عمومیکسب و کار برتر

نکات ضروریِ انتخاب کرم مرطوب کننده مناسب برای پوست مختلط

چگونه تشخیص دهیم جنس پوستمان مختلط است؟

تشخیص پوست مختلط دشوار است و نیاز به دقت زیادی دارد. تشخیص پوست مختلط برای انتخاب محصولات مراقبتی مناسب و جلوگیری از خشکی و چربی بیشتر بسیار مهم است. برخی از راه‌هایی که می‌توانید پوست مختلط را تشخیص دهید عبارتند از: 20 دقیقه پس از شستشو پوست را بررسی کنید پس از شستن پوست، آن را با یک حوله نرم و تمیز خشک کرده و 20 دقیقه صبر کنید. سپس با انگشت روی قسمت‌های مختلف صورت بکشید. اگر در برخی نواحی احساس چربی و در برخی دیگر خشک می‌کنید، پوست مختلط دارید.

استفاده از مرطوب کننده مرطوب کننده پوست را آبرسانی می‌کند و برای هر نوع پوستی ضروری است. با این حال، پوست‌های خشک پس از استفاده از مرطوب کننده احساس آرامش و طراوت می‌کنند زیرا به شدت کم آب هستند. اگر این احساس را پس از استفاده از مرطوب کننده تنها در برخی نواحی مخصوصاً گونه‌ها با شدت بیشتری تجربه می‌کنید، پوست شما مختلط است. خشکی و آکنه به طور هم‌زمان پوست‌های چرب معمولاً مستعد آکنه هستند و پوست‌های خشک آکنه کمتری دارند و حتی اگر جوش هم ایجاد شود، جوش‌های زیر پوستی و سرسفید هستند؛ بنابراین، اگر در قسمتی از صورت خود جوش‌های التهابی دارید اما در نواحی دیگر احساس خشکی می‌کنید، پوست مختلط دارید.

پوسته پوسته شدن در ناحیه T صورت گاهی اوقات فرد احساس پوسته پوسته شدن در ناحیه T صورت می‌کند و پوسته‌های زردی را می‌بیند که ملتهب هستند. در این حالت ممکن است فرد مبتلا به درماتیت سبورئیک باشد. در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای درمان این بیماری انجام شود. همچنین از محصولات مراقبتی مناسب و با کیفیت استفاده کنید. استفاده از محصولات مناسب از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند و باعث کنترل سبوم و باز شدن منافذ در نواحی چرب می‌شود.

نشانه‌ های پوست مختلط

قبل از اینکه با ویژگی‌های پوست مختلط آشنا شوید، ابتدا باید بدانید که این نوع پوست دقیقاً چیست و چگونه به نظر می‌رسد؟ اگر برخی از قسمت‌های صورت شما خشک و برخی از قسمت‌های صورت شما چرب است، پوست مختلط دارید. برای اطمینان می‌توانید به ناحیه T صورت خود توجه کنید. ناحیه T شامل بینی، پیشانی و چانه می‌شود. اگر این نواحی بیشتر از سایر قسمت‌های صورت چرب هستند، به این معنی است که پوست مختلط دارید. حال بیایید با ویژگی‌های این نوع پوست آشنا شویم:

قسمت‌های چرب و براق صورت 20 دقیقه بعد از شستشو معمولاً پوست‌های مختلط 20 دقیقه بعد از شستن صورت در برخی قسمت‌ها چربی زیادی تولید می‌کنند که در قسمت‌های دیگر صورت قابل مشاهده نیست. همان‌طور که گفتیم؛ نواحی بینی، پیشانی و چانه معمولاً چرب‌تر هستند و این به دلیل وجود غدد چربی در این نواحی بیشتر است. واکنش متفاوت قسمت ‌های مختلف پوست به استفاده از کرم مرطوب کننده اگر پوست مختلط دارید، پس از استفاده از کرم یا سرم مرطوب کننده، متوجه می‌شوید که گونه‌ها و اطراف چشم شما ظاهر خوبی دارند، اما ناحیه T چرب تر و به اصطلاح خفه شده است. به همین دلیل استفاده از مرطوب کننده متفاوت برای ناحیه T پیشنهاد می‌شود.

منافذ پوست بینی بزرگتر از منافذ پوست گونه است همان‌طور که می‌دانید منافذ پوست سوراخ‌های کوچکی هستند که علاوه بر اتصال با فولیکول‌های مو وظیفه انتقال چربی به سطح پوست و همچنین جذب محصولات بهداشتی را دارند. معمولاً در جایی که پوست چرب‌تر است، منافذ پوست بزرگ‌تر می‌شوند؛ زیرا غدد چربی آن ناحیه فعالیت بیشتری دارند و چربی ترشح شده در منافذ پوست قرار می‌گیرد. به طور طبیعی، منافذی که پر از چربی است بزرگتر از منافذی که چندان چرب نیست به نظر می‌رسد.

همراه بودن با شوره سر ممکن است از این تیتر متعجب شوید؛ اما حقیقت دارد. در واقع، بسیاری از افراد با پوست مختلط نیز از شوره سر رنج می‌برند؛ بنابراین با بررسی وضعیت پوست سر می‌توانید از داشتن پوست مختلط روی صورت خود مطمئن شوید. با این حال، این قانون برای همه صدق نمی‌کند و ممکن است شما شوره سر نداشته اما پوست مختلط داشته باشید. تجربه آکنه و خشکی پوست به طور همزمان اگر اغلب جوش می‌زنید و هم‌زمان پوست خشک دارید، احتمالاً پوست شما مختلط است. همان‌طور که گفته شد، پوست مختلط در برخی از قسمت‌های صورت مانند ناحیه T بیش از حد چرب می‌شود و در قسمت‌های دیگر احساس خشکی می‌کند؛ بنابراین نواحی چرب دچار جوش و آکنه می‌شوند و نواحی خشک احساس کشیدگی می‌کنند.

آیا افرادی که پوست مختلط دارند باید از مرطوب کننده استفاده کنند؟

پوست مختلط می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ و افزایش خطر آکنه (جوش) شود. افرادی که پوست مختلط دارند ممکن است احساس کنند که نیازی به مرطوب کننده ندارند. با این حال، مرطوب کردن ممکن است به درمان آکنه کمک کند و در عین حال پوست را هیدراته نگه دارد. در واقع استفاده از کرم مرطوب کننده یکی از محصولات ضروری در برنامه روزانه پوست‌های چرب و مختلط است.

در صورت کمبود آب در لایه‌های پوست، پوست برای محافظت از خود چربی بیشتری ترشح می‌کند و در نتیجه پوست چرب‌تر می‌شود. این موضوع منجر به باز شدن منافذ پوست (پوست پرتقالی)، جوش و لکه‌های به جا مانده از جوش می‌شود. همچنین محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشید بسیار مهم است، بنابراین افراد ممکن است بخواهند از مرطوب کننده‌های حاوی ضد آفتاب استفاده کنند. هنگامی که فردی در حال درمان آکنه است، یک مرطوب کننده باید مزایای زیر را داشته باشد:

 • از ایجاد جوش‌های جدید جلوگیری می‌کند.
 • بهبود خشکی و پوسته پوسته شدن در طول درمان آکنه.
 • در شفافیت و لطافت و سلامت پوست موثر باشد.

کرم مرطوب کننده مناسب پوست مختلط

برای پوست‌های مختلط از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که نه پوست را خیلی چرب و نه خیلی خشک می‌کند. پوست به آبرسانی کافی نیاز دارد؛ بنابراین از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که بتواند قسمت‌های خشک پوست شما را به خوبی مرطوب نگه دارد و آب کافی در اختیار آن قرار دهد. روغن آرگان شرکت بیز مورد نظر خود را روی قسمت‌های خشک که بیشتر ناحیه گونه است بمالید. برای قسمت‌های چرب از کرم مخصوص آن ناحیه استفاده کنید. اگر روی پوست خود جوش دارید، بهتر است بعد از بهبود جوش‌ها در نواحی حساس و چرب پوست و نزدیک شدن به پوست معمولی، از یک مرطوب کننده ملایم برای تمام قسمت‌های پوست استفاده کنید.

ویژگی ‌های یک کرم مرطوب کننده خوب

 • جذب سریع
 • پاک شدن سریع و آسان
 • شفافیت
 • رنگ و بوی خوبی داشته باشد (به خاطر داشته باشید که مقدار عطر کرم مرطوب کننده نباید زیاد باشد)
 • ظاهری یکدست داشته باشید.
 • پس از مصرف باعث ایجاد حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی روی پوست نشود.

نکات استفاده از مرطوب کننده و آبرسان برای پوست‌ های مختلط

 • قبل از استفاده از اولین مرطوب کننده، پوست را با یک شوینده ملایم بشویید.
 • کرم مرطوب کننده را بیشتر به قسمت‌هایی که خشک هستند بمالید.
 • از مقدار کمی کرم مرطوب کننده برای ناحیه T استفاده کنید.
 • کرم مرطوب کننده را به آرامی روی پوست بمالید.

نکات مهم در مورد انتخاب و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده مناسب

برخی از نکات مهم در مورد انتخاب و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده مناسب به شرح زیر هستند: انتخاب درستی داشته باشید اگر پوست مختلط دارید، هنگام خرید کرم مرطوب کننده دقت کنید که کرم مورد نظر شما دارای الکل یا سولفات نباشد. زمان مناسب برای استفاده مناسب‌ترین زمان برای استفاده از کرم مرطوب کننده سه دقیقه بعد از حمام است. گران بودن شاخص کیفیت بالایی نیست قبل از خرید کرم مرطوب کننده حتماً به این نکته توجه کنید که قیمت روغن خام سبوس برنج دکتر بیز دلیل بر کیفیت آن نیست. در انتخاب کرم مرطوب کننده خود به کیفیت و کارایی آن کرم بیشتر توجه کنید.

از کرم دور چشم استفاده کنید از آنجایی که پوست دور چشم نازک و حساس است، توصیه می‌کنیم از کرم دور چشم برای مرطوب کردن پوست دور چشم استفاده کنید. قبل از خواب کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید برای داشتن پوستی خوب سعی کنید شب‌ها به پوست خود روغن ماکادمیا بیز کننده بزنید. تغذیه پوست از داخل را فراموش نکنید استفاده از کرم‌های مرطوب کننده خوب است اما کافی نیست. برای داشتن پوستی سالم و شاداب باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

پوست مختلط یکی از رایج‌ترین انواع پوست است که نیاز به مراقبت ویژه خود دارد. یک راه خوب برای مراقبت، استفاده از کرم مرطوب کننده خوب است. افرادی که پوست مختلط دارند باید از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنند که نه پوست آن‌ها را خیلی چرب و نه خشک کند. پوست به آبرسانی کافی نیاز دارد، بنابراین از کرم مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که بتواند قسمت‌های خشک پوست شما را به خوبی مرطوب نگه دارد و آب کافی به آن بدهد.

دکمه بازگشت به بالا