سبک دکوراسیون روستیک

وقتی صحبت از میشه، احتمالا بارها و بارها سبک روستایی یا روستیک به گوشتون خورده اما نمی دونید دقیقا چه سبکی هست و چه ویژگی هایی داره. خب شما حق دارید، چون سبک روستیک از اون سبک هایی هست که تشخیصش یک مقدار دشواره. این سبک طبف گسترده ای از سبک ها و عناصر رو در بر می گیره که به نوعی به زندگی روستایی اشاره دارن. مثلا کمی از ویژگی های سبک کانتری، آجرکاری و سقف چوبی اسکاندیناوی، رنگ سفید فضای داخلی و پنل های چوبی سبک انگلیسی همه و همه می تونن بخشی از سبک روستیک رو شکل بدن.

اصلی ترین ویژگی های سبک روستیک چیست؟

طبیعی بودن، ظرافت آزادانه (منظور در قید و بند خطوط و اصول مثل نیست)، حس لمس زبری و خشنی عناصر و متریال طبیعی و قدیمی بودن توصیفات متداول سبک روستیک هستن. صرف نظر از تنوع سبکی در روستیک، این سبک تاکید ویژه ای به زیبایی طبیعی و زمختی داره که یاد طبیعت و زمان های گذشته رو در ذهن ما زنده می کنه. اکثر عناصری که در سبک روستایی استفاده میشه، مستقیما از زمین سرچشمه می گیرن و گاها به نظر می رسه خیلی از وسایل کار دست باشن، در نتیجه سبک روستیک رو ارگانیک می دونیم.

سبک روستیک از کجا پیدا شد؟

اسم سبک روستیک از یک کلمه فرانسوی به نام «rustique» گرفته شده و در اصل رواج این سبک در آپارتمان ها و خانه های مسکونی به اواخر قرن نوزدهم برمی گرده که افراد برای خانه های خودشون مبلمانی سنگین و دکور و ظروفی خشن رو انتخاب می کردن که فضایی طبیعی رو به وجود میاورد و این در میانه یک شهر کمی غریب به نظر می رسید.

سبک روستیک رو چطور میشه توصیف کرد؟

دکوراسیون داخلی Rustic ترکیب کاملی از طراحی راحت و آرامش بخش، دکوری کاربردی هست که یک فضای داخلی گرم و روستایی رو فراهم می کنه. متریال طبیعی به عنوان پایه و نقطه شروعی برای طراحی روستیک به کار میرن و با زیبایی واقعی طبیعی، فضایی دنج به وجود میارن. یک خانه روستیک رو تصور کنید؛ آتش باز شومینه، تیرهای سقفی بلوط، اثاثیه راحت و ….کاستی ها در این سبک به حُسن تبدیل میشن؛ مثلا اگر یک طاقچه بلا استفاده دارین، می تونین اون رو به قفسه کتابخونه ای تبدیل کنین یا اگر چندین کابینت قدیمی دارین، میشه اون ها رو با کمی تعمیر در بین کابینت های جدید جای داد.

اگر بخوایم یک تصویر کلی از به سبک روستیک ارائه بدیم، احتمالا خلاصه ویژگی های اون به شرح زیر باشن:

 • استفاده از متریال طبیعی (چوب، سنگ، پارچه های بافت دار مثل کرباس)
 • ماهیت سبک روستایی: سادگی، طبیعی بودن، استحکام و ظاهری زمخت
 • ساخت ساده مبلمان و توجه کمتر به جنبه های هنری دکوراسیون
 • استفاده کمتر از عناصر مدرن مثل: فلز، پلاستیک و پارچه های مصنوعی
 • به کارگیری رنگ های طبیعی (تناژ قهوه ای، سبز، طلایی و خاکستری)
 • القای حس دست ساز و طبیعی بودن عناصر
 • فضای خاص هماهنگ با طبیعت

سبک روستیک برای چه فضایی مناسب هست؟

سبک روستیک رو در هر فضایی میشه اجرا کرد و محدودیتی نداره؛ ویلا، کلبه جنگلی یا یک آپارتمان و خانه شهری! اتفاقا استفاده از این سبک روزبه روز در میان شهرنشینان رواج پیدا می کنه و افراد با جسارتی مثال زدنی با انتخاب سبک روستیک به دنبال نشان دادن توانایی خود در ترکیب راحتی و آرامش طبیعت با فضای شهری و شخصیت خودشون هستن.

مثلا در یک متل، هتل یا رستوران گران قیمت، هدف اصلی سبک روستیک ایجاد یک فضای پایدار، خشن اما ساده است. افراد در این محیط ها با لذت استراحت می کنند و این احساس هماهنگی بین اجزا، راحتی، گرمای مصالح طبیعی و زیبایی اصیل اون باعث ایجاد آرامش میشه.

شاید اگر به دورتادور یک فضای روستیک نگاهی بیندازین، اون رو اینطور توصیف کنید:

 • وسیع و آزاد
 • مبلمانی ساخته شده از چوب و تخته های خام درشت
 • تعداد زیادی عنصر تزئینی قدیمی و عتیقه
 • ترکیبی از رنگ ها و تناژهای گرم و طبیعی
 • بافت های محلی
 • دیوارهای آجری، گچی و سنگی که می تونن طبیعی یا تزئینی باشن
 • مبلمان عظیم، متریال دکوراتیو و عناصر تزئینی

ویژگی های سبک روستایی چیست؟

اصلی ترین ویژگی های دکوراسیون به سبک روستیک رو میشه در 7 مورد زیر خلاصه کرد:

 1. رنگ های خنثی
 2. متریال طبیعی
 3. خطوط منحنی
 4. ناهماهنگی در مبلمان و چیدمان
 5. کاربردی بودن
 6. عناصر دست ساز
 7. الگوهای بومی

در ادامه هر یک از این ویژگی های سبک روستیک رو بررسی میکنیم.

 1. پالت رنگی غالب در سبک روستیک: رنگ های خنثی

بهتره کلیت فضای روستیک رو با رنگی خنثی بپوشونید، بعد با استفاده از عناصر بهش شادابی و روح ببخشید. اینطوری باعث میشه ویژگی های محیط رو بتونید برجسته تر کنین.

مثلا دیوارهای سفید در کنار چوب های طبیعی هماهنگی فوق العاده ای رو رقم می زنه که باعث میشه چوب بتونه به قدر کافی عرض اندام کنه و به عنصر کانونی خانه روستایی شما تبدیل بشه. فقط به این نکته توجه داشته باشید که اگر می خواید از رنگ های خنثی در کنار عناصر چوبی استفاده کنید، رنگ های نزدیک به رنگ چوب رو انتخاب نکنید که باهم تلفیق بشن و در هم دیگه گم بشن، بهتره تضاد بین اون ها رو رعایت کنین تا اجزا نقش خودشون رو داشته باشن.

شاید با خودتون فکر کنید استفاده از رنگ های خنثی برای زمینه، فضای خانه رو کسل کننده می کنه اما میشه با انتخاب صحیح عناصر و مبلمان این مساله رو رفع کرد. رنگ های برگرفته از طبیعت یا تناژ رنگی جواهرات در این سبک به خوبی کار می کنند. احتمالا گفتن این نکته هم بد نباشه که رنگ های خنثی فقط شامل قهوه ای و بژ و کرم و نمیشن، شما می تونید از رنگ های طبیعی ملایم سبز، آبی یا حتی قرمز هم استفاده کنید و تا زمانی که این رنگ ها در هماهنگی با سایر عناصر به کار برن و فضای گرمی رو ایجاد کنن، هیچ محدودیتی در اون ها وجود نداره.

 1. کاربرد متریال طبیعی سبک روستیک: چوب، سنگ، فلز، پارچه

تمرکز سبک روستیک بر روی متریال هست بیشتر تا طراحی. بنابراین قطعات فوق العاده از منظر طراحی ساده هستن. میزها و صندلی ها این اجازه رو میدن که روی متریال اون ها مانور داده بشه تا نوع و ویژگی خاص طراحی. در همین راستا متریال رایج در این سبک به صورت زیر هست:

در ادامه در مورد استفاده از هر یک از این متریال در دکوراسیون روستیک صحبت میکنیم.

 1. چوب واقعی؛ عنصر اصلی در سبک روستیک

وقتی دارید یک خانه روستیک طراحی می کنید، بهتره چوب واقعی رو به جای مصنوعی انتخاب کنید؛ از طبقه های چوبی گرفته تا میزهای مزرعه ای چوبی احیاشده. معمولا در این سبک مواد طبیعی خط مقدم طراحی رو به خودشون اختصاص میدن و انتخاب چوب هایی با زدگی یا ترک و … نباید شما رو بترسونه و از انتخاب منصرف کنه، چون سبک روستایی به ندرت بی نقصه و با همین نقص و طبیعی بودنش رشد می کنه.

مثلا کف سطح وسیع مناسبی برای استفاده از چوب به حساب میاد، حالا اگر هم هزینه اون براتون خیلی زیاد تمام میشه، استثنائا میشه از لمینت های چوبی استفاده کرد. عنصر پرکاربرد بعدی در خانه های روستایی، تیرهای سقفی چوبیه، اگر خانه شما چنین تیرهای نمایانی داره، برگ برنده سبک روستیک محسوب میشن.

 1. سنگ؛ خشن و زبر اما روستیک

سنگ ها به طور منظم برای ایجاد تعادل در فضای داخلی و تکمیل طرح روستیک استفاده میشن. کفپوش سنگی در آشپزخانه و سرویس بهداشتی می تونه در عین طبیعی بودن، گرم و دلپذیر باشه و بسیار هم بادوامه. شومینه های سنگی هم ایده ای فوق العاده برای نشیمن روستیک هستن و چی بهتر از دسته ای هیزم و یک آتش واقعی؟ اینطوری نشیمن هم خیلی دلپذیر و دعوت کننده است. دیوارهای نمایانی که معمولا اطراف شومینه کار میشن، عناصر طبیعی مثل آتش، سنگ و چوب رو با هم متحد می کنند.

 1. فلزات؛ سنتی ارزان روستیک

آهن، مس و برنج فلزات طبیعی عالی برای وسایل تزئینی و مبلمان سبک روستیک هستن. از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه به نظر می رسن. مثلا یک گزینه خوب برای استفاده از فلزات در ابزار روشنایی هست که میشه نمونه های منحصربه فردی رو پیدا کرد یا حتی ساخت! ظروف آشپزخانه یا نرده های چدنی و فرفروژه پله ها، دستگیره ها، شیرآلات و … همه می تونن با جنس فلزی حس خوبی رو به بیننده منتقل کنند. فقط یادتون باشه ترجیح ما در سبک روستیک این هست که عناصر براق نداشته باشیم تا گرد گذر زمان رو بر روی اشیا ببینیم.

 1. پارچه ها؛ در دسترس گرم و نرم

برای داشتن یک محیط راحت و دنج به چند پتو، تکه های بافتنی و پارچه هایی با رنگ های گرم احتیاجه که حتی میشه با استفاده از خزهای مصنوعی برای مبل یا فرش ظاهر لوکس تری رو هم به وجود آورد. به خصوص وقتی کفپوش چوبی داشته باشین، وجود فرش یه گزینه عالی برای فرار از سرماست.

به دلیل طبیعی بودن اکثر عناصر سبک روستیک، ظاهر اون بیشتر منعکس کننده ویژگی های خشن و مردانه است، برای تلطیف این حس میشه مبلمان رو با پارچه های نرم گلدار سفارش داد که احساسی زنانه رو به فضا اضافه کنه.

 1. پرهیز از خطوط مستقیم و صاف در دکوراسیون روستیک

خطوط مستقیم و کلا اصول سبک دکوراسیون مدرن در خانه های روستایی جایی ندارن. کاستی های طبیعی، تقص های انتزاعی تصویری منحصربه فرد از یک فضای روستیک ارائه میدن که مشابه متناظری نداره. پس سعی کنید به این اشکالات تاکید کنید، به جای اینکه اون ها رو بپوشونید. مثلا یک گره یا بریدگی و خط و خش رو حسابی برجسته کنید.

استفاده از مبلمان قدیمی که ترمیم شدن یا وسایل دست دوم در این سبک دکوراسیون رایجه. وسایل آنتیک و عتیقه جای ویژه ای در این سبک دارن که همه این ها به نوعی نقطه مقابل مدرن با خطوط صاف و منظم قرار می گیرن.

انتخاب و چیدمان مبلمان در interioare living یکی از کلیدی ترین نکته ها به شمار می رود. در بسیاری از موارد صاحب خانه ها در مقابل یک دیوار موجود در اتاق نشیمن یک مبل سه نفره را قرار داده و در مقابل دیوار دیگر یک مبل دو نفره و یا دو مبل تک نفره را چیدمان می کنند، اما این روش همیشه درست نیست.

 1. مبلمان نامتناسب؛ یکی از عجایب سبک روستیک

دکوراسیون روستایی غالبا از ترکیبی از عناصر مختلف ساخته میشه که به نظر میرسه تصادفا در کنار هم قرار گرفتن اما در واقع هر کدوم نقش و عملکرد خودشون رو دارن اما شاید در ظاهر از اصول هم پیروی نکنن.

در سبک روستیک اینطور به نظر میرسه که مبلمان به مرور و در طول زمان جمع آوری شدن تا فضایی دوست داشتنی رو به وجود بیارن. حتی شاید وسایل کاربرد مرسومی که در ذهن همگان هست رو نداشته باشن، مثلا: از یک دسته کتاب، یک میز جانبی درست کنید یا از یک صندوقچه قدیمی به عنوان میز جلوی مبل بهره ببرید. فقط این نکته رو به خاطر داشته باشید که دکوراسیون روستایی معمولا حول یک نقطه کانونی شکل می گیره، مثل شومینه تا فضا احساس هدفمندی رو القا کنه.

 1. کاربرد و عملکرد هدفمند

باید بدونید که در سبک دکوراسیون روستایی همه چیز هدفی دارن. هر چیزی دلیلی برای حضور داره. البته فکر نکنید در این سبک عناصر تزئینی جایی ندارن، اتفاقا برعکس اما در جهت ایجاد فضایی کاربردی استفاده میشن. پس میشه گفت در سبک روستیک وسایل مازاد و دکور درهم ریخته نمی بینید.

 1. عناصر دست ساز؛ نشانه ی واضحی از روستایی بودن

این موضوع رو قبلا هم بهش اشاره کردیم، عناصر موجود در دکوراسیون روستیک اغلب منحصربه فرد هستن و ویژگی و شخصیت خاص خودشون رو دارن. پس سعی کنید از عناصر دست ساز برای تاکید به این ویژگی بیشتر و بیشتر استفاده کنید.

 1. الگوهای شاخص

از اونجایی که اکثر سطوح و اشیا در سبک دکوراسیون روستیک ساده و طبیعی هستن، با به کارگیری الگوها میشه توجه دیگران رو جلب کرد. معمولا طرح های بومی مطابق با محیط اطراف به شکل لحاف دست دوز یا دست سازه ای خاص جلوه می کنن. حتی میشه این لحاف رو به عنوان یک عنصر تزئینی و اثر هنری به دیوار آویز کرد.

چرا سبک روستیک محبوبیت داره؟

بعد آشنایی کامل با این سبک، فکر می کنید بتونید به این سوال پاسخ بدین که چرا سبک روستیک محبوبه؟ به خصوص در فضاهای شهری؟

همیشه یک عده هستن که مدرنیته روحشون رو آزار میده و از روشنایی و تصنعی بودن فضای مدرن خسته شدن، برای این افراد سبک روستیک بازگشت به رهایی و بی قید و بندی گذشته است تا اون ها رو به حس خانه های جزیره ای با انبوهی از احساس آرامش برسونه. این سبک یک قدرت درونی داره که ما با راحتی و سادگی همراهه و به همین دلیل اون رو متفاوت و منحصربه فرد می کنه. خلاصه ای از روستیک رو میشه در چند جمله اینطور خلاصه کرد:

 • عدم استفاده از هر چیز روشن، غیر طبیعی
 • حداقل تزئینات (اشاره به مساله کاربردی بودن)
 • القای حس موزه ای (استفاده از عتیقه جات)
 • ترکیبی منطقی از راحتی و طبیعی بود

جستجوی کاربران برای این مطلب:

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.
تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی های سلام ساختمان که به شما کمک می کند تا با خیال راحت پروژه ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:

 • مشاوره تخصصی رایگان
 • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
 • ضمانت قیمت
 • ضمانت پیش پرداخت
 • ضمانت پروژه

تفاوت سبک روستیک و بوهو | تلفیق سبک روستیک و مدرن | خانه سبک روستیک مدرن

از زمان ثبت نام تا زمان تماس مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:

 • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می گیرد.
 • مشاوره ی مستقیم با کابینت سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده است.

هر دوی این ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می شود.

آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می دهد؟

بله. ما می توانیم کابینت سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید. در دنیای مدرن امروزی که زندگی ماشینی بسیاری از نوستالژی های قدیمی را برای ما کمرنگ کرده است، سبک دکوراسیون روستیک با ایجاد دکوراسیونی روستایی، به خوبی می تواند آن حس و حال گذشته را در خانه های ما زنده نگه کند. سبک دکوراسیون روستیک در واقع پلی به سوی گذشته و نوستالژی های قدیمی است. به همین خاطر است که از سبک دکوراسیون روستیک با عنوان سبک طراحی به روش قدیمی یاد می شود. اگر برای شما نیز جای سوال است که سبک روستیک چیست پیشنهاد می کنم حتما ادامه مطلب را مطالعه کنید.

قبل از اینکه بخواهیم در مورد سبک دکوراسیون روستیک صحبت کنیم، به این نکته اشاره کنیم که امکان خرید انواع مبلمان در فراهم شده است. شما عزیزان می توانید انواع مبل راحتی، میز و صندلی ناهارخوری، انواع میز جلو مبلی و هزاران مبلمان موردنیاز منزل تان را در سبک و اندازه ای متناسب با منزل تان از این فروشگاه سفارش دهید.

این روزها سبک دکوراسیون روستیک به یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی در بسیاری از شهرهای  بزرگ دنیا تبدیل شده است. سبک دکوراسیون روستیک در طراحی داخلی، نسبت به دیگر سبک های دکوراسیون، ظاهر بسیار متفاوتی را ایجاد می کند. این سبک طراحی بر پایه ی طبیعت بنا شده و بیشتر به استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تاکید دارد. می توان گفت که سبک دکوراسیون روستیک در گذشته بیشتر به عنوان یک روش زندگی شناخته می شد اما در سال های اخیر به یک سبک دکوراسیون بسیار محبوب تبدیل شده است. این سبک طراحی از اول در زندگی بشر وجود داشته و چیز جدیدی نیست.

بسیاری از طراحان داخلی معتقدند که عصر دیجیتال بسیاری را از افراد را از طبیعت دور کرده است و در این میان دکوراسیون روستیک به خوبی می تواند حال و هوای طبیعت و زندگی روستایی را به فضای زندگی تان اضافه کند. فضای گرم و راحت، ساده، زیبا و طبیعی روستیک محبوبیت بالایی را برای آن به ارمغان آورده است.

این سبک در واقع تعداد زیادی از سبک های مختلف طراحی داخلی مثل ، اسکاندیناوی و را در دل خود جای داده است. به همین خاطر برخی از ویژگی های آن با دیگر سبک های طراحی داخلی مشترک است. مثلا آجرکاری و سقف های چوبی طاقی در دکوراسیون روستیک مطمئنا شما را یاد سبک اسکاندیناوی خواهد انداخت. در واقع می توان گفت که سبک دکوراسیون روستیک ترکیبی از سبک های مختلف است و هر یک از سبک های دکوراسیون شکل متفاوتی از سبک روستیک می باشند.

سبک دکوراسیون روستیک بیشتر برای فضای بزرگ و جادار مناسب است. شما می توانید از این سبک برای طراحی خانه روستایی، کلبه، خانه شهری و ویلا استفاده کنید. مبلمان بزرگ، رنگ های زمینی، سنگ و چوب از جمله المان هایی هستند که در خانه های روستیک کاملا به چشم می آیند و شما را یاد خانه های قدیمی می اندازند. طراحی خانه با سبک روستیک راحت و دوست داشتنی است و بی شک شما از این کار لذت خواهید برد.

ویژگی های اصلی دکوراسیون روستیک

به طور خلاصه سبک دکوراسیون  روستیک با این ویژگی ها مشخص می شود:

 • استفاده از مواد طبیعی: چوب، سنگ و پارچه هایی با بافت ویژه مثل کرباس و برزنت
 • ماهیت سبک روستیک: سادگی و طبیعی بودن آن
 • مبلمان بزرگ و ساده
 • فاقد مواد مدرن: فلز، پلاستیک و پارچه های مصنوعی
 • رنگ های طبیعی: طیف های متنوعی از رنگ های قهوه ای، سبز، طلایی و خاکستری
 • مبلمان و عناصر تزئینی دست ساز
 • دکوراسیونی هماهنگ با طبیعت

المان های بکار رفته در سبک دکوراسیون روستیک

سنگ و چوب خام

این مهم ترین ویژگی خانه های روستایی است. دوستداران این سبک می خواهند طبیعت را به دل خانه هایشان بیاورند. اگر خانه تان قدیمی است شما باید هویت و جزئیات معماری مثل دیوارهای سنگی آن را حفظ کنید. اما اگر خانه تان تازه ساخت است، می توانید از تیرهایی با برش های ناهموار برای چارچوب سقف، درب ورودی، شومینه و پنجره ها استفاده کنید. همینطور یک شومینه ی سنگی ایده ی خوبی برای دکوراسیون روستیک می باشد. مثلا اتاق خواب زیر دارای سقف کاذب چوبی و دیوار سنگی است که فضای روستیک مدرن و زیبایی را ایجاد نموده است.

در سبک روستیک اشکال بیشتر به همان شکل طبیعی خود در دکوراسیون بکار برده می شوند و هماهنگی زیادی را با هم ندارند. تمامی و اشیای بکار برده شده در این سبک دارای مقاطع ناهموار و خشن می باشند.

پارچه های طبیعی ساده

ماهیت طبیعی خانه هایی با سبک دکوراسیون روستیک بوسیله ی اثاثیه ، لوازم جانبی، پارچه و فرش مشخص می شود. پارچه های ساده بدون هیچ عکس، انتخاب رایجی برای این سبک هستند. بنابراین اگر شما این سبک رو دوست دارید، باید مبلمانی طبیعی بدون هیچ الگو و با رنگ خنثی انتخاب کنید. مثلا در  اتاق نشیمن زیر مبلمان به رنگ شنی ماسه ای و فرش به شکل پوست حیوانات، توانسته حس و حال طبیعت را در خانه تداعی کند.

در خانه های روستایی، چرم بخاطر کاربرد خوب و ظاهر طبیعی شان بسیار محبوب است. چرم بسیار بادوام بوده و سخت لکه دار می شود. صندلی هایی با طراحی های زیر انتخاب عالی برای دکوراسیون روستیک شما خواهند بود.

پوست گوسفند یکی دیگر از گزینه هایی است که دکوراسیون راحت و دنجی را برای اتاق شما به ارمغان می آورد.

چشم انداز اتاق

پنجره های بزرگ یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم خانه هایی به سبک روستیک است. در حقیقت این ویژگی در هر دو دکوراسیون روستیک و مدرن حضور دارد و عنصر مهمی در طراحی خانه های امروزی به شمار می آید. خانه های مدرن همیشه از فضای باز و پر نوری برخوردار هستند و پنجره های بزرگ به خوبی می توانند این ویژگی را در خانه های مدرن عملی سازند. پنجره های بزرگ در دکوراسیون روستیک نیز بین فضای داخلی و بیرونی شما ارتباط برقرار کرده و طبیعت را به دکوراسیون شما می آورند.

پالت رنگی خنثی

در خانه های سبک روستیک معمولا از رنگ های روشن یا کاغذ دیواری استفاده نمی شود. برای این سبک، شما باید دیوارهای تان را به رنگ سفید درآورید و یا اینکه تمام سطح آن را با مواد طبیعی مثل سنگ یا چوب بپوشانید.

شومینه

همانطور که گفتیم این سبک به دنبال فضای دنج و راحتی است، بنابراین شما باید وجود شومینه در فضای خانه تان را جدی بگیرید.

سبک دکوراسیون روستیک برای کجا مناسب است؟

با اینکه بسیاری از مردم سبک دکوراسیون روستیک را برای فضاهای ویلایی، روستایی و کوهستانی مناسب می دانند، اما شما هیچ محدودیتی ندارید و می توانید از آن برای خانه های مدرن شهری نیز استفاده کنید. همینطور شما می توانید از این سبک برای طراحی داخلی مسافرخانه، هتل و رستوران ها استفاده کنید و مطمئن باشید که دکوراسیونی مجلل و زیبایی خواهید داشت. سبک روستیک با ایجاد فضایی گرم و دنج، حس خوشامدگویی را به خوبی در بیننده ایجاد خواهد کرد. مطمئنا مردم در چنین دکوراسیونی احساس آسودگی، آرامش و آسایش خاطر بیشتری خواهند داشت و همیشه در خاطرشان خواهد ماند.

ما در اینجا سعی کردیم که شما را با تمامی ویژگی های سبک روستیک آشنا کنیم تا شما آن را ملموس تر حس کنید. اگر شما نیز به دنبال فضای آرامش بخش و راحتی هستید که فارغ از هیاهو و شلوغی شهر، زندگی آرام خودتان را داشته باشید، مطمئنا سبک دکوراسیون روستیک می تواند به شما کمک کند. اگر شما نیز نظر یا پیشنهادی در این باره دارید، می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کندر بیشتر دکوراسیون های مدرن امروزی انگار چیزی کم است؛ این قطعه گمشده شاید طبیعت باشد! طبیعتی که آرامش را به زندگی پر دغدغه انسان مدرن برمی گرداند. یکی از انواع سبک های معماری است که توانسته است تا حد زیادی این کمبود را جبران کند.

در این مقاله به معرفی سبک روستیک و ویژگی های آن می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سبک معماری روستیک چیست؟

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، تداعی کننده زندگی انسان های سده های پیشین و روابط مسالمت آمیز آن ها با طبیعت است. سبکی که بازگشت دل نشین طبیعت به خانه را میسر کرده است.

سبک معماری روستیک اتحاد دوباره تمدن انسانی با طبیعت است. اتحادی که کسب بیشترین آسایش و نشاط درونی را برای انسان امروزی ممکن می کند. در این سبک ، مواد اولیه مورد استفاده در المان ها ، برگرفته از طبیعت و دوستدار طبیعت هستند. در این سبک خانه مانند کلبه های روستایی ، پر از المان های چوبی و اصیلی است که سادگی و آرامش در آن ها موج می زند.

تاریخچه سبک معماری روستیک

Rustic در لغت به معنی روستا است. و سبک معماری روستیک ، به سبک روستایی نیز معروف است. اما به طور دقیق تر ، می توان گفت که این سبک در معماری دو تعریف مجزا دارد. در یک تعریف روستیک یک روش سنگ تراشی توصیف می شود که بیشتر در دوران رنسانس به کار گرفته می شده و در تعریف دیگر روستیک نوعی نه چندان رسمی از سبک در معماری محسوب می شود که در آمریکا و کانادا رواج داشته است.
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی حدود دویست سال سابقه دارد. سبک های متفاوتی با ویژگی های سبک معماری روستیک وجود دارند.

سبک های ساحلی ، توسکان و خانه روستایی نمونه هایی از سبک های روستیک محسوب می شوند. که در همه آن ها المان های طبیعی ، قدیمی و حتی عناصر زبر و ناهموار به کار می روند. و فضای اصیل طبیعت را به ساکنین خانه القا می کنند.

متریال مناسب برای استفاده در سبک معماری روستیک

در سبک روستیک ، مواد مورد استفاده بیشتر به طور مستقیم از طبیعت گرفته می شود. بهتر است از لوازم مصنوعی در سبک معماری روستیک استفاده نشود. چرم های مصنوعی ، پلی استر ها و عناصر پلاستیکی نمونه هایی از این موارد هستند.

لازم به ذکر است که به کارگیری فلز نیز در سبک روستیک رایج است. آویزان کردن قابلمه ها و ماهیتابه های فلزی ، ظاهری مناسب به یک آشپزخانه روستیک می دهد. به جز چوب و فلز عنصر مهم دیگر طبیعت و خانه ای با معماری روستیک سنگ است. استفاده از انواع سنگ ها برای دیزاین عناصر مختلف دکوراسیون توصیه می شود.

منبع : pinterest.com

نور و رنگ مناسب برای سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

آفتاب یکی از اصلی ترین عنصرهای طبیعت محسوب می شود و حضور آن در خانه ای با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، ضروری است. به همین دلیل بهتر است پنجره ها بزرگ باشند تا در روز نور طبیعی خورشید به درون خانه راه پیدا کند. البته به دلیل وجود پنجره های بزرگ ، قدی و شیشه ای ، بهتر است که سبک روستیک در خانه ها و هتل های ساکن در محدوده هایی پیاده سازی شود که هوایی معتدل تر دارند. تا خطراتی مانند صاعقه جان ساکنان را تهدید نکنند.

در شب ها هم بهتر است از ریسه های کوچک با نور زرد در اتاق خواب ها و قسمتی از اتاق نشیمن خانه استفاده شود. در سبک معماری روستیک ، منابع نور پرقدرت و مدرن جایی ندارند.

استفاده از نور های ملایم و آباژور هایی با رنگ خنثی ، حالتی طبیعی تر به خانه می دهند و در شب هم ، به سادگی آرامش ساکنان را فراهم می کنند.

در این سبک بیشتر از رنگ های خنثی ، ملایم و آرام استفاده می شود. مانند طیف کرم تا قهوه ای که به طور خاص القا کننده تنه درختان و بدن حیوانات است. ترکیب عناصر تیره رنگ با عناصری روشن به رنگ های کرم ، سفید و زرد ، اساس رنگ بندی در سبک روستیک را پدید می آورد. همچنین می توان در المان های خاصی مانند تابلو های نقاشی یا کوسن ها از رنگ های قرمز ، زرشکی و حنایی بهره برد.

برای اطلاعات بیشتر راجب منزل پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی های سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

1. استفاده وسیع از چوب و سنگ در دکوراسیون


در سبک معماری روستیک المان های چوبی نقش مهمی را ایفا می کنند. عناصر چوبی به کار رفته در این سبک به طور معمول صیقل داده نشده اند و حتی به طور خام و بدون اصلاح و ایجاد تغییر به کار می روند ، مانند تنه های درخت و الوار های چوبی که به عنوان میز و صندلی مورد استفاده قرار می گیرند.

طبیعی بودن این عناصرمهم ترین ویژگی آن ها می باشد. پس بهتر است که از مجسمه ها و تزئینات سنگی و چوبی براق و رنگ شده غیرطبیعی در سبک معماری روستیک استفاده نشود. کتاب خانه های سنگی و کمد های چوبی در سبک معماری روستیک بسیار مناسب هستند. همچنین می توان در ساخت دیوار ها و ستون های خانه از انواع سنگ های طبیعی و پرداخت نشده استفاده کرد.


2.
استفاده از منسوجات طبیعی


صدف ها و مرجان های دریایی انتخابی مناسب برای تزئین میز و دکور محسوب می شوند. همچنین استفاده از بلور های نمک و انواع بلور های سنگی می تواند به افزایش حضور عنصر طبیعت در خانه کمک زیادی کند.
برای ایجاد سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، نیازی به استفاده از پشم و شاخ طبیعی حیوانات یا مجسمه های حیوانات تاکسی درمی شده نیست. سبک روستیک ، برگرفته از طبیعت و مدیون آن است. لوستر هایی با طرح شاخ حیوانات و شاخه های درخت می توانند نمونه های خوبی از عناصر مناسب برای به کارگیری در سبک معماری روستیک باشند. همچنین می توان از ملحفه ها و کوسن هایی با طرح پوست حیوانات استفاده کرد.


3.
به کارگیری صنایع دستی


بدون شک صنایع دستی مانند ظروف سرامیکی ، لوازم حصیری و بافت های آویزی برای به کارگیری در سبک روستیک ایرانی پیشنهاد می شوند. صنایعی که حضوری فعال و پرتکرار در خانه های روستایی دارند. در خانه ای ایرانی به سبک روستیک ، می توان از کوزه های سفالی برای نگهداری و مصرف آب شرب خنک استفاده کرد. هاون های سنگی قدیمی ، چه به عنوان دکور و چه برای استفاده می توانند در یک آشپزخانه روستیک یافت شوند.

 1. استفاده از پرده ها و پارچه های خاص قدیمی


 2. نور طبیعی نقش مهمی در سبک معماری روستیک دارد. به همین دلیل ، بهتر است پرده های روشن ، نازک و بلندی نصب شوند که پایین آن ها روی زمین کشیده می شوند و حالتی قدیمی ایجاد می کنند.

جنس پرده ها هم می تواند کتان یا پنبه باشد. همچنین بیشتر پارچه های به کار رفته در این سبک ، قدیمی و ضخیم هستند. که از آن ها می توان در تهیه رومیزی و کوسن کمک گرفت. ترکیب چندین پارچه قدیمی و به هم دوختن آن ها هم ایده جالبی برای اجرا در این سبک است.


5.
اهمیت بالای شومینه


شومینه هم از عناصر اساسی در سبک روستیک است. شومینه های هیزمی ، در کنار سایر المان های چوبی و سنگی ، ترکیبی بسیار چشم نواز ایجاد می کند. تصویر یک صندلی چوبی راک در کنار شومینه ، از نزدیک ترین تصاویر به سبک روستیک در دکوراسیون داخلی است.

 1. قدیمی بودن مبلمان و صندلی ها


 2. مبلمان در این سبک باید چوبی و دارای رنگ هایی در طیف سفید تا قهوه ای باشد. بهتر است طرح مبلمان و کوسن ها پوست حیوانات یا پارچه های قدیمی باشد. بدون شک بهترین صندلی مورد استفاده در سبک روستیک هم صندلی راک یا همان صندلی گهواره ای است.
 1. نقش اساسی گیاهان


 2. بدون شک گیاهان از مهم ترین عناصر در خانه ای با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی محسوب می شوند. گیاهان سبزرنگ به محیط خانه ای با عناصر چوبی زیاد ، جلوه ای خاص می بخشند و تازگی طبیعت را به درون خانه القا می کنند. برای مثال قرار دادن پتوس در ارتفاع و رها کردن و آویزان کردن ساقه های آن انتخابی بسیار هوشمندانه است.

سایر مانند بونسای و دیفن باخیا و هم جلوه ای زیبا به دکوراسیون در این سبک می دهند. در سبک معماری روستیک ، بیشتر اجزا دست ساز و برگرفته از طبیعت اند. در حقیقت هدف این سبک ورود دوباره طبیعت به خانه است. به وسیله سبک روستیک خانه های سرد و بی روح مدرن جانی دوباره می گیرند و این شادابی را به ساکنان خود هم القا می کنند.

ید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می شود.

محتوای این مطلب پنهان
1 اصلی ترین ویژگی های سبک روستیک چیست؟
دکمه بازگشت به بالا