۶۰ درصد از تقاضای مصرف برق در کشور مربوط به بخش خانگی است

به گزارش خبرگزاری مجله خانواده، محسن ذبیحی با اشاره به نصاب بی سابقه مصرف برق روز گذشته که برای پنجمین بار به میزان ٧٧ هزار و ٥١٤ مگاوات شکسته شد گفت : این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٨.٣ درصد رشد را نشان می دهد که عدد بزرگی است.

به گفته ذبیحی این رکورد شکنی مصرف برق به دلیل افزایش دما است و تداوم گرما باعث افزایش مصرف برق می شود

معاون هماهنگی توزیع توانیر از پیش بینی تداوم موج گرما در روزهای آینده خبرداد و گفت: امروز هم تداوم این روند وجود دارد.

ذبیحی در خصوص مهمترین راهکارهای مصرف بهینه برق نیز اظهارداشت: هم اکنون نزدیک به ٦٠ درصد مصرف برق در بخش خانگی اتفاق می افتد و در این میان وسایل سرمایشی بیشترین مصرف را در ساعات پیک به خودشان اختصاص می دهند.

وی از تنظیم کولرهای گازی روی ٢٤ درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی به عنوان مهمترین راهکارهای کاهش مصرف برق در ساعات پیک و تامین پایدار برق برشمرد و اضافه کرد: همچنین اقداماتی مانند نصب سایبان، تمیز کردن یا تعویض فیلترها و پوشال که باعث افزایش راندمان می شود، همگی می تواند در بهینه سازی مصرف برق و کاهش مصرف برق در پیک موثری داشته باشد.

ذبیحی، عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و… را در ساعات اوج مصرف بسیار موثر دانست و تاکید کرد: از ساعت ١٣ تا ١٨ و ٢٠ تا ٢٣ مصرف برق اوج می گیرد و ضروری است که هموطنان در این ساعات با استفاده از راهکارهایی که اعلام شد، نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی اقدام کنند.

وی در باره مناطق گرمسیر کشور نیز گفت: در مناطقی مانند هرمزگان، خوزستان و … استفاده از وسایل سرمایشی اجتناب ناپذیر است اما استفاده از این نوع وسایل با رده انرژی بالا و خاموش کردن وسایل سرمایشی به هنگام خروج از منزل می تواند مصرف را به میزان زیادی کاهش دهد و در تامین برق پایدار کمک کند.

ذبیحی ابراز امیدواری کرد: مدیریت مصرف برق توسط هموطنان و عدم همزمانی استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات اوج می تواند منجر به کاهش سهم بخش خانگی و اختصاص آن به بخش های صنعت و کشاورزی موثر واقع شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا