سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

چگونه از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، نور شدید خورشید همچنان می‌تواند علاوه بر داشتن مضرات بسیار برای مو، سلامت پوست سر شما را نیز به خطر اندازد. موی سر به آن اندازه که به نظر می‌آید تاثیری بر محافظت از پوست سر ندارد که این مورد قابل توجه است.محافظت نکردن از پوست و موی سر می‌تواند به شرایط وخیمی از سلامت سر ختم شود و هزینه‌های غیرقابل جبرانی برای سلامت بدن شما به جای بگذارد. برای چگونگی مراقبت مو و ابرو تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ایا افتاب برای کاشت مو ضرر دارد | تاثیر آفتاب بر رنگ مو | تقویت پیاز مو سر

از خشک نگه داشتن موهای خود پرهیز کنید

نور خورشید یکی از مهم‌ترین علت‌ها برای خشک شدن مو و پوست سر است. برای جلوگیری از خشک شدن مو و پوست سر، شما می‌توانید تا حد ممکن موهای خود را مرطوب نگه دارید. برای این کار، مطمئن باشید که آب به اندازه‌ای در طول روز می‌نوشید و از میوه و سبزیجات زیادی استفاده می‌کنید. میوه و سبزیجات از ساده‌ترین منابع فیبر هستند که با مصرف آنها شما می‌توانید بدن خود را در شرایط مناسبی برای قرار گرفتن در نور آفتاب، نگه‌دارید. برای سریع‌تر شدن این پروسه، شما می‌توانید مقداری محصول آب‌رسان را به صورت مستقیم به مو و پوست سر خود بزنید تا آنها را از نور مستقیم خورشید محافظت کنید.

بیشتر استفاده کردن از شامپو

این مورد می‌تواند مقداری سخت باشد، به خصوص در روزهای گرم که حمام کردن مقداری دشوارتر می‌شود! بهترین روش برای حمام کردن و شستن موها، استفاده از دوش آب سرد در روزهای بسیار گرم است. طول زمان دوش گرفتن شما مهم نیست اما نکته قابل توجه این است که موهای خود را بیشتر از یک بار در روز شست و شو ندهید. شست و شو هر روز مو باعث می‌شود که روغن‌ها و ویتامین لازمه به موها و پوست سر شما بازگردانده شود و آنها را از هرگونه میکروب و کثیفی، پاک کند. همچنین شست و شوی روزانه می‌تواند از پرب شدن بیش از حد موی شما نیز جلوگیری کند.

برای شست و شوی روزانه مو، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از بهترین نوع شامپو برای این کار استفاده کنید تا از سلامت مو و پوست سر خود مطمئن باشید. محصولات بس می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای هرکسی باشد.

از آفتاب مستقیم دوری کنید

برای دوری از نور مستقیم آفتاب، شما می‌تواید از سایه درخت‌ها و حتی چتر نیز استفاده کنید تا از مو و پوست سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. اما درنظر داشته باشید که این روش دلیلی برای استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب نمی‌شود! شما باید در کنار محافظت از مو و پوست سر خود، از پوست صورت خود نیز محافظت کنید تا از چروکی و خشک شدگی پوست، جلوگیری کنید. نور خورشید می‌تواند از روی سطح‌های شیشه‌ای و سفید، خود را منعکس کند. یکی از بهترین روش‌ها برای محافظت از مو و پوست سر در روزهای آفتابی، استفاده از کلاه‌های حصیری لبه‌دار است که به شما می‌کند به علاوه مو از پوست صورت خود نیز محافظت کنید.

از محافظت کننده مو استفاده کنید

محطولات محافظت از مو، یک لایه خیلی سبک روی موهای شما ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود که موی شما در برابر نور خورشید و گرما محافظت شود. این محصولات نه تنها برای نور آفتاب بلکه برای کسانی که شغل آنها با گرمای زیاد ناشی از ذوب فلزات و امثال آنها است، محصولی مناسب هستند و از مو و پوست سر آنها محافظت می‌کند. این محصولات مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و مواد مفید برای مو و پوسن سر هستند که علاوه بر محافظت، تا حدودی به سلامت موی شما نیز کمک می‌کنند. شما می‌توانید از این محصول در طول روز خود استفاده کنید، درست مثل کرم ضد آفتاب. برای تمدید کردن این محصول، شما می‌توانید یک الی دو ساعت بعد از استفاده، دوباره این محصول را روی مو و پوست سر خود استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب برای پوست سر

درست است که ما برای محافظت از پوست صورت از ضد آفتاب استفاده می‌کنیم اما قسمت‌های دیگر از سر هم نیازمند مقداری مراقبت بیشتر هستند! ضد آفتاب‌های مخصوص پوست سر سبک‌تر هستند و پس از استفاده کردن، پوست شما را خسته نمی‌کنند. استفاده از این ضد آفتا برای پوست سر می‌تواند کمک بسیار زیادی به سالم ماندن آن کند از پوسته پوسته شدن و خشکی آن جلوگیری کند. شما همچنین می‌توانید از ضد آفتاب معمولی برای پشت گردن و حتی گوش‌های خود استفاده کنید. حدف ضد آفتاب محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید و حتی دود است و از چروکی پوست شما در سنین پایین جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

محافظت از مو و پوست سر یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای حفظ سلامتی سر شما است. با این کار شما از عواقب تخریب کننده جلوگیری می‌کنید و عمر مو و پوست سر خود را افزایش می‌دهید. ساده‌ترین راه برای محافظت از مو و پوست سر، نوشیدن مداوم آب در هنگام روز است. برای سالم‌تر ماندن پوست سر، شما می‌توانید از روغن‌های طبیعی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که روغن‌های گیاهی برای موها و پوست‌های چرب توصیه نمی‌شود و افراد دارای موهای خشک می‌توانند از این روغن‌ها استفاده کنند. این مطلب لیستی از بهترین روش‌ها برای محافظت از مو در برابر نور خورشید بود که ما سعی داشتیم با معرفی کردن بهترین موارد، به شما کمک کنیم تا از مو و پوست خود در روزهای آفتابی حفاظت کنید. ار همراهی شما با ما متشکریم!

دکتر لادن ناظمی در اصفهان می‌توانند مانند قارچ پوستی را با جدیدترین روشها درمان نمایند. ایشان با استفاده از امکانات به روز و مدرن، به شما در بهبودی و رفع مشکلات پوستی، همچنین زیبای و یاری می‌رسانند. برای آشنایی با روش‌های درمانی مطب دکتر لادن ناظمی یا جهت رزرو نوبت با شماره‌های و تماس حاصل فرمایید.

فواید آفتاب برای مو

تابش نور خورشید بر پوست منبع اصلی تولید و جذب ویتامین دی در بدن است. وجود ویتامین دی برای حفظ چرخه کامل و پیشگیری از ضروری است. ویتامین دی رشد فولیکول های مو را تحریک می کند . آفتاب باعث افزایش گردش خون در مویرگهای سطحی پوست شده و باعث رشد و تغذیه بهتر فولیکول های مو می شود.

مضرات نور خورشید برای مو

نور مستقیم خورشید علاوه بر آسیب ‏هایی که بر پوست وارد می‏ کند بر موها نیز اثرات مخرب می‏ گذارد. ساقه موها حاوی قشر داخلی پروتئین و رنگدانه و قشر بیرونی حفاظتی به نام کوتیکول است. نور بیش از حد آفتاب رنگ، بافت و ظاهر موها را تغییر می ‏دهد. اگر رنگ موهای طبیعی خودتان را داشته باشید متوجه خواهید شد که موهایتان کدر شده و شادابی گذشته را ندارد. خشک و وز شدن موها بدون رنگ کردن نیز از اثرات منفی و مضرات نور خورشید بر مو است.

آیا نور خورشید به مو آسیب می‌ زند؟

سفیدی زودرس مو

رنگ موی انسان ها از ملانین تأثیر می گیرد. ملانین از راه ژن از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد. با بیشتر شدن سن رنگدانه های ملانین کم کم از بین رفته و در نتیجه موها رنگ خود را از دست خواهند داد و سفید و خاکستری می شوند. تابیدن نور مستقیم خورشید بر روی موها باعث می شود تا به ملانین موها صدمه وارد شود و رنگ موها روشن تر شوند. این موضوع در مدت طولانی تأثیرات زیانباری بر روی مو خواهد داشت و می تواند را به دنبال داشته باشد.

ریزش موها

اشعه فرابنفش نور خورشید باعث آسیب به پوست می شود و اثرات زیانباری به دنبال دارد. پوست کف سر نیز از این قاعده مستثنی نیست و در برابر اشعه فرابنفش خورشید صدمه خواهد دید. اشخاصی که به دلیل شغل و حرفه ای که دارند سالیان زیادی را در معرض نور خورشید بوده اند، اغلب به بیماری پوستی و جهش سلولی در پوست سر مبتلا می گردند. این مشکل با سخت شدن پوست سر و به اصطلاح سنگفرشی شدن آن همراه می شود. به همین دلیل موها نیز تحت تأثیر قرار گرفته و به مرور نازک خواهند شد و ریزش خواهند داشت.

خشکی موها

اشعه فرابنفش نور خورشید با ایجاد تغییرات در آمینو اسیدها و پروتئین های ساقه موف سبب تخریب لیپیدهای مرطوب کننده مو می گردد. کیفیت موها به دلایلی مانند تجزیه رنگدانه های ملانین، اختلال در چرخه رشد موها و کاهش تراکم مو همراه با از دست دادن رطوبت ساقه مو شدیداً تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. از این رو موها کم کم خشک و شکننده خواهند شد. موهای خشک خیلی سخت حالت می گیرند و در معرض موخوره قرار می گیرند.

موخوره یکی از عارضه های شایع در افرادی است که موهایی خشک دارند. موخوره سبب می شود تا انتهای موها به شکل چند شاخه شود و وز گردد. موهایی که موخوره دارند شدیداً نازک، بی کیفیت و شکننده هستند. همچنین موخوره مشکلی است پیش رونده، افرادی که دچار موخوره می شوند شاید در ابتدا مشکل کمی داشته باشند؛ اما کم کم تمام موی سر به موخوره دچار خواهد شد. به منظور پیشگیری از آسیب های اشعه فرابنفش روی موها و کمتر شدن خشکی پوست می توان از ماسک های مرطوب کننده استفاده نمود.

بروز اگزما و پسوریازیس در پوست سر

از تأثیرات دیگری که نور خورشید می تواند بر موی سر داشته باشد، بروز اگزمای پوستی و پسوریازیس در پوست سر می باشد که روی موها تأثیر گذار خواهد بود. اشعه فرابنفش خورشید یک عامل اصلی در ایجاد اگزما و بیماری های پوست کف سر به ویژه می باشد. اگر به شکل مداوم در معرض نور خورشید قرار گیرد، شدت بیماری بیشتر می شود و موها شدیداً صدمه می بینند.

سرطان

پوست کف سر در مجاورت اشعه فرابنفش می تواند به سرطان مبتلا گردد. متأسفانه هزینه های درمان این مشکلات بسیار بالا می باشد و در بهترین شرایط با درمان شدن باز هم امکان ریختن موها وجود دارد. به منظور پیشگیری از تابش نور خورشید می توان با مواد محافظ ساقه موها را پوشش داد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا