عمومیکسب و کار برتر

نقش حسابدار در آینده نگری کسب و کار ها

قبل از این که به نقش حسابداری در میزان موفقیت کسب و کار پرداخته شود، باید با اهداف اصلی حسابداری و نقش آن در کسب و کارها آشنا شد. در واقع هدف اصلی از حسابداری برای شرکت ها و کسب و کارها ارائه و تامین اطلاعات مالی برای موسسان و مدیران شرکت ها است. این اطلاعات باید در اختیار مدیران، سرمایه گذاران و تمامی سهامداران و ذینفعان شرکت و کسب و کار مورد نظر قرار بگیرد. به صورت کلی می توان گفت حسابداری در خصوص جریان های مالی و درآمد ها، سود و زیان و موارد مالیاتی شرکت اطلاعاتی را جمع آوری و دسته بندی کرده و آن را در اختیار مدیریت قرار می دهد.

نقش حسابداری و اهمیت آن در موفقیت کسب و کار

حسابداری در شرکت ها بر اساس نوع داده ها و اطلاعاتی که جمع آوری کرده و ارائه می دهند به انواع مالی و مدیریتی تقسیم بندی می کنند. حسابداری مدیریتی در بهبود اداره کسب و کار اهمیت دارد و حسابداری مالی نیز در مورد چگونگی عملکرد مالی شرکت گزارش ارائه می دهد. با توجه به این موضوع می توان گفت که صحت اطلاعات جمع آوری شده دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد زیرا تصمیمات و رویکردهای بعدی سازمان با توجه به این اطلاعات اخذ می گردد. کلیه دوره های اموزش حسابداری اصفهان به صورت صد در صد عملی و مطابق با نیازهای بازار کار است.

حسابداری در سازمان ها با توجه به نوع داده ها و اطلاعات کسب شده به دو نوع حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی دسته بندی می شود که هر کدام از آنها دارای جایگاه و اهمیت منحصر به فردی هستند.

خدمات حسابداری همسو با آینده نگری کسب و کار

در اختیار داشتن اطلاعات دقیق در زمینه ی دارایی، بدهی، سود، زیان و همچنین درک درست از موقعیت کنونی کسب کار در زمینه اقتصادی برای مدیران کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا داشتن چنین اطلاعات شفافی جهت گرفتن تصمیمات و برنامه ریزی های دقیق  و درست برای آینده کسب و کار لازم و ضروری می باشد. دادن این اطلاعات شفاف به مدیران جزو خدمات حسابداری محسوب می شود.

نحوه تاثیر حسابدار بر مدیریت داخلی شرکت

در موارد زیادی حسابداران شرکت می توانند بر سیستم مدیریت داخلی سازمان تاثیر گذار باشند که از جمله آنها می توان به موضوعات زیر اشاره نمود:

 • مدت زمان گذشته از حساب های دریافتی
 • گزارش هایی از میزان موجودی شرکت
 • گزارش هایی در خصوص میزان فروش ماهانه شرکت
 • گزارش هایی در خصوص وضعیت حساب های قابل پرداخت

این گزارش ها بایستی به طور دقیق و به موقع تهیه شوند که تاثیر مهمی در تهیه و تخمین میزان بودجه مورد نیاز برای آینده شرکت دارد و باعث می شود که شرایط مالی شرکت پیش بینی گردد. بنابراین می توان گفت که حسابدار های داخلی شرکت، نقش مهم و حیاتی در بهبود شرایط شرکت به عهده دارند.

خدمات حسابداری ارزیابی صحیح از پیشرفت یا پسرفت کسب و کار

گزارش های ارائه شده از سود و زیان توسط حسابدار به مدیران این امکان را می دهد، تا  عملکرد کسب و کار خود را ارزیابی کنند. و مشکلات احتمالی را بررسی و راه حل مناسب برای آن بیابند. به علاوه مقایسه گزارش های فعلی با گزارش های قبلی توسط حسابدار به مدیران کمک می کند، تا مقدار پیشرفت و یا پسرفت کسب وکار خود را ارزیابی کنند. و رویکرد های اشتباه کسب و کار خود را تغییر و یا اصلاح نمایند. ارائه این گزارش ها که توسط حسابدار انجام می گیرد. از خدمات حسابداری به شمار می رود.

اهمیت داده های حسابداری در تصمیم گیری مدیران سازمان

در راستای پیشرفت کسب و کار، دسترسی به اطلاعات و داده های مهم در مورد دارایی ها، بدهی ها، صورت سود و زیان و … از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که داشتن این دیتاها برای مدیران و سرمایه گذاران باعث می شود که از بروز هر گونه کسری بودجه و مشکل مالی در آینده جلوگیری به عمل آید.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که حسابدار و چگونگی کار آن با نرم افزار های حسابداری و همچنین بهره گیری از اسناد حسابداری، باعث می شود که اطلاعات به صورت دقیق تهیه شده و در اختیار ذی نفعان قرار گیرد.

خدمات حسابداری مانع پرداخت هزینه های اضافی

خدمات حسابداری با شناخت قوانین مالیاتی تکمیل می شود. به عبارتی حسابدار ماهر با شناخت کامل همه ی قوانین مالیاتی و در نظر گرفتن آنها و استفاده از نرم افزار های دقیق حسابداری میزان مالیات را برآورد کرده و با ارائه دقیق اظهارنامه های مالیاتی اقدام به پرداخت مالیات ها می نماید. تا کسب و کار را از ضررهای احتمالی که ناشی از دیرکرد پرداخت مالیات یا جریمه بابت اشتباه در برآورد مالیات می باشد، حفظ کند.

رسیدگی به امور مالیاتی و برآورد های آن توسط حسابدار در کسب و کار ها

مالیات کلمه‌ای است که همه را می‌ترساند!! مالیات یادآورنده‌ی استرس معمول مالی و حجم زیادی از رسیدها و صورتحساب‌های انبار شده است. اما نباید به این صورت باشد. شما می‌توانید به کمک نرم‌ افزارهای مالی و حسابداری قابل اعتماد از هر نوع استرسی رها شوید. هر شخص با راه اندازی یک کسب و کار بایستی قوانین و مقررات را نیز در نظر بگیرد یکی از این قوانین مهم، مربوط به مالیات می باشد که لازم است در خصوص ارائه اظهارنامه های مالیاتی دقت نمود.

یکی دیگر از نقش های حسابدارها در سازمان، بررسی و تجزیه و تحلیل میزان سود و زیان و امور مالیاتی سازمان ها است که این عمل توسط حسابدارها و با بهره گیری از نرم افزار های حسابداری و همچنین استاندارد های حسابداری صورت می گیرد.

مهمترین بخش امور مالیاتی شرکت هاست

دقت و وقت شناسی در انجام امور مالیاتی شرکت یکی از مهم ترین اقدامات حسابدار می باشد که باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه های مالیاتی می شود. بنابراین تمامی کسب و کار ها و شرکت ها موظفند در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی، دقت عمل داشته باشند که جز مهمی از خدمات حسابداری به شمار می روند.

اهمیت حسابداری در برنامه ریزی برنامه های شرکت ها و تامین مالی

تمامی کسب و کار هایی که در عرصه خود موفق عمل می کنند، برای رسیدن به اهداف خود و حفظ جایگاه کسب شده، برنامه هایی را در نظر گرفته اند و به آن عمل نموده اند که این برنامه ها و طرح ها شامل موارد متعددی مانند پیش بینی جریان نقدی، برنامه ریزی برای فروش و موجودی مواد و کالا و … می باشد.

بخش حسابداری شرکت ها با کمک حسابدارهای ماهر و با تجربه می تواند داده ها و اطلاعات و تاریخچه مالی شرکت را مورد بررسی قرار داده و بر همین اساس این دیتاها را می توان برای پیش بینی مورد استفاده و تجزیه و تحلیل قرار داد و سپس به وسیله آن می توان برنامه ریزی و بودجه بندی درست را برای سازمان ایجاد نمود.

تامین بودجه یکی از کارهای مهم در تجارت ها می باشد که باعث موفقیت سازمان می گردد در این خصوص لازم است که بیلان های مالی شرکت و هزینه های صورت گرفته مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس آنها برای راه کار های تامین بودجه اقدام نمود.

نقس و اهمیت حسابدار شرکت ها در تعیین قیمت محصولات تولیدی

زمان راه اندازی و استارت یک کسب و کار در شرکت های تولیدی که دارای محصولات متفاوت و خط تولیدهای متنوعی باشد، یکی از موضوعات مهم و مورد نظر آنها تعیین هزینه تولید محصول می باشد که این موضوع نیز به حسابدار ها مربوط می شود که با توجه به ضرورت آن بایستی هزینه های تولید محصول مورد بررسی قرار گیرد.

این پیش بینی می تواند در بررسی روند تولید و همچنین بودجه ریزی برای خط تولید های شرکت بسیار حائز اهمیت باشد و سازمان را در تولید بهتر و بهینه محصولات یاری رساند که این کار باعث قیمت گذاری درست در فروش نهایی نیز می گردد. از این رو حسابدار بر اساس برآوردهای انجام شده می تواند با همکاری با تیم مدیریتی سازمان، اقدام به طراحی یک استراتژی دقیق نموده و اقدام به قیمت گذاری محصول نمایند.

حتما بخوانید: بهترین آموزشگاه حسابداری اصفهان

اهمیت و نقش حسابدار در ارزیابی عملکرد تجاری کسب و کار ها:

حسابدارهای شرکت ها و سازمان ها مخصوصا حسابدارهای بخش مدیریت موظفند گزارش هایی را در مورد سوابق مالی شرکت آماده و برای هیئت مدیره ارائه نمایند که به مدیران در بررسی و نحوه عملکرد سازمان و همچنین تجزیه و تحلیل وضعیت کنونی کمک شایانی می نماید.

در واقع می توان گفت که گزارش های ارائه شده توسط حسابدار ها می تواند مشکلات موجود را در خصوص کسب و کار مورد نظر شناسایی نموده و بتوانند از این طریق به بهبود روند تصمیم گیری کمک نمایند. همچنین با این کار می توان به روند استخدام نیروی کار جدید و همچنین سایر تغییرات در هیئت مدیره و صاحبان سهام بهبود بخشید.

همچنین این موضوع می تواند گزارش ها را بررسی نموده و آنها را با شرایط کنونی و همچنین شرایط قبلی سازمان مقایسه نمود تا با این مقایسه و ایجاد راهکارهای درست، به تعیین بودجه و اصلاح رویکرد های اشتباه پرداخت.

مضرات عدم وجود حسابدار در کسب و کار

با توجه به موضوعاتی که مطرح شد، اهمیت و ضرورت وجود حسابدار برای هر کسب و کار نمایان شده است و می توان گفت که وجود حسابدار با تجربه و دقیق می تواند یکی از اصول اساسی برای هر کسب و کار به شمار رود که مدیران به خوبی با این لزوم و مضرات نداشتن حسابدار آشنا می باشند.

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه  را به شما پیشنهاد می کنیم.

سخن پایانی

یک حسابدار با علم محاسبه صورت‌حساب سود، ترازنامه، صورت‌حساب حقوق صاحبان سهام، صورت‌حساب جریان وجوه نقد، صورت‌حساب درآمد کل و… نقش بزرگی در تصمیم‌گیری، استراتژی‌های برنامه‌ریزی، تعیین موفقیت، برآورد شکست‌ها و گفتن داستان شرکت به جهان را دارد.

در آخر، حسابداری یک فعالیت اجتماعی – حرفه ای است که شامل منابع انسانی و غیر انسانی می‌گردد و بین منابع انسانی و غیر انسانی واکنش‏های متقابلی وجود دارد. تهیه سیستم های مالی و نرم افزار حسابداری و استفاده از یک حسابدار خبره برای حتی یک کسب و کار کوچک امری ضروری است. یک مدیر می تواند همیشه قبل از اتخاذ یک تصمیم با حسابدار مشورت کند و از اوایل تصمیمش آگاه شود همواره تاکید شده است که پیشگیری بهتر ازامروزه کسب‌وکارها به گونه‌ای پیشرفت کرده که دیگر نمی‌توان با یک چرتکه ساده امور حسابرسی را انجام داد. همچنین گسترگی بسیار بالایی که در کسب‌و‌کارها مشاهده می‌کنیم نیز باعث شده، افراد ساده از پس حساب و کتاب‌های یک مجموعه بر نیایند. ارتباطات اقتصادی، معاملات بزرگ تجاری، بده بستان‌های با حجم بالا بین سرمایه‌گذاران، باید مدیریت شده و تحت نظر یک شخص کاربلد و حتی با به کارگیری ابزارهای کارآمد انجام شود. این شخص (چرا به حسابدار نیاز داریم؟) تحت عنوان کارمند حسابدار که در این زمینه تحصیلات دانشگاهی خود را گذرانده و یا مدارک دوره‌های مختلف آموزشی حسابداری را دارا می‌باشد، به استخدام مجموعه شما درآمده و مسئولیت این سِمَت شغلی را بر عهده می‌گیرد.

در این مقاله از شرکت فناوری اطلاعات پارمیس، بر آن شدیم تا به شما کاربران گرامی بگوییم که “چرا به حسابدار نیاز داریم؟” در ادامه با ما همراه باشید تا با عناوین تیرهای زیر توضیحات کاملی در این زمینه را در اختیارتان قرار دهیم. این تیترها عبارتند از:

 • چرا به حسابدار نیاز داریم؟
 • اهمیت تاثیر حسابدار در کسب‌و‌کارها
 • نقش حسابدار در آینده نگری هر کسب‌و‌کار
 • ایجاد صورت‌های مالی مورد نظر در کسب‌و‌کارتان
 • تجزیه و تحلیل همه گزارش‌ها و داده‌های مالی
 • توانایی کار کردن با نرم افزارهای

اهمیت تاثیر حسابدار در کسب‌ و‌ کارها

مطالعه بیشتر:

می‌خواهیم با یک مثال ساده از یک شرکت کوچک با زمینه فعالیت فروش تجهیزات کامپیوتری، میزان این اهمیت را نشان دهیم.

سوال: فکر می‌کنید چه تاثیری در مدیریت داخلی شرکت می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ

 • میزان فروش شرکت به صورت گزارش‌های روزانه، ماهانه و هر بازه زمانی که بخواهید
 • زمان دریافت حساب‌ها
 • مدت زمانی که از حساب‌های دریافتی گذشته باشد
 • گزارش از وضعیت حساب‌هایی که باید پرداخت گردد

خیلی ساده از مدیریت داخلی شرکت و امور مالی سازمان یافته خود، طی دریافت گزارش‌هایی مطلع خواهید شد.

نقش حسابدار در آینده نگری کسب‌ و‌ کار ها

بیشتر مطالعه کنید:

 • ارزیابی صحیح از پیشرفت کار یا پسرفت کار
 • شناخت قوانین مالیاتی جهت ارائه به موقع و دقیق اظهارنامه مالیاتی
 • محاسبه مالیات و پرداخت به موقع آن
 • جلوگیری از ضررها و جریمه‌های احتمالی ناشی از عدم پرداخت مالیات
 • رسیدگی به سایر پرداخت‌ها سر موعد و جلوگیری از هرگونه پرداخت اضافی

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

سوالات متداول

زیرا این فرد می‌تواند با ارائه گزارش‌هایی همچون ایجاد صورت‌های مالی مورد نظر در کسب‌و‌کارتان، تجزیه و تحلیل همه گزارش‌ها و داده‌های مالی، توانایی کار کردن با نرم افزارها در زمینه حسابرسی، کنترل و مدیریت امور مالی کسب‌کار شما را انجام دهد.

آیا یک حسابدار می تواند در آینده نگری اقتصادی یک شرکت یا هر کسب‌وکانقش حسابدار

نقش حسابدار : در نگاه اول، شغل حسابداری و نقش حسابدار ممکن است نسبتاً ساده به نظر برسد، و تنها اعداد را ضرب و تقسیم می‌کند، درست است؟ نه این درست نیست، چرا که حسابداری کار با داده‌های مالی است و این کار بخش مهمی از هر کسب و کار و سازمانی است و فرای سروکله زدن با ارقام است. شغل حسابداری یک فعالیت مهم اقتصادی است که بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، با حل مسئله سروکار دارد.

جهت شرکت در کلیک کنید.

در ذیل به نمونه هایی از نقش حسابدار اشاره می کنیم 

 • کنترل و نظارت تمام موقعیت های مالی شرکت و مشاوره هایی منصفانه و غیر مغرضانه در مورد شیوه راهبرد کسب و کار و مدیریت روزانه مالی ارائه دهد.
 •  مشاوره در جهت برآورده ساختن تقاضای افزایش یافته از سوی مشتریان و راه هایی برای افزایش توان مالی شرکت.
 • دانش و توانایی آن ها در توجه داشتن کامل به موقعیت های مالی کسب و کار، حسابدار متخصص میتواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجود را در چه راه هایی سرمایه گذاری کند.
 • پیشنهاد روش های کاهش هزینه، افزایش درآمد و بهبود سود و امکان بررسی ضرر و زیان و سود و منافع به وجود آمده در بازه های زمانی مختلف.
 • مدیریت هزینه ها و مخارج و تفکیک کردن هزینه های اضافی ضروری و آینده نگری بهتر و توانایی مدیریت بر روی سرمایه گذاری های بلند مدت.

 محدودیت منابع اقتصادی، از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کسب و کارهای مختلف با آن درگیر هستند. برای غلبه بر این چالش، در اختیار داشتن اطلاعات مناسب که برنامه ریزی و مدیریت بهتر این منابع محدود را آسان کند ضروری است. در سازمان‌ها وظیفه تهیه و تأمین این اطلاعات بر عهده دارد، حسابداری است. حسابداری مهمترین زبان کسب و کار است که اطلاعات لازم را از طریق شناسایی، ثبت، طبقه بندی، تلخیص و گزارشگری رویدادهای مالی در اختیار استفاده کنندگان حسابداری قرار می‌دهد.

** حسابداری شامل فرایند جمع‌آوری، ثبت، طبقه بندی و خلاصه کردن رویدادهای اقتصادی بر اساس مدارک مستند است. که منجر به استخراج صورت‌های مالی می‌شود. در واقع حسابداری ارائه کننده اطلاعات مالی مربوط به یک کسب و کار به استفاده کنندگان مختلف این اطلاعات است.

نقش حسابدار شرکت ها در تعیین قیمت محصولات تولیدی

زمان راه اندازی و استارت یک کسب و کار در شرکت های تولیدی که دارای محصولات متفاوت و خط تولیدهای متنوعی باشد، یکی از موضوعات مهم و مورد نظر آنها تعیین هزینه تولید محصول است. این موضوع نیز به حسابدار ها مربوط می شود که با توجه به ضرورت آن بایستی هزینه های تولید محصول مورد بررسی قرار گیرد. این پیش بینی می تواند در بررسی روند تولید و همچنین بودجه ریزی برای خط تولید های شرکت بسیار حائز اهمیت باشد و سازمان را در تولید بهتر و بهینه محصولات یاری رساند و موجب قیمت گذاری درست در فروش نهایی نیز می گردد. از این رو حسابدار بر اساس برآوردهای انجام شده می تواند با همکاری با تیم مدیریتی سازمان، اقدام به طراحی یک استراتژی دقیق نموده و اقدام به قیمت گذاری محصول نمایند.

اهمیت و نقش حسابدار در ارزیابی عملکرد تجاری کسب و کار ها

حسابدارهای شرکت ها و سازمان ها مخصوصا حسابدارهای بخش مدیریت موظفند گزارش هایی را در مورد سوابق مالی شرکت آماده و برای هیئت مدیره ارائه نمایند که به مدیران در بررسی و نحوه عملکرد سازمان و همچنین تجزیه و تحلیل وضعیت کنونی کمک شایانی می نماید.

در واقع می توان گفت که گزارش حسابدار می تواند مشکلات موجود را در خصوص کسب و کار مورد نظر شناسایی نموده و بتوانند از این طریق به بهبود روند تصمیم گیری کمک نمایند. همچنین با این کار می توان به روند استخدام نیروی کار جدید و همچنین سایر تغییرات در هیئت مدیره و صاحبان سهام بهبود بخشید.

همچنین این موضوع می تواند گزارش ها را بررسی نموده و آنها را با شرایط کنونی و همچنین شرایط قبلی سازمان مقایسه کرده تا با این مقایسه و ایجاد راهکارهای درست، به تعیین بودجه و اصلاح رویکرد های اشتباه پرداخت.

 نحوه تأثیر حسابدار بر مدیریت داخلی شرکت

در موارد زیادی حسابداران شرکت می توانند بر سیستم مدیریت داخلی سازمان تأثیر گذار باشند که از جمله آنها می توان به موضوعات زیر اشاره نمود:

 • مدت زمان گذشته از حساب های دریافتی
 • گزارش هایی از میزان موجودی شرکت
 • میزان فروش ماهانه شرکت
 •  وضعیت حساب های قابل پرداخت

این گزارش ها بایستی به طور دقیق و به موقع تهیه شوند که تأثیر مهمی در تهیه و تخمین میزان بودجه مورد نیاز برای آینده شرکت دارد و باعث می شود که شرایط مالی شرکت پیش بینی گردد. بنابراین می توان گفت که حسابدار داخلی شرکت، نقش مهم و حیاتی در بهبود شرایط شرکت به عهده دارند.

 نقش حسابداری در برآورد های مالیاتی کسب و کارها

هر شخص با راه اندازی یک کسب و کار بایستی قوانین و مقررات را نیز در نظر بگیرد. یکی از این قوانین مهم، مربوط به مالیات است و لازم است در خصوص ارائه اظهارنامه های مالیاتی دقت نمود.

یکی دیگر از نقش حسابدارها در سازمان ها، بررسی و تجزیه و تحلیل میزان سود و زیان و امور مالیاتی سازمان ها است که این عمل توسط حسابدارها و با بهره گیری از نرم افزار های حسابداری و همچنین استاندارد های حسابداری صورت می گیرد.

دقت و وقت شناسی در انجام امور مالیاتی شرکت یکی از مهم ترین اقدامات حسابدار است که باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه های مالیاتی می شود. بنابراین تمامی کسب و کار ها و شرکت ها موظفند در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی، دقت عمل داشته باشند که جزء مهمی از خدمات حسابداری به شمار می روند.

اهمیت حسابداری در برنامه ریزی برنامه های شرکت ها و تامین مالی

تمامی کسب و کار هایی که در عرصه خود موفق عمل می کنند، برای رسیدن به اهداف خود و حفظ جایگاه کسب شده، برنامه هایی را در نظر گرفته اند و به آن عمل نموده اند که این برنامه ها و طرح ها شامل موارد متعددی مانند: پیش بینی جریان نقدی، برنامه ریزی برای فروش و موجودی مواد و کالا و … است.

بخش حسابداری شرکت ها با کمک حسابدارهای ماهر و با تجربه می تواند داده ها و اطلاعات و تاریخچه مالی شرکت را مورد بررسی قرار داده و بر همین اساس  دیتاها را می توان برای پیش بینی مورد استفاده و تجزیه و تحلیل قرار داد و سپس به وسیله آن می توان برنامه ریزی و بودجه بندی درست را برای سازمان ایجاد نمود.

تأمین بودجه یکی از کارهای مهم در تجارت ها است که باعث موفقیت سازمان می گردد. در این خصوص لازم است که هزینه های مالی شرکت و هزینه های صورت گرفته مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس آنها برای راه کار های تأمین بودجه اقدام نمود.

نقش حسابداری و اهمیت آن در موفقیت کسب و کار

به طور کلی حسابداری اطلاعات به دست آمده از جریان های مالی، درآمد ها، سود و زیان و مالیات شرکت و سازمان را دسته بندی نموده و آنها را در اختیار مدیران شرکت و سایر ذی نفعان قرار می دهد. با توجه به این موضوع می توان گفت که صحت اطلاعات جمع آوری شده دارای اهمیت بسیار بالایی است. زیرا تصمیمات و رویکردهای بعدی سازمان با توجه به این اطلاعات اخذ می گردد.

** حسابداری در سازمان ها با توجه به نوع داده ها و اطلاعات کسب شده به دو نوع حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی دسته بندی می شود که هر کدام از آنها دارای جایگاه و اهمیت منحصر به فردی هستند.

خدمات حسابداری همسو با آینده نگری کسب و کار

در اختیار داشتن اطلاعات دقیق در زمینه ی دارایی، بدهی، سود، زیان و همچنین درک درست از موقعیت کنونی کسب کار در زمینه اقتصادی برای مدیران کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا داشتن چنین اطلاعات شفافی جهت گرفتن تصمیمات و برنامه ریزی های دقیق  و درست برای آینده کسب و کار لازم و ضروری است. البته دادن این اطلاعات شفاف به مدیران جزو خدمات حسابداری محسوب می شود.

خدمات حسابداری ارزیابی صحیح از پیشرفت یا پسرفت کسب و کار

گزارش های ارائه شده از سود و زیان توسط حسابدار به مدیران این امکان را می دهد، تا عملکرد کسب و کار خود را ارزیابی کنند. و مشکلات احتمالی را بررسی و راه حل مناسب برای آن بیابند. به علاوه مقایسه گزارش های فعلی با گزارش های قبلی توسط حسابدار به مدیران کمک می کند، تا مقدار پیشرفت و یا پسرفت کسب وکار خود را ارزیابی کنند. و رویکرد های اشتباه کسب و کار خود را تغییر و یا اصلاح نمایند. ارائه این گزارش ها که توسط حسابدار انجام می گیرد از خدمات حسابداری به شمار می رود.

آینده شغلی حسابداری نی نی سایت | آینده شغلی رشته حسابداری فنی حرفه ای | ارائه نظرات و پیشنهادات کاربین در خصوص موقعیت فعلی و آینده شغل حسابداری

اهمیت داده های حسابداری در تصمیم گیری مدیران سازمان

در راستای پیشرفت کسب و کار، دسترسی به اطلاعات و داده های مهم در مورد دارایی ها، بدهی ها، صورت سود و زیان و … از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که داشتن این دیتاها برای مدیران و سرمایه گذاران باعث می شود که از بروز هر گونه کسری بودجه و مشکل مالی در آینده جلوگیری به عمل آید.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که نقش حسابدار و چگونگی کار آن با نرم افزار های حسابداری و همچنین بهره گیری از اسناد حسابداری، باعث می شود که اطلاعات به صورت دقیق تهیه شده و در اختیار ذی نفعان قرار گیرد.

خدمات حسابداری مانع پرداخت هزینه های اضافی

خدمات حسابداری با شناخت قوانین مالیاتی تکمیل می شود. به عبارتی حسابدار ماهر با شناخت کامل همه ی قوانین مالیاتی و در نظر گرفتن آنها و استفاده از نرم افزار های دقیق حسابداری میزان مالیات را برآورد کرده و با ارائه دقیق اظهارنامه های مالیاتی اقدام به پرداخت مالیات ها می نماید. تا کسب و کار را از ضررهای احتمالی که ناشی از دیرکرد پرداخت مالیات یا جریمه بابت اشتباه در برآورد مالیات می باشد، حفظ کند.

رسیدگی به امور مالیاتی و برآورد های آن توسط حسابدار در کسب و کار ها

مالیات کلمه‌ای است که همه را می‌ترساند!! مالیات یادآورنده‌ی استرس معمول مالی و حجم زیادی از رسیدها و صورتحساب‌های انبار شده است. اما نباید به این صورت باشد. شما می‌توانید به کمک نرم‌ افزارهای مالی و حسابداری قابل اعتماد از هر نوع استرسی رها شوید. هر شخص با راه اندازی یک کسب و کار بایستی قوانین و مقررات را نیز در نظر بگیرد. یکی از این قوانین مهم، مربوط به مالیات است و لازم است در خصوص ارائه اظهارنامه های مالیاتی دقت نمود .

دقت و وقت شناسی در انجام امور مالیاتی شرکت یکی از مهم ترین اقدامات حسابدار است که باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه های مالیاتی می شود. بنابراین تمامی کسب و کار ها و شرکت ها موظفند در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی، دقت عمل داشته باشند. این موضوع جزء مهمی از خدمات حسابداری به شمار می رود. آموزش حسابداری ویژه بازار کار در فرادرس  دوره های حسابداری از ابتدایی تا پیشرفته برگزار می کند

جمع بندی

با توجه به موضوعاتی که مطرح شد، اهمیت و ضرورت وجود حسابدار و نقش حسابدار برای هر کسب و کار نمایان شد. می توان گفت که وجود حسابدار با تجربه و دقیق می تواند یکی از اصول اساسی برای هر کسب و کار به شمار رود که مدیران به خوبی با این لزوم و مضرات نداشتن حسابدار آشنا هستند. یک حسابدار با علم محاسبه صورت‌حساب سود، ترازنامه، صورت‌حساب حقوق صاحبان سهام، صورت‌حساب جریان وجوه نقد، صورت‌حساب درآمد کل و… نقش بزرگی در تصمیم‌گیری، استراتژی‌های برنامه‌ریزی، تعیین موفقیت، برآورد شکست‌ها و گفتن داستان شرکت به جهان را دارد.

در آخر، حسابداری یک فعالیت اجتماعی و حرفه ای است که شامل منابع انسانی و غیر انسانی می‌گردد و بین منابع انسانی و غیر انسانی واکنش‏های متقابلی وجود دارد. تهیه سیستم های مالی و نرم افزار حسابداری و استفاده از یک حسابدار خبره برای حتی یک کسب و کار کوچک امری ضروری است. یک مدیر می تواند همیشه قبل از اتخاذ یک تصمیم با حسابدار مشورت کند و از اوایل تصمیمش آگاه شود.

با این حال، درک این نکته مهم است که کار نقش حسابدار به هیچ وجه ساده نیست، یا فقط “بازی با اعداد” نیست. مسئولیت حسابدار در بعضی مواقع سنگین است و اغلب به مجموعه مهارت های بسیار متمایز نیاز دارد. به دلیل نقش حیاتی که حسابدار ایفا می کند، پاداشی که حسابداران دریافت می کنند عمدتاً در سِمَت متوسط، ​​بالاتر از پاداشی است که در شغل های دیگر می بینیم.

ری نقش داشته باشد؟

بله. این افراد با انجام امور محوله به آنها و با دانش لازم و کافی که دارند، نقش بسزایی در محاسبه مواردی همچون سود، زیان، بدهی، طلب و بسیاری از تصمیم‌گیری‌های مالی یک مدیر می‌توانند داشته باشند.

درمان است.

 

دکمه بازگشت به بالا