سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

برای اینکه در استخر عفونت نگیریم چه کنیم؟

شنا ورزشی مفرح و از پرطرفدارترین ورزش ها در میان مردم است که در فصل تابستان هواخواهان زیادی دارد. با توجه به جمعیت فراوانی که هرروز بخصوص در تابستان از فضای بسته استخر موج های آبی مشهد استفاده می کنند، باید خطرات و عوارض ناشی از شنا در این اماکن و توصیه هایی که باعث کاهش عوارض می شود را به اطلاع شناگران رساند. یکی از شایع ترین بیماری هایی که در استخرها شناگران را تهدید میکند بیماری های قارچی و عفونت های پوستی است.

همچنین استخرها یکی از عامل های عفونت قارچی در زنان است که این بیماری ها در فصول گرم سال شیوع بیشتری دارد. این گونه بیماری ها از طریق آب آلوده و بدن شنا گران به دیگران می تواند منتقل شود، زیرا در مدت محدودی تعداد زیادی از افراد از ان آب استفاده می کنند که همیشه می تواند خطر انتقال میکروبها و ویروس ها را در پی داشته باشد.

راه های پیشگیری از انواع  عفونت در استخر

آب استخر آنقدر ها هم که می گویند قابلیت برطرف کردن ویروس ها و امراض عفونی را ندارد و قادر نیست بیماری های عفونی را از شما دور کند بهتر است بیشتر به بهداشت و سلامتی خود اهمیت دهید و هنگام شنا در آب استخر برخی موارد مهم را در نظر بگیرید. شناگران پیش از ورود به استخر از نظر سرما خوردگی، جوش و تبخال و سایر بثورات پوستی، التهاب چشمها و یا هر عفونت دیگری که بر اثر ان احتمال الودگی اب و در نهایت سایر شناگران را سبب می شود از نظر ظاهری معاینه شوند و در صورت داشتن مورد خاص ان بیماری از ورود انها به استخر جلوگیری شود.

شنا گران باید قبل از ورود به استخر دوش بگیرند و پس از خروج از استخر نیز بدن خود را با مواد شوینده خوب بشویند و سپس در صورت دارا بودن پوست خشک از لوسیونهای نرم کننده بدن استفاده کنند.از پذیرش مراجعان بیش از حد ظرفیت استخر جلوگیری شود.شناگران قبل از ورود به استخر بایستی بینی و مثانه خود را تخلیه نمایند.هر شناگر باید از ما یو، کلاه شنا، حوله، دمپایی مجزا و مخصوص به خود استفاده کنند و نباید به صورت مشترک از این وسایل استفاده کرد.

پیشگیری از انواع  عفونت در استخر با دوش گرفتن

حوضچه کوچکی برای ضد عفونی کردن شناگران قبل از ورود به استخر مروارید اصفهان برای مبارزه با بیماری های قارچی و ویرال انگشتان پای شناگران احداث گردیده است. حوضچه اطراف استخر، محل های رخت کنی و دوش ها دائم نظافت و ضد عفونی میگردد.قبل از پریدن به داخل استخر لازم است اطلاعات کاملی درباره آب استخر از جمله میزان کلر آن داشته باشید. آب استخر باید دائم تصفیه و گند زدایی شود.تهویه منظم و مداوم سالن رختکن، سرویس های بهداشتی و در استخرهای سرپوشیده محوطه استخر به نظر می‌رسد این مورد بدیهی باشد، اما در هر فصل باید یادآوری کرد که مراقب باشید حتی به‌صورت تصادفی آب استخر را ننوشید و قورت ندهید. این کار باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری می‌شود.

از گوش‌ها، چشم‌ها و پاهایتان در استخر مراقبت کنید. یک عینک مخصوص شنا با خود داشته باشید تا مانع از تماس چشم با آب کلردار شود که می‌تواند باعث قرمزی چشم شود. تعدادی گوش‌گیر در کیف شنای خود داشته باشید. عفونت گوش خارجی که نتیجه محبوس شدن آب آلوده در گوش است و سبب رشد باکتری‌ها می‌شود، از رایج‌ ترین عفونت‌ها در استخرها هستند.

What to do in order not to get an infection in the pool

 راه کارهای پیشگیری از عفونت های استخری مطرح میگردند

بزرگترین خطر ناشی از آفتا ب برای شناگران خصوصا شناگران در استخرهای روباز خطر آفتاب سوختگی نیست بلکه امکان ابتلا به سرطان های پوستی است. سرطان های پوست به دنبال تماس مداوم و طولانی با آفتاب ایجاد می شود و معمولا چند سال پس از تماس با آفتاب بروزمی کند. استفاده از کلاه و کرم های ضد آفتاب برای شناگران و مربیان آنها ضروری است. در استخرهای روباز بهترین ساعات شنا صبحها و شبها است و بدترین ساعات شنا بین 12 ظهر تا سه بعداز ظهر است.

مساله دیگری که موجب افزایش آلودگی استخرها می‌شود ورود ادرار و مدفوع شناگران بخصوص بچه‌ها به آب استخر است که باید با جدیت با آن برخورد شود و اگر در فردی دچار بیماری حاد، تب دار، واگیر دار و حتی اسهال هستند به شدت از ورود به آب خودداری کنند. همچنین نکته قابل ذکر این است که والدین باید به فرزندان خود یادآوری کنند که ادرار کردن در آب استخر سلامت خود و باقی افراد داخل استخر را به خطر می اندازد، زیرا این کار علاوه بر ناپسند بودن موجب بروز عفونت های روده ای، انگلی و قارچی می شود.عفونت های قارچی یکی دیگر از بیماری هایی است که می تواند در استخرها میان افراد منتقل شود. این عفونت ها معمولا از طریق راه رفتن بدون دمپایی روی سطوح مرطوب منتقل می شوند و بهتر است افراد از دمپایی های شخصی که مناسب برای محیط استخر است استفاده کنند.

جلوگیری از عفونت استخری

باورهای نادرستی دراین ‌باره وجود دارد که شنا کردن در آب کلردار و یا آب‌ نمک می‌تواند به بهبود یا تمیز کردن زخم‌ها کمک کند؛ اما درواقع یک زخم باز محلی برای ورود میکروب‌ها است. پس با یک بریدگی یا جراحت شنا نکنید.بعضی افراد نیز به دنبال تماس با آب دچار خارش های شدید پوست و کهیر می شوند، این افراد اگر قبل از تماس با آب بدن خود را چرب کنند احتمال بروز کهیر در آنها کاهش می یابد.

بد نیست بدانید اگر خانمی به هر دلیلی به عفونت‌های ناحیه تناسلی مبتلا باشد، می‌تواند آب استخر را آلوده کند. به همین دلیل است که بسیاری از خانم‌ها و حتی دخترخانم‌ها به دلیل شنا و رفتن به استخر دچار مشکلات عفونت دستگاه تناسلی می‌شوند. برای پیشگیری از عفونت قارچی در استخر توصیه من به همه خانم‌ها و حتی دخترخانم‌ها این است که قبل از رفتن به استخر های شنا حتما برای آگاهی از سلامت خود به متخصص زنان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار گیرند.

بیماری هایی که با آب آلوده استخر ها به شناگران منتقل می شود

  • بیماری های جلدی و پوستی
  • عفونت قارچی واژن
  • بیماری های گوارشی و اسهال
  • عفونت چشم و گوش و حلق و بینی
  • بیماری های انگلی

عفونت واژن از استخر و آلودگی هایی که در این آب وجود دارد

این روزها بسیاری از خانم‌ها، با مراجعه به استخر و انجام ورزش‌هایی مانند شنا، به سلامتی جسم و روان خود کمک فراوانی می‌نمایند. اما استخر با وجود تمامی مواهبی که با خود به همراه دارد، می‌تواند عاملی برای بروز بیماری‌هایی مانند عفونت واژن به شمار رود. به همین سبب است که همواره بهترین دکتر متخصص عفونت زنان در تهران تاکید می‌کند که در هنگام مراجعه به چنین مکان‌هایی، حتماً از محافظ واژن برای استخر استفاده نمایید.به سبب ازدحام فراوانی که (به خصوص در فصل‌های گرم سال) در استخر ایجاد می‌شود، ممکن است آب آن آلوده به انواع انگل، باکتری و قارچ باشد. تمامی این موارد می‌توانند زمینه ساز عفونت واژن از استخر شوند.

آلودگی‌هایی که از آب استخر به داخل واژن وارد می‌شوند، ممکن است در ابتدا بدون هیچ علامتی باشند. اما پس از گذشت چند روز عفونت واژن خود را با علائمی مانند سوزش، خارش و ترشحات زرد مایل به سبز نشان می‌دهد.‌یکی دیگر از مشکلاتی که مراجعه به استخر آلوده برای خانم ها به وجود می آورد، واژینیت عفونی است. این بیماری در واقع یک نوع التهاب است که در دستگاه تناسلی خانم ها و به سبب عواملی مانند حساسیت، کاهش میزان استروژن و عوامل تحریک کننده ای که در آب استخر وجود دارد، ایجاد می شود.

علاوه بر این، در ترکیب آب استخر، مقادیر فراوانی از کلر وجود دارد که حساسیت باسیل نگهدارند واژن را از بین برده و به این صورت زمینه ساز بروز عفونت واژن می‌گردد.‌ به همین سبب است که پزشکان همواره به خانم‌ها توصیه می‌کنند برای شنا به استخرهایی مراجعه کنند که از سلامت و تمیزی آب آن اطمینان داشته باشند.‌

ابتلا به عفونت واژن از استخر و زنانی که آب آن را آلوده می کنند

شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که یکی از مهم‌ترین علت‌های بروز عفونت واژن از استخر، زنانی است که آب آن را آلوده می‌کنند. همواره توصیه می‌شود که قبل از وارد شدن به استخر، از سلامتی جسم خود اطمینان حاصل کنید. چرا که برخی از بیماری‌های جسمی شما، از طریق آب استخر به سایرین نیز انتقال پیدا کرده و آن‌ها را بیمار می‌کند. این موضوع به خصوص برای خانم‌ها بسیار صدق می‌کند، چرا که برخی از عفونت‌های واژن، آب استخر را آلوده کرده و به راحتی سایر کسانی که در آن آب به شنا مشغول هستند را نیز بیمار می‌کند.

با وجود تمامی این توصیه‌ها، هنوز هم کسانی هستند که با وجود بیماری‌هایی مانند عفونت واژن، باز هم به استخر مراجعه کرده و موازین بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از عفونت واژن بعد از استخر، پس از خارج شدن از آب حتماً دوش گرفته و بدن خود را به خوبی خشک کنید. همچنین پس از خارج شدن از استخر، برای چند دقیقه در معرض هوا قرار بگیرید و اجازه دهید تا جریان هوا در بدن شما جاری شود. چرا که بسیاری از باکتری‌ها و عوامل بیماری زا، تنها در شرایط مرطوب می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و در هوای آزاد از بین می‌روند.

آیا محافظ واژن برای استخر وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای برخی از خانم‌ها به وجود می‌آید این است که آیا چیزی به نام محافظ واژن برای استخر وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله؛ یکی از بهترین وسیله‌هایی که می‌توانید در این زمینه از آن استفاده کنید، تامپون است. تامپون که برخی از افراد آن را به نام پنبه قاعدگی نیز می‌شناسند، شباهت بسیار زیادی به نوار بهداشتی دارد.

تنها تفاوتی که میان تامپون و نوار بهداشتی وجود دارد این است که تامپون را می‌توان داخل واژن قرار داد و نوار در بیرون واژن قرار می‌گیرد. این روزها تامپون به عنوان بهترین محافظ واژن برای استخر به شمار می‌رود؛ چرا که نه تنها از خروج خون و سایر آلودگی‌ها از واژن جلوگیری به عمل می‌آورد، بلکه از واژن شما در برابر آلودگی‌هایی که ممکن است در آب استخر وجود داشته باشند نیز محافظت می‌کند. البته فراموش نکنید که پس از خارج شدن از استخر، حتماً تامپون خود را تعویض کنید. چرا که تامپون آب را به خود جذب کرده و ممکن است به هر حال آلودگی‌هایی در آن وجود داشته باشد.‌

استخر ورزشگاه تختی قم

بزرگترین استخر ورزشگاه تختی قم افتتاح شد! استخر تختی قم با شرایط عالی برای همشهریان عزیز افتتاح شده است استخر از اولین استخرهای ساخته شده در قم بوده و با تجهیز مناسب و بهسازی پس از سالها مجددا فعال شده است. استخر محیطی واقعا دلباز و وسیع دارد و دسترسی به استخر نیز بسیار راحت است چرا که استخر تحتی در مرکز شهر قرار گرفته است. برای پارک وسیله نقلیه هم مشکلی نخواهید داشت چراکه استخر تختی مجهز به پارکینگ اختصاصی است. میتوانید یک روز بسیار متفاوت و جذاب را با رفتن به یک استخر عمیق و عالی سپری کنیم.

دکمه بازگشت به بالا