عمومیکسب و کار برتر

نحوه پرورش و نگهداری از گل ملکه شب در خانه

گیاه اپیفیلوم (Epiphyllum) که به ملکه شب معروف است به نظر می‌رسد شبیه زنبق آبی یا ارکیده باشد، اما نوعی کاکتوس است که شب‌ها با گلهای عظیم شکوفا می‌شود. نام آن اپیفیلوم است و در ادامه نحوه پرورش آن در گلدان آورده شده است.

اپیفیلوم گیاهی است از تیره کاکتوس‌ها یا فیلوکاکتوس نیز نامیده می‌شود. این نمونه معمولی از آمریکای مرکزی، به ویژه جنگل‌های برزیل است. ساقه‌های آن به شکل برگهای مسطح، پهن و شکننده اصلاح شده‌اند که این امر پدیده عجیبی را نشان می‌دهد که در آن برگهای جدیدی از برگها بیرون می‌آیند.

گلهای اپیفیلوم از نظر شکل شبیه یک نیلوفر آبی هستند، بزرگ (حدود 10الی20 سانتی متر) و سفید رنگ. این گیاه معمولاً 2 الی3 سال پس از ریشه زایی شکوفا می‌شود. جوانه‌ها حدود سه تا پنج روز قبل از پژمردگی دوام می‌آورند و جوانه‌ها در طول روز بسته می‌شوند و عصر باز می‌شوند. به همین دلیل گیاه اپیفیلوم را “ملکه شب” نیز می‌نامند.

نحوه نگهداری گل اپیفیلوم

1) تکثیر و گلدهی

هنگامی که جوانه‌های گل ظاهر می‌شوند (معمولاً بین آوریل و ژوئن) محل یا دمای گیاه را تغییر ندهید، زیرا اینکار می‌تواند باعث ریزش جوانه‌ها شود. جوانه‌های گل فقط یکبار از یک ساقه (برگ) ظاهر می‌شوند. به همین دلیل است که گیاه به ندرت شکوفا می‌شود و ساقه‌های قدیمی باید به صورت دوره‌ای بریده شوند تا رشد جوانه‌های جدید و بر این اساس ظاهر جوانه‌های گل جدید تحریک شود.

2) نور مناسب

این گیاه دوست دارد در یک مکان روشن و تهویه باشد، اما نباید در نور مستقیم خورشید باشد. کمبود نور معمولاً منجر به خشک شدن ساقه‌ها مانند چوب، به جای برگ می‌شود. نور کم همچنین از گلدهی گیاه جلوگیری می‌کند. ساقه‌های نازک کشیده باید برداشته شوند، زیرا معمولاً هرگز گلی نمی دهند.

3) خاک مناسب

اپیفیلوم خاک زهکشی خوب مخلوط با ماسه را دوست دارد. بین ماه‌های آوریل و سپتامبر، گیاه ملکه شب دوست دارد به خوبی هیدراته شود و بقیه زمان نیاز به آبیاری متوسط دارد. در تابستان، گیاه دوست دارد مرتباً سمپاشی شود.

4) دمای مناسب

 دمای ایده آل برای اپی فیلوم بین 30 تا 5 درجه سانتیگراد است. دمای پایین می‌تواند گیاه را از بین ببرد. اپیفیلوم را می‌توان به صورت درخت یا درختچه کم ارتفاع شکل داد، اما می‌توان آن را به عنوان یک گیاه آویزان نیز رشد داد. ملکه شب در محیط طبیعی خود در جنگل، یک سیستم ریشه خارجی مشابه ارکیده ایجاد می‌کند، البته شباهت بسیاری هم بین آنها وجود دارد.

به همین دلیل است که اپیفیلوم را شبیه به ارکیده میدانند. این گل زیبارا تنها از بهشت گل ها یعنی بازار گل میتوانید تهیه کنید. هر گلی را که دوست داشتید میتوانید با مراجعه به بازار گل تهیه کنید و از پرورش و نگهداری گل مورد علاقه خود لذت ببرید. اما بازار گل ها به صورت شبانه روزی نیستند و ساعات کاری مشخصی دارند. برای مطلع شدن از ساعت کاری و لوکیشن بازار گل های تهران و خرید گل و گیاه اینترنتی به سایت باشگاه خبرنگاران جوان مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا