عمومیکسب و کار برتر

روش عملکرد ترمز ای بی اس

ترمز ABS چیست؟

ترمز ضد قفل یا ای بی اس (ABS) که مخفف Anti Braking System است به معنای سیستم (ترمز) ضد قفل می باشد. ترمز ABS مانع از قفل شدن چرخ ها و در نتیجه از کشیدگی خودرو در جاده لغزنده یا سرعت بالا می شود.

در گذشته هنگام گرفتن ترمز زمانی که اتومبیل دچار کشیدگی می شد، فرمان پذیری تا حد زیادی کاهش می یافت و فرمان خودرو قادر به حرکت در جهت اتومبیل نبود که باعث منحرف شدن خودرو از مسیر و احتمال خطر تصادف را افزایش میداد.

 امروزه با استفاده از ترمز ضد قفل (ABS) روند این خطر رو به کاهشی می باشد. پس می توان از ویژگی های ترمز ای بی اس (ABS) به امکان هدایت اتومبیل در شرایط مختلف، توقف سریع و آسودگی خودرو اشاره کرد.

ترمز abs و ebd | ترمز ای بی اس سمند | ترمز ای بی اس موتور

ترمز ABS به وجود آمد که بتواند آسودگی خاطر را برای رانندگان هنگام استفاده از ترمز هموار سازد. زمانی که پیشرفت در صنعت خودرو سازی از قبیل امکان سرعت بالا برای رانندگان شکل گرفت، خودرو ها نیازمند سیستم کنترل کننده پیشرفته تری بودند چرا که کنترل خودرو هنگام سرعت با خطرات جبران ناپذیری همراه بود.

لازم به ذکر است که قیمت بلوک ای بی اس با توجه به نرخ ارز تعیین میشود و برای خرید بلوک ای بی اس میتونید به قیمت دلار توجه ویژه ای داشته باشید.

 در مواقعی نیز، جاده ها براثر بارش لغزنده می شدند که کنترل خودرو با سرعت بالا امری غیر ممکن بود. طبیعتا در این صورت یا هنگام ترمز گیری شدید چرخ ها روی سطح جاده قفل و باعث کشیدگی خودرو روی جاده می شد، که کنترل اتومبیل برای راننده سخت یا حتی غیر ممکن بود. قانونا باید سیستمی به وجود می آمد که بتواند این موانع را از سر راه بردارد.

مهندسان شرکت های بزرگ خودروسازی موفق شدند سیستم کنترل کننده پیشرفته یا ضد قفل ABS را طراحی کنند که با توسعه ی این فناوری در حال حاضر اکثر خودرو های روز دنیا به سیستم ترمز ABS مجهز شده اند.

روش عملکرد ترمز ضد قفل ABS

ترمز abs و ebd | ترمز ای بی اس سمند | ترمز ای بی اس موتور

زمانی که سرعت خودرو به 100 کیلومتر در ساعت برسد هنگام فشار دادن پدال ترمز روی جاده ی مساعد 5 ثانیه طول می کشد که سرعت خودرو به صفر برسد.

این عمل به صورت تدریجی از قدرت چرخیدن چرخ ها می کاهد، اما زمانی که ترمز گیری شدیدی اتفاق افتد یا وقتی که جاده لغزنده باشد، چرخ ها به فاصله یک ثانیه قفل می شوند که به کشیده شدن خودرو می انجامد (به جای 5 ثانیه زمان بیشتری طول می کشد که خودرو به طور کامل متوقف شود).

سیستم ABS در این مواقع عملی مشابه با ترمزگیری تناوبی انجام می دهد، یعنی با قرار دادن فشار روغن در مسیر لوله‌ های ترمز به صورت مکرر کنترل و رها می کند تا به تدریج دور و شتاب چرخ‌ها کاهش پیدا کند. بنابراین سرعت خودرو نیز به صورت ثابت کاهش پیدا می کند. پس ABS  می تواند حرکت چرخ ها را با سرعت خودرو متناسب سازد و از ناهماهنگی چرخ ها با یکدیگر جلوگیری کند.

تاریخچه ترمز ABS

ابتدا ترمز ضد قفل (ABS) به نام ترمز ضد لغزش به کار برده می شد که برای اولین بار، درخطوط راه آهن آمریکا (شرکت ترمز هوایی وستینگهاوس) مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1940، شرکت ترمز هوایی وستینگهاوس متوجه کاربرد این سیستم برای جلوگیری از ساییدگی در لاستیک هواپیما شد که تقاضای زیادی هم در  این زمینه دریافت کرد.

در سال 1966میلادی، دانلوپ ماکسارت موفق شد این سیستم را روی اتومبیل Jensen FF قرار دهد و روانه بازار کند در نهایت ترمز ای بی اس (ABS) در سال 2004 در خودرو های مسافربری اروپایی مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج از این فناوری در اکثر خودرو ها استفاده شد.

منبع : اینفوجاب مارکت

دکمه بازگشت به بالا