روزهای گرم و چالش ورزش کردن

برخی افراد در برابر گرما آسیب‌پذیرند و اشخاصی که بیش از ۶۵ سال سن دارند از این نظر بیشتر در معرض خطرند چراکه بدن آنها قادر نیست به دلیل ضعف یا بیماری احتمالی، دمای خود را متناسب با گرمای محیط به‌ خوبی و به طور پیوسته تنظیم کند.

به گزارش مجله خانواده، کارشناسان توصیه می‌کنند که در گرم‌ترین ساعت‌های روز ورزش نکنید، درعوض خنک‌ترین ساعت روز را به آن اختصاص دهید و به دنبال جاهایی باشید که سایه‌ دارند.

لباس‌های گشاد بپوشید و روی گردن و سرتان کیسه یخ بگذارید که بسیار چاره‌ساز است. نوشیدن آب ضروری است اما کارشناسان توصیه می‌کنند که صرفا از سر تشنگی آب ننوشید. آبرسانی بدن مهم است، نگذارید بدن به نقطه‌ای برسد که به سرعت آب از دست دهد.

همچنین به گفته متخصصان، کودکان خردسال، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هم جزو گروه خطر به شمار می‌روند. اما در هر صورت گرمای هوا برای همه خطرناک است و هیچ‌کس از اثرات آن در امان نیست.

به گفته «دمیان بیلی»، استاد فیزیولوژی و بیوشیمی در دانشگاه ولز جنوبی، مغز «کلید اصلی» بدن است، زیرا دما و مایعات بدن را تنظیم می‌کند. هیپوتالاموس مغز با آن ساختار الماسی‌شکلش، همچون یک ترموستات عمل می‌کند و دمای داخلی بدن را نزدیک ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.

وقتی هوا گرم است، هیپوتالاموس غدد عرق را فعال و رگ‌های خونی را گشاد می‌کند تا بدن خنک شود. با این حال حتی کوچک‌ترین تغییرات نیز بر مغز تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب بسیاری از مردم در روزهای گرم تابستان احساس تنبلی و کندی می‌کنند. اما افزایش دما تاثیرات جدی از جمله کاهش مایعات بدن و کاهش جریان خون به مغز را به دنبال دارد.

به گزارش ایندیپندنت، متخصصان در محیطی بسته روی تعدادی شرکت‌کننده آزمایش‌هایی انجام دادند و دمای هوا را از ۲۱ درجه به ۴۰ درجه رساندند. نتایج از افت حدود ۹ تا ۱۰ درصد جریان خون‌رسانی به مغز خبر می‌داد.

بیلی با اشاره به اهمیت این موضوع تاکید کرد این نتایج نشان می‌دهد که به مغز، موتوری که تمام‌وقت با عملکرد بالا مشغول به کار است، سوخت کافی نمی‌رسد و همین امر بر کارآیی این عضو مهم تاثیر بسیار دارد.

گرمای شدید فعالیت معمول مغز را مختل می‌کند و تصمیم‌گیری‌های پیچیده مانند انتخاب مسیر در پیاده‌روی را سخت‌ می‌کند و این تصمیم ساده را نیازمند سنجیدن چندین عامل مختلف می‌کند. به گفته او، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد در هنگام قرار گرفتن در گرما ممکن است بیشتر تصمیمات پرخطر بگیرند و رفتارهای تکانشی انجام دهند.

به گفته متخصصان، گرما به بدن شما استرس وارد می‌کند و زمانی که بدن شما استرس دارد، برای مقابله با سایر موارد مانند بیماری‌های قلبی یا تنفسی با مشکل روبه‌رو می‌شود. برای نمونه، وقتی به مراجعه‌کنندگان بخش اورژانس در زمان گرمای شدید نگاه کنید، متوجه می‌شوید اغلب افراد به حمله قلبی یا سکته مغزی دچار شده‌اند که صراحتا بازتابی از استرس روی بدن را نمایانگر است.

در همین حال، دمای بسیار بالا اغلب عامل کیفیت پایین‌تر هوا است. گرمای شدید و راکد بودن هوا افزایش میزان ازن و آلودگی را در پی دارد. این میزان گرما به خواب شما هم آسیب می‌رساند، چرا که بالا رفتن دمای بدن، به خواب رفتن را دشوار می‌کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا