بین المللکسب و کار برتر

اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار

ویزای کار ایتالیا و شرایط آن

بسیاری از ما ایرانی ها به دنبال این هستیم که در کشوری اروپایی مشغول به کار شویم. ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی ست که تقاضای ویزای تحصیلی ایتالیا و کار در این کشور تقریبا بالا است. به همین دلیل در ادامه قصد داریم در رابطه با ویزای کاری ایتالیا مطالبی را بیان کنیم، به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

موقعیت اقتصادی کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اورپایی است و این موقعیت باعث می شود که بسیاری از افراد تصور کنند که ایتالیا کشور خوبی برای پیدا کردن کاری جدید است، در حالی که واقعا به این صورت نیست و این کشور خیلی هم برای کار پیدا کردن ایده آل نمی باشد.  اگر چه باید توجه داشته باشید که کشور ایتالیا هشتمین اقتصاد برتر جهان است.

هشتمین اقتصاد برتر جهان نرخ بیکاری بالایی دارد و همین موضوع باعث می شود که پیدا کردن کار برای خارجی ها سخت تر باشد و این موضوع باعث می شود که ایرانی ها تمایل چندانی برای مهاجرت به این کشور را نداشته باشند، اما باز هم باید توجه کنید که مشاغلی هستند که در کشور ایتالیا بازار کار آن ها بسیار پر رونق است.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که اگر به طور جدی قصد سفر به کشور ایتالیا را دارید و به دنبال راه هایی برای اخذ ویزای کاری ایتالیا هستید، قبل از آن که برای اخذ ویزا اقدام کنید، با کارشناس های مجربی مشورت کنید، تا بهترین تصمیم ممکن را برای این کار بگیرید. کارشناس های ما می توانند مشاوره های مناسبی را به شما ارائه دهند.

نکته دیگری که در رابطه با اقتصاد ایتالیا باید به ان توجه داشته باشید، موقعیت جغرافیایی شهرهای صنعتی این کشور است. توجه داشته باشید که شهرهای شمالی کشور ایتالیا در حقیقت شهرهایی صنعتی هستند، در این شهرها شرکت های بسیاری وجود دارد و به همین دلیل امکان کار پیدا کردن در این شهرها هم بیشتر خواهد بود.

این در حالی است که شهرهای جنوبی ایتالیا بیشتر به دنبال کشاورزی و کارهای این چنینی هستند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که برای سفر و مهاجرت به ایتالیا به شهر مقصد خود هم دقت و توجه داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است برای شما مشکل به وجود آید.

چطور می توانیم در ایتالیا کار پیدا کنیم؟

با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره کردیم، بسیاری از افراد تصور می کنند که کار پیدا کردن در کشور ایتالیا سخت است، در حالی که اصلا این گونه نیست. اگر چه کشور ایتالیا هنوز هم درگیر بحران مالی جهانی است و این بحران را به طور کامل پشت سر نگذاشته است، اما باز هم می توان در این کشور صاحب کار و شغل شد.

کشور ایتالیا هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را به سمت خود جذب می کند، این کار باعث می شود که بعضی از مشاغلی که به گردشگری وابسته هستند، روز به روز رونق بیشتری داشته باشد. علاوه بر این شما می توانید در صورت متخصص بودن و داشتن مهارت بالا در ایتالیا کار پیدا کنید.

به طور کلی در کشوری مانند ایتالیا که بازار کار نه چندان فعالی دارد، باید تخصص بالایی داشته باشید، تا بتوانید از کشور دیگری وارد شوید و کار پیدا کنید. به همین دلیل پیشنهاد موسسه پارس رادین به شما این است که قبل از آن که برای مهاجرت اقدام کنید، تخصص و مهارت خود را تقویت کنید، تا در آینده با مشکلی رو به رو نشوید.

برای اخذ ویزای کاری ایتالیا باید چه کاری انجام داد؟

در این قسمت باید به این موضوع بپردازیم که برای اخذ ویزای کاری در کشور ایتالیا چه کاری باید انجام داد. به این موضوع توجه داشته باشید که شما باید در ابتدا شغل مورد نظر خود را مشخص کنید و در آن شغل به مهارت و تخصص بالایی دست پیدا کنید، لازم به ذکر است که شما باید حتما متخصص باشد و تصور نکنید که در صورت داشتن مهارتی نسبی می توانید در کشور ایتالیا کار پیدا کنید.

بعد از به دست اوردن تخصص و مهارت باید به دنبال سابقه کاری مرتبط با رشته خود باشید. به این موضوع توجه کنید که سابقه کار برای پیدا کردن کار در کشوری مانند ایتالیا اهمیت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل باید به آن توجهی خاص قائل باشید، در غیر این صورت در ادامه ممکن است با مشکل رو به رو شوید.

بعد از این دو مورد باید به دنبال کار مناسبی برای خود باشید. برای گرفتن ویزای کاری ایتالیا باید حتما از یک کارفرمای ایتالیایی درخواست کار داشته باشید، در غیر این صورت چنین ویزایی به شما داده نمی شود. یعنی شما تنها در صورتی می توانید با ویزای کاری در کشور ایتالیا مشغول به کار باشید که درخواست کار داشته باشید.

بعد از درخواست کار می توانید دعوت نامه خود را با دیگر مدارکی که برای گرفتن ویزا لازم است، به سفارت خانه تحویل دهید. در این حالت برای شما ویزای کاری صادر خواهد شد. با استفاده از ویزای کار شما می توانید در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید و در این کشور زندگی خوبی داشته باشید.

به شما پیشنهاد می دهیم که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به دنبال انجام کارهای غیر قانونی در کشور ایتالیا نباشید، یعنی تصور نکنید که می توانید با ویزای توریستی در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید، در صورتی که این کار را کنید، از این کشور اخراج می شوید و دیگر اجازه ورود به ایتالیا را نخواهید داشت.

در کشور ایتالیا چه مشاغلی بازار کار بهتری دارد؟

یکی دیگر از سوال هایی که در رابطه با ویزای تحصیلی مجارستان و ویزای کاری ایتالیا پیش می آید، این است که برای چه کارهایی می توان راحت تر ویزا گرفت؟ توجه داشته باشید که شما در صورت متخصص و ماهر بودن در هر رشته ای کار ساده تری برای اخذ ویزا و کار پیدا کردن در ایتالیا را پیش روی خود خواهید داشت.

اما باز هم باید بگوییم که بازار کار تعدادی از مشاغل مانند داندانپزشکی، متخصص قلب و عروق، روانشناس، پزشک و دیگر شغل های این دسته در کشور ایتالیا بهتر است. به همین دلیل اگر شما در یکی از این رشته ها مشغول به کار هستید، ساده تر و بهتر می توانید در کشور ایتالیا شغلی مناسب را پیدا کنید.

ما به طور کلی باید بگوییم که در ایتالیا برای رشته های زیر بازار کا نسبت به رشته های دیگر بهتر است.

 • الکترونیک
 • مهندسی (انواع مختلف رشته مهندسی)
 • کامپیوتر
 • تدریس (معلم)
 • مکانیک
 • تکنولوژی (شاخه های مختلف آن)
 • ریاضی
 • خودرو
 • شیمایی
 • بیمه
 • ارتباطات
 • مخابرات
 • و…

در صورتی که در یکی از رشته های فوق تحصیل کرده اید، مهارت بالایی در کار خود دارید و سابقه کار در آن رشته هم دارید، بهتر می توانید در کشور ایتالیا شغل دلخواه خود را پیدا کنید و باز هم به شما یادآوری می کنیم که در صورتی که از مهارت ها و تخصص خود مطمن هستید، برای کار در کشور ایتالیا اقدام کنید، در غیر این صورت با مشکل رو به رو خواهید شد.

آیا با ویزای توریستی می توان به دنبال کار در ایتالیا بود؟

بسیاری از افرادی که به دنبال پیدا کردن کار در ایتالیا هستند، تصور می کنند که با ویزای توریستی می توانند این کار را انجام دهند، این موضوع را باید از چند جهت مورد بررسی قرار داد، تا به خوبی با این موضوع اشنا شوید. توجه داشته باشید که اطلاع از این موضوع اهمیت بالایی دارد و به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که هم چنان با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که شما با ویزای توریستی می توانید در ایتالیا کار پیدا کنید، اما با ویزای توریستی نمی توانید در این کشور مشغول به کار شوید. به همین دلیل در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که شخص متقاضی کار با استفاده از ویزای توریستی به کشور ایتالیا سفر می کند و به دنبال کار مناسبی می گردد.

توجه داشته باشید که بعد از پیدا کردن کار در ایتالیا دیگر نمی توان با ویزای توریستی به کار مشغول شد. در چنین حالتی باید به کشور خود بازگردید و برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید، زیرا تنها در این صورت مجوز و اجازه کار در این کشور را دارید. لازم به ذکر است که ویزای توریستی مدت زمان محدودی دارد، به همین دلیل باید قبل از اتمام مهلت زمان آن به کشور خود بازگردید.

اخذ ویزای کاری ایتالیا و مدرک زبان

یکی دیگر از سوال هایی که در رابطه با ویزای کاری در کشور ایتالیا پیش می آید، مربوط به مدرک زبان است. به این موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید که شما برای گرفتن ویزای کاری در این کشور نیاز به مدرک زبان نخواهید داشت، اما بدان معنی نیست که نیاز به یادگیری زبان هم ندارید.

در هنگام اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا می توانید از دو زبان ایتالیایی و انگلیسی برای این کار استفاده کنید، اما برای کار در این کشور عملا نیازی به زبان انگلیسی نخواهید داشت، زیرا معمولا در شرکت ها و بازار کار با زبان ایتالیایی سر و کار خواهید داشت. از این رو برای آن که بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید، به یادگیری زبان آن نیاز خواهید داشت.

به طور منطقی هم می توان این موضوع را بررسی کرد. شما بدون اطلاع از زبان یک کشور چطور می توانید در آن کشور زندگی کنید، نیاز های خود را برطرف کنید و مشغول به کار باشید؟ به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که قبل از اقدام برای گرفتن ویزای کاری ایتالیا علاوه بر تقویت مهارت ها و تخصص خود به دنبال تقویت زبان ایتالیایی خود هم باشید.

مدارک لازم برای ویزای کاری ایتالیا

یکی دیگر از سوال هایی که در رابطه با ویزای کاری در کشور ایتالیا وجود دارد، مربوط به مدارک مورد نیاز برای این کار است. برای اطلاع بهتر و دقیق تر در ادامه این مدارک را شرح خواهیم داد.

 • از قرارداد امضا شده یک کپی تهیه کنید.
 • از نولا اوستا کپی بگیرید.
 • اصل گواهی رسمی
 • فرمی که در آن درخواست اقامت در کشور ایتالیا را دارید.
 • پاسپورتی که حداقل سه ماه اعتبار دارد.
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • گواهی نامه اقامت در ایتالیا
 • گواهی تمکن مالی
 • مبلغ 116 یورو
 • مدارک تحصیلی مرتبط
 • مدرک کاری مرتبط
 • و…

هزینه اخذ ویزای کاری ایتالیا

برای انجام هر کاری باید هزینه خاصی را در نظر بگیرید و هزینه دریافت ویزا و مهاجرت به کشور دیگری هم از آن مواردی است که اهمیت بسیاری دارد و بسیاری از متقاضیان دریافت ویزا به دنبال دانستن اطلاعاتی در رابطه با آن هستند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم این هزینه ها را بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که شما به طور مستقیم باید 116 یورو را برای اخذ ویزا پرداخت کنید، اما دریافت ویزای کاری هزینه های غیر مستقیم دیگری هم دارد. توجه داشته باشید که این هزینه ها برای هر کسی متناسب با شرایط آن با دیگری تفاوت هایی دارد. به همین دلیل نمی توانیم به طور ثابت و دقیق این هزینه ها را بررسی کنیم.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که برای اطلاع از هزینه ها به طور دقیق و متناسب با شرایط خود با کارشناس های ما تماس بگیرید، تا متناسب با شرایطی که دارید، هزینه ها را برای شما تعیین کنند.

در این مطلب سعی بر این داشتیم که اطلاعاتی در رابطه با ویزای کاری ایتالیا بیان کنیم، اگر باز هم در رابطه با این موضوع سوال و ابهامی دارید، آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

آیا با ویزای کار ایتالیا می توان مهاجرت کرد؟

ویزای کار ایتالیا یکی از جمله راه هایی است که برای اخذ اقامت این کشور می توان استفاده کرد. اما چرا ویزای کار؟ چرا مهاجرت؟ خب هر شخصی با توجه به اهداف و شرایط زندگی خود می تواند انتخاب کند که در کدام کشور زندگی خود را ادامه دهد.افراد با توجه به شرایط کاری و وضعیت زندگی ممکن است به کشورهای دیگری غیر از وطن خود سفر کنند.

به این ترتیب افراد دنبال راه هایی هستند که بتوانند با استفاده از این راه ها به کشورهای دیگر سفر کنند و زندگی جدیدی را برای خود رقم بزنند. یکی از این راه ها اخذ ویزای کار است.

برای این که بتوانید در کشوری غیر از میهن خود به کار مشغول شوید، باید پارامترهای زیادی را در نظر بگیرید. بر اساس این پارامترها شما می توانید انتخاب کنید که به کدام کشور سفر کنید و چگونه ویزای این کشور را اخذ کنید. در نظر داشته باشید که اخذ ویزای کار ایتالیا در حقیقت یک روش مهاجرتی به این کشور است.

امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی کشورها آمار مهاجرت به کشورهای اروپایی به خصوص آلمان، هلند و فرانسه بسیار زیاد است. مردم با اخذ ویزای کاری به این کشورها سفر می کنند و پس از چند سال کار و پرداخت مالیات در این کشورها اقامت مقصد را برای خود اخذ می کنند.

با اخذ ویزای کار می توان به راحتی اقامت کشورهای مختلف را اخذ کرد.

این نکته را به یاد داشته باشید که اخذ ویزای کار تنها راه برای مهاجرت نیست و می توانید راه های دیگر مانند اخذ ویزای تحصیلی و یا سرمایه گذاری را نیز برای مهاجرت در ذهن داشته باشید.

ویزای کار ایتالیا یا ویزای تحصیلی ؟؟

اگر بخواهید به کشور ایتالیا سفر کنید، باید ویزای کار این کشور را اخذ کنید. ویزای کار ایتالیا به افراد این امکان را می دهد تا برای کار ویزای موقت این کشور را اخذ کنند. با ویزای کار ایتالیا می توان وارد خاک این کشور شد و با توجه به شغل انتخابی مشغول به کار شد.

همان طور که می دانید برخی از کشورهای اروپایی از لحاظ اقتصادی در شرایط بدی به سر می برند. ایتالیا به عنوان ششمین کشور اقتصادی جهان شناخته می شود اما امروزه هر از گاهی اخباری درباره اقتصاد ضعیف این کشور به گوش می خورد. بر این اساس کار در این کشور کمی دشوار است و اخبار خوبی به گوش نمی رسد.

در حقیقت یافتن شغلی مناسب در کشور ایتالیا کمی سخت تر از دیگر کشورها است. بر این اساس این موضوع این که بتوانید شغلی مناسب در کشور ایتالیا بیابید و سفر خود را به این کشور آغاز کنید هم کمی دشوار است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که می توانید ویزای تحصیلی هم بیابید.

ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از بهترین راه های ورود به این کشور است. ویزای تحصیلی ایتالیا به افراد این امکان را می دهد که در کشور ایتالیا تحصیل را آغاز کنند. پس از پایان تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به رشته تحصیلی می توانید شغلی مناسب را بیابید و در این کشور ماندگار شوید.

دقت داشته باشید که با اخذ ویزای تحصیلی شما به طور محدود می توانید در این کشور کار کنید. یعنی هنگام تحصیل با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانید به تعداد ساعت های محدودی کار کنید.

به عنوان مثال در مقطع کارشناسی می توانید تنها هفته ای ده ساعت فعالیت کنید و این در حالی است که در مقطع کارشناسی ارشد می توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. ما از ابتدا تا انتهای فرایند این کار درکنارتان هستیم ، روی کمک پارس رادین حساب کنید.

همه چیز درباره ایتالیا که بهتراست بدانید

ایتالیا یکی از کشورهای جنوبی قاره اروپا است. این کشور جاذبه های دیدنی بی نظیری دارد و به همین دلیل صنعت گردشگری در این کشور یک یاز برترین صنایع می باشد. پایتخت این کشور چکمه سان شهر دیدنی و زیبای رم است. همان طور که می دانید رم تاریخی غنی را در بر دارد.

مردم این کشور به زبان ایتالیایی صحبت می کنند و در واقع زبان رسمی کشور ایتالیایی است. همان طور که می دانید کشور ایتالیا در حوزه شینگن قرار دارد و واحد رسمی پول در این کشور یورو می باشد. ایتالیا یکی از کشورهای پر جمعیت جهان است که جمعیت آن بیش از شصت میلیون نفر است.

اقتصاد ایتالیا همان طور که اشاره کردیم به عنوان ششمین اقتصاد برتر جهان شناخته می شود. این کشور با توجه به این که در قاره اروپا واقع شده است اما اقتصاد رو به رشدی ندارد. برای تجربه سفری تفریحی می توانید ویزای شینگن ایتالیا را اخذ کنید و پس از آن سفر خود را آغاز کنید.

از شهرهای دیدنی کشور ایتالیا می توان به ونیز اشاره کرد. ونیز همچون الماسی میان شهرهای بر روی آب است. این شهر دیدنی هر سال تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند که می توانند از جاذبه های بی نظیر آن دیدن کنند. از دیگر جاذبه های ایتالیا می توان به شهر پیزا هم اشاره کرد.

اگر به فکر مهاجرت هستید و می خواهید ایتالیا را انتخاب کنید باید بدانید که مردم این کشور از لحاظ فرهنگی به ما بسیار نزدیک هستند. البته آب و هوای ایتالیا شبیه به آب و هوای ایران است و به همین دلیل ایرانیان به راحتی می توانند در این کشور زندگی کنند و خیلی هم دچار درد غربت نشوند!

شرایط اخذ ویزای کار ایتالیا

برای این‌که ویزای کار ایتالیا را اخذ کنید، باید شرایطی را داشته باشید. برای این‌که موفق به اخذ ویزای کاری شوید باید از یک کارفرمای معتبر برگه دعوت به کار داشته باشید. این نامه باید به‌صورت رسمی برای شما ارسال شود. در نظر داشته باشید که این نامه باید با توجه به استانداردهای کشور ایتالیا باشد.

کارفرمای ایتالیایی باید دارای اقامت دائم و یا شهروندی این کشور باشد. دقت داشته باشید در صورتی این برگه از سوی سفارت برای شما پذیرفته خواهد شد که این آگهی به مدت سه ماه در ایتالیا منتشرشده باشد. پس از سه ماه هیچ شخصی در ایتالیا و هیچ شهروندی در این کشور برای این شغل پذیرفته‌نشده باشد.

پس از این بازه سه ماهه باید سه ماه دیگر این آگهی در اتحادیه اروپا منتشر شود. در صورتی که شخصی برای این کار درخواست نداد، آن گاه شما می توانید نامه پذیرش برای این شغل را داشته باشید. همراه با این نامه باید دعوت‌نامه رسمی کار برای شما ارسال شود که به مهر اداره مهاجرت کشور ایتالیا نیز رسیده باشد.

دقت داشته باشید که اگر بخواهید در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید هم باید شرایطی را داشته باشید. یکی از شرایطی که باید داشته باشید داشتن حداقل مدرک کارشناسی است. با این مدرک می توانید برای شغل مورد نظر خود درخواست دهید. پس از این که شغل مرود نظر خود را یافتید نوبت آن است که مدارک خود را آماده کنید.

باید کلیه مدارک خود را که شامل مدارک شناسایی، مدارک مالی، مدارک تحصیلی، مدارک کاری و … می شود آماده کرده و همراه با دعوت‌نامه کاری به سفارت مراجعه نمایید. سفارت کلیه مدارک را از شما خواهد گرفت و پس از گذشت مدت زمانی بررسی آن ها را به اتمام می رساند و پاسخی را مثبت و یا منفی به شما ابلاغ می کند.

چگونه شغلی مناسب در ایتالیا بیابیم؟

برای این که بتوانید بدون سفر به ایتالیا در این کشور شغلی مناسب را بیابید می توانید به سایت های کاریابی معتبر این کشور مراجعه کنید. با مراجعه به این سایت ها می توانید به دنبال شغلی که مدنظر دارید باشید تا در کمترین زمان ممکن ویزای این کشور را اخذ کنید.

سایت های کاریابی در ایتالیا بدین شکل هستند که هر شرکت و کارفرمایی شغلی که در نظر دارد را به صورت آگهی در این سایت ها منتشر می کند. در نتیجه افرادی که جویای کار هستند می توانند در این کشور جویای شغل مورد نظر خود شوند و با گذشت زمان مشغول به کار شوند.

یکی از این سایت های معتبر کاریابی سایت wantedinrome می باشد. در این سایت می توانید به بخش های مختلف بروید و ببینید چه شغل هایی آگهی شده است. با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید و شغل مورد نظر خود را بیابید. در نظر داشته باشید که برای یافتن شغل مناسب باید وقت زیادی را بگذارید.

از دیگر سایت هایی که در این زمینه خدمات ارائه می دهد، سایت portaportese است. در این سایت هم می توانید به دنبال شغلی که مدنظر دارید بگردید. نکته ای که حائز اهمیت است درباره وقت است. شما برای هر یک از این سایت ها باید وقت زیادی را صرف کنید.

راهی که ما به شما پیشنهاد می کنیم استفاده از مشاورین مجرب پارس رادین است. مشاورین ما بهترین ها را پیش روی شما می گذارند. به این ترتیب می توانید انتخابی ویژه داشته باشید. مشاورین ما در انتخاب کشور به شما کمک خواهند کرد و شما را به همان شغلی که می خواهید می رسانند.

آیا با ویزای شینگن میتوان در ایتالیا کار کرد ؟

یکی از راه هایی که ما پیشنهاد می دهیم اخذ ویزای ایتالیا است. با اخذ ویزای شینگن ایتالیا می توانید به این کشور دیدنی سفر کنید و از جاذبه های بی نظیر آن لذت ببرید. البته فراموش نکنید که هدف شما از این سفر چیست! با اخذ ویزای شینگن ایتالیا می توانید به این کشور سفر کنید و به دنبال شغلی که می خواهید باشید. فراموش نکنید که اولین قدم برای گرفتن ویزاهای ایتالیا اخذ وقت سفارت ایتالیا می باشد ، دقت کنید که وقت سفارت مناسب با تاریخ سفر خود را اخذ نمایید که برنامه ریزی سفرتان بهم نریزد.

ضمن گشتن دنبال شغلی که می خواهید می توانید با فرهنگ و آداب و رسوم این مردم نیز آشنا شوید. پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا به این کشور سفری توریستی داشته باشید و پس از آن و بررسی دقیق این کشور به صورت حضوری، تصمیم خود برای مهاجرت به ایتالیا را به صورت جدی بگیرید و کارهای خود را پیگیری کنید.

شرایط ویزای کاری ایتالیا 2022

برای ویزای کاری ایتالیا 2022 شرایطی نیاز است، چرا که آمار بیکاری آن حدود 11% بوده و در صدور ویزای کاری به خارجیان سختگیری هایی وجود دارد. ایتالیا کشوری فوق العاده زیبا و دیدنی است و سالیانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. اما در بحث اشتغال به کار مانند کشورهای صنعتی چون آلمان انتظارات شغلی را معمولا برآورده نمی سازد. این به دلیل نرخ بالای بیکاری در این کشور طی سالیان متوالی است که فرصت های شغلی این کشور را برای نیروی کار اینترنشنال کاهش داده است. با این حال در ایتالیا به عنوان کشوری اروپایی و عضو حوزه شنگن شرایط استانداردی در مورد مشاغل موجود دارد که آنها را رعایت می نمایند.

اشتغال در ایتالیا در سال 2022

با توجه به صندوق بین المللی پول، در سال 2020 ایتالیا در رتبه هشتم بزرگترین اقتصاد جهان قرار دارد. اما هنوز هم بحران مالی جهانی را تجربه می کند و دومین میزان بدهی های عمومی در اروپا پس از یونان را دارد. اکثریت مردم این کشور در حدود 60 میلیون نفر از ساکنین این کشور در شمال ایتالیا زندگی می کنند و فارغ التحصیلان در شهرهای بزرگ و شمالی، شانس بیشتری برای یافتن شغل خواهند داشت.

این منطقه بیشتر صنعتی و توسعه یافته است و به دلیل فراوانی شرکت های خصوصی، شناخته شده است. در حالی که جنوب ایتالیا بشدت به کشاورزی وابسته است و نرخ بیکاری در مناطق شمالی حدود 10% و در مناطق جنوبی تا 29% است. طبق آخرین امارها و گزارشات موثق از بازار کار کشور ایتالیا، نرخ بیکاری در این کشور اروپایی از 6.6% ماه آوریل به 7.8% ماه می سال 2020 جهش یافته است.

در آغاز سال 2022 نیز نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در حدود 11% اعلام شده است که به دلیل بیماری کرونا بوده است. با توجه به اینکه میلیون ها مسافر برای دیدن بسیاری از مناظر مشهور هر ساله به ایتالیا می روند، کارهای موقت در صنعت گردشگری بسیار آسان تر از اشتغال دائمی در سایر بخش ها است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که امکان کاریابی در کشور ایتالیا وجود ندارد اما باید به این نکته اشاره داشت که تخصص افراد می تواند به آن ها کمک کند تا با آسودگی خاطر کار مورد نظر خود را بیابند.

مشاغل موجود در ایتالیا

طبق گزارش های دریافتی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی مشاغلی که در حال حاضر به علت کمبود مهارت و توانایی پر تقاضا هستند و دارای بازار کار مناسب تری نسبت به سایر مشاغل می باشد عبارتنداز:

 • الکترونیک
 • مهندسی
 • کامپیوتر
 • آموزش و پرورش
 • مکانیک
 • تکنولوژی
 • دانش ریاضی
 • محصولات شیمیایی
 • خودرو
 • ارتباطات مخابراتی
 • بیمه

اکثر مردم محلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند، بنابراین بعید است که بتوان بدون داشتن درک قوی زبان ایتالیایی کار کرد. از سوی دیگر، توانایی زبان انگلیسی به ویژه در زمینه گردشگری و آموزش بسیار ارزشمند خواهد بود. از این رو مشاغلی که انگلیسی را به عنوان زبان خارجی آموزش می دهند به آسانی در دسترس هستند اما طبیعتا درآمد حاصل از این مشاغل نیز کمتر است.

شرایط اخذ ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری ایتالیا مجوز دولت ایتالیا برای ورود به این کشور برای کار است. اگر فرد شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا است و تمایل به کار در این کشور را دارد باید برای این ویزا درخواست نماید. اگر کسی شهروند کشوری عضو اتحادیه اروپا یا یکی از کشورهای نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین است نیازی به مجوز کار در ایتالیا نخواهد داشت. با این حال برای مدتی بیش از 90 روز باید برای اقامت در اداره شهرداری آن محل مراجعه نماید. آنها قادر خواهند بود تا وی را در مورد اسنادی که به همراه درخواست ارسال می شوند راهنمایی نمایند. شهروندان خارج از اتحادیه اروپا نیاز به اخذ ویزا، اقامت از طریق تمکن مالی، سایر روش های آن و مجوز کار برای زندگی و اشتغال در این کشور را دارند.

انواع ویزا بسته به هدف شما در دسترس است. در صورت درخواست، باید فرم درخواست ویزای تکمیل شده، گذرنامه معتبر، عکس های گذرنامه که اخیرا گرفته شده باشد و همچنین اسناد حمایتی تهیه شده باشند.

2 نوع ویزای اصلی برای ایتالیا وجود دارد:

 • ویزای کوتاه مدت شنگن که تا 90 روز معتبر است و اصطلاحا ویزای تایپ C است.
 • ویزای شنگن یکنواخت و یکسان برای کشورهای عضو شنگن است که به ویزای تایپ D معروف است.

ویزای نوع دوم امکان سفر به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا این امکان را بدهد. این ویزا برای اهداف خاصی از جمله ویزای تحصیلی ایتالیا یا کار در این کشور صادر می گردد.

پیشنهاد شغلی یا job offer در ایتالیا

یکی از نکات حائز اهمیت در زمینه کسب ویزای کاری ایتالیا داشتن پیشنهاد شغلی و یا Job offer است. به عنوان شخصی که متقاضی اشتغال در ایتالیا است ذکر این نکته که دریافت این پیشنهاد شغلی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا به چه صورت است خالی از لطف نیست. کارفرمایی که در کشور ایتالیا می خواهد یک عنوان شغلی را به کارمندی خارج از این کشور و خارج از اتحادیه اروپا پیشنهاد دهد طبق قوانین حمایت از نیروی کار داخلی، ابتدا باید این شغل را در کشور خود در مدت زمان مشخصی منتشر و آگهی نماید.

اگر در مدت تعیین شده شهروندی از ایتالیا خواهان کسب این شغل و اشتغال در زمینه موجود نبود در مرحله دوم کارفرما باید شغل مورد نظر را برای مدت تعیین شده در اتحادیه اروپا آگهی و انتشار نماید. اگر در مرحله دوم نیز شخصی متناسب با شغل منتشر شده یافت نشد و یا کسی داوطلب کسب این کار نبود در این صورت کارفرما می تواند آن را برای شخصی در کشور ثالث یا خارج از اتحادیه اروپا ارسال نماید که در این صورت با رعایت شرایطی که طبق قانون کار برای اتباع خارجی و بین المللی باید رعایت شود آن شخص می تواند شغل مورد نظر را کسب نماید و با در دست داشتن آن برای دریافت ویزای کاری ایتالیا اقدام کند. ارسال این دعوت نامه کاری منوط به تعیین حداقل میزان دستمزد برای یک نیروی کار بین المللی طبق قانون کار می باشد.

مراحل دریافت ویزای کاری ایتالیا

شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق کار نیاز به یک دعوتنامه یا قرارداد کاری در کشور ایتالیا خواهند داشت. برای مهاجرت کاری به کشور ایتالیا برای شهروندان غیر اروپایی، یک پروسه زمانی 3 مرحله ای وجود دارد که هر فرد موظف به انجام آن است.

این 3 مرحله جهت کار در ایتالیا عبارتند از:

 • یافتن یک شغل در ایتالیا و دریافت اجازه کار در خاک این کشور
 • اقدام برای دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کار

باید توجه داشت که مراحل ذکر شده به صورت سلسله وار و پیوسته صورت خواهد پذیرفت. همچنین اجازه کار توسط کارفرما دریافت می شود و متقاضی تنها موظف به ارائه مدارک به کارفرما هستند. در رابطه با شرایط درخواست ویزای کار ایتالیا باید بیان داشت که این ویزا در یک بازه زمانی خاص ارائه می شود و دولت ایتالیا هر ساله سهمیه مهاجرین کاری خارجی را معرفی می کند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری ایتالیا نیز مانند سایر ویزاهای این کشور نیاز به مدارکی دارد که متقاضیان باید آن ها را به دقت در اختیار سفارت قرار دهند. باید توجه داشت که امکان ثبت درخواست برای دریافت ویزای کاری ایتالیا تنها از سفارت این کشور در درون خاک کشوری که متقاضی شهروند رسمی آن است، ممکن می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ایتالیا به شرح زیر است:

 • کپی قرارداد امضا شده
 • گواهی رسمی و کپی نولا اوستا
 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت بلند مدت در کشور ایتالیا
 • پاسپورت معتبر با دو صفحه سفید و حداقل سه ماه اعتبار پس از اتمام مهلت ویزا
 • دو قطعه عکس در قطع پاسپورت
 • گواهی محل اقامت در کشور ایتالیا
 • گواهی در اختیار داشتن منابع مالی کافی برای اقامت در ایتالیا
 • مبلغ 116€ (یورو) بعنوان مبلغ رسیدگی به مدارک جهت صدور ویزای کاری ایتالیا
 • کلیه مدارک تحصیلی و آموزشی مرتبط با حوزه فعالیت فرد

شرایط صدور ویزای کار هر فرد در کشور ایتالیا با دیگری متفاوت است و به همین دلیل کارفرمایان در کشور ایتالیا، به نیروی کار خود توضیح می دهند که چه مدارکی را اضافه بر مدارک یاد شده باید به همراه داشته باشند.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا