سلامت و تندرستیکسب و کار برتر

اعتیاد نوجوانان و تغییرات آنها در مدرسه

این علامت ها به علاوه نشانه های دیگر اهمیت زیادی دارند. چون می توانند علامت گرفتاری یک نوجوان به اعتیاد باشند. پس پدر و مادرها باید خیلی مراقب باشند و به نشانه ها و علائم اعتیاد توجه کنند. همچنین خود نوجوان هم باید با مواد مخدر و اثرات آن آشنا باشد تا درگیر این مسئله نشود.

به مجموعه ای از نشانه های رفتاری، شناختی و فیزیولوژیکی گفته می شود. وابستگی به مواد مخدر در فرد حداقل سه نشانه دارد، اولین نشانه تحمل فرد است دومین نشانه رفتاری است که بعد از ترک کردن از خود نشان میدهد و سومین نشانه وقتیست که بیش از اندازه مصرف کند و این که فرد نتواند خودش را در اندازه ای که مصرف می کند و یا قطع می کند کنترل کند. در ادامه این اتفاق ارتباطش با دوستان و اقوام و جامعه کم می شود و بروز چنین نشانه هایی بیانگر مصرف مواد مخدر است.ولی باید به این نکته اشاره کرد با این که نوجوان خود می داند مصرف این ماده او را در ارتباط با دیگران دچار مشکل می کند ولی باز هم این عادت اشتباه را ترک نمی کند

 نوجوانی دوره مهمی هست و یکی از خصوصیات این دوره اینه که نوجوان ها دوست دارند چیزهای جدید رو تجربه کنند، کشف کنند و ممکنه کارهایی رو انجام بدهند که خطرناک هستند و به سمت افرادی بروند که اون ها رو به سمت اعتیاد بکشانند و آن ها را درگیر اعتیاد در نوجوانان بکنند. و همین طور باید توجه کنیم که در دنیای امروز متاسفانه نوجوان ها دسترسی راحتی به مواد مخدر دارند! قبل از این که به دلایل اعتیاد در نوجوانان بپردازیم، بیاییم اصطلاحات رو مقداری دقیق تر بخونیم:

مواد مخدر ترکیباتی شیمیایی هستند که در عملکرد مغز و هوشیاری افراد تغییراتی ایجاد می کنند. این تغییرات می تونند طولانی مدت و مخرب باشند و باعث اعتیاد نوجوانان و رفتارهای آسیب زننده شوند. و در نهایت باعث آسیب های اجتماعی اعتیاد در نوجوانان می شوند.

اعتیاد در واقع مانند یک بیماری است. اعتیاد یک بیماری مغزی پیش رونده و عود کننده است که ساختار مغز و عملکرد اون رو تغییر میده و باعث میشه که فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن و مصرف مواد مخدر خودش رو به هر دری بزنه. حتی با وجود این که می دونه چه آسیبی بهش وارد میشه. البته توجه به این نکته هم ضروریه که اعتیاد در نوجوانان فقط شامل اعتیاد به مواد مخدر نمی شود. اعتیاد رفتاری نیز نوع دیگری از اعتیاده که ما در مقاله درباره نشانه ها و انواعش صحبت کردیم.

توجه داشته باشید که هر ماده مخدری علامت های خودش رو داره.  اما برخی ویژگی ها در بین افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشترک است ؛ این علایم در واقع آسیب های اعتیاد در نوجوانان استکه ما بهشون می پردازیم:

غیبت های مکرر از مدرسه، دیر اومدن به کلاس، افت تحصیلی ، انجام رفتارهای بزهکارانه و ضد اجتماعی در مدرسه از آسیب های اعتیاد در نوجوانان هستش.

سرماخوردگی زیاد و خون دماغ شدن، کاهش وزن و اشتها، گشادی مردمک چشم، قرمز شدن چشم ها، خشک شدن دهان، سیاه شدن دور چشم ها، عوض شدن رنگ صورت، فعالیت زیاد و بیش فعالی در مورد برخی مواد اعتیاد آور

کاهش ارتباط با اعضای خانواده و دعوا و درگیری با اون ها، درخواست پول به دفعات از پدر و مادر، زیاد بیمار شدن، پرحرفی یا گوشه گیری، عوض شدن خلق و خو، تحریک پذیری، دروغگویی زیاد، اضطراب، درگیر شدن با علائم افسردگی، تغییر دادن دوستان، رابطه با افراد دچار اعتیاد ، بی نظمی در ساعات ورود و خروج به خانه از جمله موارد آسیب های اجتماعی اعتیاد در نوجوانان می باشد

نوجوان هایی بیشتر به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند که مهارت های اجتماعی یا به طور کلی مهارت های زندگی را بلد نیستند و چون اعتماد به نفس کافی و قدرت نه گفتن ندارند یعنی در اصل از مهارت جراتمندی برخوردار نیستند پس برای این که در جمع با سایرین همرنگ بشوند به مصرف مواد مخدر رو می آورند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت  نوجوان هایی که به مصرف مواد مخدر رو میاورند در مهارت های اجتماعی و ارتباطی نقص دارند و در گروه های همسالان خود محبوب نیستن.به طور دقیق آماری مبنی بر این که نوجوان ها چند درصد دچار مصرف مواد می شوند وجود ندارد ولی شواهد نشان داده است که پسر ها بیشتر از دختر ها دچار این موضوع می شوند و متاسفانه مصرف مواد در نوجوانی هرسال رو به افزایش است. عوامل مختلفی باعث می شود که نوجوان ها به مصرف مواد مخدر روی بیارند که یکی از آن ها عوامل زیستی ودیگری عوامل اجتماعی است.یکی از عواملی که باعث میشود نوجوان به مواد مخدر روی بیاورد رها شدن از اضطراب است. حالا این رفتارها با توجه به عواملی که خود نوجوان دارد باعث این میل مصرف در مواد مخدر میشود برای مثال:عوامل اجتماعی، ژنتیک ، یا تجربه ی سابقه ی دارویی و حتی رفتاری .مثلا وقتی نوجوان ما به دلایلی اضطراب زیادی را تحمل نمی کند، می تواند با توجه به همسال ها باشد و یا تفکراتش، حالا نوجوان ما از قبل سابقه ی این که دارو به مدت زیاد مصرف کند را دارد و در خانواده هم افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند هم هستند. تمام این مسایل زمینه ای میشود که نوجوان ما بیشتر به سمت مواد مخدر برود

زمانی که مواد مخدر وارد بدن ما میشن ماموریتشون رو شروع می کنند؛ تغییر آرایش شیمیایی مغز ما. این مواد شیمیایی می تونند به دو صورت بر مغز ما تاثیر بگذارند؛ 1. مواد مخدر می تونند از مواد شیمیایی طبیعی در مغز تقلید کنند و بدن رو هدایت کنند. مثلا اگه این مواد از سرتونین که در بدن ما وجود داره تقلید کنند، باعث عکس العمل خوشحالی در بدن ما می شوند. 2. این مواد می تونند بخشی از مغز رو تحریک کنند که تحریک اون بخش به صورت طبیعی باعث احساس خوب در ما میشه. پس اگه ما از چنین موادی استفاده کنیم، دوست داریم که بازم این کار رو انجام بدیم که در نهایت باعث اعتیاد به مواد مخدر در نوجوان می شود.

به همین دلیل مغز ما زمانی که متوجه میشه که این مواد احساس خوبی در ما ایجاد می کنند، یاد می گیره که بیشتر از این مواد بخواد. میزان مصرفی قبلی دیگه به همون اندازه احساس خوب به فرد نمیده و مصرف به مرور زمان بیشتر و بیشتر میشه. مغز در هنگام سوء مصرف مواد دچار تغییرات بلند مدت میشه و قدرت تصمیم گیری، حافظه، توانایی یادگیری و قدرت قضاوت فرد مبتلا به اعتیاد از شرایط و افراد رو مختل می کنه. همچنین مواد مخدر بدن رو نابود می کنه. از جمله آسیب های جسمانی ناشی از اعتیاد نوجوانان می توان به: آسیب به کبد، حمله قلبی، بیماری های کلیوی، مشکلات ریوی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و حتی به کما رفتن اشاره کرد.

آسیب های اجتماعی اعتیاد نوجوانان | اعتیاد در نوجوانان دختر | انواع اعتیاد در نوجوانان

این آسیب ها فقط شامل جسم ما نمیشه؛ بلکه ذهن و روان ما رو هم درگیر می کنه. علائمی مانند افسردگی، بی قراری، اضطراب ، تنش، تحریک پذیری عصبانیت و… طبیعیه که روابط اجتماعی، روند زندگی و دستاورد های فرد مبتلا به اعتیاد هم دچار آسیب می شوند. پس لازمه که مسئله اعتیاد در نوجوانان جدی گرفته بشه.

 که در این حالت نوجوان ما بیش از اندازه از مواد مصرف می کند. در این حالت گفته می شود نوجوان دچار مسمومیت با مواد شده است. گاهی این مسمومیت ها غیر قابل جبران هستند و حتی منجر به مرگ نیز می شوند.

همیشه گفتن ، پیشگیری بهتر از درمانه. پس ما باید حواسمون باشه که قبل از درگیر شدن فرزندانمون با اعتیاد به فکر باشیم و جلوی وابستگی اونها به هر نوع ماده مخدری رو بگیریم.

باید اطلاعات جامع و کاملی در اختیار نوجوانان قرار بگیره. گفتیم که عدم داشتن اطلاعات باعث اعتیاد در نوجوانان میشه. بسیاری از نوجوانان فکر می کنند که ماده مخدر گل یا همون ماری جوانا اعتیاد نمیاره و یا تریاک فقط خاصیت دارویی داره. در صورتی که از عوارض جبران ناپذیر این مواد مخدر اطلاعی ندارند. هم چنین به عنوان یک کار موثر، نوجوانان باید نتیجه اوضاع افراد مبتلا به اعتیاد مواد مخدر  رو ببینند تا خطرات ناشی از مصرف مواد رو بیشتر و جدی تر درک کنند.

با درست رفتار کردن با نوجوانان و آموزش مهارت هایی برای افزایش اعتماد به نفس در اون ها می توان خطر ابتلا به اعتیاد نوجوانان رو کاهش داد. نقش والدین در این دوره بسیار مهم است. والدین باید برای رفتار مناسب با نوجوان آموزش ببینند و رفتار های خودشون رو طبق اصول انتخاب کنند.

اگه به نوجوان مسئولیت هایی مناسب با شرایطش بدیم و او رو مسئولیت پذیر کنیم، می تونه بفهمه که هر کاری نتیجه ای داره. هم چنین این مسئولیت ها باعث می شوند زندگی نوجوان یکنواخت نباشه تا برای تغییر زندگی به سمت مواد مخدر بره و در نهایت باعث اعتیاد نوجوان بشه.

ارتباط درست و نزدیک بین والدین و نوجوانان ، اون ها رو از بسیاری از مشکلات دور می کنه. حمایت های خانواده و آموزش مهارت ها و رفتارهای مناسب به نوجوانان باعث میشه که اون ها در هنگام رو به رو شدن با مشکل به مواد مخدر رو نبرند.

در این مقاله سعی شد اعتیاد به مصرف مواد در نوجوانان و پیشگیری از اعتیاد به مصرف مواد در نوجوانان بررسی بشه. امیدوارم تونسته باشیم مطالب رو به درستی انتقال داده باشیم و مانعی برای اعتیاد در نوجوانان شده باشیم. برای این که ما را در این راه کمک بکنید حتما نظراتتون رو در بخش نظرات بگید و برای دوستان و عزیزانتون بفرساعتیاد در نوجوانان می تواند تاثیر عمیقی ر روی زندگی آن ها بگذارد. نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می کنند سلامتی و امنیت خود را به خطر می اندازند. بنابراین صحبت کردن با آن ها راجع به عواقب و خطرات سوء مصرف مواد می تواند به آن ها کمک کند تا انتخاب های سالم تری داشته باشند.

اعتیاد در واقع یک وابستگی جسمی یا روانی به استعمال یک ماده یا یک فرآیند است. این فرآیند یا ماده ممکن است هر چیزی باشد، از جمله بازی و سرگرمی، وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و کامپیوتر،خرید، کار، خوراک، ، و و…

اگر چه اعتیاد به همه موارد ذکر شده بااهمیت است و نیاز به پیگیری والدین دارد، ولی مهم ترین موضوع در این رابطه بحث اعتیاد نوجوانان به است.

مطالعات زیادی در زمینه آسیب شناسی پدیده اعتیاد انجام شده است و محققان عوامل مختلفی را در ارتباط با شیوع اعتیاد در دوره نوجوانی معرفی کرده اند. در حقیقت دوره نوجوانی دوره ای پر از تعارضات و نوسانات است.

یکی از ویژگی های دوره نوجوانی هویت یابی، کم رنگ شدن روابط نوجوان با خانواده، افزایش گرایش به دوستان هم سن و الگویابی از آن ها است. می توان گفت مهم ترین عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر عوامل اجتماعی، اقتصادی، روانی، سیاسی و طبیعی هستند.

بسیاری از والدین این عقیده را دارند که اعتیاد نوجوانان در واقع نوعی سرکشی و کوشش برای ایجاد جلب توجه بیشتر است.

اما این علت فقط شامل عده معدودی از نوجوانانی است که در دام اعتیاد گرفتار می شوند. باید این نکته را دانست که خطری که این گروه سنی را تهدید می کند، تا این حد ساده و تک بعدی نیست، بلکه می تواند عوامل مختلف دیگری مانند یکنواخت شدن زندگی، مشکلات ارتباطی، افسردگی، کنجکاوی، اقدام برای کاهش وزن، استرس، اعتماد به نفس پایین، تجربه های جدید، فشار فکری و روانی زیاد و سابقه خانوادگی را شامل شود.

عوامل متعددی می توانند منجر به اعتیاد و سوء مصرف مواد در نوجوانان شوند. اولین مواجهه نوجوانان با مواد مخدر اغلب در موقعیت های اجتماعی و با مواد مخدری است که به آسانی در دسترس هستند. مواد مخدری مثل الکل و سیگار و قرص های شادی آور از این دسته هستند.

مصرف مداوم می تواند در نتیجه تمایل به مورد پذیرش قرار گرفتن از سوی اجتماع یا احساس عدم امنیت رخ دهد. نوجوانان معمولاً نسبت به عواقب اعمال خود آگاهی اندکی دارند و در نتیجه دست به رفتارهای پرخطر و مصرف مواد مخدر می زنند.

عوامل خطر شایع اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر عبارتند از:

عواقب اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان

عواقب نامطلوب سوء مصرف مواد در نوجوانان عبارتند از:

مشکلات جسمی ناشی از اعتیاد در نوجوانان

مصرف مواد مخدر می تواند در نهایت منجر به اعتیاد، بیماری و مرگ شود. مشکلات جسمی ناشی از مصرف مواد مخدر رایج عبارتند از:

علائم خطر اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر عبارتند از:

اولین مکانی که کودک در آن محیط قرار می گیرد، کانون خانواده است.

خانواده هایی که بنیاد سستی دارند یا یکی از والدین در آن معتاد باشد، ممکن است تاثیر بسیاری بر اعتیاد فرزند داشته باشند. از عوامل دیگر می توان به زندگی در محله هایی با سطح فرهنگی پایین و بزهکاری بالا، رفت و آمد با دوستان و همکلاسی های معتاد و در دسترس بودن مواد مخدر اشاره کرد.

با توجه به اینکه برخی از نوجوانان روحیه  حساسی دارند، ممکن است خیلی زود دچار ناامیدی شده و برای فرار از یاس و ناامیدی رو به اعتیاد بیاورند.

عوامل ژنتیکی هم ممکن است تاثیری در این روند داشته باشد که البته این عامل هنوز کاملا شناخته شده نیست. معمولا اگر یکی از والدین معتاد باشد، ممکن است روی سیستم ژنتیکی فرزند نیز اثر بگذارد که باعث شود در نوجوانی گرایش خاصی به مواد مخدر پیدا کند.

در شهرها و محله هایی که دچار فقر فرهنگی هستند، به دلیل نداشتن امکانات تفریحی و فرهنگی برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان، این زمان که می تواند صرف کارهای مثبت شود، بیهوده تلف شده و حتی ممکن است باعث شود این افراد به سمت اعتیاد سوق داده شوند و این کار را به عنوان یک سرگرمی انتخاب کنند.

اگرچه در طبقات مرفه نیز ممکن است به علت اشباع شدن بیش از حد سرگرمی و تفریحات دیگر به این سمت و سو میل پیدا کنند و آن را به عنوان یک سرگرمی جدید نگاه کنند.

برخی نوجوانان برای اینکه به بزرگترها بفهمانند که دیگر بزرگ شده اند و می توانند کارهای بزرگترها را انجام دهند، برای خود شخصیت کاذب درست می کنند. برای این امر معمولا از سیگار یا مواد الکلی استفاده و سعی می کنند روی کمبودهای رفتاری و شخصیتی خود با مواد مخدر سرپوش بگذارند.

نکته بااهمیت دیگر این است که به طور کلی افراد برای فراموشی مشکلات زندگی به اعتیاد پناه می آورند.

رسانه های گروهی و والدین، اطلاعات کمی در این زمینه به نوجوانان می دهند و از آن ها می خواهند که از اعتیاد دوری کنند. ولی هیچ گونه اطلاعات لازم و کافی را در زمینه اعتیاد به نوجوانان ارائه نداده و اثرات مخرب استفاده از این مواد را به آنان گوشزد نمی کنند.

با توجه به اینکه خانواده نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از اعتیاد نوجوانان دارد، عدم توجه به نوجوانان، عدم توجه به مسائل مربوط به تحصیل، روابط سرد عاطفی والدین با نوجوانان، دوستان ناباب و تضادهای فرهنگی بین والدین و نوجوانان می تواند اثرات زیادی بر اعتیاد نوجوانان داشته باشد، زیرا ممکن است نوجوانان جهت فراموشی سختی ها، استرس ها و نگرانی های به روی آورند.

چگونه از اعتیاد نوجوانان پیشگیری کنیم؟ آموزش مهارت های خود مراقبتی مانند و تقویت توانایی تصمیم گیری و آموزش گفتن نه در مقابل بعضی از خواسته های نابجا، آموزش معایب مواد مخدر، آموزش معایب مصرف ناصحیح برخی داروها، صبور بودن در برابر مشکلات زندگی و غیره نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی روی عدم تمایل نوجوانان به این سمت و سو باشد.

همچنین دادن مسئولیت های زندگی به آن ها، احترام به احساسات و عواطف نوجوان، ثبت نام در کلاس های ورزشی و هنری، جلوگیری از حضور در اماکن نامناسب، تقویت معنویات آن ها، فراهم کردن محیطی بانشاط در منزل و مدرسه، توجه به روند تحصیلی فرزندان و جا انداختن فرهنگ مشاوره و استفاده از دانش و تجربه و با تجربه در این زمینه می تواند بسیار مفید باشد. برای رفاه شما پیشرفته ترین کمپ ترک اعتیاد در بابل ساخته می شود

صحبت درباره اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان

بهتر است درباره مصرف مواد مخدر یا الکل با نوجوان صحبت کنید. زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید و موبایل و هر چیزی را که باعث حواس پرتی می شود از خود دور کنید.

اگر عصبانی هستید یا صحبت ها را از قبل آماده نکرده اید و یا فرزندتان در حالت مستی است زمان مناسبی برای صحبت کردن نیست!

سایر روش های پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان عبارتند از:

والدین قبل از هر چیز باید در رابطه با اعتیاد و مواد مخدر با فرزندان خود صحبت و آن ها را از خطرات این مواد آگاه کنند، زیرا ترک مواد اعتیادآور می تواند برای شخص مصرف کننده سخت و دشوار باشد و او را دچار چالش کند.

تلاش برای کاهش علایم ترک مواد اعتیادآور و یا تصمیم ناگهانی عدم مصرف آن، اغلب اوقات اثرات بسیار ناخوشایندی بر روی جسم و روان فرد می گذارد. درمان اعتیاد در منزل آن هم بدون روش درمانی مناسب، موجب لغزش بیمار و مصرف مجدد در دوز بالاتر می شود.

یک یا می تواند در حل این مسائل به نوجوان شما کمک کند.

مسلما از طریق می توان زندگی شادتر و سالم تری برای او رقم زد. روان درمانی یک درمان مشترک مبتنی بر رابطه بین یک فرد و یک روانشناس است. روانشناس به نوجوان شما کمک خواهد کرد تا الگوهای فکری و رفتاری خود را شناسایی و تغییر دهد و این امر موجب می شود که نوجوان شما احساس بهتری داشته باشد.

با شرکت در جلسات روان درمانی، نوجوان شما نه تنها مشکلاتی را که در گذشته درگیر آن بوده است را حل خواهد کرد، بلکه مهارت های جدیدی را در رابطه با مسائل فکری و رفتاری یاد می گیرد تا بتواند با هر چالشی که در آینده امکان رخ دادن آن وجود دارد، روبرو شود. در اصل شما به عنوان والدین یک نوجوان باید شرایط خانوادگی خود را با مشاور در میان بگذارید تا تصمیم درستی برای برنامه پیشگیری، اصلاح یا بازپروری فرزندتان اتخاذ شود.

مطالب مشابه:

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و  کمپ و کلینیک ترک اعتیاد در مشهد سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاینرزرو نمایید.

دکمه بازگشت به بالا