عمومیکسب و کار برتر

کرم روز و شب در بارداری

مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زنی متعلق به زمان بارداری است. در این بازه زمانی مادر باید برای محافظت از خود و کوچولوی درون شکمش، دقت لازم و کافی را به خرج دهد. مراقبت از پوست در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. خانم ها در این دوران نمیتوانند از هر کرم و محصول آرایشی استفاده کنند. بنابراین قبل از خرید باید با مواد مضر برای زنان باردار آشنا شوند.

برای مثال استفاده از ضد آفتاب برای تمامی انسان ها واجب است که در دوران بارداری اهمیت آن دو چندان برابر میشود. ضد آفتاب ها در دو نوع فیزیکی و شیمیایی وجود دارند که نوع فیزیکی برای باردارها مفید و ضد آفتاب های شیمیایی جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری است. در ادامه مقاله به بیان این نکته که زنان باردار از چه محصولاتی باید استفاده کنند و از چه محصولاتی باید دوری کنند، میپردازیم.

وجود کدام مواد در کرم ها و لوازم آرایشی دوران بارداری مضر است؟

دوران بارداری برای هر خانمی جزء حساس‌ترین دوران‌هاست، دورانی که مادر برای حفظ سلامت خود و جنینش باید تا حد ممکن احتیاط‌های لازم را به خرج دهد و از هرچیز مشکوکی دوری کند. آرایش و استفاده از محصولات پوست و مو  و ایمنی آنها  یکی از دغدغه‌های خانم‌ها در این دوران است، اینکه از چه محصولاتی می‌توانند استفاده کنند و چه محصولاتی را نباید به کار ببرند. برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها سراغ رهنمودهای دکتر باریک‌بین، متخصص پوست و مو رفتیم تا باتوجه به توصیه‌های او خانم‌های باردار در این دوران با اطمینان بیشتری از روش‌های زیبایی استفاده کنند.

استفاده از کرم دست ساز در بارداری نی نی سایت | استفاده از کرم روشن کننده در بارداری | استفاده از کرم شب در بارداری نی نی سایت

یکی از حساس ترین دوران ها در زندگی هر خانمی مربوط به دوران بارداری است که در این دوران باید از سلامت خود و جنینش محافظت کند. همه خانم ها چه در دوران بارداری و چه سایر زمانها رسیدگی به ظاهر و پوست خود را دوست دارند. ولی باید به این نکته توجه کنند که در زمان بارداری نباید از هر محصولی استفاده کنند. اگر باردار هستید هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی دقت داشته باشید که مواد زیر در ترکیب آنها وجود نداشته باشد و در صورت وجود، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری محسوب میشوند. برخی از این مواد مضر عبارتند از:

  • کرم های حاوی سرب، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری
  • اثر پارابن در دوران بارداری
  • تاثیر فتالات در دوران بارداری

کرم های حاوی سرب، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری

سرب نوعی فلز است که بر سلامت بسیار مضر بوده و ممکن است باعث نازایی، سقط، بیماری ها و نقایص مادرزادی و… شود. این ماده میتواند توسط گردش خون به جفت نفوذ کرده و رشد طبیعی نوزاد را مختل کند. از این فلز در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی مانند رژ، کرم و… استفاده میشود. اگر باردار هستید به هیچ عنوان از محصولات مراقبتی و آرایشی حاوی سرب استفاده نکنید. به جای آن میتوانید از نوع گیاهی آنها که معمولا کم خطر هستند استفاده کنید.

اثر پارابن در دوران بارداری

در اکثر محصولات لوازم آرایشی و انواع کرم ها از پارابن به عنوان ماده نگه دارنده مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده قابلیت جذب از طریق پوست را دارد و ممکن است تغییرات هورمونی با خود به همراه داشته باشد. مصرف محصولات حاوی پارابن در دوران بارداری گاهی اوقات خطرناک است و احتمال سقط جنین، کمبود وزن و یا چاقی نوزاد در بدو تولد، اختلال در رشد نوزاد و… را افزایش میدهد. برای جلوگیری از چنین خطرات احتمالی بهتر است در مصرف آنها به هنگام بارداری احتیاط کنید.

تاثیر فتالات در دوران بارداری

نحوه مراقبت از پوست در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر اینکه پوست در این دوران حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد از طرفی شما نمیتوانید از هر محصولی هم استفاده کنید. برای مثال وجود ماده شیمیایی فتالات در کرم ها، باعث میشود آنها را جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری دسته بندی کنند.

این ماده معمولا در تولید انواع ادکلن ها و اسپری ها، لاک ها و… به کار میرود. استفاده از محصولات آرایشی حاوی فتالات در بسیاری از مواقع ممکن است باعث بروز بیماری های مادرزادی نوزادان و همچنین اختلال در عملکرد غده های درون ریز زنان شود.

در دوران بارداری از هر ضد آفتابی استفاده نکنید

از آنجایی که پوست زنان باردار نازک و حساس است، برای جلوگیری از مشکلات پوستی هر خانم بارداری باید روتین مراقبت از پوست مخصوص زنان باردار را رعایت و اجرا کند. استفاده ازبرای تمامی انسان ها واجب است اما در دوران بارداری اهمیت آن چندین برابر میشود. اما توجه داشته باشید که زنان باردار نباید از هر ضد آفتابی استفاده کنند.

این کرم ها در دو نوع شیمیایی و فیزیکی وجود دارند که استفاده از نوع شیمیایی در دوران بارداری توصیه نمیشود. ضد آفتاب های فیزیکی که کمتر جذب پوست میشوند و در برابر اشعه های مضر خورشید نقش محافظتی مناسبی دارند، بهترین انتخاب برای سلامت جنین و پوست مادر هستند. اگر بدنبال پوشانندگی کرم پودر و رتگ مناسب آن با پوستتتان هستید، رنگ کرم پودر لاکچری کوین بسیار شبیه به پوست است و روی پوست نمیماسد.

در دوران بارداری بهتر است حتی برای انتخاب ضد آفتاب خود نیز دقت بیشتری به خرج دهید و تا جایی که ممکن است سراغ ضدآفتاب‌های شیمیایی نروید تا مواد شیمیایی کمتری جذب پوست‌تان شود و درنتیجه خطر کمتری هم متوجه جنین‌تان شود. بهترین انتخاب؛ ضدآفتاب‌های فیزیکی است که کمتر جذب پوست می‌شوند و با فیلترهای فیزیکی درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کنند.

خداحافظی با کرم های لایه بردار

برخی کرم ها وظیفه رطوبت رسانی به پوست را دارند و حاوی مواد لایه بردار نیستند. این کرم ها به معروفند که در دوران بارداری استفاده از آنها نه تنها برای مادر و چنین ضرری ندارد بلکه برای جلوگیری از مشکلات پوستی مانند خشکی و… مفید است. ولی استفاده از برخی کرم ها باعث تحریک پوست و درنتیجه شروع پوسته ریزی میشود که از آنها به عنوان یاد میشود.

این کرم ها ممکن است در ترکیبات خود حاوی مقداری رتینول باشند که برای زنان باردار مضر است. قبل از استفاده از هر محصولی به هنگام بارداری بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. به جای استفاده از لایه بردار ها برای شفافیت پوست خود، کرم روز و شب لاکچری کوین را جایگزین مناسبی برای پوست خود قرار دهید.

به طور کلی کرم‏های مرطوب‏ کننده معمولی دارای مواد لایه ‏بردار نیستند بنابراین استفاده از آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی کرم‏هایی که پوست را تحریک و پوسته ‏ریزی ایجاد می‌کنند و لایه‌برداری مختصری انجام می‏دهند، ممکن است دارای میزانی ترتینویین یا رتینول باشند بنابراین بهتر است از آنها استفاده نشود. یادتان باشد بهتر است خانم‏های باردار در مورد تمام کرم‏های مصرفی خود با پزشک متخصص پوست یا زنان مشورت کنند.

سایر کرم های ممنوع در دوران بارداری

سلامت جنین و مادر در دوران بارداری یکی از موضوعات مهمی است که همیشه با خود دغدغه‌های زیادی را به همراه دارد. استفاده از برخی از محصولات مراقبتی در بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد و موجب بیماری های مادرزادی و یا در مواقع شدید مرگ او را به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از چنین اتفاقات ناگواری بهتر است در خرید محصولات مراقبتی پوست، دقت لازم به خرج داده شود.

برای مثال کرم هایی که در ساختار آنها از مواد شیمیایی مانند هیدروکینون و رزورسینول استفاده شده و معمولا برای درمان لک های پوستی تجویز میشوند را نباید در دوران بارداری مصرف کرد. به جای خرید این گونه ، بهتر است از کرم یا سرم‌های ویتامین C و ضد آفتاب های فیزیکی برای از بین بردن لک های دوران حاملگی استفاده کنید.

دور این کرم‌ها خط قرمز بکشید
مواد موجود در داروهای موضعی از طریق پوست  جذب بدن ‌می‌شوند و اگر برای جنین مضر باشند ممکن است موجب نقایص مادرزادی یا حتی  مرگ جنین شوند، بنابراین بهتر است در دوران بارداری حسابی حواس‌مان به کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی باشد مثلا کرم‏های حاوی ترتینویین  که معمولا برای لایه‏ برداری و جوانسازی پوست، درمان جوش‏ها و جای جوش‌ها تجویز می‏شوند، در دوران بارداری ممنوع است چراکه به راحتی جذب پوست می‌شوند و مواد درون آنها می‌تواند در رشد جنین اختلال ایجاد ‏کند.

مواد شیمیایی  دیگری هم مانند هیدروکینون و رزورسینول که برای درمان لک به کار می‌روند، نباید در دوران بارداری مصرف شوند و از همین روست که برای خانم‌هایی که دچار لک حاملگی شده‌اند به هیچ وجه چنین کرم‌هایی تجویز نمی‌شود، آنها بهتر است در دوران بارداری برای از بین بردن لک‌ها از  محلول یا کرم ویتامین c و ضدآفتاب‏های فیزیکی  استفاده کنند.

با خدمات زیبایی خداحافظی کنید
تولیدکنندگان بوتاکس و ژل‌ها‌ توصیه می‏کنند خانم‏ها در دوران بارداری از این مواد استفاده نکنند چراکه اگر به هر دلیلی مشکلی برای جنین ایجاد شود، اولین متهم، کارخانه سازنده این محصولات تزریقی زیبایی است که مسلما آنها را بدنام می‏کند اما خیلی وقت‌‌ها تزریق دوز مناسب بوتاکسی استاندارد و باکیفیت در خانمی که از بارداری خود اطلاعی نداشته، مشکلی ایجاد نکرده است. امروزه هنوز راهی برای بررسی واکنش بدن در برابر و یا تزریق بوتاکس و … وجود ندارد و همچنین پزشکان نیز از عوارض ممکن در این زمینه کاملاً مطلع نیستند. اما با این حال بهتر است ریسک نکنیم  و توصیه کنیم که خانم‏ها در دوران بارداری  و شیردهی از تزریق بوتاکس یا سایر ژل‏ها، فیلرها و پرکننده‏ها خودداری کنند.

محصولات حاوی سویا  استفاده نکنید
بیشتر افراد فکر می‌کنند مواد گیاهی فقط فایده دارند و هیچ ضرری برای بدن ندارند. هرچند در حالت عادی محصولات مراقبت پوست که حاوی عصاره سویا هستند برای بدن خطری ندارند و حتی گاهی هم توصیه می‌شوند اما مصرف این مواد در دوران بارداری باعث تشدید ماسک بارداری (لکه‌های تیره روی پوست صورت) می‌شوند. البته استفاده از روغن ترنج هم در دوران بارداری دقیقا همین کار را می‌کند و این اثر  احتمالا به دلیل حالت  استروژنی سویاست بنابراین توصیه می‌شود اگر دچار لک‌های بارداری یا ملاسما شده‌اید برای جلوگیری از تشدید رنگ این لک‌ها سراغ مصرف محصولات حاوی سویا نروید.

لیزر نکنید بهتر است
استفاده از لیزر در دوران بارداری از نظر پزشکی هیچ اشکالی ندارد چراکه لیزر یک نور است که نفوذ آن داخل پوست چندان زیاد نیست و عمق آن نهایتا بیشتر از چند میلی‏متر نمی‌شود اما باتوجه به حساسیت این دوران، استرس‌های مادر و اینکه اگر به هر دلیلی مشکلی در جنین به وجود بیاید ممکن است آن را به لیزر ارتباط بدهند، معمولا پزشکان و تولیدکنندگان دستگاه‏های لیزر توصیه می‏کنند در دوران بارداری خانم‌ها سراغ این روش نروند.

کدام مواد آرایشی خطرناک هستند
اول  از همه باید یادتان باشد برای انتخاب و استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی در دوران بارداری حتما سراغ پزشک متخصص خود بروید و با مشورت او از لوازم آرایشی استفاده کنید. از طرف دیگر تمام تحقیقات علمی و پزشکان متخصص هم‌عقیده‌اند که  استفاده زیاد از مواد آرایشی و بهداشتی- به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری- اصلا به صلاح نیست، البته هنوز قطعیتی درباره میزان استفاده از این مواد وجود ندارد اما در این دوران احتیاط بیشتر شرط عقل است. اما پنکک لاکچری کوین بیز از هرگونه مواد مضری عاری است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید  استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی با برندهای تایید شده است که مواد مضر و سمی در آنها وجود ندارد. همچنین سراغ محصولاتی بروید که برچسب مواد تشکیل‌دهنده دارند تا اگر ماده‌ای خطرساز برای جنین در آن وجود دارد از مصرف آن خودداری کنید.

باید یادتان باشد برای آرایش صورت‌تان از محصولات عاری از مواد سرطان‌زا استفاده کنید همچنین اگر آکنه دارید و فکر می‌کنید، باید از لوازم آرایش مخصوص پوست‌های آکنه‌دار کمک بگیرید سخت در اشتباهید زیرا این محصولات حاوی رتینول و سالسیلیک اسید هستند که همان‌طور که گفته شد در دوران بارداری خطرناکند.

کدام عطر و اسپری؟
استفاده از عطر و اسپری در دوران بارداری خطری جدی‌ به بار نمی‌آورد، تنها مشکل بارداری با مواد معطر این است که به دلیل حساسیت بیشتر خانم‌ها به بو‌ها در این دوران ممکن است به آنها حالت تهوع، سرگیجه و سردرد دست بدهد بنابراین اگر می‌خواهید در این دوران چنین دردسرهایی نداشته باشید بهتر است عطر و اسپری نزنید و برای رفع بوی بد قسمت‌هایی از بدن‌تان که زیاد عرق می‌کنند هر چند ساعت یک‌بار آنها را بشویید.

دکمه بازگشت به بالا