خودارضایی در افراد از چه سنی شروع می شود؟

خود ارضایی در نوجوانان با توجه به نیازهای جنسی دوران بلوغ امری شایع است. وابستگی نوجوان به استمنا مشکلات و پیامدهای جسمی و روحی را به همراه خواهد داشت که در آینده عوارض آن در زندگی فرد مشاهده خواهد شد. غریزه جنسی مانند دیگر غرایز طبیعی در انسان وجود دارد اما تفکیک مرز بین حالت طبیعی با رفتار جنسی آسیب زا مانع بروز مشکلات در آینده برای نوجوان می‌شود. مهمترین عارضه جسمی استمنا، التهاب پروستات در پسران جوان است که باعث ایجاد مشکلات جدی برای آنها خواهد شد.

حال پرسش این است که خود ارضایی در نوجوانان از چه سنی شروع می‌شود؟ چند درصد از نوجوانان خود ارضایی می‌کنند؟ طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، استمنا در نوجوانان پسر بیشتر از دختران است. این عمل در میان پسران از سن 14 سالگی (62.2 درصد)، 15 سالگی (72.2 درصد)، 16 سالگی (78.1 درصد) و در 17 سالگی (80 درصد) اتفاق می‌افتد؛ در حالی که دختران در سنین 14 تا 17 سالگی (43.3 درصد) به خودرارضایی روی می‌آورند. بسیاری از والدین به دنبال دلایل استمنا در فرزند خود هستند. به همین‌خاطر قصد دارند راه‌های جلوگیری از آن و ترک خودارضایی را بدانند. در ادامه این مقاله از با شناخت علت این رفتار جنسی، روش کنترل آن در فرزند خود را خواهید آموخت.

ترك خود ارضايي چند روز طول ميكشد | داروی ترک خود ارضايي پسران | داروی گیاهی ترک خود ارضايي

دلایل نوجوانان برای خود ارضایی

بسیاری از پدر و مادرها سؤال می‌پرسند که آیا خود ارضایی در نوجوانان طبیعی است؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خود ارضایی و کشف بدن توسط نوجوانان با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. درواقع در نوجوانی زمانی که  فرد به بلوغ می‌رسد، با انواع رفتارها و اندام‌های جنسی خود بیشتر آشنا می‌شود؛

بنابراین احتمال اینکه نیازها و تمایلات جنسی خود را این طریق برطرف نماید، وجود دارد. پس می‌توان گفت این عمل در ابتدای دوران بلوغ طبیعی است، اما اگر خود ارضایی تا دوره بزرگسالی ادامه یابد و نوجوان نتواند این رفتار جنسی را کنترل کند در آینده با آسیب‌های روحی و جسمی بسیاری روبه‌رو خواهد شد. هنگام خود ارضایی، نوجوانان با تحریک اندام‌های جنسی خود از طریق اجسام خارجی همراه با خیال‌پردازی‌های جنسی، به ارگاسم می‌رسند. در ادامه مقاله قصد داریم در باره دلایل خود ارضایی در نوجوانان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

انتظارات گروه همسالان از نوجوان

در دوران بلوغ، نوجوانان تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با گروه همسالان خود دارند؛ بنابراین برای عضویت و پذیرفته‌شدن در گروه باید از لحاظ سبک پوشش، طرز تفکر و نحوه صحبت از همسالان خود پیروی کنند. بسیاری از این گروه‌ها در تحریک غریزه جنسی و وسوسه به خود ارضایی در نوجوانان نقش مهمی خواهند داشت.

روابط عاشقانه و خود ارضایی در نوجوانان

در دوران بلوغ، احساسات و عواطف نوجوانان هم تغییر می‌کند؛ به‌گونه‌ای که فرد نوجوان تمایل زیادی به برقراری ارتباط با جنس مخالف خود دارد. مسائلی مانند عدم دسترسی به شریک جنسی و کمبود آگاهی در خصوص برقراری روابط جنسی، در خود ارضایی نوجوانان مؤثر هستند. این عمل به منظور پیشگیری از پیامدهای جسمی منفی مانند بیماری‌های مقاربتی و جلوگیری از بارداری هم کاربرد دارد.

نقش رفتار ضداجتماعی در خود ارضایی نوجوانان

رفتار یا اختلال ضداجتماعی که بیشتر در پسرها دیده می‌شود، در دوران کودکی ریشه دارد. مشکلات خانوادگی، خشونت علیه کودکان، تنبیه توسط والدین، عدم احساسات و فقر، همگی از دلایل بروز رفتارهای ضداجتماعی در نوجوانان هستند که با علائمی چون احساس اضطراب، استرس، گوشه‌گیری، افسردگی و… همراه خواهد بود. در چنین شرایطی فرد نوجوان برای کاهش استرس، اضطراب و تقویت روحیه خود، روی به استمنا می آورد.

اضطراب و افسردگی عامل استمنا

اضطراب و افسردگی از اختلالات روحی – روانی در نوجوانان هستند که با علائمی چون خستگی، بی‌خوابی و گوشه‌گیری همراهند. بسیاری از نوجوانان برای به دست آوردن آرامش، بالابردن روحیه خود، کاهش اضطراب و تنش‌ها، خود ارضایی می‌کنند. مشکلات خانوادگی هم در بروز خود ارضایی در نوجوانان مؤثر‌ند. نوجوانانی در خانواده مورد خشونت، تبعیض، طرد، بی‌مهری و… قرار می‌گیرند یا به‌طور مداوم شاهد بحث میان والدینشان هستند، فشار روحی زیادی را تحمل می‌نمایند، بنابراین برای تخلیه این فشارها و رسیدن به آرامش، خود ارضایی می‌کنند.

ارتباط با اطرافیان

همان‌طور که گفتیم نوجوانی با دوره بلوغ همراه است، در این مرحله از زندگی فرد نوجوان دوست دارد با خانواده، دوستان و اطرافیان خود ارتباط بیشتری برقرار کند، حال اگر به هر دلیلی در برقراری این ارتباطات دچار مشکل شود، امکان دارد به خود ارضایی دست بزند.

خود ارضایی در سایه بلوغ زودرس

نوجوانانی که در سن 8 یا 9 سالگی به بلوغ می‌رسند با شناخت اندام‌های خود و تمایل به ارضا، گاهی خود ارضایی می‌کنند. درواقع بلوغ زودرس با بلوغ جنسی همراه است، بنابراین فرد نوجوان با انواع رفتارهای جنسی آشنا می‌شود.

پذیرفته شدن در میان همسالان

همان‌طور که گفتیم برای پذیرفته شدن در گروه همسالان، نوجوان باید از لحاظ تفکر، رفتار و پوشش از همسالان خود تبعیت کند. اغلب فشار همسالان با سوء مصرف مواد، انجام فعالیت‌های جنسی و… همراه است. درواقع فرد نوجوان با حضور در این گروه‌ها با رفتارهای پرخطر و دیگر فعالیت‌های جنسی آشنا می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی و الگوهای رفتاری

امروزه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با انتشار محتواهای جنسی به صورت تصاویر، فیلم یا متن در گسترش فعالیت‌های جنسی و عاشقانه نقش مؤثری دارند. مشاهده این تصاویر یا فیلم‌ها باعث خود ارضایی در نوجوانان می‌شوند. حالا که درباره علت خود ارضایی در نوجوانان صحبت کردیم، لازم است روش‌های ترک خود ارضایی را هم بررسی نماییم.

حمایت والدین و کنترل نیازهای جنسی

چگونه از خود ارضایی نوجوانان جلوگیری کنیم؟ این سؤالی است که اکثر خانواده‌ها می‌پرسند. این عمل پیامدهای منفی شامل آسیب‌های جسمی و روحی به همراه دارد. به همین‌ دلیل در ادامه مقاله در باره پیشگیری و نحوه برخورد والدین با نیاز جنسی در نوجوانان صحبت می‌کنیم.

 • راه‌های جلوگیری از خودارضایی

والدین می‌توانند با انجام راهکارهای زیر از این رفتار جنسی آسیب‌رسان در نوجوانان پیشگیری کنید. البته تلاش فرزند هم لازم است. برخی از این راهکارهای عبارتند از:

 1. فرزند خود را در کلاس‌های ورزشی مورد علاقه‌شان ثبت نام نمایید؛ به‌خصوص فرزند پسر؛ چراکه تحرک داشتن بهترین راه ترک خودارضایی در پسران است.
 2. رژیم تغذیه برای جلوگیری از خود‌ارضایی تنظیم نمایید. در این برنامه غذایی باید مصرف گرمیجات چون تخم‌مرغ، خرما و فلفل به حداقل برسد.
 3. به فرزندتان در تنظیم برنامه خوابش کمک نمایید و از او بخواهید تا زمانی که احساس خواب‌آلودگی ندارد، به تخت‌خواب نرود.
 4. برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی، زمان مشخصی را در نظر بگیرید.
 5. دوستان و اطرافیان فرزندتان را بشناسید.
 6. در رابطه با بلوغ و تغییرات جنسی با فرزندتان صحبت کنید.

نحوه برخورد والدین با استمنا در نوجوانان

زمانی که والدین متوجه استمنا فرزند خود می‌شوند، سریع او را مورد سرزنش و تنبیه قرار می‌دهند که این کار اشتباه است؛ چرا که در این دوره این عمل طبیعی خواهد بود. شما باید با برخورد صحیح فرزندتان را به ترک آن تشویق نمایید.

 1. با لحنی آرام و دوستانه در رابطه با خود‌ارضایی و عوارض آن با فرزندتان صحبت کنید.
 2. به فرزندتان نشان دهید که چقدر به خواسته‌های او احترام می‌گذارید و دوستش دارید.
 3. روزانه بخشی از وقت خود را برای فرزندتان در نظر بگیرید و درباره مسائل جنسی و رفتارهای پرخطر گفت‌وگو کنید.
 4. همراه با فرزندتان در مهمانی‌ها و مجالس شرکت نمایید.

اگر شاهد اعتیاد فرزند خود بودید، به یک روانشناس مراجعه کنید  و از او راهنمایی بگیرید.

خودارضایی به معنای ارضا و به ارگاسم رسیدن از طریق تحریک اندام‌های جنسی توسط خود فرد است که با استفاده از محرک‌های بسیاری صورت می‌گیرد. در دوران نوجوانی، تغییرات هورمونی، جسمی و بلوغ باعث خودارضایی در نوجوانان می‌شوند. البته این کار علل دیگری هم دارد، اما خودارضایی نباید به‌ شکل بیمارگونه (دائم) اتفاق بیفتد؛  چراکه با پیامدهای منفی جسمی و روحی بسیاری همراه است.

آیا نحوه رفتار والدین در برخورد با خود‌ارضایی دختران با سن شروع خودارضایی چه زمانی است؟ خودارضایی (در زنان و در مردان) یکی از راه هایی است که رضایت جنسی را برآورده می کند. این کار با تحریک اندام های جنسی یک فرد توسط خود یا با اشیای خارجی صورت می گیرد و معمولا تا زمانی که لذت جنسی و ارگاسم ادامه پیدا کند انجام می شود. استمناء نیز در بین دختران (همچنین به شکل خفیف) شناخته شده است، و پسران (همچنین به عنوان استمناء شناخته شده) و متاسفانه حتی در میان مردان و زنان وجود دارد.

اختلاف مهم بین عزت نفس در دوران کودکی و نوجوانی این است که در نوجوانی، فانتزی های جنسی مرتبط با استمناء وجود دارد. این فانتزی های جنسی معمولا تا زمان بزرگسالی حفظ می شود. زوج هایی که رابطه جنسی دارند به طور کامل ارضا نمی شوند و هنگامی که رابطه جنسی رضایت بخش نیست یا به علت بیماری یا نداشتن همسر، عدم امکان داشتن رابطه جنسی، خودارضایی برای لذت و کاهش استرس وجود دارد.  در ادامه با سن شروع خودارضایی در مردان و زنان آشنا شوید.

تعریف خودارضایی

استمناء یکی از انحرافات جنسی است که به عنوان یک نوع لذت جنسی انجام می شود توسط خود فرد و معمولا منجر به ارگاسم می شود. خودارضایی یا استمناء از نظر جنسی به مرز انزال می رسد و به ارگاسم در مردان می رسد و با لیز شدن واژن و ارگاسم در زنان مرتبط است. البته زنان به دو نوع ارگاسم وابسته به محل محرک هستند: اولین نوع ارگاسم از طریق تحریک کلیتوریوس است که بیشتر شایع است و توسط لمس تحریک می شود.

نوع دوم ارگاسم از طریق واژن است. این نوع ارگاسم از طریق نفوذ ایجاد شده است و استمناء در این روش خطرناک است. به عنوان مثال، استمناء با اشیاء خارجی مانند انگشت سبب آسیب جبران ناپذیر، ناراحتی و پارگی بکارت و از این  قبیل صدمات می شود. استمناء تنها زمانی یک نشانه روانشناختی است که وسواسی و ناشی از کنترل فرد یا به شیوه ای غیرمستقیم است.

سن استمناء

تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی در نوزادی و کودکی شایع است. یک کودک در سن ۱۵ تا ۱۹ ماهگی همانطور که انگشتان و دهانش را جستجو می کند هم همین کار را با آلت تناسلی هم می کند. کودکان علاقه زیادی به دستگاه تناسلی دیگران، والدین و حتی حیوانات دارند. هنگامی که کودک یک همبازی را پیدا می کند. در مورد ناحیه تناسلی خود و دیگران کنجکاو است.

احساس لذت بردن با لمس آن منطقه، همراه با جستجو بدن، باعث علاقه طبیعی به لذت بردن از استمناء می گردد. با ظهور بلوغ و افزایش ناگهانی هورمون های جنسی و رشد اندام های جنسی، کنجکاوی افزایش می یابد و استمناء افزایش می یابد. از آنجا که نوجوانان از نظر جسمی قادر به داشتن رابطه جنسی هستند و همچنین تحت فشار جنسی هستند. در نتیجه، استمناء راه طبیعی برای کاهش تنش جنسی است.

استمناء در انسان رفتار معمولی است. در حال حاضر، حرکت به سوی خودارضایی در کودکان به عنوان یک بخش نرمال از رفتار جنسی پذیرفته شده است. دشوار است که این رفتار را در کودکان بزرگتر تشخیص دهیم، زیرا معمولا این افراد با تحریک ناحیه تناسلی با دست عمل نمی کنند. سن شروع این رفتار معمولا حدود ۲ ماهگی است و اوج آن در سن ۴ سالگی است. سن بروز بعدی استمناء در بزرگسالی است. رفتارهای روحی با بیماری هایی مانند صرع، درد شکم و دیسکینزی اشتباه گرفته می شود. کودکان مبتلا به اختلال عملکرد تحت مداخلات تشخیصی هزینه های غیر ضروری زیادی هستند که نگرانی های والدین در این مورد را نشان می دهد. ندارد.

استمناء مردان معمولا در سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی رخ می دهد. در پسران جوان معمولا در زمان بلوغ شروع می شود و مقاربت جنسی را یاد می گیرند. در گذشته، مرز بین درک و عدم درک از جنس مخالف برای پسران با تجربه مقاربت جنسی صورت می گرفت. اما امروز، با گسترش اینترنت و پورنوگرافی، مردان بدون تجربه جنسی، درک کامل نسبت به رابطه دارند. به طور کلی، پسران وقت بیشتری را صرف خودارضایی نسبت به دختران می کنند و زمان بیشتری را صرف انجام این کار می کنند. برای پسران، علاوه بر اضطراب و فشارهای روانی، کشف مدل های جنسی نیز می تواند دلیل استمناء باشد. آنها همچنین به دنبال روش های مختلف برای درک بهتر روابط جنسی هستند.

سن شروع خودارضایی در دختران

استمناء زنان کمی متفاوت است. آنها ممکن است در یک سن بسیار جوان متوجه شوند که می توانند از تحریک لذت ببرند. اما این لذت برای آنها گنگ است. دختران در سنین اولیه این شیوه را از طریق روش های مختلفی از قبیل استفاده از فشار آب یا فشار دادن کلیتوریوس  و سایر قسمت های آلت تناسلی با اشیاء مختلف به دست می آورند. گزارش شده است که آنها کمتر از مردان از خودارضایی استفاده می کنند. خودارضایی برای دختران یک راه عالی برای تجربه احساسات است. در عصر جوانی، عشق و میل جنسی به عنوان یک موضوع مشترک است، و بیشتر با پرورش این احساسات و تصورات، تلاش برای رضایت فیزیکی و روانی را مشاهده می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که تقریبا تمام مردان و ۷۵ درصد زنان در طول زندگی خود خودارضایی می کنند. به طور کلی، مردان بیشتر از زنان خود ارضایی می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استمناء با مشاورین تلفنی روانشناسی مجیب تماس بگیرید تا از مشاورین در استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا