عمومیکسب و کار برتر

آشنایی با تیپ های شخصیتی زنان

انواع تیپ های شخصیتی زنان در روانشناسی چیست؟

انواع تیپ های شخصیتی زنان در روانشناسی چیست؟ آیا نقاط ضعف و قوت تیپ‌ های شخصیتی زنان را می‌شناسید؟ شما در کدام گروه جای دارید؟

«تیپ» از كلمه یونانی «توپس» به معنای نقش یا اثر است. انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی، به معنای خصوصیات ویژه جسمی و روان‌ شناختی خاصی است كه آدم‌ها را از همدیگر مجزا می‌كند. به طور کلی روانشناسان و پزشکان دریافتند که مجموعه‌ای از آدم‌ها كه در یک دسته از انواع تیپ شخصیتی قرار می‌گیرند، رفتارها و اندیشه‌های تقریبا مشابهی دارند که در نتیجه واكنش‌های بدنی آن‌ها نیز تا حدودی به هم نزدیک است.

انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی در زنان و مردان متفاوت است و شناخت آن‌ها به اعضای خانواده دوستان و همسران کمک می‌کند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و رابطه صمیمانه‌ای را شکل دهند. در این مقاله قصد داریم با تیپ های شخصیتی a b c d در زنان آشنا شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی در مردان مقاله زیر را مطالعه کنید.

روانشناسی زنان بر اساس تیپ های شخصیتی a b c d

تیپ شخصیتی زنان A

آیا شما هم زنانی را می‌شناسید که به نظر می‌رسد همیشه عجله دارند؟ آیا در خانواده شما شخصی به کار خود اعتیاد دارد؟ افرادی که در این نوع شخصیت‌ها جای می‌گیرند بیش فعال، پرانرژی و بسیار پربار هستند و هر کاری بخاطر شغلشان انجام می‌دهند. کار بی‌وقفه باعث می‌شود کمی خانواده و دوستانشان فراموش کنند. با تمام این اوصاف شخصیت تیپ A با قابلیت رقابت پذیری مشخص می‌شود که باید از دیگران بهتر باشد.

در بعضی مواقع، پرخاشگری می‌کنند زیرا تعادل برقرا کردن بین خانواده، کار و دوستان برایشان امری دشوار است. از نظر تیپ شخصیتی زنان نوع A، کار چیزی اساسی و ضروری در زندگی آن‌ها است. کار و موقعیت اجتماعی هسته مرکزی آن‌ها است. بر این اساس، تیپ شخصیتی زنان گروه A یکی از عوامل سرد مزاجی در زنان است و یا حداقل این برداشتی است که از رفتار آن‌ها برداشت می‌شود. آن‌ها احساسات خود را سرکوب می‌کنند، حساس نیستند و همیشه سخت و محکم به نظر می‌رسند. بدون شک، آن‌ها بسیار مستعد ابتلا به استرس یا اضطراب هستند و اغلب خیلی زود دچار بیماری‌های مربوط به استرس از جمله بیماری ‌های قلبی می‌شوند.

نکات قوت تیپ تیپ شخصیتی زنان A

 • عاشق تغییر است.
 • سریع
 • کارآفرین
 • مدیر
 • بلند پرواز
 • مستقل
 • پرشور
 • خواستار حداکثر آزادی اس.
 • رقابت طلب

نقاط ضعف تیپ شخصیتی زنان A

 • یک دنده
 • عجول
 • سخت
 • خشن
 • بی احساس
 • بد خو
 • سلطه گر

تیپ شخصیتی زنان نوع B

برخلاف آنچه از انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی توضیح داده شد، تیپ شخصیتی زنان گروه B بسیار آرام هستند. این زنان به راحتی استرس نمی‌گیرند. به همین دلیل، اغلب دیر به قرار می‌رسند اما از این بابت عصبی نمی‌شوند. افراد با شخصیت تیپ B از طرفداران پرو پا قرص خواب هستند. بنابراین، بیدار شدن زود هنگام یا خوابیدن کمتر از 8 ساعت هیچگاه در برنامه آن‌ها نیست.

این باعث می‌شود که زندگی بسیار آرام و بدون هیچ گونه فشار داشته باشند. در واقع، آن‌ها برای اینکه بهترین باشند، اهمیتی به رقابت نمی‌دهند. آن‌ها محدودیت‌های خود را می‌پذیرند و نیازی نیست که از دیگران بهتر باشند. افرادی که دارای این نوع شخصیت هستند زندگی را دقیقا همانگونه که هست می پذیرند و اجازه می‌دهند همه چیز فقط با جریان پیش برود.

یکی از بزرگترین خصوصیات این نوع شخصیت این است که آنها بسیار همدل و گرم هستند. آن‌ها از نظر اجتماعی با مشکلی روبرو نیستند و مردم را به خود جلب می‌کنند. همچنین‌، به دلیل اعتماد به نفس زیادی که به خود دارند بسیار جذاب هستند و معمولا عزت نفس بالایی دارند. گاهی اختلالاتی در دختران پدید می‌آید به خصوص در دخترانی که درای تیپ شخصیتی گروه B هستند اختلالی به نام سندروم سیندرلا، که برای اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله ای که در همین رابطه در سایت ایده آل مگ قرار داده ایم را مطالعه نمایید.

نقاط قوت شخصیتی زنان نوع B

 • مشتاق
 • قانع
 • دوست خوب
 • کاریزماتیک
 • ایده پرداز
 • محرک
 • خیال باف
 • با نشاط

نقاط ضعف شخصیتی زنان نوع B

 • درگیر
 • گاه غیرواقعی
 • تنها
 • آنچه را که شروع کرده تمام نمی‌کند.
 • دامنه توجه کوتاه
 • مغرور یا لوس
 • خودخواهی
 • کلی گو

تیپ شخصیتی زنان نوع C

این نوع از انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی در زنان بسیار بحث برانگیز است، زیرا منفعل‌ترین و مطیع‌ترین انواع افراد را در بر می‌گیرد. زنانی که احساس می‌کنند از بین تیپ های شخصیتی a b c d در این گروه قرار دارند در برابر شرایط استرس زا یا اتفاقات غیرمنتظره احساس بی دفاعی می‌کنند. هر چقدر هم تلاش کنند نمی‌توانند احساس ناتوانی خود را از بین ببرند. این باعث می‌شود که آنها اغلب قربانیان خشونت خانگی، تجاوز و آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند. این به این دلیل است که مطیع و مطابق آنچه از اطراف انتظار می‌رود رفتار می‌کنند.

آنها توانایی تصمیم گیری ندارند و از این کار بسیار ترسیده‌اند. عدم امنیت آن‌ها بسیار جدی‌تر از افراد با شخصیت تیپ A است. افراد با شخصیت C از بلوک‌های عاطفی مداوم رنج می‌برند که می‌تواند پیامدهای منفی بر سلامتی آن‌ها داشته باشد. یکی از ویژگی‌های این گروه این است که این افراد احساسات خود را مهار می‌کنند یا به عبارت دیگر، آن‌ها احساسات خود را برای خود نگه می‌دارند. به این ترتیب، آن‌ها عصبانیت، ناامیدی، غم و اندوه را می‌بلعند و برای ابراز آرامش نمی‌توانند خودرا ابراز کنند. این امر منجر به مشکلات جدی و افسردگی می‌شود.

نقاط قوت تیپ شخصیتی زنان نوع C

 1. با دقت
 2. خلاق
 3. قابل اعتماد
 4. تخیلی
 5. مستقل
 6. چیزی را تا اخر دنبال می‌کند.
 7. درستکار
 8. باهوش
 9. تحلیل‌گر
 10. متفکر و اندیشمند

نقاط ضعف تیپ شخصیتی زنان نوع C

 1. غیر اجتماعی به نظر می‌رسد.
 2. رفتار انتقادی
 3. نیمه خالی لیوان را می‌ببیند.
 4. شکاک، بی ایمان

تیپ شخصیتی زنان نوع D

تیپ شخصیتی زنان نوع D سرعت آهسته‌تری نسبت به کار و زندگی دارد. این دسته از زنان به دنبال امنیت و زمان طولانی در کار هستند و از انجام یک کار تکراری روز به روز بسیار خوشحال می‌شوند. تکرار به آن‌ها امکان می‌دهد در کارهایی که انجام می‌دهند بسیار ماهر شوند. به همین ترتیب، اگر قوانین کاری یا اجتماعی تغییر کند، ناراضی می‌شوند؛ و دوست نخواهند داشت. زیرا روزمرگی برای پایبند بودن به آنچه می‌دانند موثر است. برای شخصیت تیپ D‌، حتی اگر روش فعلی ناخوشایند باشد، روش‌های جدید و ناشناخته را بدتر می‌دانند.

نقاط قوت تیپ شخصیتی زنان نوع D

 1. محتاط
 2. بی ریا
 3. دلسوز
 4. ثابت و پایدار
 5. منصف و عادل
 6. آرام
 7. قابل اعتماد
 8. ناظر

    در انجام کارهای معمول و تکراری تبحر دارد.

نقاط ضف تیپ شخصیتی زنان نوع D

 1. آرام و شمرده صحبت می‌کند.
 2. با تغییرات مخالف است.
 3. این دسته از زنان قاطع نیستند.
 4. کم روزنان خلاق یا ناظر

آیا می توانید همزمان در چندین کار شرکت کنید و آیا همیشه به همه اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد توجه دارید؟ اگر اینطور است شما یک زن خلاق هستید که از نظر احساسی قوی، خلاق و ناظر هستید. همچنین قادر به انجام همزمان چندین پروژه می باشید و در صورت لزوم همیشه آماده استفاده از عقل خود هستید. البته اگر برنامه های شما مطابق میل تان پیش نرود، احساس سرخوردگی و ناراحتی خواهید کرد.

تیپ های شخصیتی زنانه (9 نوع رایج)

بسیاری از زنان می گویند که ما زاده شده ایم تا حقیقی باشیم، نه کامل و باید احساس خاص و بی نظیر بودن کنیم. همه ی زنها شخصیت های متفاوتی دارند که آنها را از دیگران متمایز می کند. در این مطلب شناخت و دسته بندی انواع شخصیت زنان آورده شده است.

به گفته متخصصان روانشناسی، شخصیت تمام زنان با هم یکسان نیست و آنها را می توان در دسته های مختلفی قرار داد. یک نوع شناسی، می تواند به ما کمک کند رفتار خود را درک کنیم و مواردی را که مانع ما هستند یا نمی گذارند خودمان باشیم اصلاح نماییم. در این مقاله، 9 نوع زن را با توجه به شخصیت آنها معرفی می کنیم. بنابراین می توانید بررسی کنید که زن مورد علاقه ی شما در کدام دسته قرار می گیرد و آیا این زن مناسب شما هست یا خیر.

1-زنان خلاق یا ناظر

آیا می توانید همزمان در چندین کار شرکت کنید و آیا همیشه به همه اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد توجه دارید؟ اگر اینطور است شما یک زن خلاق هستید که از نظر احساسی قوی، خلاق و ناظر هستید. همچنین قادر به انجام همزمان چندین پروژه می باشید و در صورت لزوم همیشه آماده استفاده از عقل خود هستید. البته اگر برنامه های شما مطابق میل تان پیش نرود، احساس سرخوردگی و ناراحتی خواهید کرد.

2-زنان تکانشی

این زنان عجولانه و ناپخته عمل می کنند، دو بار در مورد یک چیز فکر نمی کنند و همیشه به دنبال انگیزه های قلب خود هستند. آنها تقریباً همیشه به طور غریزی عمل می کنند و اگرچه گاهی اوقات می توانند نتایج خوبی بگیرند، اما اغلب از عواقب عملکردهای خود بی اطلاع هستند.

3-زنان نابالغ و بسته

آنها زنانی هستند که در خارج از محدوده ی امن خود، احساس ناامنی می کنند و ترجیح می دهند همیشه در گروه کوچک خانواده یا دوستانشان زندگی کنند. آنها به دنبال جلب توجه نیستند، از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند و تغییرات را دوست ندارند و همیشه در یک روال معمول احساس راحتی می کنند. بعضی اوقات نگرش های کودکانه و ناپایداری دارند و برای برقراری رابطه، شخصیت های قدرتمند و کنترل کننده را جستجو و جذب می کنند. زنانی که دارای عزت نفس بالا و امنیت هستند، برخلاف کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند و می ترسند، بیشتر مورد پسند مردها قرار می گیرند.

4-زن انحصار طلب

این زنان خواهان مردانی متمایز با امکانات و موقعیت بالاتر نسبت به بقیه هستند، بطوری که کاملا در تملک آنها باشند. مرد مورد علاقه زن انحصار طلب باید مثل یک پادشاه باشد، او انتظار دارد آن مرد در خیالات هم به هیچ زن دیگری حتی مادرش توجه نکند. وفاداری یک مرد اصلی ترین معیار او برای انتخاب است.

5-زنان صادق

این زنان دو رو نیستند و همه چیز را همانطور که احساس می کنند، بدون حاشیه و گاهی اوقات بدون تدبیر می گویند. صداقت و شفافیت آنها در برخی شرایط می تواند بسیار مفید و حتی قابل تقدیر باشد، در حالی که در شرایط دیگر ممکن است موجب ضربه خوردن و حتی شکست شان شود.

6-زنان تحلیلگر

اگر شما جزء این دسته از زنان هستید، همیشه به دنبال پاسخی برای همه اتفاقات می باشید، شما همیشه خونسرد هستید و رفتار خود و دیگران را تجزیه و تحلیل می کنید، همه چیز را سازماندهی و برنامه ریزی می کنید و عواطف خود را با منطقی ساختن همه چیز و دادن پاسخ منطقی به آنچه برای شما اتفاق می افتد یا نگرانی شما است، کنترل می کنید. علاوه بر این شما استراتژیست و به دنبال پول و قدرت هستید. به گفته متخصصان این نوع زنان معمولاً باهوش تر، ژرف تر و روشنفکرتر هستند. با این حال، تجزیه و تحلیل بیش از حد و مهار احساسات زندگی عاشقانه، همه روابط آنها را به خطر می اندازد.

7-زنان مادر گونه یا محافظ کار

این زنان مانند مادران مراقب همه چیز هستند و تمام موقعیت ها و شرایط را کنترل می کنند. بعلاوه خانواده و فرزندان شان برای آنها در اولویت قرار دارند و بودن کنار آنها را به انجام فعالیت های اجتماعی دیگر و اهداف شخصی ترجیح میدهند.

8-زنان عاشق پیشه و احساساتی

این یکی دیگر از انواع زنان هستند که با توجه به شخصیت شان مشتاق، رمانتیک و عاشق زندگی می باشند. این نوع شخصیت معمولا مورد توجه افراد بسیاری قرار می گیرد. مطمئناً اگر شما چنین زنی را می شناسید، شخصیت او معمولاً عاشق و جذاب، خلاق و با انرژی است.

9-زنان خردمند

آنها زنانی باهوش، متفکر، ژرف و مدافع حق و عدالت هستند. آنها تا حدی درون گرا هستند و از تنهایی لذت می برند. خب احتمالا متوجه شده اید که شما یا همسرتان در کدام تیپ شخصیتی قرار دارد. هر گروه ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد، به این ترتیب شما هم می توانید تیپ شخصیتی خود را مشخص نمایید.

تیپ های شخصیتی دخترانه کدامند؟

در این مطلب از مقاله های روانشناسی مجلۀ سیب در ادامۀ مطلب تیپ‌های شخصیتی مردانه، بر آن شدیم تا درمورد تیپ های شخصیتی دخترانه نیز مطلبی بنویسیم. در این دسته‌بندی بر اساس ویژگی‌های شخصیتی، افراد به 6 دسته تقسیم ‌شده‌اند.

·         دختر آلفا

همانند مرد آلفا مهم‌ترین ویژگی دختر آلفا نیز اعتماد‌به‌نفس است. با وجود این احساس، زن آلفا فردی است که از اعمال، افکار و احساسات خود مطمئن است و این باعث می‌شود که حتی در موقعیت‌های دشوار این اطمینان را داشته باشد که از آن عبور خواهد کرد.

زمانی که زنان دیگر به کسی نیاز دارند که از او الهام بگیرند، در بین سایر تیپ های شخصیتی دخترانه، این زن آلفا است که با استحکامی که در اعمال خود دارد افراد را مجذوب می‌کند. در واقع دختر آلفا یک رهبر قدرتمند است که این قدرت را از اعتماد‌به‌نفس خود می‌گیرد. شخصیت‌های زن آلفا دقیقاً مانند شخصیت‌های مرد آلفا عمل می‌کنند، زیرا مشتاق هستند نقش‌های چالش‌برانگیزی را برای آزمایش خود به عنوان رهبر و ارتقای جایگاه اجتماعی خود بر عهده بگیرند.

·         دختر بتا

دختران بتا ماهیتی مطیع و بیش از حد مهربان دارند که تا جای امکان از بروز اختلاف جلوگیری می‌کنند. شاید بتوان گفت که، نکته منفی این مورد از تیپ های شخصیتی دخترانه صمیمیت و مهربانی بیش از حد آن‌هاست که باعث می‌شود برای جلوگیری از رنجیده شدن افراد اغلب خود را نادیده بگیرد. دختران بتا مشتاقِ کمک و یاری به بقیه هستند و حتی در فعالیت‌هایی که علاقۀ زیادی به آن ندارند به‌راحتی داوطلب می‌شوند تا بتوانند محبت و احترام افراد را به دست آورند. یک دختر بتا دوست خوبی برای دیگران خواهد بود.

·         دختر گاما

دنیای دختران با شخصیت گاما بر حول خودشان می‌گردد. این افراد کاملاً مستقل هستند و مانند دختران آلفا به ارزش‌های خود اطمینان دارند؛ بنابراین، اغلب نیازی به اثبات چیزی به دیگران ندارند. در بین سایر تیپ های شخصیتی دخترانه شاید بتوان گفت دختران گاما منظم‌ترین‌اند. این افراد چه در محیط و چه در برنامۀ روزانۀ زندگی خود نظم و سازمان‌دهی خوبی دارند. این افراد به دنبال چیزی که در زندگی می‌خواهند می‌روند و نمی‌توان آن‌ها را متوقف کرد. دختر گاما در دوستی‌ها و روابط فردی عالی است. او فردی باثبات در تصمیمات و موقعیت‌های زندگی‌ است که می‌توان در مسیر پیشبرد زندگی به او تکیه کرد.

دختر امگا

دختران امگا افرادی درون‌گرا هستند که باوجود خجالتی و سربه‌زیر بودن پرشور و باهوش نیز دیده می‌شوند. زن امگا به‌جای بیرون رفتن و گسترش دایره اجتماعی خود مانند زن آلفا ترجیح می‌دهد روی مبل در خانه بماند تا مطالعه کند. این افراد اغلب بیش از حد حساس هستند و به‌خاطر درون‌گرا بودن ممکن است نتوان این حساسیت را در همان ابتدا دید.

باتوجه‌به اینکه، این افراد اغلب وقت خود را صرف مطالعه یا پیشبرد جنبه‌های مختلف زندگی خود می‌کنند و با هوشی که دارند تحسین دیگران را بر می‌انگیزند. توانایی این افراد در داشتن افکار روشنفکرانه و هم‌صحبتی، این گروه از تیپ های شخصیتی دخترانه را به شریک عاطفی خوبی برای طیف گسترده‌ای از سایر شخصیت‌های دیگر تبدیل می‌کند.

دختر دلتا

دختران دلتا مشابه امگا خجالتی هستند. این افراد ترجیح می‌دهند تعاملات اجتماعی خود را محدود کنند تا با دایرۀ کوچک‌تر همراهان خود راحت‌تر باشند. دختران دلتا افرادی واقع‌بین هستند و برخلاف دختران امگا، که در موقعیت‌های مختلف رؤیاهای فانتزی خود را مرور می‌کنند، فقط به فرصت‌های عملی در زندگی نگاه می‌کنند.

به‌خاطر تلاش زیاد و اطمینان از اینکه همیشه خودش را بهبود می‌بخشد ممکن است مدتی طول بکشد تا زن دلتا عیب‌های خود را بپذیرد و از آن‌ها عبور کند. خوشبختانه حس واقع‌گرایی می‌تواند به او کمک کند تا بر نقص‌هایی که ممکن است ببیند و برای دیگران آشکار نیست غلبه کند. زنان دلتا از قدرت کلمات بسیار آگاه هستند و در تعامل با دیگران با درکی عمیق از این قدرت به نفع خود استفاده می‌کنند. به‌دلیل توانایی در برقراری مکالمات معنادار می‌تواند با افرادی که دوست دارد ارتباط برقرار کند که بسیار راحت‌تر از ملاقات با غریبه‌هاست.

دختر سیگما

در بین بقیه تیپ های شخصیتی دخترانه شاید بتوان گفت دختر سیگما و آلفا بیشتر به هم شبیه هستند؛ اما، دختران سیگما بیشتر از سایر تیپ های شخصیتی دخترانه دچار وابستگی عاطفی می‌شوند. بسیاری از افراد به زن سیگما غبطه می‌خورند؛ زیرا، او از شخصیت خود مطمئن است و از شخصیت خود برای رسیدن به آنچه می‌خواهد استفاده می‌کند. زن سیگما زمانی که احساس می‌کند در کانون توجه قرار دارد می‌تواند به‌خوبی خود را مدیریت کند و در موقعیت مناسب عقب‌نشینی کند یا توجه بیشتری را جلب کند.

یک دلیل عالی برای دوستی با یک زن سیگما این است که آن‌ها بسیار وفادار هستند و برای کسانی که دوستشان دارند فداکاری می‌کنند. وقتی دوستی از آن‌ها می‌خواهد که کاری انجام دهند یا به آن‌ها کمک کنند؛ زن سیگما این فرصت را در آغوش می‌کشد و همیشه در کنارش است تا درصورت نیاز کمک کند.

در بسیاری از موارد، ماهیت گریزان زن سیگما همان چیزی است که افراد زیادی را به سمت آن‌ها جذب می‌کند؛ زیرا، آن‌ها با رمز و راز رفتار می‌کنند و این اغلب باعث می‌شود افراد را به سمت خود بکشانند. بااین‌حال، این طبیعت گریزان می‌تواند باعث شود که افراد به یک زن سیگما اعتماد نکنند. درمجموع زن سیگما بسیاری از ویژگی‌های شخصیت‌های دیگر را در خود دارد.

بهترین تیپ شخصیتی دخترانه در رابطه کدام است؟

شاید نتوان هیچ‌گاه بهترین تیپ های شخصیتی دخترانه در روانشناسی را مشخص کرد چرا که هیچ‌کدام بر دیگری برتری ندارند. در واقع هر تیپ شخصیتی توانایی‌ها و ضعف‌های خود را دارد و در جایی که یکی دیگر از تیپ‌های شخصیتی ضعف دارد ممکن است تیپ دیگر قوی عمل کند.

برای مثال دختران سیگما نسبت به سایر تیپ های شخصیتی دخترانه در رابطه فداکارتر هستند؛ اما، این فداکاری در دختران گاما دیده نمی‌شود. توانایی دختران گاما ثبات آن‌هاست که به پیشبرد اهدافشان کمک خواهد کرد. همچنین مورد دیگری که وجود دارد این است که، مطلقاً نمی‌توان همۀ افراد را در این دسته‌بندی‌ها جا داد و افراد ممکن است ویژگی‌های مختلف و متنوعی از تیپ‌های شخصیتی مختلف داشته باشند.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا