فرهنگ و هنرکسب و کار برتر

آموزش حکاکی روی چوب با لیزر

آموزش آماده سازی تصویر برای حکاکی لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

حکاکی لیزری چهره و تصویر دلخواه بر  روی چوب  یکی از خاص ترین هدایایی است که می توانید در مناسبت های مختلف به عزیزانتان هدیه می دهید. امروزه حکاکی لیزری عکس روی متریال هایی نظیر انواع سنگ، پلکسی گلس، انواع فلزات مانند طلا، نقره، استیل و … بسیار سودآور می باشد و طرفداران خود را دارد. برای داشتن حکاکی لیزری با کیفیت عکس روی چوب، توصیه می شود اطلاعات و دانش اولیه از مراحل ادیت عکس در نرم افزارهای گرافیکی مانند ادوب فتوشاپ داشته باشید. در این مقاله، نحوه آماده سازی تصویر برای حکاکی عکس روی چوب در نرم افزار  CorelDRAW را آموزش می دهیم.

نحوه پردازش عکس برای حکاکی لیزری روی چوب

عکس مورد نظر خود برای حکاکی لیزری روی چوب با دستگاه لیزر حکاکی را در نرم افزار CorelDRAW باز کنید،   سپس اندازه عکس را مطابق سایز متریال و اندازه نهایی که می خواهید حکاکی کنید،  تغییر(resize)  داده و عکس را برش (crop)  دهید .

توجه: بسیار مهم است که در مرحله آخر این فرآیند، هنگامی که عکس را به عکس 1 بیتی سیاه و سفید تبدیل کردید، دیگر اندازه عکس خود را تغییر ندهید.

عکس وارد شده در صفحه نرم افزار CorelDRAW را انتخاب کنید. پس از آن، با انتخاب مسیر Bitmaps / Resample از منوی کشویی ، پالت Resampling را باز کنید.

در پالت Resample ، DPI را به 600 تغییر دهید و سپس روی OK کلیک کنید.

4 نوع فیلتر / افکت مختلف در کرل دراو وجود دارد که قصد داریم در عکس به کار ببریم.

  • Gamma
  • Unsharp Mask
  • Sharpen
  • Convert to Black & White (1-bit) with Halftone Dither

فیلتر Gamma Adjustment در آماده سازی تصویر برای حکاکی  لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

فیلتر  Gamma به شما امکان می دهد که در قسمت هایی از عکس که تضاد کم است، جزئیات را بدون اینکه به طور قابل توجهی روی سایه ها یا برجسته ها تأثیر بگذارد، نمایش دهد.

در حالی که عکس هنوز در حالت انتخاب است، با باز کردن پالت تنظیم Gamma شروع کنید. از منوی کشویی Effects / Adjust / Gamma را انتخاب کنید.

در پالت گاما مقدار 3.5 را وارد کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید. این تنظیمات باعث می شود عکس روشن شود و جزئیات در مناطق تاریک یا سایه دار به صورت برجسته نشان دهد.

فیلتر Unsharp Mask در آماده سازی تصویر برای حکاکی  لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

این فیلتر جزئیات لبه عکس را برجسته می کند و روی نقاط تار عکس بدون اینکه نواحی با فرکانس پایین را از بین ببرد، متمرکز می شود. قسمت های فرکانس پایین عکس، قسمت هایی هستند که دارای تنالیته نامحسوس یا صاف می باشند .مثال خوب این مورد عکس پرتره است.

از منوی کشویی ، Bitmaps / Sharpen / Unsharp Mask را انتخاب کنید تا پالت Unsharp Mask باز شود.

در پالت Unsharp Mask ،  مقادیر Percentage 500 ، Radius 20   و Threshold 6 را وارد کرده و OK را بزنید.

فیلتر Sharpening در آماده سازی تصویر برای حکاکی  لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

فیلتر Sharpen با تمرکز روی مناطق تار عکس و افزایش کنتراست بین پیکسل های مجاور، لبه های عکس را برجسته می کند. اعمال این فلیتر، باعث ایجاد لبه های متضاد بیشتر در عکس می شود.

با انتخاب مسیر Bitmaps / Sharpen / Sharpen از فهرست کشویی ، پالت Sharpening را باز کنید.

در پالت فیلتر Sharpen این مقادیر را وارد کنید، %100Edge Level ، کادر مربوط به Preserve Colors را تیک بزنید و Threshold  را 70  قرار دهید، سپس بر روی OK کلیک کنید.

فیلتر Convert to Black & White (1-bit) Photo Halftone Dither در آماده سازی تصویر برای حکاکی  لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

هنگامی که یک عکس به عکس سیاه و سفید تبدیل می شود ، هر پیکسل موجود در عکس، به سیاه یا سفید تبدیل می شود. انواع مختلفی از الگوهای تفکیک پذیری که در عکس های سیاه و سفید اعمال می شود، وجود دارد:   Halftone، Line Art، Stucki، Floyd-Steinberg، Ordered و Cardinality-Distribution. هنگام حکاکی لیزری غیر فلزات و عکس روی چوب،   Halftone dithe بهترین اثر را دارد.

Halftone با تغییر دادن الگو و چگالی پیکسل های سیاه و سفید در عکس، چشم را به دیدن سایه های مختلف خاکستری به خطا می اندازد. هنگام استفاده از Halftone Dither ، می توانیم نوع صفحه، زاویه Halftone ، خطوط در واحد و واحد اندازه گیری را تغییر دهیم.

با انتخاب Bitmaps / Mode / Black and White یک بیتی از منوی کشویی، پالت Convert to 1 Bit را باز کنید.

با باز کردن پالت Black and White ، گزینه Halftone  را برای the Conversion Method انتخاب کنید ، Line را به عنوان نوع Screen the انتخاب کنید ، 0 را برای  degrees و 100 lines per inch را وارد کنید ، و سپس OK را بزنید.

در این مرحله، تنها کاری که می بایست انجام دهید حکاکی لیزری روی متریال دلخواهتان است. تصویر زیر با دستگاه لیزری 40 وات، سرعت 60٪، قدرت 100٪، 600 DPI حک لیزری شده است.

حکاکی نهایی لیزری چوب با نرم افزار کرل دراو

حکاکی لیزری عکس روی چوب برای مناسبت هایی نظیر  هدیه سالگرد ازدواج، هدیه تولد،کادوی ازدواج،هدیه روز عشق ایرانی، هدیه ولنتاین بسیار جالب، منحصر به فرد و به یادماندنی می باشد. دوام و ماندگاری بالا، جذابیت و زیبایی متحصر به فرد، ماندگاری و قیمت مناسب چاپ لیزری عکس دلخواه شما، از مزایای حکاکی لیزری عکس روی چوب می باشد.

حکاکی چهره روی چوب – آموزش

در این پست ما قصد داریم یکی از نرم افزار های کاربردی در ضمینه لیرز به نام laser grbl برای حکاکی به شما آموزش دهیم اما قبل آن می خواهیم معایب روش های انجام سوخته نگاری مثل کار با هویه و… را نسبت به دستگاه لیزر حکاکی شرح دهیم . شاید شما به دنبال یک راه سریع و کم هزینه برای حکاکی روی چوب باشید تا یک چهره یا برند یا نشان تجاری خود را روی محصول خود حک کنید و یا می خواهید با ارایه این خدمات به مشتریان کسب درآمد کنید .روش های زیادی برای حک کردن تصویر بر روی چوب است از استفاده از هویه ، شابلون ، گرفته تا وسایل مدرن تر مانند لیزر و چاپ روی چوب و مهر .

مشکلات استفاده از هویه در سوخته نگاری

این روش که به سوخته نگاری معروف است ارزان ترین و اما دشوار ترین روش برای این کار استفاده از هویه برای این کار است . استفاده از هویه دردسر های خاص خودشو داره ، اول این که شما باید یک نقاش ماهر باشید ، آنقدر مسلط باشید که خطایی انجام ندهید چون پاک کنی وجود ندارد ، یک هویه خوب داشته باشید تا بعد چند روز کار کردن ضعیف نشود و… . بغیر از اینکه استفاده از هویه خطر سوختگی را نیز دارد ، دقت و سرعت کار پایین است و این باعث می شود کیفیت کار پایین بیاید و مشتری از نتیجه کار راضی نباشد .

مشکلات استفاده از شابلون برای حکاکی

استفاده از شابلون نیز تنوع کاری شما را محدود به شابلون ها می کنند و این باعث می شود شما تنوع کاری کمتری داشته باشید و مشتری کمتری نیز خواهید داشت . این روش فقط زمانی کاربرد دارد شما فقط یک لوگو دارید و فقط میخواهید آنرا را بر روی محصول خود می زنید و قرار نیست از طرح های متنوع استفاده کنید

مشکلات استفاده از چاپ یا مهر برای حکاکی

در مهر زدن و چاپ چون از جوهر استفاده می شود ماندگاری طرح بسیار پایین بوده در مجاورت رطوبت کیفیت کار از بین می رود در ضمن استفاده از مهر مانند استفاده از شابلون تنوع کاری شما را پایین می آورد

دستگاه لیزر برای حکاکی بر روی چوب

استفاده از لیزر مزیت های فراوانی دارد ، دیگر شما نیاز به مهارت خاصی نخواهید داشت ، کیفیت و سرعت کاری شما بالا خواهد بود و می توانید به تولید زیاد برسید ، تنوع کاری شما نامحدود می شود و هر چه می بینید را می تانید روی چوب حک کنید ، در ادامه به شما یاد می دهیم چگونه یک تصویر دلخواه روی چوب حکاکی کنید .

آموزش حکاکی روی چوب

نکته : آموزش دقیق و کامل نرم افزار laser GRBL برای حکاکی روی چوب و چاپ روی چرم مصنوعی و… به صورت فیلم در سی دی آموزشی دستگاه های لیزر که از سایت می خرید موجود می باشد .

نکته2 : برای استفاده از حکاکی یا برش لیزری نرم افزار های زیادی است که در اینجا ما از نرم افزار laser GRBL استفاده می کنیم .

پس از اینکه اتصال کابل به دستگاه لیزر و کامپیوتر را برقرار کردیم با انتخاب COM و baud مناسب دستگاه به کامپیوتر متصل می شود . دستگاه لیزر سایت جی کد تماما با buad 115200 می باشد. COM همان شماره درگاه USB کامپوتر شماست که کابل لیزر را به آن متصل کردید ، با زدن بر روی زبانه کشویی COM مربوطه خود به خود ظاهر می شود . حال بر روی اتصال کلیک می کنیم و اتصال بین لیزر وکامپیوتر برقرار می شود و با زدن بر روی عکس قفل (کنار عکس کره زمین که نقطه صفر را تعیین می کند ) تمام امکانات نرم افزار laser GRBL برای شما باز می شود . پس از برقراری اتصال تمام گزینه برای شما روشن می شود .

پس به طور خلاصه ، ابتدا COM را انتخاب می کنید بعد بر روی اتصال و بعد روی قفل یک بار کلیک می کنید . حال باید با زدن انتخاب فایل فایل مورد نظر را انتخاب کنید .

تنظیمات حکاکی چهره روی چوب

بعد اینکه اتصال برقرار شد با زدن بر روی فایل یک عکس دلخواه چه رنگی یا سیاه سفید برای حکاکی انتخاب می کنیم ، ابتدا بهتره یک عکس سیاه سفید را انتخاب کنید تا ریزه کاریا دستتون بیاد . اولین گام تنظیم نور و کانتراست می باشد ابتدا قبل تنظیمات نور مطمین شوید Resize  در مد smooth (HQ Biqubic) قرار دارد . تنضیمات نور بسیار مهم است ، همان طور که می بینید پس زمینه عکس من سفید است ، اگر تنظیمات نور را درست انجام ندهید لیزر در قسمت پس زمینه حرکت می کند و با توان بسیار پایین حکاکی می کند

شاید لیزر چیزی حک نکند ولی اصلا لازم نبود لیزر به این نقاط برود این پونه زمان حک شما افزایش می یابد ، شما با تنظیم این مقدار ضمن تنظیم جزییات عکس می توانید زمان حکاکی را نیز کاهش دهید. همان طور که در تصویر می بینید ، با تنظیمات اشتباه نور پس زمینه عکس بالایی به رنگ تیره در آمده و لیزر در این نقاط حرکت خواهد کرد و اگر این مقدار زباد باشد حتی حکاکی نیز انجام می دهد. اما در عکس پایین یک تصویر بهیه را می بینید و به اصلاح جی کد g-code گیری شما حالت بهینه دارد .

انتخاب مد کاری برای حکاکی لیزری

بعد از انجام تنظیمات نور نوبت به انتخاب مد کاری می باشد . هر یک از این مد ها کاربرد خودش را دارد . تنها 3 مد برای حکاکی چهره کاربرد دارد . بهترین مد line to line tracing  می باشد و توصیه می کنیم برای حکاکی چهره از این مد استفاده کنید . بعد آن مد passthrough می باشد ، در این مد شما هیج تنظیماتی حتی اندازه عکس را نمی توانید روی عکس اعمال کنید و همه چیز را نرم افزار کنترل می کند . در این مد سایز عکس طبق سایز واقعی عکس در نطر پرفته می شود و تعداد خطوط در یک میلیمتر هم مقدار زیادی دارد و لیزر در نقاط سفید که حکاکی انجام نمی شود نیز حرکت می کند که زمان حکاکی را فوق العاده طولانی می کند . به این دلیل استفاده از این مد نیز توصیه نمی شود. کم کاربرد ترین آن مد 1bit DW dithering می باشد . در این مد تمام عکس خطوط به صورت نقطه نقطه حکاکی می شود ، از این مد برای حکاکی روی پارچه های لی و جین می توان استفاده کرد.

انتخاب جهت حرکت و تعداد خطوط در فرایند لیزر کاری

از قسمت direction میتوان جهت حرکت لیزر را انتخاب کرد این جهات در مد line to line tracing به شرح زیر می باشند :

horizontal به معنی افقی یعنی لیزر در جهت افقی یک خط کامل را حرکت می کند و بعد به مقدار تعیین شده در تعداد خطوط در فرایند لیزر کاری ( مقداری که در قسمت quality تعیین می کنیم ) در جهت عمودی حرکت می کند .

vertical به معنی عمودی است و بر عکس horizontal می باشد.

diagonal لیزر با زاویه 45 درجه حرکت می کند .

انتخاب این مد ها بستگی به خودتان دارد ، اما این نکته باید در نظر بگیرید اگر مثلا دستگاه شما برای محور X دو موتور دارد و وزن بیشتری را قرار است جابه جا کند بهتر است مقدار حرکت در محور به کمترین مقدار خود برسد. ابن میزان دقت در چاپ لوگو روی شیشه نیز نیاز است.

تعداد خطوط در فرایند لیزر کاری یا تعداد خطوط در میلیمتر همان مقدار تعداد حرکت رفت و برگشتی است که لیزر در یک میلیمتر انجام می دهد . هر چه این تعداد بیشتر باشد خطوط حکاکی پیوسته تر خواهد بود ، اما باید دقت داشته باشید که افزایش بیش حد تعداد خطوط در فرایند لیزر کاری اگر از مقدار مشخصی بیشتر شود علاوه بر زیاد شدن زمان حکاکی اثر سو در کیفیت خواهد شد .

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا