بهترین زمان استفاده از کود کامل

کود سه بیست چیست و چطور باید استفاده کنیم؟

شاید تا الان برای یکبار هم که شده اسم کود سه بیست (کود 20-20-20) رو شنیده باشید و یا گلفروش ها توصیه کرده باشند که از آن برای گیاهان خود استفاده کنید، در این مطلب میخوام شما رو با کود NPK 20-20-20 آشنا کنم و در خصوص فواید و موارد مصرف اون با شما صحبت کنم و بگم که برای چه گیاهانی مفیده و در چه فصلی باید از اون استفاده کنیم.

تفاوت کود سه بیست پودری با مایع در چی هست و آیا از کود 202020 برای کاکتوس و ساکولنت میشه استفاده کرد یا خیر، اصلا طریقه درست مصرف این کود چطور هست. پس همراه من باشید تا تمامی این موارد رو بررسی کنیم.

کود سه بیست چیست (NPK 202020) ؟

کود سه بیست یک ترکیب از هست که در مطلبی جدا کاملا مورد بررسی دادیم ولی به صورت خلاصه باید گفت که کودهای NPK مواد پرمصرف گیاهان رو به خوبی تامین میکنند و در کنار این عناصر ریز مغذی ها هم درون آن دیده شده و به شکل محلول در آب میتوان استفاده کرد عدد های نوشته شده در کنار کودهای NPK میزان ازت(نیتروژن Nitrogen)،فسفر و پتاسیم را نشان میدهد.

 حال کود سه بیست چیست؟ این کود همانطور از عددها مشخص است حاوی نسبت متعادلی از عناصر پر مصرف مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد که هر یک به میزان 20 درصد در این کود موجود است. برای اطلاع از قیمت کود کامل 20 20 20 با ما تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که علاوه بر عناصر پر مصرف که هر کدام به میزان 20 درصد در این کود موجود می باشد، برخی از شرکت های ریز مغذی های مختلفی مانند منگنز، بورات، روی و آهن هم به این کود اضافه میکنند (که روی بسته بندی حتما به آنها اشاره میشه) تا ترکیب به دست آمده مناسب رشد و گلدهی گیاهان هم باشد. موارد گفته شده در بالا باعث شده تا این کود را به عنوان یکی از پرکاربردترین کودها برای گیاهان آپارتمان بشناسیم.

چند مدل کود 202020 داریم؟

شاید برای شما این سوال مطرح شده باشه که از کود پودری استفاده کنیم و یا مایع؟ در اصل کودهای NPK به شکل پودر هستند و قابلیت حل شدن در آب را دارند، و بهترین روش استفاده از این نوع کودها محلول کردن آنها در آب است. ما در بازار شاهد دو نوع کود سه بیست مایع و پودری هستیم که در اصل هیچ تفاوتی با هم ندارند و فقط نحوه مصرف آنها متفاوت است، شما برای استفاده از کود 202020 پودری باید آن را به نسبت گفته شده روی بسته با اب ترکیب کنید و سپس به شکل آبیاری به گیاه بدید ولی کود مایع 20-20-20 نیازی به ترکیب کرد با آب ندارد (البته که میتونید برای یک دست شدن کوددهی با آب مخلوط کنید و سپس به گیاه بدید).

اصلا کود سه بیست چه رنگی باید باشه؟

خیلی این سوال پرسیده میشه؟ و برخی به اشتباه برای کاربران رنگ کود را توصیه میکنند که کاملا اشتباه است چون شرکت های مختلف کود NPK 20-20-20 را در رنگهای مختلف تولید و به فروش میرسانند. پس به هیچ وجه با رنگ به دنبال کود کریستالون نباشید چون ما را گمراه خواهد کرد. ولی در حالت کلی و بیشتر مواقع کود سه بیست پودری صورتی و سفید (کود سه بیست مایع هم بیشتر مواقع سبز یا بی رنگ ) است ولی اگر جایی مراجعه کردید و این کود را در رنگهای مختلف دیدید اصلا حس نکنید که جنس تقلبی به شما میدند.

کود سه بیست برای گیاهان و مزرعه

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم این کود از پرکاربردترین کود NPK هست و کشاورزان برای درختان میوه و مزرعه از آن به وفور استفاده میکنند و برای گیاهان آپارتمانی هم میتوان به راحتی استفاده کرد که موجب رشد عالی و شادابی آنها خواهد شد. بخاطر داشتن عناصر مورد نیاز رشد گیاهان در خود با خیال راحت میتوانید از آن استفاده کنید. همچنین به همین دلیل برای تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت (کاشت، رشد گیاهان، گلدهی) استفاده کنید. خرید کود سه بیست باید از محل معتبر انجام میشود.

فواید و خواص کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی

کود NPK 20-20-20 به دلیل داشتن 20 درصد ازت (نیتروژن)، 20 درصد فسفر، 20 درصد پتاسیم میتواند موارد زیر را برای گیاهان داشته باشد:

 1. داشتن پتاسیم به اندازه کافی در این کود موجب رشد بیشتر  گلها شده و میوه دهی درختان را افزایش می دهد.
 2. ازت موجود در این کود باعث افزایش پروتوئین خاک میشود و همین مورد باعث بالا رفتن رشد ساقه و برگ گیاه خواهد شد.
 3. فسفر هم عمل فتوسنتز را افزایش داده و همین مورد باعث افزایش رشد ریشه میشود.
 4. رشد ریه موجب رشد بیشتر پاجوش ها هم میشود.
 5. این کود شوری کمتری نسبت به سایر کودها دارد و برای خاک گیاهان زیاد مضر نیست

مضرات کود سه بیست چیست؟

در حالت کلی و استفاده درست از کود 20-20-20 این کود هیچ عوارضی برای گیاهان و محصولات باغی شما نخواهد داشت ولی اگر میزان استفاده از این کود رعایت نشود گیاه و محصولات شما را دچار مشکلات خفیف خواهد کرد. مضرات کود سه بیست بیشتر بر اثر استفاده نادرست اتفاق میوفته در کنار این موارد این کود بخاطر داشتن ازت (نیتروژنن) بالا برای گیاهانی مانند کاکتوس و ساکولنت توصیه نمیشه و نباید خیلی زیاد برای این گونه از گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد.

چرا نباید برای کاکتوس و ساکولنت استفاده کنیم؟ نیتروژن بالا باعث ایجاد ترک روی ساقه گیاهان گوشتی میشود و به همین خاطر بیشتر توصیه میشه از کودهای فسفر و پتاس بالا برای این گونه از گیاهان استفاده شود. فقط مراقب باشید که خوردن کود سه بیست توسط حیوانات خانگی و یا کودکان شما عوارضی رو به همراه خواهد داشت که عبارتند از عقب ماندگی رشد، آسیب به کلیه، عوارض قلبی عروقی، اسیب های عصبی و… پس خیلی مراقب باشید و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهداری کنید.

موارد مصرف کود سه بیست

برای چه گیاهانی میتوان کود سه بیست استفاده کرد؟ این کود را میتوان برای گیاهان آپارتمانی، گیاهان داخل باغچه، سبزیجات کاشته شده در باغچه و گلدان و مزرعه استفاده کرد البته باید بدانید که نمیتوان برای همه گیاهان از کود سه بیست استفاده کرد، در ادامه تک تک موارد را بررسی میکنیم.

مزایای استفاده از کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی

ابتدا فواید این کود و نحوه استفاده آن را برای گیاهان آپارتمانی بررسی کنیم:

چطور از کود سه بیست برای سانسوریا استفاده کنیم؟

یکی از گیاهان پرطرفدار که نیاز به خاکی غنی و تغذیه درست برای رشد داره گیاه هست، برای رشد خوب و پاجوش زدن هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را نیاز داره و میتونید از کود سه بیست هر سه هفته یکبار به شکل آبیاری برای این گیاه استفاده کنید. برای بهتر شدن روند پاجوش زدن بهتره از کود فسفر بالا برای این گیاه استفاده کنید. ولی توجه کنید که کود سه بیست برای گیاهان گوشتی زیاد خوب نیست و بهتره میزان استفاده از اون برای سانسوریا حداقل باشه، اگر میخوای علت رو بدونی حتما مطلبش رو مطالعه کن.

استفاده از کود سه بیست برای دیفن باخیا

یکی از مشکلات دیفن باخیا (که در مطلب جدا تمامی رو بررسی کردیم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید) این هست که گیاه رشد کافی نداره و برگها شروع به زرد شدن میکنن و چون برگ قدر کافی رو نداره برای ماندن روی ساقه شروع به ریزش میکنه این نشان میده که گیاه شما از کمبود مواد مغذی در خاک رنج میبره و نیاز شدیدی به سه عنصر ازت، فسفر و پتاسیم داره پس میتونید هر دو الی سه هفته کیبار از کود سه بیست استفاده کنید.

آیا برای گل قاشقی از سه بیست استفاده کنیم؟

کود سه بیست برای رشد گیاه اونم توی فصل رشدش عالیه حالا اگه از کود کریستالون پتاس بالا براش استفاده کنید میتونه گلدهی رو به شدت افزایش بده، کود سه بیست اکثیر نیازهای این گیاه رو رفع میکنه و شاید نیاز به سایر کودها برای تغذیه این گیاه نداشته باشید.

از کود سه بیست برای کاکتوس میشه استفاده کرد؟

ازت (نیتروژن) برای گیاهانی مثل کاکتوس زیاد مناسب نیست چون باعث آبکی شدن و ترک خوردن ساقه گیاه بشه که به همین خاطر من برای کاکتوس ها کود سه بیست رو توصیه نمیکنم چون میزان ازت بالایی داره، به همین دلیل پیشنهاد میکنم بیشتر از کودهایی استفاده کنید که میزان پتاس و بیشتر داشته باشید میزان پتاس بالا و فسفر بالا و ازت پایین برای کاکتوس ها میتونه کود خوبی باشه، حتما مطلب را از سایت مطالعه کنید.

برای پتوس از سه بیست استفاده کنیم؟

پتوس جزو گیاهان رونده و برگی است که برای داشتن برگهای شاداب و رشد خوب هر سه عنصر را نیاز دارد و همین مورد باعث شده تا کود سه بیست در فصل رشد که از بهار تا اواسط پاییز هست برای این گیاه خوب باشه و پیشنهاد استفاده از اون رو به شما بدم، در ضمن میتونید فوت کوزه گری نگهداری از را مطالعه کنید.

آیا به کاج مطبق میشه کود 20-20-20 داد؟

یکی دیگر از گیاهان لوس و حساس آپارتمانی کاج مطبق است که به آبیاری، رطوبت و جابجایی بسیار حساس هست و حتما باید تغذیه درستی براش انجام داد. این گیاه برای رشد و شادابی به هر سه عنصر اصلی نیاز داشته و میتوان از کود سه بیست برای این گیاه زیبا استفاده کرد. نحوه مصرف هم به این شکل است که هر سه هفته یکبار به شکل آبیاری در فصل رشد گیاه را تغذیه کنید.

شاید در همه خانه ها یا هر باغچه ای یدونه گل رز هست که زیبایی خاصی به خانه و محل زندگی ما میده این گیاه هم جزو گیاهان گلدار به حساب میاد و هم برای گلدهی به بوته با حجم بالا نیاز داره، پس به هر سه عنصر اصلی نیاز مبرم دارد، ولی ازت بالا برای گلدهی گل رز اهمیت بالایی داره و برای رشد فسفر و پتاس نیاز دارد. پس میتونید به راحتی از کود سه بیست برای این گیاه استفاده کنید.

آیا برای گوجه فرنگی از کود سه بیست استفاده کنیم؟

این گیاه هم به سه عنصر اصلی نیاز داره و پتاسیم موجود در این کود ساقه گیاه را محکم کرده و فسفر موجود در کود باعث افزایش ریشه خواهد شد. خواص زیاد کود سه بیست برای بوته های گوجه فرنگی زیاد است. ولی نیتروژن باید در دفعات مختلف به گیاه داده بشه و شاید استفاده مدام از کود سه بیست که میزان ازت یکسانی با سایر عناصر داره همیشه برای این گیاه خوب نباشد.

رفع مشکل گیاهان با استفاده از کود سه بیست

هر گیاهی برای رشد نیاز به عناصر مختلفی است که اگر آنها فراهم نشود رشد گیاه دچار مشکل خواهد شدف در مطلبی جدا کامل کمبود مواد مغذی در خاک و را بررسی کردیم که میتوانید آن را مطالعه کنید ولی در ادامه نشانه ها و موارد مصرف این کود را خواهیم گفت:

رفع مشکل زرد شدن برگهای قدیمی گیاه

در بعضی از گیاهان این زرد شدن عادی هست ولی در بعضی گیاهان مثل شفلرا از کمبود مواد مغذی مانند نیتروژن این مشکل پیش میاد، گیاه با گذشت زمان کم اولویت تغذیه را به برگهای جوان میده و اگر در خام میزان عناصر غذایی کم باشد برگهای جوان از آن تغذیه میکنند و برگهای پیر به مرور زرد میشن و سپس دچار ریزش میشوند. شما برای رفع این مشکل میتونید از کود سه بیست که میزان قابل توجهی نیتروژن داره استفاده کنید.

حتما مطلبی کاملی که در خصوص نوشتیم و به بررسی مشکل پرداختیم را مطالعه کنید.

رفع مشکل جوانه(پاجوش) نزدن گیاهان

اگر شما تمامی شرایط مورد نیاز یک گیاه مانند نور، خاک و آبیاری را فراهم کردید ولی گیاه همچنان پاجوش یا جوانه نمیزند باید دلیل این مشکل رو در کمبود مواد مغذی در خاک جستجو کنید. این مشکل بیشتر بخاطر کمبود فسفر در خاک است، کمبود عنصر فسفر در خاک نشانه هایی مانند کوچک شدن برگهای جدید، ضعیف شدن گیاه و پاجوش نزدن دارد پس وقتی از کود سه بیست استفاده کنید میزان لازم برای رشد و پاجوش زدن برای گیاه فراهم خواهد شد.

کود npk چیست؟

کود npk یک نوع و کود کامل و پر کاربرد در صنعت کشاورزی می باشد. این کود سه عنصر مهم نیتروژن فسفر و پتاسیم را برای رشد و تقویت و پرورش محصولات کشاورزی و همچنین گیاهان و درختان را در خود دارد. این کود با توجه به داشتن این عناصر مهم، باعث تقویت و رشد گیاهان و درختان می‌شود. این عناصر می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی میزان باروری و کیفیت میوه و ثمر درختان و گیاهان داشته باشد.

کود کامل یا همان npk،  گریدهای متفاوت و مختلفی دارد. هر کدام بسته به شرایط آب و هوایی و خاک کاربردی برای تمامی درختان و گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله همراه باشید.

چرا استفاده از کودهای npk مناسب می باشد؟

 معمولاً استفاده از هر نوع کود عالی برای رفع مشکلات و نیازها، در تغذیه درختان و شاخه و برگ های آنها، مناسب می باشد. مطمئنا کسانی که می خواهند یک باغ سالم و پربار داشته باشند، ترجیحاً از کودهای آلی استفاده می‌کنند. مثلاً کسانی که می‌خواهند به اندازه کافی از باغ و درختان خود ثمر و میوه مناسب به دست بیاورند کود npk را انتخاب می‌کنند. این باعث می شود که تمامی نیاز های ضعف را شناسایی و آنها را برطرف کند‌.

 کود npk سرشار از مواد معدنی و مغذی لازم جهت تغذیه درختان و گیاهان می‌باشد . این کود به طور چشمگیری در بهبود ثمردهی و تقویت رشد درختان و همچنین طعم میوه آنها و ماندگاری مواد غذایی موجود در میوه ها تاثیر دارد.

مزایای استفاده از کود npk

همانطور که گفتیم این کود با تامین مهمترین عناصر مورد نیاز برای رشد و تقویت گیاهان، درختان و تمامی محصولات کشاورزی، تاثیر بسیار مهمی بر زندگی و طول عمر این محصولات دارند. در اینجا به تشریح این تاثیرات می‌پردازیم:

نیتروژن موجود در این نوع کود، باعث تقویت رشد شاخ و برگ درختان و گیاهان می‌شود . همچنین رشد نهال هایی که به تازگی کاشت شده اند را افزایش می دهد.

علاوه بر اینها، برای تولید میوه  بذر گیاه بسیار موثر می‌باشد . همینطور باعث می‌شود که عملیات فتوسنتز در درختان بهتر شود و کیفیت ثمر درختان را بهتر کند. بنابراین  در زمان گلدهی استفاده از کود npk نیتروژن بالا برای درختان بسیار موثر است. برای مطالعه مقاله علائم روی این قسمت کلیک کنید.

وجود فسفر در کود npk باعث رشد ریشه گیاهان و درختان می شود. همچنین میزان گل دهی در درختان میوه را بهبود می بخشد و باعث افزایش ثمر و باروری بیشتر در  گیاهان و درختان می‌شود. نیز از این قسمت قابل مشاهده است.

وجود عنصر پتاسیم موجود در کود نیز تاثیر کلی بر روی رشد و ثمردهی و تقویت درختان و محصولات کشاورزی دارد.

از جمله عملکرد پتاسیم برای گیاه این است که:

 • کیفیت گل و میوه درختان و گیاهان را افزایش می دهد.
 • باعث کاهش بیماری ها در درختان و گیاهان می شود.
 • باعث گلدهی بیشتر در درختان زینتی می‌شود.
 • باعث رشد و درشت شدن میوه ها در درختان میوه و همچنین رنگ انداختن میوه آنها می‌شود.

از جمله موارد مهم استفاده از کود کامل پتاس بالا مثل  در سن سه ماهه تا یک سالگی درختان برای تقویت انها می باشد.

استفاده از کود کامل یا ان پی ک به چه صورت می باشد؟

این کود دارای گریدهای مختلفی است . برای استفاده هر کدام از گریدهای آن، ابتدا نوع خاک را آنالیز می‌کنند و سپس بر حسب نوع خاک و میزان نیاز آن به هر کدام از عناصر این کود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور مقاله را حتما بخوانید.

مثلاً، در صورت اینکه هدف از مصرف کود npk این باشد که میزان گلدهی درختان بیشتر شود، استفاده از گریدی که فسفر بالایی داشته باشد مثل برای این درختان مناسب است. تا باعث شود که شکوفه‌های بیشتری بر روی ظاهر شود. و یا در صورتی که بخواهیم سبزیجات پر برگ شوند و در کل برای پرورش انواع سبزیجات، باید از نوعی که نیتروژن داشته باشد انتخاب کنیم ( مثل ).و یا اینکه برای پرورش گوجه و اکثر صیفی جات، باید از کودی که پتاسیم بالایی داشته باشد استفاده کنیم. مانند یا و یا .البته توجه نمایید که مصرف کود حتما باید با مشاوره کارشناس صورت بگیرد.

همانطور که گفتیم استفاده از کود npk در زمان‌های برای درختان مختلف و یا گیاهان مختلف متفاوت است. علاوه بر این در زمان های مختلف نیز میزان متفاوتی از این کود، برای استفاده مورد نیاز می باشد. به این معنی کهً بعضی از گیاهان در زمان رشد برگ‌هایشان، به میزان نیتروژن بالایی نیاز دارند و در زمانی که ثمر می‌دهند نیتروژن مورد استفاده آنها کمتر می شود. بنابراین برای انتخاب نوع کود بر اساس نیاز گیاه و  نیاز خاک  باید توجه کرد.

نحوه استفاده از کودهای NPK

در ابتدا اگر از اطلاعی ندارید مقاله ی مربوط به آن را بخوانید. روش های استفاده و مصرف کود npk  به روش های مختلفی می‌باشد که در اینجا به معرفی روش های گوناگون مصرف این نوع کود می‌پردازیم:

 • مهم ترین روش و بهترین روش استفاده از کود npk به روش آبیاری می باشد چرا که این کود قابلیت بسیار زیادی در حل شدن در آب دارد و با این روش، به راحتی مورد تغذیه گیاهان قرار می‌گیرد و همچنین اینکه کشاورزان به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند.
 • دومین روش استفاده از کود کامل npk این است که به صورت محلول پاشی آن را بر روی زمین و در زیر درختان می باشند که این روش به راحتی قابل استفاده می باشد چرا که دستگاه‌های مختلف کود باش با توجه به اینکه دانه‌ای کود npk به صورت درشت می باشد به راحتی نمی توانند این کار را انجام دهند.

روش دیگر استفاده از این کود همان روش هیدروپونیک است. در این روش یک مقدار معینی از کود را در مخزن های بزرگ آب حل می کنند و از طریق آبیاری از طریق لوله های آب  در ریشه گیاهان می‌ریزند. در این روش استفاده از کود npk باید یک نکته را کاملاً در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید که در این روش، کود باید به طور کامل در آب حل شده باشد که اگر محلول کود و آب به صورت یکدست  نباشد و کاملا حل نشده باشد،ممکن است که لوله های آبی که برای انتقال آن در نظر گرفته شده است، دچار رسوب شوند.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا