چرا روبل روسیه مهم است؟

واحد پول روسیه چیست؟

واحد پول روسیه روبل و برابر با صد کوپَک است. با رشد اقتصادی روسیه ارزش و قیمت روبل در جهان افزایش یافت؛ البته طی یکی دو سال اخیر، به دلیل برخی منازعات سیاسی و منطقه‌ای، ارزش روبل کمی رو به کاهش گذاشت. سکه‌ های رایج در روسیه شامل، سکه‌های یک کوپک، ده کوپک، پنج کوپک، ده کوپک، یک روبل، دو روبل، پنج روبل و ده روبلی می‌شود. اسکناس‌ های روسی نیز با این مبالغ توزیع می‌شوند: ده روبل، پنجاه روبل، صد روبل، پانصد روبل، هزار روبل و پنج هزار روبل. اگر اهل خرید کردن باشید، در فروشگاه‌های مسکو و سنپترزبورگ لباس‌، کفش و شکلات‌های فوق‌العاده‌ای می‌یابید.

روبل روسیه

برای سفر به روسیه روبل ببریم یا دلار؟

شما برای سفر به روسیه هم می‌توانید روبل ببرید و هم دلار. اما ممکن است پیدا کردن روبل و فروختن باقی‌مانده روبل ‌ها (پس از سفر) کمی دشوار باشد. بنابراین بهتر است در ایران دلار بخرید و در صرافی‌ های روسیه آنها را به روبل تبدیل کنید. در برخی از هتل‌ها، صرافی وجود دارد بنابراین می‌توانید بسیار راحت پول‌تان را مبادله کنید. ضمن اینکه در مسکو می‌توانید صرافی ایرانی برای تبدیل پول‌تان بیابید.

ارزش روبل چه قدر است؟

قیمت روبل روسیه امروز جمعه 17 فروردین 1403, در بازار 697 تومان است که نسبت به روز گذشته 9 تومان (1.31 درصد) افزایش یافته است. هر واحد روبل روسیه ، روز گذشته با قیمت 688 تومان معامله می شد.

چرا راه‌اندازی روبل دیجیتال روسیه مهم است؟

پس از تجاوز به اوکراین، روسیه در حال تشدید برنامه‌های خود برای استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC)، روبل دیجیتال، در تجارت این کشور با چین است. این توسعه می تواند کشورهای دیگر در سراسر جهان را تشویق کند تا از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در تسویه حساب های متقابل با شرکای خارجی استفاده کنند و پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال را تسریع کند.

آناتولی آکساکوف، قانونگذار روسی و رئیس کمیته مالی، پارلمان روسیه، گفت که پس از راه اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی در اوایل سال آینده، مسکو قصد دارد از روبل دیجیتال برای کاهش وابستگی خود به غرب استفاده کند.

رویترز در گزارشی به نقل از وی گفت: موضوع دارایی های مالی دیجیتال، روبل دیجیتال و ارزهای دیجیتال در حال حاضر در جامعه تشدید شده است، زیرا کشورهای غربی در حال اعمال تحریم ها و ایجاد مشکل برای نقل و انتقالات بانکی از جمله در تسویه حساب های بین المللی در روسیه هستند.

آکساکوف همچنین اظهار داشت که این پروژه کلیدی است زیرا جریان های مالی می توانند سیستم های کنترل شده توسط کشورهایی را که روابط سردی با روسیه دارند را دور بزنند. بانک مرکزی این کشور و دولت نتوانسته‌اند در مورد مقررات ارزهای دیجیتال به اجماع برسند، اما این نماینده مجلس گفت که امیدوار است تا پایان سال ۲۰۲۲ قانون وضع شود.

او گفت: «اگر ما ارز دیجیتال بانک مرکزی را راه‌اندازی کنیم، دیگر کشورها شروع به استفاده فعالانه از آن خواهند کرد و کنترل آمریکا بر سیستم مالی جهانی عملاً پایان خواهد یافت.»

مارس گذشته، بانک روسیه اعلام کرد که آزمایش روبل دیجیتال را رسما اجرایی کرده است و اولین انتقال ارز دیجیتال بانک مرکزی را در بین شهروندان تکمیل می کند. در زمان اعلام این خبر، سه بانک از ۱۲ موسسه مالی در گروه آزمایشی CBDC قبلاً پلتفرم روبل دیجیتال را ادغام کرده بودند و دو تا از آنها “چرخه کامل انتقال روبل دیجیتال بین مشتریان با استفاده از برنامه های بانکداری تلفن همراه” را نهایی کردند.

چرا روس ها بیشتر از ریال تاب آوردند؟

روسیه اواخر فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد، غرب هم در واکنش به این حمله تحریم‌های شدید و البته گسترده‌ای به اقتصاد روسیه تحمیل کرد. در نتیجه این تحریم‌ها روبل روسیه سقوط کرد و اقتصاد این کشور دوران بسیار سختی را تجربه کرد. تحریم‌های غرب ابعاد گسترده‌ای داشت و از نفت و گاز تا بخش پولی و بانکی را هدف قرار داده بود.

روسیه اواخر فوریه ۲۰۲۲  به اوکراین حمله کرد، غرب هم در واکنش به این حمله تحریم‌های شدید و البته گسترده‌ای به اقتصاد روسیه تحمیل کرد. در نتیجه این تحریم‌ها روبل روسیه سقوط کرد و اقتصاد این کشور دوران بسیار سختی را تجربه کرد. تحریم‌های غرب ابعاد گسترده‌ای داشت و از نفت و گاز تا بخش پولی و بانکی را هدف قرار داده بود. نرخ برابری روبل در برابر دلار که تا قبل از حمله روسیه حدود ۷۸ بود به یکباره بعد از تحریم‌های غرب به ۱۳۸ رسید. یعنی قبل از جنگ هر دلار آمریکا برابر با ۷۸ روبل بود، اما تنها چند روز بعد از وضع تحریم‌ها و در اوایل ماه مارس هر دلار آمریکا به ۱۳۸ روبل رسید.

بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان برآورد کرده بودند که روند برابری روبل در برابر دلار و کاهش ارزش پولی ملی روسیه در مسیر سقوط بیشتر قرار بگیرد، اما آنچه که اتفاق افتاد کاملا برعکس بود و حتی پول ملی روسیه نسبت به دوران قبل از بحران روسیه و اوکراین بیشتر تقویت شد. در مقاطعی در ژوئن سال ۲۰۲۲ ارزش هر دلار آمریکا حتی به ۵۲ روبل نیز رسید. هر چند اخیرا روبل با کاهش ارزش زیادی روبرو شد که در یک سال اخیر سابقه نداشته است.

روبل در دوران قبل از بحران روسیه و اوکراین

نرخ برابری ارز کشور‌ها در نتیجه جریانات تجاری و سرمایه‌ای مشخص می‌شود؛ یعنی میزان ورود پول به کشور و نیز مقدار خروج آن و از طرف دیگر ارزش صادرات نسبت به واردات، تا حدودی نرخ برابری ارز کشور‌ها با یکدیگر را در بازار ارز یا همان فارکس مشخص می‌کند. در مورد روسیه، اما جریانات تجاری نقش بسیار مهمتری بازی می‌کنند چرا که روسیه صادرکننده‌ی بزرگ انرژی از جمله نفت و گاز است و به همین دلیل این بخش عمده اقتصادی نقش بسیار بااهمیتی را در تعیین ارزش روبل در برابر سایر ارز‌ها بازی می‌کند.

طبق آمار‌های منتشر شده سهم سرمایه‌گذران خارجی در اوراق قرضه دولتی روسیه (دارندگان اوراق قرضه غیرساکن روسیه) یا همان OFZ‌ها به حداکثر تاریخ خود رسیده و در ماه مارس به ۳۵ درصد رسید، اما تا قبل از جنگ و حمله روسیه به اوکراین این رقم به ۱۸ درصد کاهش یافت. مهمترین دلیل این اتفاق تغییر در قوانین مالیاتی روسیه بود.

پرداخت بهره اوراق بدهی به سرمایه‌گذاران خارجی معاف از مالیات بود، اما با تصویب قانونی در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ این روند کاملا تغییر کرد. سرمایه‌گذاران خارجی در اوراق بدهی دولت روسیه می‌بایست از اول ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۳۰ درصد مالیات پرداخت می‌کردند و نتیجه این اتفاق هم چیزی نبود جز اینکه سرمایه‌گذاران خارجی بعد از مارس ۲۰۲۰ اقدام به فروش اوراق کردند و در نتیجه‌ی همان اتفاق ارزش روبل در برابر دلار نیز در مسیر نزولی قرار گرفت.

به همین دلیل در سال ۲۰۲۱ با وجودی که قیمت نفت صعود قدرتمندی را تجربه کرد، اما ارزش روبل در این میان کاملا در مسیر یکنواخت قرار گرفت و روند صعودی خود را از دست داد چرا که فروش گسترده اوراق قرضه دولتی توسط خارجی‌ها اثرات رشد قیمت نفت را دست کم در کوتاه‌مدت بر روی روبل خنثی کرد. در ابتدای سال ۲۰۲۲ نیز اثرات فروش اوراق کمتر شد و با توجه به اینکه قیمت نفت همچنان صعودی بود روبل نیز رفته رفته خود را با رشد قیمت نفت وفق داد.

دکمه بازگشت به بالا