عمومیکسب و کار برتر

کاور فرش آماده بخرم یا سفارش تولید بدم؟

کاور فرش آماده بخرم یا سفارش تولید بدم؟

یکی از مواردی که باید در خرید کاور فرش مد نظر داشت، توجه به پارچه ای است که برای تولید کاور فرش استفاده می شود.  پارچه هایی که تولید کنندگان مختلف برای تولید کاور فرش کشدار یا روفرشی کشدار استفاده می کنند از لحاظ با هم متفاوت اند. این دو پارامتر بر روی قیمت تمام شده و قیمت مصرف کننده تاثیر گذار است.

جنس کاور فرش

دو جنسی که عموما برای تولید کاور فرش استفاده می شوند عبارتند از:

  • مخمل شانل
  • مخمل پورش (مخمل پورشه)

اکثر تولید کنندگان کاور فرش از مخمل شانل برای تولید کاور فرش استفاده میکنند. این پارچه از دوام مناسبی برخوردار است و میتوان طرح های مختلف را با کیفیت بالایی روی آن چاپ کرد. تعداد محدودی از تولید کنندگان از پارچه مخمل پورشه برای تولید کاور فرش استفاده می کنند. پارچه مخمل پورش نسبت به مخمل شانل سبک تر، لطیف تر و البته گران تر است. اگرچه پارچه های مخمل شانل که تولیدکنندکان خوب کاور فرش استفاده می کنند پرز نمیدهند ولی پارچه مخمل پورشه از لحاظ پرزدهی وضعیت بهتری دارد. مشکل استفاده از مخمل پورشه برای تولید کاور فرش گران تر بودن آن است و اینکه تولید کنندگان کمتری دارند و در نتیجه تعداد طرح های آن بسیار محدود است. این باعث شده است که خریداران نیز کاور فرش هایی با مخمل شانل را خریداری کنند.

عامل دیگری که بر روی کیفیت پارچه کاور فرش موثر است، وزن یا تراکم بافت پارچه است. هر چه تراکم بافت بالاتر باشد، دوام پارچه بالاتر می رود.

تولید کنندگان کاور فرش با جنس مخمل شانل عموما از پارچه با تراکم های بافت مختلف استفاده می کنند. چون هر چه تراکم بافت بالاتر رود، وزن پارچه افزایش  می یابد، برای مقایسه تراکم بافت، می توان وزن پارچه‌ را ملاک قرار داد. در مقایسه دو کاور فرش با سایز و جنس یکسان، هر چه تراکم بافت بالاتر باشد، وزن کاور فرش نیز بالاتر خواهد بود .

عموما برای بیان میزان تراکم بافت یک پارچه از وزن در واحد طول استفاده می شود. بیشترین تراکم بافت پارچه مخمل شانل که در بازار ایران برای تولید کاور فرش استفاده می شود ۹۸۰ گرم و یک کیلو گرم است. وزن های کمتر نیز در بازار وجود دارد. گاهی بعضی از تولید کنندگان از پارچه های بسیار کم تراکم استفاده می کنند طوری که بافت پارچه به صورت زمینه خالی می شود و وزن به شدت کاهش می یابد. این پارچه های کم تراکم، قیمت های پایین تر دارند و کمتر عمر می کنند و زودتر و همچنین بیشتر تغییر شکل می دهند.

مفتخر است که کاور فرش هایی برای مشتریان عزیز خود ارائه می دهد که از سنگین ترین و متراکم ترین پارچه ها برای تولید آن استفاده شده است. در لحظه نگارش این متن، بیش از ۶۲۰ طرح در سایت وجود دارد که میتوانید طبق سایز دقیق فرش خود سفارش‌ تولید دهید.

با توجه به اینکه عموما فرش ها چند سانت نسبت به سایز استاندارد بزرگتر و یا کوچکتر اند، خرید روفرشی آماده عموما منجر به پشیمانی می شود. یعنی اگر فرش شما مثلا سایز ۱۲ متری باشد، باید عرض و طول آن به ترتیب ۳۰۰ و ۴۰۰ سانتیمتر باشد. ولی اکثر فرش ها در عرض یا طول، چند سانت بزرگتر یا کوچکتر اند. گاهی بعضی فرش ها تا یک وجب بزرگتر و کوچکتر می شوند. این باعث می شود که نتوان کاور فرش آماده خریداری کرد.

برای سفارش کاور فرش در سایت منسوجات رامش بایستی طول و عرض هر کدام از چه فرش ماشینی و چه فرش دستی به احتمال بالا از سایز استاندارد چند سانت بزرگ و کوچیکه.
تنها فرشی که من دیدم سایزش تقریبا استاندارد فرش مشهده. مابقی فرش ها به احتمال ۹۰ درصد چند سانت کوچیک بزرگ اند. یعنی باید کاور فرش متناسب سایز دقیقش تولید بشه. بعضی میپرسند چند سانت بزرگ و کوچیکی مهمه؟ اگر فرشتون در طول و عرض تا ۲ سانت کوچیک باشه مشکل چندان زیادی درست نمیکنه. ولی بیشتر از اون کاور فرش اذیت کننده است.

اگر فرش تون هم تا یک سانت‌ یا شاید ۲ سانت بزرگتر باشه، باز مشکلی ایجاد نمیشه. ولی بیشتر فرشتون بزرگ باشه، کاور فرش استاندارد برای فرشتون تنگ میشه و لبه رو بلند میکنه و اگر اندازه فرش بزرگ تر باشه، کاور فرش مدام در میاد. البته بماند که گاهی بعضی فرش ها تا یک وجب بزرگ و کوچیک اند و طرف نمیدونه فرشش اینقدر غیر استاندارد و قبل اندازه گیری مدام اصرار داره که فرشم استاندارده

البته هر تولید کننده، کاور فرش استانداردش متفاوته. بعضی ها دقیقا ۳۰۰ در ۴۰۰ رو تولید میکنند. بعضی ۲ سانت در عرض و حدود ۴ سانت در طول اضافه پارچه میذارند.

ولی حتما فرشتون رو سایز بزنید. فکر نکنید فرش شما استاندارده. باید عرض و طول فرشتون رو سایز بزنید. گاهی دو تا فرش رو با هم خریدید ولی سایزشون یکی نیست. پس همه فرش ها رو جدا سایز بزنید. اگر دیدید فرشتون استاندارده، میتونید کاور فرش سایز استاندارد بخرید. ولی به احتمال ۸۰ الی ۹۰ درصد فرشتون زیادی بزرگ و کوچیکه.

اندازه گیری فرش هم کار راحتیه. عرض فرش که مشخصه چطور اندازه گیری بشه. برای اندازه گیری طول ریشه رو حساب نکنید. ولی بافت سفید قبل از ریشه رو باید در اندازه گیری طول در نظر بگیرید. علت هم مشخصه. چون ریشه تا میخوره و میره زیر. ولی عموما بافت سفید قبل ریشه قابل تا خوردن نیست. در بعضی فرش ها، بافت سفید قبل ریشه هم تا میخوره و میره زیر. در این صورت نیازی به اندازه گیری این بافت سفید نیست. باید خطایتان در اندازه گیری کمتر از یک سانت باشد. بهتر است از متر فلزی استفاده کنید ولی استفاده از متر خیاطی هم مشکلی ایجاد نمی کند ولی دقت کنید که در اندازه گیری خطایی ایجاد نشود.

ما در سایز دقیق فرش شما را میگیریم و طبق سایز دقیق فرشتون، کاور فرش براتون تولید و ارسال میشه. تمام طرح های ما در این آدرس وجود داره که میتونید ببینید. سعی کردیم برای همه سلیقه ها و با ترکیب های مختلف کاور فرش موجود کنیم که هر کسی بتواند طرح و رنگ مورد نیاز خود را در سایت پیدا کند و سفارش دهد. اونهایی که مشهد هستند، میتونند با بیاند مغازه و کیفیت کار رو از نزدیک ببینند. ما بهترین کیفیت ها را در به شما مشتریان عزیز میدهیم. در ضمن برای کسانی که دنبال طرح های پرفروش میگردند، طرح های پرفروش را قرار دادیم که راحت تر تمام طرح های پرفروش را ببینند و انتخاب کنند.

فرش هایتان را اندازه بزنید و در هنگام ثبت سفارش در قسمت توضیحات سفارش برای ما درج کنید و یا در قسمت چت سایت سایز را اعلام کنید. اگر به هر دلیلی در هنگام ثبت سفارش سایز فرش هایتان را درج نکنید، از طرف منسوجات رامش برای دریافت سایز دقیق فرش هایتان با شما تماس گرفته می شود.

نحوه اندازه گیری عرض فرش مشخص است. برای اندازه گیری طول، ریشه چون تا می خورد و به زیر می رود نباید در هنگام اندازه گیری حساب شود. ولی بافت سفید قبل ریشه چون تا نمیخورد، باید در اندازه گیری طول حساب شود. شکل زیر نحوه اندازه گیری طول فرش را نشان می دهد. در سایت carpetdepo  بعد از دریافت سفارشات مشتریان عزیز، سفارش دریافت شده در روند تولید قرار می دهند و بعد تولید مستقیم از کارگاه به آدرس مشتری ارسال میکند.

دکمه بازگشت به بالا