عمومیکسب و کار برتر

انواع آبنمای سنگی

آبنما سنگی چیست؟

آبنما یکی از مصنوعاتی است که از گذشته های دور در ساختمان ها استفاده می شده و بیشتر جهت آشامیدن آب یا شستشوی دست و صورت در بدو ورود به فضاها استفاده قرار می گرفته است. امروز آبنماها تبدیل به وسایلی تزیینی شده اند که از آن ها در فضاهای خارجی و داخلی استفاده می شود. ساختار منحصر به فرد آبنما در کنار صدای دلنشینی که ما ذهن ما را به طبیعت می برد، این مصنوعات سنگی را محبوب کرده و بسیاری از فضاهای مدرن و سنتی از آن استفاده می کنند.

در حال حاضر انواع آبنمای سنگی را باید از پرکاربردترین مصنوعات سنگی دانست که برای زیبا سازی، ایجاد تنوع و جذابیت در فضاهای ساختمانی و شهری استفاده می شود. در گذشته معمولا آبنماها را می توانستیم در سطح پارک ها و میادین شهر ببینیم؛ در حال حاضر خرید آبنما سنگی در اندازه ها و طرح های مختلف برای استفاده در حیاط خانه ها، دکوراسیون داخلی رستوران ها و هتل ها، مجموعه های تفریحی و رفاهی و موارد مشابه رایج شده است.

آبنما سنگی دیواری | آبنما سنگی کوچک‬‎ | آبنما سنگی ویلایی‬‎

انواع ابنما سنگی از نظر طراحی

یکی از عواملی که روی قیمت آبنما سنگی تاثیر می گذارد، شکل و ساختار آن است. طراحی این مصنوعات سنگی در سبک های متنوع و اندازه های گوناگونی انجام می شود تا امکان استفاده از آن ها در محیط ها و فضاهای مختلف فراهم باشد. در ادامه رایج ترین انواع ابنما سنگی را معرفی می کنیم.

آبنما کلاسیک

این نوع آبنما همان طور که از نامش پیداست از اولین مدل های آبنماهای سنگی محسوب می شود. این نوع ابنما معمولا از تلفیق سنگ های لاشه و سنگ های تزیینی ساختمانی طراحی شده و در محیط های تفریحی، ویلاها و خانه های لوکس کاربرد دارد. در این آبنماها مجسمه های تراشیده شده از سنگ در اطراف ابنما قرار می گیرند.

آبنما مدرن

با خرید و ساخت آبنمای سنگی مدرن معمولا مصنوعات سنگی که با نورپردازی های LED تزیین شده اند را خواهیم داشت. در انواع مدرن آبنماها معمولا در کنار سنگ از متریال های دیگری همچون چوب یا کاشی های استیل نیز استفاده می شود.

آبنما خانگی

کاربرد آب نمای سنگی خانگی استفاده در فضاهای کوچک داخل ساختمان است. از این مصنوعات معمولا در آپارتمان ها و داخل منازل استفاده می کنند. بنابراین در اندازه های زیر 1 متر و به صورت جمع و جور طراحی می شوند. آبنماهای کتیبه ای یا انواع ابنما سنگی با حوض مرکزی در این دسته قرار می گیرند که می توان آن ها را با ریموت کنترل کرد.

آبنما باغی

آبنماهای باغی را باید در دسته بزرگ ترین مصنوعات سنگی قرار داد؛ چرا که این نوع آبنماها معمولا در پارک های بزرگ، میدان ها و باغ های مجلل استفاده می شوند. انواع ابنما سنگی پرده ای، دیواری، استخری، مدل های طبیعی و طبقه ای می توانند در سایزهای بزرگ طراحی شوند.

آبنمای لابی

ویژگی های آبنما سنگی لابی این مصنوعات را برای نصب در محل ورودی ساختمان ها مناسب کرده است. آبنماهای لابی معمولا در لابی ساختمان های بزرگ، هتل ها و رستوران ها برای تلطیف فضا استفاده می شود. انواع آبنما پرده ای، کتیبه ای، چهار وجهی و میدانی را می توان برای این منظور طراحی کرد.

آبنما دیواری

خرید آبنما سنگی دیواری می تواند به صورت سفارشی یا از پیش ساخته انجام شود. این نوع آبنما همان طور که از نامش پیداست به شکل یک کتیبه یا دیوار طراحی می شود و می توان آن را در اندازه های گوناگونی طراحی کرد. انواع ابنما سنگی دیواری را می توان در فضاهای خارجی با دیوار موجود نیز تلفیق کرد و فضایی جذاب ساخت.

آبنما پارکی

آبنماهای پارکی از انواع آبنماها در اندازه های بزرگ هستند که می توان آن ها را به صورت طبقاتی، استخری، صخره ای یا مجسمه ای طراحی کرد.

آبنمای کوچک

هر نوع آبنمایی که بتوان از آن ها در فضاهای کوچکی مانند منزل، حیاط خلوت، بالکن یا لابی های کوچک استفاده کرد را در این دسته قرار می دهند. کاربرد آبنما سنگی کوچک ایجاد اتمسفری دلنشین در هر فضایی است.

آبنمای فواره ای

این نوع آبنما در فضاهای خارجی کاربرد داشته و در ابعاد بزرگی طراحی می شود. قیمت آبنما سنگی فواره ای با توجه به حجم بالای استفاده از سنگ در آن به نسبت سایر آبنماها بیشتر بوده و این نوع مصنوعات را بیشتر در میادین و عمارت های بزرگ می توان دید. از انواع آبنما فواره ای کوچک می توان در مناطق مسکونی نیز استفاده کرد.

آبنمای مخزن دار

یکی از محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین انواع ابنما سنگی است. این نوع آبنما به راحتی نصب شده و یک حوضچه یا مخزن آب، لوله کشی و پمپ مخصوص خود را دارد و می تواند به صورت مستقل کار کند. از این مصنوعات معمولا روی دکینگ ها، روف گاردن ها، پاسیوها و فضای پشت بام و در طراحی باغ ویلا استفاده می کنند.

آبنمای طبقه ای

این نوع آبنما را باید از انواع سنتی تر و قدیمی آبنما بدانیم که در آن، آب از مرکز به بالا پمپ شده و از آنجا به پایین سرازیر می شود. داشتن طبقه های مختلف در این نوع آبنمای سنگی باعث صدای دلنشینی می شود و هر چه فاصله طبقات از هم بیشتر باشد، صدای آب نیز بیشتر خواهد بود. کاربرد آبنما سنگی طبقه ای بیشتر در فضاهایی است که حس و حال کلاسیک و سنتی دارند.

آبنمای آبشاری

ویژگی های آبنما سنگی آبشاری برخلاف آبنما طبقه ای به گونه ای است که آب را در یک مسیر پلکانی به آرامی به پایین سرازیر می کند. از این آبنما معمولا در فضاهایی استفاده می شود که بین دو سطح، شیب قابل قبولی برای نصب آبنما وجود داشته باشد.

آبنمای مخفی شده

این نوع آبنماها به انواع ابنما سنگی بدون حوض یا آبنمای پنهان نیز معروف هستند که از انواع مدرن آبنماهای سنگی محسوب می شوند. در این نوع آبنما نیازی به حوضچه یا مخزن نیست و باید منبع آب را در زیر زمین نصب کنید. آبنماهای بدون حوض معمولا در ساختمان هایی که به سبک مدرن طراحی شده اند کاربرد دارند؛ چرا که در این نوع آبنماها از آثار هنری خیره کننده مانند مجسمه و گلدان و … استفاده می شود.

آبنمای ژاپنی

سبک ژاپنی آبنماهای سنگی معمولا در ترکیب با گیاه بامبو طراحی می شود. در این نوع آبنما، آب قطره قطره از گیاه بامبو خارج شده و روی سنگ و گیاهان اطراف آن سرازیر می شود. مزایای آبنما سنگی ژاپنی پاکسازی جسمی و معنوی و ایجاد اتمسفری فوق العاده در محیط است.

آبنمای استخری

آبنمای استخری همان طور که از نامش پیداست در حوض های بزرگ و استخرها کار گذاشته می شود و می توان آن را به همراه چراغ های LED رنگارنگ، تزیین کرد. برخی از این آبنماها در کنار استخر و برخی دیگر به عنوان یک قطعه مرکزی در استخر نصب می شوند.

آبنما صخره ای

یکی از محبوب ترین مدل های آبنما که طراحی آن نزدیک به آبشارهای طبیعی و صخره است. برای طراحی این آبنما از سنگ های لاشه ای و ورقه ای در کنار پوکه های معدنی استفاده می شود و بهترین انتخاب برای فضاهایی همچون پارک ها، مکان های تفریحی، باغ ویلاها، رستوران ها و فضاهای دیگر است.

کاربرد آبنما سنگی

آبنماهای سنگی در اندازه ها و طرح های متنوعی طراحی می شوند و می توان از آن ها در فضاهای داخلی و خارجی استفاده کرد. آبنما به عنوان یکی از مصنوعات سنگی و یک عنصر زیبا بخش در محیط، علاوه بر زیبایی بصری، صدای آرامش بخش طبیعت را به محیط افزوده و اتمسفری مثبت را ایجاد می کند. این مصنوعات سنگی کاربرد تزیینی و روح بخش دارند.

از آبنماهای سنگی می توان در ساختمان های اداری و تجاری، مجموعه های تفریحی و گردشگری، انواع هتل ها و عمارت های بزرگ، رستوران ها، تالارهای مختلف، لابی ساختمان ها، فضای داخلی منازل و آپارتمان ها و بسیاری از فضاهای داخلی و خارجی دیگر استفاده کرد. از مزایای آبنما سنگی و استفاده از این مصنوعات در ساختمان باید به بالا بردن ارزش ساختمان نیز اشاره کرد.

فواید و مزایای آبنما سنگی

 • صدای آرامش بخش جریان آب را به محیط اضافه می کند.
 • جذابیت های بصری فضاها را افزایش می دهد.
 • جریان هوا را از خشکی خارج کرده و مرطوب می کند.
 • درجه حرارت محیط را متعادل نگه می دارد.
 • تمرکز، آرامش ذهن، شور و نشاط را به محیط هدیه می دهد.
 • باعث کاهش احساس استرس و اضطراب و از بین بردن صداهای آزاردهنده محیطی نظیر ترافیک و مکالمات می شود.
 • باعث جلب توجه افراد و افزایش مشتریان و ایجاد محیط مناسب توسعه کسب و کار می شود.

ویژگی های آبنما سنگی خوب

پیش از آن که قیمت آبنما سنگی را پرس و جو کنید، برای خرید آبنما سنگی باید ویژگی های آن را در نظر داشته باشید. یک آبنمای سنگی با کیفیت ویژگی های زیر را دارد:

 • از سنگ های مناسب آبنما سنگی در آن استفاده شده است.
 • آبنما در برابر زلزله و سایش ناشی از آب مقاوم است.
 • آبنمای سنگی مرغوب در اثر برخورد نور خورشید در طولانی مدت فرسوده نمی شود.
 • سنگ های به کار رفته در آبنمای سنگی تغییر رنگ نمی دهند.
 • امکان نورپردازی و هماهنگی با انواع دکوراسیون ها در آبنما وجود دارد.
 • از مهم ترین ویژگی های آبنما سنگی باکیفیت مقاومت در شرایط مختلف آب و هوایی است.
دکمه بازگشت به بالا