فرهنگ و هنر

اربعین حسینی را به راهپیمایی مستضعفان علیه استکبار جهانی تبدیل کنیم 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: حضور اقوام مختلفی که در راهپیمایی اربعین در کنار یکدیگر هستند نشانه همبستگی ملی ما است و باید بدانیم که فرصت در کنار قومیت‌های مختلف بودن به این سادگی پیش نمی‌آید.

به گزارش مجله خانواده، ششمین همایش بین‌المللی اربعین حسین با عنوان اربعین؛ همبستگی ملی، هم گرایی اسلامی و مقاومت جهانی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از اندیشمندان امروز دوشنبه (۲۰ شهریور) در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. 

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در ابتدای این نشست طی سخنانی اظهار کرد: حضور اقوام مختلفی که در راهپیمایی اربعین در کنار یکدیگر هستند نشانه همبستگی ملی ما است و باید بدانیم که فرصت در کنار قومیت‌های مختلف بودن به این سادگی پیش نمی‌آید. اربعین حسینی یک فرصتی است که همزیستی و هم کنشی در آن شکل می‌گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: دشمنان اسلام بر اختلاف بین اقوام ایرانی اصرار دارند و گاهی اوقات هم موفق بوده‌اند، اختلاف بین قوم سیستانی و قوم بلوچ اتفاقی بود که موجب کشتار در مسجد سیستان و بلوچستان شد. ما باید به این نکات تهدید توجه کنیم و بتوانیم راه‌کارهایی را در اربعین برای ایجاد اتحاد بین اقوام طراحی کنیم. 

شهریاری خاطرنشان کرد: تنش با اقوام  خارجی مستقر در مرزهای جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف نظام استکباری است. دشمنان گاهی اوقات تلاش می‌کنند هنگامی که قوم ایرانی در کنار قوم عراقی قرار می‌گیرد این تنش‌ها را قبل از اربعین بارور و سعی می‌کنند که از این تقابلات، استنتاجاتی را تهیه کنند.

وی افزود: ما وظیفه داریم همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان خود را به عنوان یک راهبرد کلان در اربعین دنبال کنیم و سعی کنیم نسبت به اختلافاتی که دشمنان ما در مرزهای پاکستان، افغانستان، آذربایجان و ترکیه  انجام می‌دهند، تنش زدایی کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اختلافات سیاسی بین جناح‌های مختلف باعث صدمه زدن به ارزش‌های اربعین می‌شود یعنی برخی از افراد از این بستر سوء استفاده می‌کنند برای اینکه جناح رقیب را تخریب کنند؛ بنابراین نباید جوری رفتار کنیم که ارزش‌های اربعین نادیده گرفته شود.

وی با انتقاد از دوقطبی‌سازی در جامعه اظهار کرد: ما امروز با دو نوع سبک زندگی و دو نوع مواجهه، با ارزش‌های اربعین روبرو هستیم؛ عده‌ای در تلاش هستند که حضور خود را در اربعین قوی نشان دهند و عده‌ای دیگر در تلاش برای فروکاستن ارزش‌های اربعین هستند و برای برطرف کردن این تهدیدها، پیشنهاد می‌شود شاخص‌های ایرانی – اسلامی را  بین قومیت‌ها تقویت کنیم. ضمن ارج نهادن به ارزش‌های قومیتی، باید بگوییم که ما مخالف قومیت نیستیم، ما مخالف قوم‌گرایی و گرایشاتی که عدالت را به خاطر قومیت زیر پا بگذارد هستیم. یکی از  ارزش‌های ممدوح کشورمان این است که زیست مسالمت آمیزی با اقوام مختلف داریم و با آن نقشه‌های دشمنان را هم نقش برآب می‌کنیم.ما باید سیاست همکاری با همسایگان جمهوری اسلامی را تقویت کنیم. نباید بگذاریم برخی اختلافات گاه و بی‌گاه تبدیل به تنش‌هایی شود که قومیت‌ها را به سمت مرزها تحریک کند.   

وی ابراز کرد: در رابطه با تقابلات سیاسی که در حوزه اربعین وجود دارد ما باید به سمتی برویم که تعارض سیاسی خود را، تبدیل به رقابت مفید و مثبت در روش‌های عقلانی کنیم. یکی از محوری‌ترین راه‌حل‌های این مشکل پذیرش مرجعیت حل تعارض است، یعنی ما در این تعارض سیاسی نیازمند یک مرجع هستیم، شخصی که حرف آخر را بزند و جناح‌های سیاسی از مواضع خود دست بردارند و این مرجعیت، نظام ولایت فقیه است که حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری آن را رهبری کرده و رهبری می‌کنند.

دبیرکل مجمع تقریب خاطرنشان کرد: همگرایی اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که ما به مفهوم قرآنی امت واحده توجه کنیم و اجزای مفهومی امت واحده را استخراج و ببینیم چه چیزی باعث تشکیل این امت واحده می‌شود.

وی در ادامه به تشریح  مدل مفهومی امت اسلامی و اتحادیه کشورهای اسلامی و مستندات آن پرداخت و از اربعین حسینی به عنوان یکی از راهکارهای همگرایی در جهان اسلام نام برد و گفت: ما باید اربعین حسینی را از حالت یک راهپیمایی شیعی به یک راهپیمایی اسلامی و راهپیمایی مستضعفان علیه استکبار جهانی تبدیل کنیم.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

با استفاده از طنز و مرورگرهای زبانی، داستان‌هایی را می‌سازم که عقل و همچنین قلب شما را به لرزه درمی‌آورد.
دکمه بازگشت به بالا