عمومیکسب و کار برتر

ماسک صورت باعث جوش میشه؟

جوش های ناشی از ماسک زدن، از مهم ترین و شایع ترین مشکلات پوستی است که در دوران شیوع کرونا همراه با افزایش دما هوا شدت بیشتری یافته است.جوش و آکنه یک عارضه پوستی است که به شدت با استرس و فشار روانی وابسته می‌باشد، به علاوه افزایش استفاده از ماسک صورت در کل جامعه به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا سبب بالارفتن تعداد افراد درگیر  شده است. اما چرا در ایام کرونا کرونا، ظهور جوش بر روی صورت افزایش یافته است؟ چگونه می‌توان با جوش های ناشی از ماسک زدن مقابله کرد؟

فشار روانی که در این ایام به واسطه همه گیری ویروس کرونا در ما حس می‌شود، یکی از متهمان افزایش آکنه یا جوش های صورت است. به طور کل، استرس هرگاه افزایش یافته است، سبب ایجاد جوش هایی بر روی صورت می‌شود. جدا از آن، استفاده از ماسک های صورت یک عامل مهم در افزایش جوش های صورت است. همین موضوع باعث شده ما در این مقاله به راهکاری های پیشگیری از ایجاد جوش ناشی از ماسک زدن بر روی صورت بپردازیم.

Face mask causes acne

چرا ماسک زدن باعث ایجاد جوش می شود؟

در کنار افزایش استرس و فشار های روانی، استفاده از ماسک صورت باعث بروز جوش و آکنه بر روی پوست صورت می‌شود؛ این اتفاق به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • سایش و اصطکاک
 • تحریک پوست
 • مسدود شدن

سایش و اصطکاک

ماسک ها در طولانی مدت بر روی صورت ما قرار دارند و سایش و تماس مداوم با پوست موجب ایجاد سوزش، عرق سوزی و قرمز شدن پوست بخصوص در ناحیه بینی، گونه و پشت گوش می‌شود. فشار ناشی از تماس مداوم ماسک با پوست، سبب التهاب در پوست و درنهایت ظهور جوش و آکنه می‌شود.

تحریک پوست

پارچه های ماسک با جنسی که دارند چربی های پوست را به خود جذب می‌کند که باعث ایجاد خشکی و حساس شدن پوست می‌شود. علاوه بر آن وجود بقایای  یا ضدآفتاب در زیر ماسک، افزایش تحریک پوست را به همراه دارد. زمانی که تحریک و آزردگی به التهاب تبدیل می‌شود، آثاری از قرمزی، خشکی، ایجاد جوش و آکنه را مشاهده می‌کنید. برای درمان جوش و آکنه می توانید بر اساس نیازتان از  استفاده کنید.

مسدود شدن

قرارگیری طولانی مدت ماسک بر روی صورت موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش و آکنه می‌‌‌شود. جدا از آن، باکتری‌های معمول بر روی پوست خود را در نظر بگیرید که نفس گرم و مرطوب شما می‌تواند محیطی مساعد برای رشد آنها ایجاد کند، و با پیشرفت این چرخه شاهد بروز التهاب های فولیکول مو و عفونت های قارچی می‌شوید.

قیمت ماسک صورت

قیمت ماسک صورت کربن فعال ویتابلا بسته به حجم و محل خرید آن متفاوت است. به طور کلی، قیمت این ماسک بین 30 تا 50 هزار تومان برای هر 150 میلی لیتر است.

نکاتی که باید در نظر داشته باشید:

 • قیمت ماسک صورت کربن فعال ویتابلا ممکن است در طول زمان تغییر کند.
 • قیمت این ماسک در فروشگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد.
 • قبل از خرید ماسک صورت کربن فعال ویتابلا، حتماً قیمت آن را در چند فروشگاه مختلف مقایسه کنید.

چگونه از جوش های ناشی از ماسک زدن جلوگیری کنیم؟

اکنون که آموختید علت به وجود آمدن جوش های ناشی از ماسک زدن چیست، بد نیست به معرفی راهکارهایی جهت پیشگیری و مقابله هرچه بهتر با انواع جوش و آکنه ناشی از ماسک زدن بپردازیم. با مطالعه و انجام هر کدام از این روش ها، شاهد تغییرات مثبتی بر روی پوست خود خواهید بود.

 • پیش از استفاده از ماسک، صورت خود را بشویید

چربی ها و آلودگی های بجا مانده بر روی پوست شما، چنانچه در زیر ماسک محبوس شوند، موجب ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست صورت می‌شود. پس به یاد داشته باشید پیش از استفاده از ماسک، حتما صورت خود را به خوبی بشویید. بهتراست هنگام شستشوی صورت از  استفاده نمایید و پس از آن، از یک آبرسان با کیفیت جهت تامین رطوبت از دست رفته پوست خود پس از  استفاده کنید.

 • از مرطوب کننده خوب استفاده نمایید

استفاده از یک  سبب تامین رطوبت پوست می‌شود، علاوه بر آن استفاده از انواع مرطوب کننده ها از ایجاد اصطکاک بین پوست و ماسک جلوگیری می‌کند. از مرطوب کننده فاقد عطر و چربی استفاده کنید و محصولی انتخاب کنید که دارای ترکیبات محافظت کننده چون سرامید و  باشد.

 • حتما از ماسک تمیز استفاده نمایید

اگر از ماسک قابل شستشو استفاده می‌نمایید، قبل از استفاده مجدد آن را حتما بشویید. گرد و غبار های محیط، باکتری های دهان و بینی، چربی و آلودگی پوست بر روی ماسک می‌ماند و ممکن است پس از استفاده دوباره از ماسک آلوده، این ذرات و آلودگی ها به پوست بازگردد.

 • از ماسک های یکبار مصرف استفاده کنید

ماسک های پزشکی یا یک بار مصرف از پاکیزگی خوبی برخورداراند و اغلب هیچگونه آلودگی به همراه ندارد. استفاده از این ماسک ها احتمال ایجاد جوش را به حداقل می‌رساند.

درمان مشکلات پوستی به دلیل استفاده از ماسک

جدا از ایجاد جوش و آکنه، اگر متوجه بروز خشکی، تحریک، پوسته شدن یا قرمزی پوست خود بر اثر استفاده از ماسک شدید، راهکار های زیر به شما کمک می‌کند:

خشکی به همراه پوسته شدن پوست از شایع ترین عوارض استفاده از ماسک های تنفسی می‌باشد. این مورد می‌تواند نشان از هیدراته شدن و آسیب به لایه محاظ پوست شده باشد و در صورت ادامه یافتن این روند، پوست قرمزی و حساسیت نیز خواهد داشت. استفاده از مرطوب کننده هایی حاوی ترکیبات ترمیم کننده لایه محافظ می‌تواند بهترین راه حل باشد.

این عارضه در زمان استفاده از ماسک بسیار بیشتر رخ می‌دهد. به منظور کاهش قرمزی و تورم پوست، پیشنهاد می‌شود پوست را با استفاده از کمپرس سرد، حوله سرد، قطعات یخ و کیسه فریزر سرد، خنک کنید.این مورد را در کادر درمان به دلیل استفاده مداوم از ماسک های N95 می‌بینیم. زخم و کبودی به دلیل خونرسانی ضعیف و فشار زیاد در پل بینی و گونه ها ایجاد می‌شود. در صورت زخم شدن، زخم را پانسمان کنید و از مرطوب کننده و ترمیم کننده پوست جهت کاهش آثار آن استفاده نمایید.

ماسک صورت زیتون ویتابلا

ماسک صورت زیتون ویتابلا یک ماسک مغذی و آبرسان است که برای انواع پوست مناسب است. این ماسک حاوی روغن زیتون، شی باتر و عصاره آلوئه ورا است که به مرطوب شدن، نرم شدن و تغذیه پوست کمک می کند.

برخی از مزایای استفاده از ماسک صورت زیتون ویتابلا عبارتند از:

 • مرطوب کننده: روغن زیتون و شی باتر موجود در این ماسک به حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی آن کمک می کند.
 • نرم کننده: این ماسک به نرم شدن و لطافت پوست کمک می کند.
 • تغذیه کننده: روغن زیتون و شی باتر سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که به تغذیه پوست کمک می کنند.
 • ضد التهاب: عصاره آلوئه ورا موجود در این ماسک دارای خواص ضد التهابی است که به تسکین قرمزی و التهاب پوست کمک می کند.
 • پاک کننده: این ماسک به پاکسازی پوست از آلودگی ها و چربی های اضافی کمک می کند.

نکته:برای داشتن بدنی با رایحه ی خوش بو میتوانید از اسپری ویتابلا زنانه و مردانه استفاده کنید و همچنین برای مشاهده محصولات بیشتر میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا