عمومیکسب و کار برتر

نهال گلابی در چه سنی باید هرس شود؟

در سال‌های اخیر تولید تجاری میوه گلابی در ایران با رشد بسیار خوبی مواجه بوده است به گونه‌ای که زمانی که از باغداران این حیطه در خصوص راز موفقیت‌شان سوال کردیم از هرس کردن اصولی درختان گلابی باغ گفته‌اند. تنها دلیل تجاری شدن محصولات درخت گلابی هرس درختان نیست اما یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش کمیت و کیفیت میوه درختان خواهد بود که در کنار سایر رسیدگی‌هایی که به گونه می‌شود، اثر بخش خواهد بود.

آموزش تصویری هرس درختان میوه | باردهی درخت گلابی | بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

خرید نهال گلابی سالم از نهالستان معتبر و مجوز دار خود شرط اصلی تضمین باردهی و کیفیت ارقام نهال گلابی خواهد بود اما هرس درختان به نوعی تکمیل کننده این فرآیند مهم تولید میوه است و معمولا باغداران هرس درختان گلابی را بر سه اساس مهم مورد سنجش قرار می‌دهند:

  • نحوه هرس درختان گلابی
  • زمان هرس درختان گلابی
  • شدت هرس درختان گلابی

پس از سنجش و بررسی تمامی موارد گفته شده با توجه به سن نهال، شرایط محیط و همچنین میزان رشد جوانه‌های زایشی و باردهی گونه باغداران درختان خود را هرس می‌کنند، در این مقاله نیز به بررسی بهترین زمان هرس درختان گلابی خواهیم پرداخت.

آموزش تصویری هرس درختان میوه | باردهی درخت گلابی | بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

بهترین سن هرس درختان گلابی

بر خلاف عقیده بسیاری از افراد که گمان می‌کنند عملیات هرس درختان گلابی باید پس از رسیدن گونه به سنین بلوغ آغاز شود، بهتر است از همان سنین اولیه و اصطلاحا سنین نوباوگی نهال شروع به هرس کردن نمود تا علاوه بر افزایش استحکام و فرم گرفتن نهال، به زمان بازدهی آن نیز سرعت ببخشیم‌. در هر سن از حیات نهال گلابی باید نوع خاصی از هرس کردن را بر روی درخت اعمال نماییم؛ زیرا ممکن است انواع مختلف عملیات هرس برای سنین اولیه و سنین بلوغ مناسب نباشد.

با توجه به قیمت نهال گلابی در بازار، اگر شما باغدار عزیز می‌خواهید دچار اتلاف وقت و سرمایه نشوید حتما در سنین مختلف هرس درختان گلابی غافل نشوید و پس از کسب اطلاعات به این امر مهم بها بدهید.

همانگونه که می‌دانید برخی ارقام نهال گلابی نسبتا دیر بازده هستند و از سال چهارم کاشت به بعد شروع به باردهی خواهند کرد اما با بهره‌گیری از دانش نوین کشاورزی می‌توان فرا رسیدن این زمان را تا حد بسیاری جلو انداخت به گونه‌ای که از سال اول تا سوم کاشت نهال، گونه فقط رشد رویشی داشته و بیشتر از این که میوه بدهد دارای شاخ و برگ خواهد شد و رشد زایشی آن از سال چهارم آغاز خواهد شد؛ نکته حائز اهمیت اینجاست که شما می‌توانید با هرس نهال گلابی در سال اول و دوم فضا را برای رشد زایشی نهال ایجاد کند تا سریعتر به بار بنشنیند.

از سال چهارم و پنجم به بعد زمانی که درخت گلابی به بلوغ رسید و باردهی آن نیز توجیه اقتصادی پیدا کرد، دیگر نمی‌توان با اتکا به هرس ساده فرم دهی، سلامت و ادامه حیات گونه را تضمین نمود و بهتر است این عملیات اصولی‌تر و حرفه‌ای تر صورت گیرد و از طریق تحریک رشد جوانه‌های زایشی، همزمان در عین فرم دهی به درخت میزان باردهی آن را نیز چندین برابر نمود.

آموزش تصویری هرس درختان میوه | باردهی درخت گلابی | بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

پس از رسیدن درختان گلابی به سن بلوغ و ایجاد شاکله اصلی و فرم نهایی درخت دیگر نیاز چندانی به هرس سالانه فرم دهی نخواهد بود و این نوع هرس را به منظور مرتب سازی ظاهر درخت هر چند سال یکبار انجام دهید اما از هرس منظم و سالیانه باردهی غافل نشوید و اقدام به حذف پاجوش‌های اضافی اطراف درخت، حذف شاخه‌هاس بیمار و هرس ریشه نمایید تا درختی سالم‌تر و پربارتر داشته باشید.

طریقه هرس درخت گلابی در سنین مختلف

در سال اول کافیست شاخه بلندی از نهال را در نظر بگیرید و سپس از قسمت انتهایی جوانه سوم شروع به برش کنید به گونه‌ای که فقط ۳ جوانه اول روی شاخه باقی بماند، در این صورت گونه هم رشد رویشی و هم رشد زایشی خواهد داشت.

در سال دوم و سوم نیز به همین منوال باید نهال را هرس نمود و به ترتیب در سال دوم و سوم اقدام به برش جوانه‌ی دوم و اول نمود؛ به این معنی که جوانه اول و دوم فقط باقی بماند. در سال سوم کاشت نهال گلابی میخچه جوانه‌ دوم تبدیل به لامبورد خواهد شد و کورسون تاجدار نیز کم کم در این سال پدیدار خواهد شد و برای هرس این شاخه بهتر است فورا وارد عمل شوید و شاخه را از قسمت بالای کورسون جدا نمایید تا فرآیند تخصصی هرس درخت گلابی سه ساله به اتمام برسد.

نتیجه گیری

نکته‌ی بسیار جالبی که در مورد درخت گلابی وجود دارد این است که این درخت یا شاخه و برگ بسیاری خواهد داشت و یا میوه زیادی تولید می‌کند؛ در واقع نمی‌توان منکر این نسبت معکوس در فرآیند رشد و باردهی درخت شد. شناخت بهتر درخت گلابی و قسمت‌های مختلف آن در سنین مختتلف که شامل میخچه، لامبورد، کورسون و…‌ است به شما باغدار عزیز کمک خواهد کرد که این فرآیند را به آسانی و سرعت بیشتری در فصول مختلف سال به انجام برسانید بدون این که درخت ضعیف و یا بیمار شود و طبق نظر کارشناسان سن سه سالگی بهترین زمان برای آغاز هرس نهال گلابی به صورت حرفه‌ای خواهد بود.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا