سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش زیبایی-درمانی برای برطرف کردن پوست و چربی اضافه در پلک بالا و پایین است که در سالهای اخیر بسیار رواج یافته است. جراحی پلک باعث جوان‌تر و شاداب‌تر شدن چهره افراد می‌شود و از طرفی مشکل کاهش میدان دید در برخی افراد نیز با استفاده از آن برطرف می‌شود. یکی از مسائلی که هنگام مراجعه به پزشک برای انجام بلفاروپلاستی، فکر افراد را به خود مشغول می‌کند؛ موضوع هزینه‌های جراحی است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به عوامل مؤثر در هزینه‌های جراحی پلک بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

یا بلفاروپلاستی روشی برای برطرف کردن پف، پوست اضافه، چین و چروک و افتادگی پلک‌هاست. در حقیقت بیشترین کاربرد جراحی پلک، در جوانسازی چشم هاست. به طور کلی دو عامل افزایش سن و وراثت می‌توانند باعث مشکلات افتادگی پلک شوند که در هر دو صورت می‌توان با استفاده از بلفاروپلاستی این مشکل را برطرف کرد. البته جراحی پلک، همیشه هم جنبه زیبایی ندارد و گاهی جنبه درمانی دارد. در حقیقت گاهی اوقات، افتادگی در پلک‌ها آنقدر باعث سنگینی آنها می‌شود که به سختی می‌توان چشم‌ها را به طور کامل باز نگه داشت و در نتیجه جلوی دید افراد را می‌گیرد.

به طور کلی در صورتی که جراحی پلک تحت نظر یک پزشک متبحر و در کلینیکی تخصصی صورت گیرد، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و عوارض آن نیز بسیار اندک و زودگذر خواهد بود.

عوامل مؤثر در تعیین هزینه‌های جراحی پلک

تعیین ، وابسته به عوامل متعددی است که هر یک از آنها می‌توانند تأثیر زیادی بر روی هزینه داشته باشند. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم تا بتوانید به تخمین درستی نسبت به هزینه جراحی پلک‌های خود برسید.

ویژگی‌های فردی

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه‌های بلفاروپلاستی، ویژگی‌های پلک فرد زیباجوست. میزان افتادگی پلک‌ها، میزان چین و چروک، مقدار پوست و چربی‌های اضافه، نیاز به جراحی پلک بالا یا پایین و یا هر دو مورد و … از جمله عواملی است که باعث می‌شود هزینه‌های بلفاروپلاستی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

از طرفی ممکن است به جز جراحی پلک، نیاز به عمل‌های زیبایی دیگری نیز باشد که پزشک ترجیح دهد همگی با هم انجام شوند تا در هزینه‌های زیباجو صرفه جویی گردد. از جمله این عمل‌های زیبایی عبارتند از فیکس کردن ابرو، لیفت ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، بوتاکس و …. در واقع با انجام یکباره عمل‌های زیبایی مربوط به ناحیه چشم و ابرو، هزینه اتاق عمل فقط یکبار محاسبه می‌شود؛ هرچند در این صورت زمان جراحی افزایش می‌یابد.

تکنیک مورد استفاده در جراحی

یکی دیگر از عوامل مؤثر در تعیین هزینه‌های جراحی پلک، تکنیک مورد استفاده در جراحی است. مثلاً تکنیک بلفاروپلاستی با لیزر با تکنیک پلاسما جت و آن نیز با روش جراحی، همگی با هم متفاوت بوده و هزینه‌های متفاوتی نیز می‌طلبند. بلفاروپلاستی با لیزر برای کاهش پف اطراف چشم و یا ایجاد برش جراحی کاربرد دارد. تکنیک پلاسما جت، با ایجاد سوختگی‌های سطحی باعث ایجاد کشیدگی در پلک‌ها می‌شود. اما می‌توان گفت که تکنیک جراحی نسبت به روش‌های مذکور در اغلب موارد بسیار مؤثرتر و مفیدتر است.

دستمزد جراح

یکی از مهمترین عوامل در تعیین هزینه‌های جراحی پلک، دستمزد جراح است. دستمزد جراح با توجه به نوع تخصص، میزان تجربه در انجام بلفاروپلاستی و به طور کلی عمل‌های زیبایی، میزان معروفیت، سابقه کار و … متفاوت است. اما از آنجایی که جراحی پلک یک عمل زیبایی بسیار ظریف است و با حساس‌ترین عضو بدن یعنی چشم‌ها در ارتباط است؛ هرچقدر هم که در این مورد هزینه کنید باز هم به صرفه خواهد بود.

درصورتی که پزشک از تخصص و تجربه کافی در خصوص جراحی پلک برخوردار نباشد، می‌تواند باعث بروز مشکلات خطرناکی شود. عدم قرینگی پلک‌ها، برداشت بیش از اندازه پوست و چربی، آسیب به اعصاب چشم، عفونت، باقی ماندن جای زخم و ایجاد اسکار و … می‌توانند از جمله این عوارض خطرناک باشند. بنابراین توصیه ما به شما زیباجویان عزیز این است که درمورد انتخاب پزشک معالج، دقت کافی را بکار ببرید.

هزینه‌های کلینیک

عامل مهم دیگری که باعث تغییر نرخ هزینه‌های جراحی پلک می‌شود، میزان هزینه‌های کلینیک است. هزینه‌های مربوط به کلینیک شامل دستمزد پزشک یا جراح، پرستاران و دستیاران پزشک، ابزار و وسایل جراحی (مانند سوزن، گاز، روپوش، دستکش)، متخصص بیهوشی در صورت نیاز، هزینه استفاده از اتاق عمل و … است. از طرفی، عوامل متعددی مانند مجهز بودن کلینیک، برخورداری از کادر پزشکی ماهر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، منطقه جغرافیایی، میزان شهرت و معروفیت و … در نرخ هزینه‌های کلینیک تأثیرگذارند.

مثلاً ممکن است شما برای جراحی پلک به یک شهر کوچک مراجعه کنید و هزینه بسیار پایین‌تری را نسبت به شهرهای بزرگی همچون تهران دریافت کنید. حتی این موضوع درمورد کشورها نیز صادق است؛ به نوعی که کشورهایی مانند ایران و ترکیه، هزینه‌های بسیار پایین‌تری برای انجام عمل‌های زیبایی دریافت می‌کنند. این موضوع به عوامل مختلفی وابسته است. گاهی میزان رقابت و تعدد جراحان زیبایی در یک محدوده جغرافیایی باعث می‌شود هزینه‌ها پایین‌تر باشند. از طرفی معمولاً کلینیک‌هایی که در نقاط بهتر شهر قرار دارند به دلیل تجهیزات و امکانات بیشتر، هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

هزینه‌های جانبی

علاوه بر هزینه‌هایی که برای انجام عمل جراحی پلک عنوان شد، برخی هزینه‌های جانبی نیز به هزینه‌های اصلی اضافه می‌شوند. مثلاً پزشک قبل از جراحی و در جلسه مشاوره حضوری، آزمایشاتی برای شما تجویز می‌کند تا از وضعیت سلامت عمومی شما مطلع گردد. گاهی لازم است برای افرادی که با مشکلاتی در سلامتی مواجه‌اند، تمهیدات خاصی اندیشیده شود. پزشک، آزمایشاتی برای بررسی سلامت چشم‌ها و اندازه‌گیری میزان تولید اشک، سلامت قلب و عروق، عملکرد تیروئید و … انجام خواهد داد. همچنین مواردی همچون خشکی چشم، گلوکوما، آلرژی و مشکلات گردش خون نیز توسط وی دقیقاً بررسی می‌شود.

از طرفی هزینه داروهایی که بعد یا حتی قبل از جراحی توسط پزشک تجویز می‌شوند نیز به هزینه‌های مذکور اضافه می‌گردد. موضوع دیگر هزینه‌های رفت و آمد یا اقامت است. ممکن است زیباجویان از شهرها یا کشورهای دیگری به یک کلینیک زیبایی مراجعه کنند که در این صورت، باید به فکر هزینه‌های رفت و آمد و اقامت نیز باشند.

آیا بیمه هزینه جراحی پلک را پرداخت می‌کند؟

اگر جراحی پلک با هدف زیبایی و جوانسازی انجام شود، مانند سایر عمل‌های زیبایی بیمه به آن تعلق نمی‌گیرد. اما گاهی افتادگی پلک می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی شود که در این شرایط است که بیمه به انجام بلفاروپلاستی تعلق می‌گیرد و جراحی پلک با بیمه انجام می شود.در این حالت، شرکت‌های بیمه برای پرداخت هزینه عمل شرایط خاصی دارند. اکثر شرکت‌های بیمه از بیماران می‌خواهند تا نزد یک چشم پزشک مجرب که مورد اعتماد شرکت بیمه نیز هست بروند و آزمایش بینایی انجام دهند. اگر آزمایش بینایی اختلال بینایی را تعیین کرد، همه یا بخشی از هزینه‌های جراحی بسته به طرح پوشش بیمه، پرداخت می‌شود. اگر فرد دارای بیمه تکمیلی باشد، بیمه تمامی هزینه‌های پرداختی فرد را متقبل خواهد شد.

 با گذشت زمان بیشتر تغییرات در چهره افراد ایجاد می‏ شود. چشم ‎‏ها دریچه ‏‎ای به احساسات درونی انسان هستند که مراقبت از سلامت و زیبایی آن‏ها بسیار مهم است. افرادی که دچار افتادگی پلک می ‏شوند از اینکه همیشه چهره‏ شان خسته، خشن و یا غمگین به نظر می‏ رسد ناراضی هستند عمل بلفاروپلاستی می تواند درمان مناسبی برای این عارضه باشد.

همه ما تمایل به زیبایی و جوانی داریم. بنابراین طبیعی است که در جستجوی راهی برای جوان تر شدن چهره باشیم. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی پروسه ‏ای است که طی آن پوست پلک بریده شده تا چربی‏ های اضافه برداشته شود. عمل بلفاروپلاستی باعث جمع شدن حجم چربی پشت پلک و باز شدن چین و چروک های اطراف چشم می شود که کمک به شادابی و جوانی چهره می کند.

آیا بلفاروپلاستی همیشه جنبه زیبایی دارد؟

جراحی برداشتن پلک همواره جنبه زیبایی ندارد و در بسیاری موارد کاملا یک عمل درمانی محسوب می ‎شود تا از خطرات احتمالی که ممکن است به چشم و بینایی وارد شود جلوگیری گردد. قبل از اقدام و تصمیم گیری برای انجام این روش باید با پزشک و جراح خود مشورت کنید و نمونه کارهای قبلی را مشاهده نمایید. تمامی ابهامات و سوالات خود را در جلسه مشاوره بپرسید تا بتوانید با آگاهی کامل انتخاب درستی انجام دهید.

جراحی پلک چشم در کشورهای آسیای شرقی

در کشورهای آسیای شرقی بیشتر افراد جوان عمل بلفاروپلاستی را به منظور درشت‏ تر شدن چشم ‏ها انجام می ‏دهند.

مدت زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

جراحی پلک به صورت سرپایی در مدت 2 الی 3 ساعت انجام می شود و فرد بلافاصله پس از آن به خانه باز می گردد. در بعضی موارد ممکن است برای نتیجه گیری بهتر و رسیدن به حالت دلخواه فرد جراحی لیفت پلک در دو مرحله انجام شود.

سن مناسب برای انجام

معمولا سن خاصی برای این جراحی در نظر گرفته نمی‏ شود زیرا تنها برای افتادگی پلک بر اثر افزایش سن نمی ‏باشد و ممکن است فردی در جوانی به صورت ژنتیکی پف و یا افتادگی پلک داشته باشد. نتیجه جراحی بلفاروپلاستی برای افراد سن بالا که در دهه چهل یا پنجاه سالگی خود هستند، حدودا 10 تا 12 سال ماندگار و ثابت است. اما بعد از آن احتمال دوباره جمع شدن پوست پلک وجود دارد و کاملا طبیعی می‏ باشد.

 بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چه فوایدی دارد؟

 • پوست و چربی بیش از حد پلک‏ های فوقانی، علاوه بر ظاهری پف کرده موجب سنگین شدن پلک ‏ها می ‏شود و در بینایی فرد اختلال ایجاد می‏ کند. با حذف پوست و چربی اضافی می‏ توان دید فرد را بهبود بخشید.
 • همچنین زیر چشم‏ ها سه بخش جداگانه چربی ‏های مداری قرار دارند که به مرور زمان کاهش این چربی ‏ها باعث آویزان شدن پوست می‏ گردد. برداشتن چربی اضافی زیر چشم‏ ها باعث از بین رفتن چروک و سفت شدن پوست می‏ شود.

درمان پف زیر چشم با عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی تنها برای درمان افتادگی پلک بالای چشم نیست بلکه برای پف زیر چشم نیز به کار می رود.

در جراحی لیفت پلک از بی حسی استفاده می شود یا بیهوشی؟

جراحی پلک با توجه به شرایط پزشکی فرد و تشخیص پزشک ممکن است تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام شود. در صورتی بیهوشی کامل انجام می شود که هردو ناحیه پلک و زیرچشم نیاز به بلفاروپلاستی داشته باشند. اما بی حسی موضعی به جراح این امکان را می دهد تا حرکت عضلات چشم را در حین عمل بررسی کند تا عوارض جانبی آن از بین برود.

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

 • قبل از اقدام به جراحی لیفت پلک، پزشک برخی آزمایشات مانند بینایی سنجی و اشک چشم را انجام می دهد.
 • داروهای مصرفی خود از قبیل داروهای تجویزی، بدون نسخه و حتی مکمل ها را باید به پزشک گزارش دهید.
 • برخی از داروها خطر خون ریزی را افزایش می دهند و قبل از جراحی نباید از آن ها استفاده کنید: ایبوپروفن – ادویل – وافارین.
 • سه هفته قبل از عمل، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 • در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه کند که در روز عمل ناشتا باشید.
 • قبل از انجام عمل جراحی لیفت پلک حتما با پزشک متخصص مشاوره کنید و دستورالعمل‏ های قبل و بعد از جراحی را به صورت کامل و دقیق رعایت کنید.

دوره نقاهت بعد از عمل

مدت زمان لازم برای بهبود زخم، کبودی، ورم و التهاب پس از عمل بلفاروپلاستی حدودا 15 روز می باشد و در این مدت باید برای چکاپ و کشیدن بخیه به پزشک جراح خود مراجعه نمایید. به طور کلی دوران نقاهت سخت و اذیت کننده ‏ای ندارد و به راحتی می‏ توان آن را سپری نمود. نتیجه این عمل تا چند ماه بعد کامل شده و فرم چشم ها مشخص می شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • کبودی و تورم پلک‏ ها پس از چند روز کاهش می‏ یابد.
 • استفاده از کمپرس سرد روند بهبود را سرعت می‏ بخشد.
 • فعالیت‏ های سبک مانند راه رفتن نیز به بهبود زخم کمک می‏ کند.
 • 7 الی 10 روز بعد از بلفاروپلاستی فرد می‏ تواند به فعالیت روزانه خود بپردازد.
 • معمولا در محل برش باندهای نازک قرار می‏ گیرند و پس چند روز برداشته می‏ شوند، تقریبا یک هفته بخیه ها باقی می ‏مانند.
 • حساسیت به نور و تاری دید تا دو روز طبیعی است. اما اگر بیشتر از آن ادامه پیدا کرد حتما باید به جراح خود اطلاع دهید.
 • بعد از جراحی پلک نمی توان از لنزهای تماسی استفاده کرد و حتما باید از عینک استفاده کنید.
 • به همراه داشتن عینک آفتابی را فراموش نکنید.

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی | جراحی افتادگی پلک با بیمه تکمیلی | جراحی پلک در بیمارستان دولتی شیراز

عوارض بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به دلیل اینکه در حساس ترین ناحیه صورت انجام می گردد خطرات احتمالی متعددی نیز به همراه دارد.

 • مهم ترین عیب جراحی لیفت پلک به جای زخم و بخیه آن مربوط می شود.
 • همچنین به دلیل منطقه حساس پشت چشم ممکن است بینایی فرد دچار اختلال شود.
 • از دیگر عوارض جانبی بلفاروپلاستی می توان به خشکی چشم، خارش ناحیه اطراف چشم، آسیب به عضله پلک، ناتوانی در بستن چشم ها و پلک زدن اشاره کرد.
 • در انتخاب جراح خود بسیار نکته سنج و دقیق باشید. حتما نمونه کارهای قبلی را مشاهده کنید و با مشاوره و آگاهی تصمیم بگیرید. در صورتی که جراح  نتواند عمل را به خوبی به سرانجام برساند، افتادگی پلک، تاری دید و مسدود شدن دامنه دید را بدتر می کند.
 • همچنین اگر این عمل توسط پزشک متخصص انجام نشود موجب عوارضی مانند عدم توانایی بستن چشم، عفونت، خشکی چشم، خونریزی، غیر طبیعی شدن چشم و ضعف در بینایی می ‏گردد.
 • مانند تمام جراحی های زیبایی دیگر اگر عمل لیفت پلک در مرکز معتبر و محیطی استریل انجام نشود خطر ابتلا به عفونت را به دنبال دارد.
 • در صورت مشاهده هرگونه علائم و نشانه ‏های متغیر و متفاوت از موارد ذکر شده، حتما پزشک جراح خود را سریعا در جریان قرار بدهید تا از مشکلات احتمالی پیشگیری و برطرف شود.

هزینه بلفاروپلاستی چقدر است؟

مانند دیگر جراحی‏ ها برای این روش نیز نمی‏ توان یک نرخ ثابتی در نظر گرفت. زیرا دستمزد پزشکان و هزینه مراکز جراحی با یکدیگر متفاوت هستند. هرچه تخصص و تجربه جراح در این زمینه بالاتر باشد به همان نسبت هزینه عمل نیز افزایش می‏ یابد.کلینیک زیبایی آرشان یکی از مجهزترین و بهترین کلینیک‌ های زیبایی تهران می‌باشد. کلینیک آرشان کلیه خدمات زیبایی را با بالاترین کیفیت آماده خدمت به شما عزیزان می باشد

منبع : eau mag

دکمه بازگشت به بالا