عمومی

طلاب و اساتید حافظ قرآن و مؤلف کتاب حمایت شوند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر دوشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه امام خمینی (ره) بوشهر با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: نظام هدایت در جهان به عنوان یک رکن اساسی مطرح است و خداوند انسان را برای رسیدن به کمال تعالی انسانی آفرید و به همین خاطر ابزار هدایت را به او داد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه مقوله هدایت، اساس و جوهره نظام خلقت است، افزود: در این نظام هدایت خود به خود برخی از آن همچون عقل تجلی پیدا می‌کند، اما توجه به عقل و اعتبار دادن به عقلانیت و تفکیک مدرکات عقل مستقل با دیگر امور، نیاز به هدایت دارد.

وی افزود: اگر انسان بخواهد عقل گرا باشد نیاز به این دارد کسی او را به عقل گرایی هدایت کند و بعد محدوده عقل را مشخص کرده چراکه حوزه مدرکات عقل محدود است.

وی گفت: بیشترین حوزه نظام هدایت، نظام واسطه است که واسطه الهی قرار بگیرد و آن را به جامعه انسانی برساند و آن انبیا و ائمه اطهار و در مرحله سوم روحانیت هستند که بر اساس قرآن عمل می‌کنند.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه روحانیت تجلی بخش هدایت الهی و روشنگر سیره معصومین و مدافع حریم نظام دین در برابر تهاجمات و پاسخ دهنده سوالات مختلف و شبهات هستند، گفت: روحانیت ستاره‌ای پرفروغ و بی غروب برای هدایت جامعه به شمار می‌روند.

رئیس شورای حوزه علمیه استان بوشهر مقام روحانیت را مقام بزرگی عنوان کرد و اظهار داشت: هدایت که جوهره نظام خلقت است هادیانی نیاز دارد که قرآن و معصومین و روحانیت هستند و این مسئولیت سنگینی است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه جایگاه روحانیت در نظام آفرینش بسیار مهم و بنیادین است تصریح کرد: نقش روحانیت نقش نجات بخش و کمال آفرین در نظام هدایت است.

وی با تبریک آغاز امامت و نیز آغاز سال تحصیلی در حوزه‌های علمیه گفت: تحولی که در سال‌های اخیر در فضای حوزه علمیه استان ایجاد شده در سایه تلاش‌های کادر مدیریت، اساتید و طلاب است.

آیت الله صفایی بوشهری به عوامل موفقیت طلاب پرداخت و گفت: کسب علم و تلاش در این عرصه و تمرکز در این رابطه عامل موفقیت است و اگر طلبه‌ای می‌خواهد موفق باشد باید به این نکات توجه کند و ریشه‌ای، عمیق و صحیح بداند و توسعه علمی داشته باشد.

وی با تاکید بر دقت و عمیق خواندن دروس بیان داشت: طلبه هرچه کوشاتر و درس عمیق باشد این شخص به نورانیت علمی آن اضافه می‌شود و علوم الهی در ظرفی می‌تواند مستقر باشد که این ظرف پاک باشد و اگر این ظرف آلوده بود آب زمزم هم در آن بریزید آلوده می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ادامه داد: انسانی که شهوت گرا، پست گرا و ثروت گرا شد این انسان گرفتار دنیا شده است، لذا تهذیب نفس داشته و اگر می‌خواهید موفق باشید در کنار تلاش علمی باید مجاهدت جهاد اکبر داشته باشید.

آیت الله صفایی بوشهری با تاکید بر نظم در زندگی گفت: نظم نشان از مهندسی فکری است به همین خاطر انسان‌های بزرگ منظم بودند، درس و تحصیل نیز بایستی منظم باشد.

امام جمعه بوشهر به آسیب‌های وارد شده به حوزه از قِبَل کرونا اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر به خاطر کرونا به حوزه علمیه لطمه وارد شد و تمامی دروس به صورت مجازی برگزار شد.

وی بیان کرد: اساساً درس حوزه با حضور معنا پیدا می‌کند و ادب حضور موضوعیت دارد، لذا این جدیت و حضور بسیار مهم است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر در ادامه سخنان خود خطاب به طلاب بر مودت و محبت به اهل بیت در زندگی تاکید کرد.

وی با پرداختن به مساله تبلیغ ابراز داشت: شرایط جامعه شرایطی است که هر طلبه‌ای در هر برهه و فضایی که است می‌تواند مخاطب خود را هدایت کندو اگر تبلیغ به معنای امر به معروف و نهی از منکر نکنید دیگران این کار می‌کنند آن وقت کسی حرف‌های شما را نمی‌پذیرد، به همین جهت افسار تبلیغ را شما به دست بگیرید چون دشمن به خوبی کار می‌کند.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه حوزه‌ها در استان شرایط بهتری پیدا کردند اما همچنان کاستی‌های وجود دارد گفت: ساختمان‌های نیمه کاره حوزه ساخته شود و این خدمات هرچه بهتر و زودتر در اختیار طلاب قرار گیرد.

وی با تاکید بر اطاعت از رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: تنها حجتی که ما داریم اطاعت و اجرای منویات رهبری است و هرکسی در این راستا حرکت می‌کند مورد تأیید است و هرکسی در این راستا نباشد مورد تأیید نیست.

آیت الله صفایی بوشهری با تاکید بر فعالیت انجمن‌های علمی در حوزه اظهار داشت: تلاش شود این انجمن‌ها رسمیت پیدا کنند، برخی انجمن‌های علمی حوزه در حال نوشتن کتاب هستند و رشد پیدا کرده‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خواستار حمایت مدارس علمیه از طلاب حافظ قرآن و نیز اساتید و طلاب مؤلف کتاب شد.

امام جمعه بوشهر در پایان بر اهتمام به برگزاری جلسات درس‌های اخلاق به صورت منظم در مدارس علمیه سراسر استان تاکید کرد.

در پایان این مراسم از طلاب ممتاز تحصیلی در پایه‌های مختلف به دست آیت الله صفایی بوشهری تجلیل به عمل آمد.

دکمه بازگشت به بالا