فرهنگ و هنرکسب و کار برتر

فواید موسیقی برای ذهن و جسم

فواید روحی روانی موسیقی

اگر احساس کسلی دارید و انجام کارهای روزمره تان را به تعویق می اندازید ، باور کنید گوش دادن به آهنگ های انرژی بخش احساس کسالت را از شما دور می کند و یک محرک عالی برای انجام کارهای روزمره شماست.   موسیقی باعث حواس پرتی در حین تمرین می شود، بنابراین احساس نمی کنید درحال انجام ورزش هستید مخصوصاً وقتی به آهنگ های مورد علاقه خود گوش می دهید به همین دلیل استقامت و پایداری تان بالا می رود .

موسیقی و Free turkish music ، درمانی مؤثر برای مشکلات خواب است و با گوش دادن به موسیقی کلاسیک یا هر موسیقی که دوست دارید، مشکلات خواب و خود را درمان کنید. پس اگر می خواهید خواب خوب و راحتی را تجربه کنید قبل از خواب موسیقی آرامبخشی را گوش کنید. برخی افراد احساس می کنند گوش دادن به موسیقی موردعلاقه هنگام مطالعه موجب بهبود عملکرد حافظه می شود اما برخی دیگر معتقدند موسیقی صرفا عامل حواس پرتی است.  اگر چه موسیقی روی حافظه اثرگذار است، اما نتایج آن به شرایط افرادی بستگی دارد که به آن گوش می دهند.

ملاتونین که به هورمون خواب معروف است، هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را کنترل می کند . با گوش کردن به موسیقی مدیتیشن  می توانید تولید ملاتونین را افزایش دهید . گوش دادن به موسیقی مدیتیشن شیوه ای مؤثر برای مبارزه با استرس است. موسیقی قطعا روی روحیه ی افراد اثرگذار است اما از اهمیت نوع موسیقی هم نباید غافل شد. موسیقی می تواند خودآگاهی شما را بهبود بخشد و بر تنظیم روحیه تأثیر بگذارد. موسیقی های کلاسیک و آرام بخش بیشترین اثرگذاری مثبت را در روحیه ی افراد دارند. موسیقی سبب کاهش افسردگی و اضطراب بیمارانی می شود که از اختلالات عصبی مثل جنون، سکته و رنج می برند. موسیقی درمانی ایمن و کاملا مؤثر برای بسیاری از بیمارهای و اختلالات روانی از جمله افسردگی است.

سردرد و میگرن به دلیل برخی از تنش های روزمره ایجاد می شود و گوش دادن به موسیقی آرام سبب آرامش فرد شده و برای کاهش درد ناشی از سردگاهی وقت‌ها هیچ چیز به اندازه شنیدن یک آهنگ دلنشین حال دل‌مان را خوب نمی‌کند. موسیقی این قابلیت را دارد که سرگرم‌مان کند و همین‌طور منشأ لذت و باشد اما پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد این پدیده مزایای روان‌شناختی بسیار زیادی نیز دارد. این عقیده که موسیقی قادر به تأثیرگذاری روی افکار، احساسات و رفتار ماست چیز عجیب‌وغریبی نیست. اگر هنگام گوش‌دادن به موسیقی تند راک مورد علاقه‌تان شاد شده‌اید یا بعد از شنیدن یک آهنگ غمگین در کنسرتی زنده اشک‌تان جاری شده، پس را برای و حتی در انسان برای انجام یک عمل به‌راحتی درک و تصدیق می‌کنید.

امروز برایتان از فواید موسیقی نوشته‌ایم. نکات مثبتی که با آگاهی از آنها حتما گوش دادن به موسیقی را جزو قرار خواهید داد. درحقیقت اثرات روان‌شناختی موسیقی قدرتمندتر و گسترده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. موسیقی‌درمانی شیوه‌ی خاص درمانی است که گاهی اوقات از آن برای ارتقای سلامت عاطفی، کمک به بیماران برای و تقویت بُعد روانی انسان‌ها استفاده می‌شود. حتی عده‌ای از محققان معتقدند سلیقه‌ی شما در انتخاب موسیقی می‌تواند اطلاعات نسبتا دقیقی در مورد جنبه‌های مختلف شخصیت شما ارائه دهد. موسیقی مایه‌ی و تجدید قوای جسم است و حتی در زمینه‌ی مدیریت درد و رنج به برخی افراد کمک بسیار زیادی می‌کند. اما موسیقی چه مزایای دیگری دارد که تا‌به‌حال کمتر به آنها پرداخته‌ شده است؟

مطالعات علمی ثابت کرده موسیقی پس‌زمینه، همان موسیقی که فرد هنگام روی انجام کاری دیگر به آن گوش می‌دهد، در بزرگسالان قادر به بهبود عملکرد وظایف شناختی (از حل مسئله گرفته تا انجام امور شغلی) است. در این زمینه پژوهشی خاص انجام شد که نتیجه‌ی آن این بود: پخش موسیقی شاد منجربه بهبود سرعت پردازش اطلاعات در مغز می‌شود و روی‌هم‌رفته هم موسیقی شاد و تند و هم موسیقی آرام منجربه می‌شوند. پس از این به بعد برای تقویت عملکرد ذهنی‌ هنگام انجام کارهای گوناگون فراموش نکنید حتما یک موسیقی پس‌زمینه‌ی ملایم پخش کنید. پیشنهاد می‌کنیم موسیقی‌های بدون کلام را انتخاب کنید و از پخش موسیقی‌هایی که خواننده در آنها، زمین‌و‌زمان را به‌هم می‌دوزد، اجتناب کنید.

این باور در بین اکثر مردم رایج است که گوش‌دادن به موسیقی موجب یا مدیریت بهتر آن می شود. برای اثبات این مدعا کافی است به صنعت خانگی که حول ساخت موسیقی‌های آرام‌بخش که با هدف و تمدد اعصاب شکل‌گرفته نگاهی بیندازید. خوشبختانه علم این باور را تصدیق می‌کند. گوش‌دادن به موسیقی شیوه‌ای مؤثر برای مبارزه با استرس است. در یکی از پژوهش‌های انجام‌شده در سال ۲۰۱۳ از شرکت‌کنندگان خواسته شد که قبل از مواجه با یک محرک استرس‌زا در یکی از سه موقعیت پیشنهادی قرار بگیرند و بعد تست استرس روانی را انجام دهند.

سه موقعیت پیشنهادی: بعضی از شرکت‌کنندگان به موسیقی آرامش‌بخش گوش دادند، عده‌ای دیگر به صدای امواج آب و دیگران هم هیچ‌گونه محرک موسیقایی دریافت نکردند. نتایج بررسی آزمایش‌ها نشان داد گوش‌دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، خصوصا روی دستگاه عصبی خودمختار، تأثیرگذار است. آن دسته از کسانی که به موسیقی گوش داده بودند، بعد از مواجه با عامل استرس‌زا، آرامش خود را با سرعت بیشتری به‌دست آوردند. یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای روان‌شناختی موسیقی تأثیر آن روی کاهش وزن است. اگر دوست دارید وزن کم کنید، احتمالا گوش‌دادن به موسیقی ملایم و دلنشین و کاهش نور محیط به شما در این زمینه کمک بسزایی خواهد کرد.

طبق نتایج یکی از مطالعات، افرادی که به رستوران‌های کم‌نور با پخش موسیقی ملایم هنگام صرف وعده‌ی غذایی مراجعه کرده‌اند، در مقایسه با افرادی که به سایر مکان‌های غذاخوری رفته‌اند، ۱۸ درصد . اما چرا؟ پژوهشگران معتقدند موسیقی و نور کم محیط موجب آرامش محیط می‌شوند. از آن‌جایی که شرکت‌کنندگان در این پژوهشی را تجربه کرده بودند، غذای خود را آهسته‌تر نوش جان کردند؛ به همین دلیل هشیاری لازم را داشتند و متوجه احساس سیری شده بودند. می‌توانید این مورد را امتحان کنید؛ هنگام خوردن شام در محیط خانه موسیقی ملایم پخش کنید. با ایجاد فضایی آرام‌بخش احتمالا می‌توانید و در نتیجه، احساس سیری را سریع‌تر از شب‌های قبل متوجه خواهید شد.

بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان علاقه‌ی بسیار زیادی به پخش موسیقی هنگام مطالعه دروس دارند اما آیا این کار درست است؟ برخی احساس می‌کنند گوش‌دادن به موسیقی موردعلاقه هنگام مطالعه موجب بهبود عملکرد حافظه می‌شود و البته عده‌ای دیگر مخالف‌اند و معتقدند در این‌گونه مواقع، موسیقی صرفا عامل لذت‌بخش حواس‌پرتی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که احتمالا موسیقی دارد، اما این امر به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، ازجمله نوع موسیقی، لذت‌بردن فرد از آن موسیقی و حتی میزان آشنایی وی با دنیای موسیقی.

در یکی دیگر از پژوهش‌ها مشخص شد دانش‌آموزان و دانشجویانی که دانش موسیقایی دارند، زمانی‌که به موسیقی‌های معمولی گوش می‌دهند، در آزمایش‌های یادگیری عملکرد بهتری دارند؛ احتمالا این امر به‌خاطر آرام‌بودن موسیقی و ایجادنکردن حجم بسیار زیاد حواس‌پرتی است. از سوی دیگر، دانش‌آموزانی که دانش موسیقایی خاصی ندارند، زمانی‌که به موسیقی مثبت گوش دادند، در زمینه‌ی بهتر عمل کردند و علت این امر هم احتمالا ایجاد بدون ایجاد تداخل در شکل‌گیری حافظه است.

در یکی دیگر از تحقیق‌های انجام‌شده مشخص شد، افرادی که در‌حال‌ هستند، زمانی که واژه‌ها و عبارت‌های جدید را با آهنگ یاد می‌گیرند، درمقایسه با زمانی‌که آنها را به‌صورت ساده و هیچ‌گونه ریتم و آهنگی تمرین می‌کنند، عملکرد بهتری دارند. ازاین‌رو اگر چه موسیقی روی حافظه اثرگذار است، اما نتایج آن به شرایط افرادی بستگی دارد که به آن گوش می‌دهند. اگر احساس می‌کنید، گوش‌دادن به موسیقی هنگام یا حل مسئله موجب حواس‌پرتی شما می‌شود، پس بهتر است در سکوت کار کنید یا نهایتا به موسیقی بسیار ملایم گوش کنید.

مطالعات نشان می‌دهد موسیقی نقش بسیار مهمی در زمینه‌ی مدیریت درد و رنج دارد. در یکی از تحقیقات انجام‌شده روی مبتلایان به فیبرومیالژی (درد اسکلتی عضلانی شدید همراه با خستگی، مشکلات خواب و حافظه و بدخلقی) مشخص شد بیمارانی که روزانه یک ساعت به موسیقی گوش کرده‌اند، در مقایسه با گروه کنترل (که به موسیقی گوش نکرده‌اند) شاهد کاهش چشمگیر درد بوده‌اند.

در این تحقیق، بیماران فیبرومیالژی به دو گروه تقسیم شدند. گروه آزمایشی که در آن بیماران به‌مدت چهار هفته هر روز یک ساعت به موسیقی گوش می‌کردند و گروه کنترل که در آن بیماران طی این مدت هرگز به موسیقی گوش نکردند. در پایان هفته‌ی چهارم آن دسته از کسانی که روزانه به موسیقی گوش کرده‌ بودند، شاهد کاهش چشمگیر احساس درد، رنج و بودند. این نتایج نشان می‌دهد موسیقی‌درمانی می‌تواند ابزاری مهم در درمان دردهای مزمن باشد. بررسی تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ روی مسئله‌ی تأثیرات موسیقی روی مدیریت درد و رنج نشان می‌دهد بیمارانی که قبل، در طی یا حتی بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده‌اند، درمقایسه با کسانی که به موسیقی گوش نکرده‌اند، درد و کمتری تجربه کرده‌اند.

تحقیقات مذکور داده‌های بیش از ۷۰۰۰ بیمار را بررسی کردند و دریافتند کسانی که به موسیقی گوش می‌دهند، به داروهای کمتری برای مدیریت دردهایشان نیاز دارند. ضمنا زمانی‌که بیماران خودشان موسیقی را انتخاب می‌کردند، محققان شاهد افزایش جزئی نتایج مدیریت درد در آنها می‌شدند. دکتر «کاترین میدز» از دانشگاه برونل در این رابطه توضیح می‌دهد: «سالانه بیش از ۵۱ میلیون عمل جراحی در آمریکا و ۴/۶ میلیون در انگلستان انجام می‌شود. در حقیقت موسیقی دارویی غیرتهاجمی، ایمن و ارزان‌قیمت است که باید در اختیار همه‌ی کسانی باشد که قرار است عمل جراحی شوند.»

دکمه بازگشت به بالا