عمومیکسب و کار برتر

بهترین کار بعد از ریختن شیر روی فرش

 

زمانی که شیر بنا به دلایل مختلفی بر روی فرش می ریزد حتما باید از روش های مناسب تمیز کردن آن استفاده کنید، چندین راه برای تمیز کردن شیر ریخته روی فرش وجود دارد.

به گزارش ایلنا، اگر شیر ریخته شده روی فرش را به درستی تمیز نکنید، باعث ایجاد بوی بد و لکه روی فرش می شود. برای از بین بردن لکه شیر مانند هر لکه دیگری باید سریعاً اقدام گردد. اگر فرش شما رنگ کرم یا سفید دارد، مشخص نخواهد بود اما به این معنا نیست که نباید آن را تمیز کنید.

چربی و پروتئین موجود در شیر به فیبر های فرش و پشت آن می چسبد و منبعی برای ایجاد باکتری خواهد بود. پس باید هر چه سریع تر آن را تمیز کنید تا بوی بدی ایجاد نشود. از طرفی در طولانی مدت، لکه چربی داخل فرش نفوذ می کند و باعث ایجاد لکه تیره می شود. با ما در این بخش همراه شوید تا مراحل تمیز کردن لکه شیر از روی فرش را بیاموزید.

 

مراحل تمیز کردن شیر از روی فرش

قبل از هر چیز به نوع شیر دقت کنید، معمولاً شیر هایی که چربی کم تری دارند، آسیب کم تری هم وارد می کند اما اگر شیر پرچرب روی فرش ریخته است، حتماً باید سریع تر اقدام کنید.

مرحله 1:برای شیری که روی فرش ریخته شده است، از یک پارچه تمیز یا یک حوله کاغذی استفاده کرده، آن را با فشار روی فرش بگذارید تا مایعات اضافی را به خودش بگیرد.

مرحله 2:دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. از آب داغ استفاده نکنید، زیرا باعث ثابت شدن لکه می شود. این محلول را با اسفنج به فرش بزنید و با یک پارچه سفید خشک یا حوله، آن را خشک کنید.

مرحله 3:لکه را با آب تازه و قرار دادن اسفنج روی محل شستشو دهید و حتما از یک پارچه جاذبه ضخیم استفاده کنید. بهتر است که حوله را به صورت دولا تا بزنید و آن را به فرش فشار دهید. تا جایی این کار را تکرار کنید که دیگر هیچ رطوبتی باقی نمانده باشد که بخواهید آن را جمع کنید.

مرحله 4:در مرحله آخر پیشنهاد می کنیم که فرش را با پاک کننده لکه مناسب اسپری کنید و یک پارچه تمیز روی آن بکشید. انجام این کار باعث می شود تا هر گونه لکه باقی مانده و هر گونه چربی شیر چسبیده شده به فیبر فرش از بین برود.

مرحله 5:اگر لکه باقی مانده بود و شما پاک کننده لکه نداشتید، می توانید یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با دو فنجان آب گرم ترکیب کنید. استفاده از این محلول بسیار عالی است. فقط باید با اسفنج آن را به فرش بزنید و خشک کنید. مرحله 3 را تکرار کنید و به طور کامل فرش را بشویید. اگر لکه را از روی فرش پاک نکنید، در طولانی مدت به آن آسیب وارد می کند.

لکه شیر را می توانید با مراحل بالا از بین ببرید اما اگر شیر طعم دار روی فرش ریخته بود و کمی هم رنگ دار بود اما می توانستید آن را از بین ببرید، پیشنهاد می کنیم که با متخصصین شستن فرش و مراکز قالیشویی تماس بگیرید.

چرا فرش بو می گیرد؟

اگر شما بعد از ریخته شدن شیر یا هر چیز دیگری روی آن؛ اقدام کردید اما بعد از چند روز باز هم فرش بوی بد شیر می داد، احتمالاً مقداری شیر به داخل فیبر فرش نفوذ کرده و فقط محصولات ضد قارچ و ضد باکتری می تواند آن را بیرون هنگامی که شیر به روی فرش ریخته می‌شود علاوه بر ظاهر نامناسبی که در فرش ایجاد می‌کند، بوی بدی نیز به فرش می‌دهد. به همین دلیل به دنبال راهکاری می‌گردیم که سریعا فرش را پاک کنیم تا بیشتر از این به عمق فرش نفوذ نکند. (برای پاک کردن لکه شیر بهتر است از مواد طبیعی استفاده کنید. مقاله می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. ) گاهی اوقات لکه ایجاد شده آنقدر کوچک است که نیازی به شستن تمام فرش نیست.

در این مقاله برای از بین بردن لکه شیر راهکارهایی اندیشیده شده است که در ادامه مفصل به آن می‌پردازیم.

هنگامی که شیر به روی فرش ریخته می‌شود، مانند دیگر لکه‌ها اگر سریعا از روی فرش پاک شود اثری از خود در فرش باقی نمی‌گذارد و بوی نامطبوعی در فرش ایجاد نمی‌کند. اما اگر مدت زمان زیادی روی فرش باقی بماند، سبب ایجاد آسیب‌های جدی در فرش می‌شود که قابل جبران نیست. در صورتی که بعد از چند روز شما لکه را از روی فرش پاک می‌کنید، تنها اثر لکه از روی فرش پاک می‌شود در حالی که بین تاروپودهای فرش در همان نقطه‌ای که شیرریخته شده، شیر هنوز وجود دارد. وجود شیر بین تاروپود سبب می‌شود که فرش بوی نامطبوعی به خود بگیرد، مخصوصا اگر فرش ضخیم باشد مانند، که باید بیشتر تلاش کرد تا شیر از فرش خارج شود.

راهکارهای پاک کردن لکه شیر و بوی بد آن از روی فرش

پاک کردن لکه شیر از روی فرش

1) محلول پاک کننده

اسفنج یا حوله‌ای را روی لکه فرش قرار دهید تا رطوبت ناشی از شیر جذب حوله شود. در مرحله بعد دو فنجان آب گرم و یک فنجان صابون مایع را مخلوط کنید و روی محل مورد نظر بریزید. سپس این لکه را از روی فرش پاک کنید.

از بین بردن بوی شیر در ماشین نی نی سایت | از بین بردن بوی شیر روی فرش | از بین بردن بوی شیر محلی نی نی سایت

2)نوشابه

دومین راهکار استفاده از نوشابه است. نوشابه را روی لکه شیر بریزید واجازه بدهید چند دقیقه روی لکه باقی بماند سپس با استفاده از همان مواد پاکننده ( مانند روش قبل) لکه را شستشو دهید.

3)شامپو فرش

در این روش مانند قبل ابتدا با استفاده از حوله یا اسفنج رطوبت فرش را بگیرید. سپس با استفاده از شامپو فرش لکه‌ی باقی مانده روی فرش را پاک کنید.

مراحل استفاده از شامپو فرش

4)آمونیاک

دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک ترکیب کنید و روی لکه بریزید. سپس فرش را کامل  شستشو دهید تا اثری از آمونیاک در فرش باقی نماند.

راهکار از بین بردن بوی بد شیر

روش اول

با استفاده از یک دستمال تمیز لکه را خشک کنید. سپس 2 فنجان آب گرم و یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را مخلوط کرده و مستقیما روی لکه بریزید. در ادامه، لکه را پاک کرده و روی لکه جوش شیرین بریزید. اجازه دهید به مدت 24 ساعت شبانه روز به روی فرش باقی بماند. سپس روز بعد جوش شیرین را با جارو تمیز کنید.

روش دوم

ابتدا لکه شیر را از روی فرش با استفاده از روش‌های گفته شده پاک کنید، سپس با استفاده از یک بطری آب و سرکه را روی لکه اسپری کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز سرکه را از روی فرش پاک کنید. البته می‌توان این کار را با استفاده از بخار شوی نیز انجام دهید. زمانی که فرش خشک شود، به تدریج بوی سرکه از بین می‌رود.

روش سوم

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن بوی بد فرش، استفاده از اسطوخدوس و جوش شیرین است. ابتدا گل‌های تازه اسطوخودوس را در هاونگ بکوبید و به آن جوش شیرین اضافه کنید. این ترکیب را روی فرش قرار دهید. مدت زمان لازم برای ماندن این ترکیب بر روی فرش شب تا صبح است. بعد از گذشت مدت زمان لازم، فرش را با جارو برقی تمیز کنید.

روش چهارم

مقداری قهوه تازه را روی محل مورد نظر بپاشید. هنگامی که قهوه مایعات باقیمانده از لکه و بو را جذب کرد آن را از روی فرش پاک کنید. (یک الی دو ساعت اجازه دهید روی فرش بماند.)

کلام آخر

چنانچه اگر از همان ابتدا ماده‌ای که روی فرش می‌ریزد را سریعا پاک کنید دیگر لکه‌ای به روی فرش ایجاد نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا