز کننده خشک: نوعی محلول ‌های تمیز کننده خشک مخصوص پرده ‌های چوبی وجود دارند. اگر پرده شما لکه‌ های سختی دارد، از یک محلول تمیز کننده خشک استفاده کنید. این محلول ‌ها معمولاً مخصوص نوع پرده چوبی هستند.
  • پاک کردن با دستمال نم دار: یک دستمال را مرطوب کنید و با آن پرده را تمیز کنید. این روش برای پاک کردن گرد و غبار و آلودگی بین تیغه ‌های پرده مناسب است. اطمینان حاصل کنید که پرده بعد از طی این مراحل کاملا خشک می ‌شود.

    نکته: در نهایت، مهمترین نکته این است که پرده را در محیطی خشک نگه داری کنید تا از تغییر شکل و خشک شدن نامناسب جلوگیری کنید. همچنین، به نکات و دستورالعمل ‌های تولید کننده پرده کرکره‌ای توجه کنید و طبق توصیه‌های آن‌ها عمل کنید. با این روش‌ها، می‌توانید از پرده کرکره‌ای خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کرده و طول عمر آن را افزایش دهید.

نکات مهم هنگام شستشوی پرده کرکره‌ ای

پرده کرکره‌ای نسبت به آب حساس است و ممکن است با تماس مستقیم و مدت زمان طولانی با آب آسیب ببیند. آب می‌تواند باعث شکستگی، تغییر شکل و ورم تیغه‌های چوبی شود. به جای آب، از پارچه نمدار استفاده کنید و پرده را بلافاصله خشک کنید.

برای تمیز کردن عمیق‌تر پرده کرکره‌ای از مواد مناسب و ترجیحاً ضعیف استفاده کنید. از مواد شیمیایی قوی خودداری کنید همچنین، این کار را با پارچه نرم انجام دهید. اگر از مواد شوینده استفاده کردید، پرده را پس از پاک شدن لکه، ابتدا با دستمال مرطوب و سپس با دستمال خشک پاک کنید.

هنگام تمیز کردن پرده کرکره‌ای فشار ملایمی بر روی آن اعمال کنید و از فشار زیاد بر روی پرده خودداری کنید تا از آسیب دیدن تیغه‌های آن جلوگیری شود.

همچنین، به منظور جلوگیری از انباشت گردوغبار بر روی پرده کرکره‌ای، بهتر است تمیزی را به صورت منظم انجام دهید. بستگی به مکان نصب پرده و شرایط آب‌وهوایی محل قرارگیری آن، امکان دارد هفتگی یا ماهانه نیاز باشد پرده را تمیز کنید تا از انباشت گردوغبار جلوگیری کنید.

روش بازکردن پرده زبرا

قدم اول در شستشوی پرده زبرا اینه که پرده رو از محلی که نصب‌شده بازکنید. برای این کار اول از همه باید با استفاده از زنجیر پرده رو به بالا جمع کنید. تا پرده در قاب خوش بطور کامل جمع بشه. بعد از اینکه پرده رو به طور کامل بالا جمع کردید؛ باید قاب رو از بست‌های نگهدارنده جدا کنید. فرقی نمیکنه که پرده شما بصورت سقفی نصب شده باشه؛ یا با استفاده از پایه دیواری نصب شده باشه. درهرصورت بست نگهدارنده پرده داخل شیارهای موجود در پروفیل پرده کلیک‌شده؛ و باید این بست‌ها رو از قاب پرده جدا کنید.

بطورکلی بست‌های نصب پرده زبرا دو شکل دارند. البته تقریبا عملکرد مشابهی دارند. و روش اتصال هر دو نوع “زبانه و شیار” هست. دو عکس زیر تصاویر دو نوع بست متفاوت پرده زبرا هست. که به ترتیب روش بازکردن پرده رو در هر حالت میتونین در ادامه بخونین.

انواع بست پرده زبرا

بطورکلی بست‌های نصب پرده زبرا دو شکل دارند، البته تقریبا عملکرد مشابهی دارند و روش اتصال هر دو نوع “زبانه و شیار” هست. دو عکس زیر تصاویر دو نوع بست متفاوت پرده زبرا هست که به ترتیب روش بازکردن پرده رو در هر حالت میتونین در ادامه بخونین.

اگر بست پرده شما از نوع بست1 باشه؛ برای بازکردن پرده باید زبانه فنری مشخص‌شده در شکل رو به سمت داخل فشاربدین. تا قاب پرده شما از جلو آزادبشه. و بعد از آزادشدن پرده از جلو، میتونین قاب رو از پشت هم از روی زبانه بست دربیارین. و مجموعه قاب پرده رو آزادکنین.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره2 هست؛ باید زبانه فنری که در تصویر مشخص‌شده رو به سمت بالا فشاربدین تا قاب پرده زبرا شما از جلو آزادبشه. و بعد از آزادشدن پرده از جلو، میتونین قاب رو از پشت هم از روی زبانه بست دربیارین. و مجموعه قاب پرده رو آزادکنین و کار شستشوی پرده زبرا رو انجام بدین.

چجوری پرده زبرا رو بشوریم؟

بعد از اینکه قاب پرده زبرا رو از بست‌ها جداکردین. به یک سطح تمیز و صاف برای پهن‌کردن پرده روی زمین احتیاج دارین. این محل میتونه حیات، پشت‌بام یا حتی کف حمام باشه. توصیه میکنم قبل از شروع شستشوی پرده زبرا کف محل شستشو رو به‌خوبی شستشوبدین. تا عاری از هرنوع کثیفی و یا چربی باشه. در این مرحله باید پرده رو به‌طورکامل بازکنید و روی زمین پهن‌کنید. بعد از اون پرده رو با آب ولرم خیس‌کنید تا گردوغبار روی سطح پارچه ازبین‌بره و تمام سطح پرده بطور کامل خیس بشه.

شستن پرده با ابر

در مرحله بعد باید با استفاده از ابر نرم و مواد شوینده ضعیف و رقیق مثل شامپو فرش، شامپو بچه و یا مایع ظرفشویی ابر رو کفی کنید. و کار شستشوی پرده زبرا رو انجام بدین. حواستون باشه به هیچ‌وجه از مواد رنگ‌بر و سفیدکننده استفاده نکنید. چون باعث آسیب به بافت پارچه زبرا و احتمالا رنگ‌پریدگی پرده میشه. سعی کنید با صبر و حوصله و با دقت تمام سطح پرده و قاب و زنجیر و تمام متعلقات پرده رو شستشو بدین.

بعد از تموم‌شدن کار شستشوی یک طرف پرده، کل پرده رو بلند کنید؛ و پشت و رو کنید؛ و پشت پارچه رو هم با دقت شستشو بدین. بهتره که با حوصله بیشتر سمت داخلی پرده رو هم شستشو بدین. تاکید میکنم که برای شستشوی پرده صبر و حوصله و دقت بیشتری صرف‌کنید. تا به پرده‌تون موقع شستشو آسیبی وارد نشه.

آب کشی پرده

بعد از اینکه پرده رو با استفاده از ابر و کف شستشو دادین؛ باید با استفاده از آب ولرم یا سرد اون رو به‌طورکامل آب‌کشی کنین. سعی کنید با استفاده از فشار آب تمام کف موجود روی سطح پرده رو پاک کنید. به‌طوری‌که کاملا پرده شما شسته و عاری از کف بشه. موقع آب‌کشی تمام متعلقات پرده رو هم میتونین با آب شستشوبدین. چون بطور معمول پروفیلها آلومنیوم هست. و نگرانی از بابت زنگ‌زدگی وجودنداره.

آویزان کردن پرده

بعد از اون پرده رو با استفاده از قلاب آویزان کنید. تا آب موجود روی سطح پرده تخلیه بشه. و به‌تدریج پرده خشک بشه. بهتره بعد از آویزان‌کردن پرده مجددا اون رو برای بار آخر آبکشی کنید. تا خیالتون از همه چیز راحت بشه. پرده رو در حالت باز به حالت آویزان رها کنید. تا بعد از چند ساعت خشک بشه و بتونین مجددا ازش استفاده کنید.

حواستون باشه برای خشک‌کردن سریع‌تر پرده از سشوار یا گرمادهنده‌های مشابه استفاده نکنید. چون اکثر پارچه‌های زبرا از الیاف نایلون بافته‌شدن و حرارت سشوار حتی روی درجه کم ممکنه باعث دفرمگی و خرابی پرده شما بشه. فقط کافیه بعد از شستشوی پرده زبرا اون رو در معرض گردش هوا قراربدین. تا به تدریج با عبور هوا خشک بشه.

نصب مجدد پرده

خوب بعد از اینکه با صبر و حوصله کار شستشوی پرده زبرا رو انجام دادین. و پرده بعد از آبکشی بطور کامل خشک شد، پرده رو مجددا در قاب خودش جمع کنید. و به محل نصب منتقل کنید. حواستون باشه موقع جمع‌کردن پرده قاب پرده رو بصورت کاملا افقی نگه دارید. تا باعث کج جمع‌شدن پرده نشه.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره1 هست، برای جاانداختن پرده ابتدا پرده رو از پشت قاب به زبانه پشتی بست جابندازین و با چرخوندن پرده به سمت بالا قفل فنری بست عمل میکنه و پرده داخل بست ها چفت میشه.

اگر بست پرده شما از نوع بست شماره2 هست، برای جاانداختن پرده، ابتدا پرده رو از پشت قاب روی زبانه پشتی جابندازین. و با فشاردادن پرده لبه جلویی بست به هم بست داخل شیار قاب پرده جا میفته و میتونین از پرده استفاده کنین.

بعد از نصب پرده بهتره به مدت یک روز پرده رو در حالت باز قراربدین. تا هم بطور کامل خشک بشه و هم یراق‌آلات داخل قاب پرده با جریان هوا به طور کامل خشک بشه.

خسته نباشین. پرده شما شسته شد و آماده استفاده هست.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا